Jump to content

Conectivitate Bluetooth OEM


porky
 Share

Postare recomandată

Fa update la Rns. Ai o versiune mai veche de FW. Dupa update/restart, va merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, ma voi documenta cum sa fac update la rns si voi reveni apoi cu rezultatul. Intre timp, va multumesc amandurora pentru ajutor :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu suporta functia modulul tau

Ai nevoie de 7P6 la litera E in sus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 hours ago, iMiku said:

Corect. In momentul asta pot sa le schimb doar de pe telefon, ceea ce nu-i chiar placut.

Fa update la Rns , cum ti-a recomandat si spido.

Am întâlnit si module mai noi, care se comportau asa, din cauza SW ului vechi la rns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut am si eu un passat b6 2006 care are sub scaun modulul cu codul urmator 

3С0 035 729 С si cu rcd 300 ceasurile rosu cu albastru fara comenzi pe volan si as vrea sa stiu daca cu un touch adapter as putea sa ma conectez la cu telefonul.Multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lucian sovieticu

Salut.Am si eu pe vw un touch adapter cu care m-am inteles perfect,pina cand...am resetat telefonul si nu il mai gaseste pe bluethoot(telefonul nu gaseste touch adapterul)oare sa resetez iar telefonul?touch adapterul este din fabrica,pe masina si cauta telefonul.Mersi mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, incearca alt reset la telefon 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Detin un passat b6 2010 cu navigatie rns310 si modulatorul de sub scaun 1K8035730D, nu am comenzi pe volan iar cand apas pe butonul Phone de pe navigatie se da pe mute. In media imi apare Bluetooth audio dar nu merge sa ma conectez cu telefonul la bluetooth. Știe cineva daca se poate coda sau ar trebui sa cumpăr alt modulator?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sterse vechile conexiuni cu Vcds,refacut pairing,eventual codat corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut @spido & @F l o r i n am gasit intr-un final timp sa fac update la software, la versiunea 5238, dar in continuare comenzile de pe volan nu functioneaza. inseamna ca e modulul de vina? Daca da, mai am ce sa-i fac sau pot sa-l consider "inutil" si banii pe el pierduti (pun in ghilimele deoarece totul merge perfect, se aude bine, doar ca nu apare melodia pe ecran si nu merg comenzile pe volan..)

 

1.thumb.jpeg.4fceb334009566d80495bf473133cd99.jpeg2.thumb.jpeg.64fd73b1ae8bd4ec1cfed8b0bfd39c5e.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut am un touch adapter la care ma pot conecta si suna dar nu pot asculta muzica. Ar trebui sa schimb modulul de sub scaun?Multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca si idee, aceste unitati au conectivitate BlueTooth versiune veche, la moda in acea vreme, veche in ziua de azi, pe modelele testate de mine personal erau strict apelare/convorbire, fara muzica.etc

Acum, daca sunt alte versiuni sau se pot actualiza cat de cat nu am stat sa rumeg dar luati si acest aspect in considerare.

 

inteleg pt cine doreste OEM all the way dar teoretic unitatile cu android pt B6/B7,Golf V,etc sunt la pret acceptabil si mult mai utile/practice tot cu aspect OEM.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,vin cu rugamintea deoarece nu gasesc pe topic de ce nu imi apare deloc modul telefon in ceasurile de bord ori unitatea medie,daca apas pe buton se da pe mut. fiind achizitie recenta nu pot spune daca a functionat in trecut ori nu.Echiparea este de fabrica

bt.jpg

ceasuri.jpg

unitate.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deoarece acest modul nu suporta afisare. Trebuie inlocuit,daca vrei si afisare cu 5k0 sau 7p6..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma pot conecta deloc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Nu te poti conecta cu vcds ul pe modul 77? Insemna ca este defect modulul achizitionat. 

De afisat, acest model nu afiseaza nimic, nicăieri. E ca o casca....doar voce si sunet.... A2DP. Asta atunci cand e funcțional 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu diagnoza ma pot conecta pe 77, dar nu este vizibil pe Bt si cand apasat pe butonul de phone se da pe mut

Modificat de R_a_z_v_a_n
Renunta la QUOTE pentru postul anterior.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intra si sterge-i lista de conexiuni. Cauta-l din telefon imediat ce ai pus contactul. E vizibil 2-3 min..dupa care trece pe invizibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
20 hours ago, C0sminu said:

Cu diagnoza ma pot conecta pe 77, dar nu este vizibil pe Bt si cand apasat pe butonul de phone se da pe mut

Din pacate ti-am scris procedura,  dar se pare ca un moderator a ascuns postul....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa rezolvat! Va multumesc, se conecteaza doar in primul minut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
alex.ovidiu05

Cred ca aici pica cel mai bine intrebarea mea.

 

Am un Octavia 2 din 2006, si i am facut retrofit la RNS 310, unitatea a mers aparent plug&play, apare in meniu "Audio" si "Navigation", si navigatia recunoaste comenzile de pe volan. Intrebarea mea este, ar exista un modul BT care "stie" sa afiseze informatii in Maxidot? Parca n as vrea sa ma complic sa pun ceasuri de O2 FL. Maxidot ul e alb-negru. Ma intereseaza mai mult apelurile, nu streaming de muzica. Multumesc!

Modificat de alex.ovidiu05
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,

 

Postez si eu aici in speranta ca ma puteti sfatui, am pe un CC din 2011 un RNS510 si un modul bluetooth ale caror caracteristici sunt in pozele atasate.

Toate bune si frumoase exceptand faptul ca atunci cand fac streaming prin bluetooth nu imi apare numele melodiei pe navigatie si nici nu pot sa schimb melodia de pe touchscreen deoarece butoanele sunt inactive

Din ce imi dau eu seama modulul ar trebui sa suporte aceasta functie, cel putin conform listei de pe Ross-tech, sau gresesc?

Orice sfat e binevenit

 

Multumesc

IMG20240413201701.jpg

IMG20240414152343.jpg

IMG20240414151554.jpg

ross-tech.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie inlocuit modulul BT. Al tau nu suporta.

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteleg, 

Dupa ce ar trebui sa ma uit, la ce ar trebui sa fiu atent atunci cand aleg un alt modul ca sa fiu sigur ca are aceasta functie? Vad ca al meu are YES la toate sectiunile si totusi nu merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7P6 dupa litera E in sus si 5K0...D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!