Jump to content

Conectivitate Bluetooth OEM


porky
 Share

Postare recomandată

Daca are adaptor in bord, inseamna ca are modul telefon pe masina. Si e posibil ca rns ul sa fie sau nu, cu bluetooth. Ce scrie la MAC ? Ai adresa corecta....sau numai 0000.... daca nu ai adresa corecta și numai 0.... atunci e fara bluetooth incorporat. 

De regula, adaptor au modulele 1k8.. module low...fara afisare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rns 315 fără bluetooth, am modul sub scaun. Am încercat cu un modul 1k8 035 730 D și nu se conectează la adaptor, la modul se conectează dar nu și la adaptor, îl vede adaptorul, cere parola de asociere,  pe telefon scrie conectat dar pe adaptor nu. La un moment dat apărea pictograma cu mașina de pe adaptor activă și în lista lui apărea vw uhv la dispozitive dar atât.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reușit să-l conectez, codarea e cea din poză și setările din telefon făcute, pe bluetooth rămâne doar redare media iar pe touch telefonul și agenda.

Pe modul 3c8 xxxxxxB nu am reușit, nu cred că are rost având totul în bord și pe rns. Momentan rămâne de design.

IMG_20230817_191839.jpg

Screenshot_2023-08-17-18-48-41-772_com.android.settings.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are rost .... Nu am incercat, avand in vedere ca acesta este Premium. Altfel, 3c8.....cu litera la final, trebuie sa suporte

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna seara. Dupa ce am citit si m-am documentat cateva zile referitor la modulele bluetooth, vin si eu cu cateva intrebari, sa vad daca am inteles bine.

 

Mai intai, datele problemei:

- Golf V hatchback 1.6 MPI

- an 2008

- display bord maxidot rosu

- comenzi pe volan (8 butoane rotunde)

- CAN Gateway 1K0 907 530 L

- un amarat de RCD 300 la care vreau sa ii fac un upgrade

 

Fiind vorba de o masina pe care am achizitionat-o anul trecut strict sa ma misc prin oras, nu ma intereseaza navigatia, dar m-ar interesa un bluetooth cat mai ok, atat pentru convorbiri, cat si pentru muzica.

 

Documentandu-ma pe forum, am ramas la ideea achizitionarii unei unitati RCD 510 (am vazut ceva Delphi-uri), la care sa ii atasez un modul bluetooth 7P6 035 730 J. In aceasta combinatie am inteles ca o sa am urmatoarele (va rog sa ma corectati daca nu am inteles bine):

1. convorbire telefonica

2. streaming audio

3. navigare agenda, apelare si raspuns de pe unitatea RCD 510

4. nu va aparea in meniul maxidot-ului nimic

5. butonul de telefon de pe comenzi volan nu va functiona

6. conectarea telefonului la bluetooth se va putea face din meniul telefonului si eventual cu ajutorul VCDS-ului

7. daca doresc full function, atat pentru maxidot cat si comenzile de volan, este necesar inca un modul al carui nume imi scapa acum

 

Ce nu imi e mie inca in clar:

1. Daca montez unitatea RCD 510 si modulul bluetooth de mai sus, in cazul unei convorbiri telefonice, sau cand ascult muzica de pe telefon, comenzile de pe volan pentru volum raman active?

2. Ce modul aditional se poate folosi pentru a avea o functionalitate full (afisaj pe maxidot, toate comenzile de pe  volan active, etc)?

3. Exista si alte coduri de module bluetooth cu functii similare pe care le-as putea folosi?

 

Multumesc anticipat.

Modificat de m_3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1-6 corect

Neclaritati

1-da,volum ramane activ.

3-da,toata gama 7p6&5k0.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns.

 

In ideea in care doresc sa functioneze si meniul din maxidot, ce modul ar mai trebui adaugat? Am vazut ceva discutii pe forumuri straine de un anumit modul "PolarBT" care ar face ce vreau, dar nu am gasit informatii concrete...

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Il poti incerca si pe acesta. Eventual retrofit la ceasurile de Scirocco, etc...cele albe, daca vrei si daca pompa abs suporta. Cred ca da, la anul tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,merge Polar Fis,dar are un pret destul de maricel. Dar functioneaza. Ai toate informatiile pe ceasurile rosii. Am montat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da  dar e scump. Nu mai stiu exact cat costa unul, montam de astea cand au aparut, acum rareori mai investesc clientii in Golf 5 sa facem retrofituri. 

As trece la ceasurile mai noi. Dar, cum preferi tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, din cate vad este destul de scump modulul respectiv. In jur de 250 euro. Nu cred ca merita pentru ce are sa imi ofere in plus. Ideea era sa am un bluetooth functional pe masina compatibil cu telefoanele de ultima generatie. Retrofitul il fac strict pentru confort si utilitate, avand in vedere ca daca nu il am, e posibil sa il platesc politiei prin doua amenzi pentru vorbit la telefon in timpul mersului :)

 

Ar mai fi o varianta sa iau un RNS 315, varianta cu bluetooth incorporat, dar nu stiu daca e compatibila pe Golf 5 la comenzile pe volan si maxidot, si daca permite conectarea telefoanelor de ultima generatie. In plus la asta ar fi nevoie sa montez si o antena gps...

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va functiona si 315, dar  fara comenzi&afisare ceasuri. Suporta toate telefoanele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

35 minutes ago, m_3 said:

 

Ar mai fi o varianta sa iau un RNS 315, varianta cu bluetooth incorporat, dar nu stiu daca e compatibila pe Golf 5 la comenzile pe volan si maxidot

Numai cu ceasuri cum ti-am scris mai sus + volan de Golf 6, CC, Passat B7...etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, deci sa inteleg ca RNS315 sau RCD510+modul bluetooth ofera aceleasi functii si totodata aceleasi restrictii.

 

De retrofitat ceasuri bord si volan nu prea este cazul. Nu cred ca merita doar pentru afisarea pe maxidot.

 

Multumesc mult de raspunsuri si ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, cam asa este cu cele doua unități.  Cu 315 mai pierzi si comenzile si afisare pe maxidot info navi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi nu e chiar subiectul topicului:

 

Am gasit mai multe variante la preturi similare de RCD 510 pe site-urile de anunturi, de exemplu Delphi, cu SW 5019, 5025, sau Blaupunkt cu SW 0130, 0166.

 

Exista ceva diferente de functionare intre ele? Care ar fi mai ok?

 

Multumesc

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Evita Delphi. Cauta Blaupunkt sau Bosch cu SW 2xx

Sau mai bine mergi pe RNS315/ RCD330 care au bluetooth integrat (cu limitarile mentionate mai sus)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau un rcd330g care are si Appconnect.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11/26/2018 at 10:06 PM, spido said:

Orice terminatie.

Sal ce modul bloetoth pot pune la un tiguan cu navigatie rns510 volan nu are comenzi 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5k0xxxxxx/7p6xxxxxx orice terminatie.

Ps. Atentie la exprimare/punctuatie.Gramatica e prietena noastra 😀

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ce modul de bluetoth sa pun pe un tiguan cu bord rosu are volan fara comenzi si navigatia rns 510,doresc sa imi redea muzica de pe telefon...

Ce modul de bluetoth sa pun pe un tiguan cu bord rosu are volan fara comenzi si navigatia rns 510,doresc sa imi redea muzica de pe telefon...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7P6......x sau  5K0.....x

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

26 minutes ago, Al Bundy said:

7P6......x sau  5N0.....x

O corectie

5K0.... nu 5N0. 5N0 nu suporta A2DP.Doar D ul ar merge...dar alea sunt instabile...pica des.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Ai dreptate. Greșeala mea. Modific dacă mai pot. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
lucian sovieticu

Salut.Am un vw golf 5 variant,din 2008,dotat cu touch adaptor.Se cunecteaza,functioneaza dar nu imi mege touch-ul decat din cand in cand.Si mai am o problema.Apeleaza un nr de telefon, 100000 si se deschide apelul.Pe telefon nu imi apare ca se efectuiaza vreun apel.Ma puteti ajuta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!