Jump to content

Conectivitate Bluetooth OEM


porky
 Share

Postare recomandată

Daca a putut face conectarea cu 3c8...

E vb de versiuni sw...hw..e complexa treaba. Am avut chiar un Passat B6 2010/ceasuri albe HL/12 butoane pe care am pus un 3C8..si bloca meniul pe Phone. Nu mai puteai iesi decat deconectand modulul Bt. Si modulul era ok. Pus pe alta masina functiona perfect. Pe Passatul in cauza am pus 7P6,care a mers corespunzator. Deci,sunt multe variabile...putem umple pagini intregi...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rares22iunie

Salut,

Detin un passat b7 2011 break 2.0tdi, cu rns510 din fabrica, 3 butoane sus de urgenta si favorite si tehnic si am in cotiera suport de telefon. Modulul vechi de bluetooth nu il mai avea, dar cablul ramasese, asa ca am facut retrofit la un model 7p6035730j.

L am codat, am pus la installation list in gateway, si acum am o eroare si pe gateway si pe modul “control module incorectly coded” - u1014 00[009], atasez si imagini cu codarea si erorile.

Tin sa mentionez ca este totul funtional mai putin cele 3 butoane de sus

Daca poate cineva sa ma ajute cu ce am codat gresit ;))

138743C8-46E5-4589-A3F9-2B53F1406FC9.jpeg

38643312-BD18-4F9D-9EB8-C265C0CE7807.jpeg

59EA4D67-EBD7-4FC4-BB7E-DF887F284240.jpeg

316B50D6-E199-4FFA-B07A-7D27B5BBB7EF.jpeg

0677D262-1A14-4399-B441-3C525AC00EBF.jpeg

6BA04874-274A-490F-A05F-2BEC70523AEB.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

z e n i t h

Pai daca ai consola cu cele 3 butoane in plafoniera de ce ai codat modulul fara consola?

Codeaza cu Rest of the world

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut!

Vreau sa montez un Bluetooth OEM pe Passat B6 din 2006 si va cer ajutorul pentru a achizitiona cele necesare.

Deci vreau sa cumpar un RNS510, Bluetooth, cablaje pentru BT, microfon, antena GPS si ce o mai fi. Am cumparat doar plafoniera aia cu cele 3 butoane si microfon.

Restul nu stiu ce sa iau ca unele nu sunt compatibile, altele sunt demodate, altele afiseaza chestii altele nu, si eu nu ma pricep. 

As vrea doar apel si preluare apel de pe comenzile volan, afisare agenda tel pe unitate ca pe ceasuri nu cred la anul asta, microfonul din plafoniera functional si comanda vocala poate, nu stiu

M-ar ajuta mult codurile de referinta ca sa iau ceva cat de cat bun,si sa fie compatibile .

Masina ca si optiuni are tempomat, BC cu ecran mare si un RadioCD. Volan cu comenzi am cumparat deja complet, trebuie montat si ala cu aceasta ocazie.

Nu detin cunostintele necesare pentru montaj si nici nu am cu ce. Montajul o sa-l fac cu cineva de pe aici care se pricepe (zona Bucuresti)

Astept raspuns, va multumesc

 

 

 

 

c0d82e8078ac65bd170604cedcc289e2-volkswagen-passat-b6-priekiniu-vietu-apsvietimo-zibintas.jpg

84d14d1bd5f66179c87ed62f9ebc2438-volkswagen-passat-b6-priekiniu-vietu-apsvietimo-zibintas-converted.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plafoniera aia ai cumparat-o degeaba. Nu vei folosi acea consola iar cablajul pe care il vei cumpara va contine si microfonul

Module bluetooth compatibile 5K0 si 7P6

 

Vei avea nevoie si de update de CAN daca montezi RNS510

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai microfonul ala nu se poate utiliza? Poate nu am inteles eu bine, dar nu vreau microfon din ala ca pe la altii lipit prin anumite colturi ale masinii chiar si de ar fi de origine.

Referitor la CAN am cumparat unul cu terminatia H, am inteles ca asta ar fi printre alea bune, asa este?

Despre cablaje?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cablajul vine cu microfon original care se monteaza in plafoniera pe care o ai deja pe masina. Nu ai nevoie de alta plafoniera cu microfon

CAN-ul este ok

Totusi scrie tot codul de pe CAN sau ataseaza o poza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A ok, atunci este bine dar tot nu am referinta cablului/microfonului. 

CAN 3C0907530H

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cablajul il are pe stoc persoana la care vei apela pentru instalare, la fel si modulul bluetooth

Sau poti cauta "cablaj modul bluetooth VW" pe OLX

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super, multumesc frumos.

Am sa ma orientez, in cazul asta doar un RNS510 ar mai trebui, dar nu stiu care este ala bun.

Mai astept si alte raspunsuri/sfaturi.

 

Modificat de Bica_Lucian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rares22iunie

Salut, am codat cu rest of the world,merge, dar ce sa codez la audio parameter las pe 1? Btw am audio standard fara amp
Iar la telephone baseplate ce trebuie active sau inactive, mentionez ca am in cotiera suportul acela de telefon si in torpedou, am chestia aia de se lasa in jos cu o mufa
Multam!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat un modul de skoda 1z0035729B singurul care se conectează cu toate telefoanele și afișează pe rns51 și ceasuri rosii... daaaar intampin o problema cu afișarea pe rns510, in bord e totul ok.

Cu unele telefoane ( Samsung j3, iphone 11, iphone 13)imi descarca agenda pe rns și îmi apar butoanele de sperd dial ( ca in prima poza)..iar cu altul ( Samsung A54) îmi zice 'no user conected' și nu descarca agenda doar apeluri pierdute, recepționate și emise. 

  Clar e o problema cu telefonul, am încercat sa pun agenda de pe telefon, de pe sim, am dat reset ( am pierdut și toate pozele.. ufff) și tot asa arata.

20230612_133040.jpg

20230612_132026.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,îmi cer scuze dacă s a mai postat dar nu am găsit ce caut și as dori sa va întreb daca acest modul trebuie codat sau este prea vechi și trebuie sa cumpăr altul? Întreb pentru ca pe RNS 510 am opțiunea în setări de bluetooth dar când vreau sa întru în acel meniu cu aux și ce mai este,nu îmi apare bluetooth ul.

Screenshot_20230724_231617_Photos.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,este ok ptr masina ta. Verifica totusi daca ai modul sub scaun pasager. Daca locul e gol...nu ai cutia si nici cabluri libere,va trebui si cablaj,microfon ptr modul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este poza cu modulul din mașină dar am mai întrebat pe un grup și mi s a spus ca este vechi și trebuie schimbat.Deci dacă îl am,înseamnă că am și microfon pe mașina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde este poza?

Da,in principiu ai si microfon. Ce cod are modulul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E pusa 3 posturi mai sus.

@mihai.1337 Se poate coda modulul tau. Citeste 3-4 pagini in urma

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,dar nu a specificat ca este instalat pe masina lui.Intreba daca trebuie codat..

Da.Trebuie.Procedura,asa cum a spus si colegul,e in topic. Citeste putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da,este de pe mașina mea și am cerut și aici o părere sa ma asigur ce trebuie făcut. De abia am cumpărat o și nu știam exact care este treaba cu acest modul. Va mulțumesc de ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 7/24/2023 at 11:21 PM, mihai.1337 said:

Salut,îmi cer scuze dacă s a mai postat dar nu am găsit ce caut și as dori sa va întreb daca acest modul trebuie codat sau este prea vechi și trebuie sa cumpăr altul? Întreb pentru ca pe RNS 510 am opțiunea în setări de bluetooth dar când vreau sa întru în acel meniu cu aux și ce mai este,nu îmi apare bluetooth ul.

Screenshot_20230724_231617_Photos.jpg

Este modul low, nu afiseaza nimic, nicaieri. Pe 77 Phone, la Long coding, cauta bit ul aferent si codeaza cu 40 bluetooth on, da-i search cu telefonul si dupa aceea realizezi conexiunea. Poti asculta muzica, efectua si primii apeluri, totul numai din telefon 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut! Am pe mașină modul bluetooth 3c8 035 730 B, afișează în bord agenda și apelurile, e perfect funcțional, conectat cu telefonul.

Am cumpărat și un adaptor cu touch dar acesta nu se conectează cu telefonul, vreau să știu dacă e posibil să mă conectez și pe el cu telefonul, mai trebuie trase ceva fire în plus, trebuie codat cumva. Când dau căutare la dispozitive nu ar trebui să fie vizibil?

IMG-20230814-WA0001.jpg

IMG-20230814-WA0000.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adaptorul touch este pentru modul bluetooth standard in combinatie cu unitate multimedia fara touch

3C8 este modul premium cu afisare pe NAVI. Ai RNS310?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rns 315 dar nu afișează și pe rns, doar în bord afișează. Am găsit la un coleg care are acest adaptor dar nu are afișaj în bord. Acum am înțeles ideea, e pentru modulele care nu afișează în bord să poți opera de pe adaptor. Eu l-am luat mai mult de design, să nu am locul ăla gol. Mulțumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am afișare și pe rns 315, acum am văzut!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand RNS 315 acesta are bt intern. Tu la acre modul de BT te conectezi ? Al rnsului sau al masinii ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!