Jump to content

Conectivitate Bluetooth OEM


porky
 Share

Postare recomandată

la byte respectiv pui doar BT on, celelalte pe off

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

passat19tdi

Multumesc pentru raspuns!

Am reusit sa-l codez, m-am conectat, reda muzica de pe telefon, am facut asta de proba pe passatul meu 2008 cu rns510. 

Acum as vrea sa montez modulul ( 1k8 035 730 B) pe golf 5 2007 cu RCD 300, am cablaj si microfon... DAAAAR  vad in pinout-ul rcd300 ca are doar o intrare de telefon, pe pini 6 si 12, asta inseamna ca nu v-a reda muzica de pe telefon...

 

 

Intrebarea ar fi:

V-a functiona corect modulul 1k8 035 730 B pe golf 5 cu rcd300 ( butoane argintii daca conteaza) ??

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

passat19tdi

raspund tot eu.. Functioneaza, pe telefonie este ok, in schimb pe redare muzica se aude mono si am eroare de open circuit left, dar se aude in ambele parti, cablajul este ok, are 4 fire. Repet, am rcd300 cu 1k8... B modul bt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stie stereo 300-le. Pui un 310 si va merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

passat19tdi

Se poate inhiba functia de redare muzica la modulu 1k8..?

Pe android am reusit din telefon, dar pe iphone nu reusesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

passat19tdi

Vin si eu cu o informatie, poate inteteseaza pe cineva.

Cei cu ceasuri rosii si navigatie oem, rns510, cel mai potrivit modul este cel de pe skoda cu codul 1z0035729B, afisaza agenda in bord si pe rns510, poti raspunde de pe volan sau cu butonul de ok de pe maneta de stergatoare si cel mai important SE CONECTEAZA CU ORICE TELEFON. E destul de ieftin, se gaseste cu 200-300lei.Ca minusuri, nu reda muzica. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Daca doresti ceva ieftin, mai bine cumperi 1k8... nu afiseaza nimic, dar permite redare muzica si apeluri. Deci, e mai util.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut, dragilor.

Pentru masina din descriere - Tiguan 2009 cu RNS 510 (la care am facut sw update 5238 cu informatiile din alt topic), bord alb (care presupun ca e ceea ce se numeste maxidot: are MFI / settings / audio / phone / etc), volan cu 8 butoane si modul bluetooth 5N0 035 730 B (ce stie numai rSAP), doresc sa fac un upgrade.

Am citit in ultimele ore informatiile din ultimele 60 de pagini si de fiecare data cand credeam ca am gasit raspunsul, mai aparea o nelamurire.

Caut un modul bluetooth care sa functioneze cu toate telefoanele, inclusiv iPhone, streaming audio cu informatiile despre piesa ( A2DP & AVRCP), afisarea agendei si a informatiilor pe ceasuri si RNS.

Initial am ajuns la concluzia ca e nevoie de un modul 3C8 5K07P6 cu litera la final. Am gasit un 7P6 035 730 P, dar dupa alte sapaturi pe forum nu mai stiu daca e compatibil sau nu cu masina, din cauza volanului.

Va rog sa ma ajutati cu o parere, daca sunt limitat sau nu de volan in alegerea modulului.

 

On 9/13/2018 at 3:31 PM, Al Bundy said:

7P6 functioneaza si fara comenzi si fara maxidot, 3c8 are nevoie de comenzi pe volan si maxidot.

 

On 2/28/2020 at 11:35 PM, spido said:

Repet..ptr a nu stiu cata oara.

5K0xxxxxx,7P6xxxxxx merg cu orice tip de ceasuri..albe,rosii,color.In combinatie cu ceasuri rosii-nu vor afisa info pe ceasuri,doar pe Rcd/Rns si nu vor merge comenzile volan.

In combinatie cu ceasuri albe HL/color+volan comenzi gen noua(12 butoane) vor functiona si comenzi,afiseaza info pe ceasuri si Rcd/Rns.

3C8xxxxxxA/B/C/D- merg doar pe masini cu ceasuri HL/color+comenzi volan(obligatoriu,ptr a putea face pairing) In rest functioneaza la fel ca celelalte.

Modificat de dbs
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti limitat de volan.Fa un efort si schimba-l si pe ala..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Daca schimb volanul presupun ca trebuie schimbata si spira si presupun mai departe ca noua spira trebuie sa functioneze atat cu dotarile actuale (pilot automat, padele, etc), cat si sa fie compatibila cu restul modulelor de pe masina.

Presupun ca daca montez 7P6 035 730 P nu voi reusi sa ma conectez la telefon, pentru ca nu pot accesa meniul din bord pentru asta. Din cate am citit, un bypass ar fi sa ma conectez cu telefonul meu cu modulul montat pe alta masina compatibila, dar asta nu e o solutie pentru mine.

Nu ar fi mai simplu sa aleg alt modul? Inteleg ca 5K0-035-730-X s -ar comporta la fel ca si 7P6. Nu ar fi o solutie nici 3C8-035-730-X? Sau nu ar avea aceleasi functionalitati?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te poti conecta la 7p6/5k0 pe masina ta. Nu e nevoie de comenzi ptr asta. 3C8...are nevoie de comenzi ptr conectare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru reply, spido. Ca sa fiu sigur ca am inteles exact si sa nu comand modulul degeaba:

3C8 - nu ma voi putea conecta la el din cauza volanului.

7P6 / 5K0 - ma pot conecta, dar pierd functionalitatile volanului ce tin de telefon si streaming audio (presupun ca nu pot raspunde la telefon si ca nu pot folosi prev-next de pe volan, ci doar din RNS) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

z e n i t h

Nu este nevoie sa schimbi volanul. Poti pune 3C8...B C D E si sunt compatibile cu volanul in 8 butoane. Sau 3C8...A dar nu are AVRCP

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat cateva...si nu mergeau cu comenzile de 8 butoane.

@dbs daca ai de unde...ia in 3c8...si probeaza. Ia vezi,merg?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

z e n i t h

Pe bord alb functioneaza. Probabil ai incercat pe bord rosu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit sa imprumut un modul 3C8-035-730-B pentru teste. Am reusit sa ma conectez folosind butoanele de pe volan (e singura varianta). Pot sa vad agenda si sa apelez atat din bord cat si din RNS, pot sa redau muzica prin conexiunea bluetooth, dar fara AVRCP si nu folosi prev/next. Apelurile se aud stereo, dar muzica nu...stiu de cele 2 fire care trebuie adaugate intre RNS si modul. Informativ, ce fel de pini sunt necesari?

Ar trebui sa mearga si 5K0 / 7P6, nu?

Pana la urma, primele 2 caractere nu inseamna platforma masinii, de ex: 5N- Tiguan, 3C-Passat, 5K-Golf 6, 7P-Toareg?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

z e n i t h

Cu 5K0 / 7P6 nu te vei putea conecta pe masina ta. Doar 3C8 este compatibil in combinatia volan vechi bord nou

Modulul 3C8035730B are AVRCP, problema este la telefonul tau. Incearca cu un telefon android si o sa vezi ca afiseaza titlul melodiei

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folosesc un Xiaomi 11T Pro cu android. Nici pe masina 'donatoare' (Passat) nu merg nici AVRCP, nici comenzile prev/next. Nici cu telefonul meu, nici cu telefonul proprietarului (cava Samsung). Posibil sa fie o setare din telefon?

IMG_20230518_193800.jpg

IMG_20230518_193804.jpg

IMG_20230518_194200.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

z e n i t h

Telefoanele au softul original sau sunt root-ate? Incearca o reinstalare soft 52380 pe RNS

Sunt mai multe versiuni ale protocolului AVRCP. Cele mai multe probleme de compatibilitate le-am intalnit la iPhone

La android nu am intalnit probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ambele cu softuri originale, fara root. O sa incerc si cu alt telefon cand am ocazia, mi-e greu sa cred ca ambele RNS510 ar avea aceeasi problema.

Multumesc frumos pentru ajutor, macar nu mai bat drumul degeaba pentru 5K0 / 7P6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

z e n i t h

Mergi la unul din colegii din Bucuresti care au module bluetooth pe stoc si faceti proba

Am intalnit si eu un Leon cu volan vechi si bord nou la care a mers 7P6. Dar la toate celelalte masini in combinatia asta doar 3C8 a mers

Si 3C8035730B are sigur AVRCP pentru ca am montat mai multe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Update: Am fost la colegul spido si am testat 5K0 si 7P6. Ambele module au functionat 100% corespunzator, atat din RNS, cat si din volan/bord; inclusiv AVRCP.

Multumesc mult pentru ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

z e n i t h

Deci putem concluziona ca versiunea AVRCP a modulului 3C8035730B nu este compatibila cu cea a telefonului tau

La unele telefoane se rezolva problema asta din developer options, prin selectarea unei versiuni AVRCP mai veche

https://xiaomi.eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Personal nu am gasit 3c8....B care sa stie Avrcp. Si am montat canteva...

On 5/19/2023 at 9:55 AM, z e n i t h said:

Cu 5K0 / 7P6 nu te vei putea conecta pe masina ta.

Merge. De ce nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

z e n i t h

Pentru ca trebuie sa confirmi in computerul de bord conectarea telefonului si crearea profilului iar cu volanul cu 8 butoane nu poti apasa "OK" la unele masini

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!