Jump to content

Conectivitate Bluetooth OEM


porky
 Share

Postare recomandată

Nu ai cablaj instalat, decat daca masina a venit in echiparea initiala cu telefon si cineva  a dat jos modulul...ma îndoiesc. Cel mai bun kit pe piata, original, se poate achiziționa la preturi in jurul la 300 euro. Mai se adaugă costul instalarii.

Da, exista versiuni mai ieftine, doar A2DP...nicio afisare pe bc sau unitatea radio....in jurul la 150 euro.

Alta versiune...mizerii china....sa asculti muzica...200 lei.

Altfel....rns315 cu bluetooth si kit microfon separat...in jurul la 1000 lei...sau rcd330g....cu android auto,carplay,bluetooth...totul integrat in jurul la 2000 lei. Exista si rcd360 (o copie a lui 330g) slaba din punct de vedere al fiabilitatii, se strica des...mai ieftin. 

Deci, in functie de buget, ai toate informațiile..... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma gandeam sa achizitonez de la dezmembrari modulul bluetooth, gen asta din link-ul de mai jos care vad ca are un pret decent:

 

https://dezma-auto.ro/815282-modul-bluetooth-vw-passat-variant-3c5-cod-7l6035730-id362742.html?gclid=CjwKCAiAsYyRBhACEiwAkJFKopEcSVbaxxxJs8F1PDEp99AwtVyrO6dQvyFFgleAmlEUwOG1I3ATyRoCoeMQAvD_BwE

 

Tocmai de aia am intrebat aici de codul exact, nu stiam daca s-ar potrivi pe masina mea. Care sunt costurile suplimentare strict pentru cablaje si manopera ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este ieftin pentru ca este...degeaba

Ti-am pus codurile modulelor premium in mesajul anterior

Pretul pentru cablaj si montaj este in jurul a 400-500 de lei

Sau poti cumpara un cablaj "plug & play" si il montezi singur. Gasesti tutoriale pe Youtube

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles acum, multumesc mult pentru explicatii !

 

In conditile astea, observ ca un simplu modul bluetooth + cablaj si manopera este mai scump daca o navigatie care are deja bluetooth integrat ... mai bine cumpar direct o navigatie si am rezolvat problema, eventual o vand pe a mea dupa si mai recuperez o parte din investitie. Pare cea mai simpla si lipsita de batai de cap solutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt persoane care prefera un display mai mare si sunt dispuse sa plateasca pretul suplimentar pentru a avea conectivitatea bluetooth

Daca urmaresti strict utilitatea si pretul mai mic atunci RNS315 este solutia. Atentie ca sunt si modele care nu au BT integrat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit si cateva modele de RNS510 la preturi nu cu mult mai mari fata de RNS315, posibil sa iau chiar 510 dar mai cercetez piata pentru ca nu ma grabesc. 

 

As mai avea o ultima intrebare, am observat prin anunturi ca persoanele care vand RCD/RNS au in descrierea anuntului ca detin si codul PIN pentru deblocare, eu nu stiu sa am asa ceva la a mea, daca ma hotarasc sa o vand noului proprietar ii va trebui dupa ce o instaleaza ? 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

51 minutes ago, MFire said:

Am inteles acum, multumesc mult pentru explicatii !

 

In conditile astea, observ ca un simplu modul bluetooth + cablaj si manopera este mai scump daca o navigatie care are deja bluetooth integrat ... mai bine cumpar direct o navigatie si am rezolvat problema, eventual o vand pe a mea dupa si mai recuperez o parte din investitie. Pare cea mai simpla si lipsita de batai de cap solutie.

Cauta RCD330G plus.... este ok din punct de vedere al fiabilitatii si costuri. Altfel poti opta si pt Mib2Std (composite media sau nav)....dar retrofitul te va costa mai mult. Trebuie modificare mufa sau mufe adaptoare, kit microfon, hub usb pt carplay si android auto...etc. Final o sa arata ca retrofiturile făcute pe masinile de mai jos....Tiguan 2009 si Sharan 2011...

Screenshot_20220306-133640_Gallery.jpg

Screenshot_20220306-133657_Gallery.jpg

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutari colegi, dețin un golf 5, cu ceasuri maxidot roșii, comenzi volan, rns 510 sw 5238,  modul Bluetooth 3C0 035 729F și un touch adapter pt conectarea bt pt apeluri.
 

 

Bluetooth-ul actual funcționează in parametrii lui. Urmează sa îmi achiziționez un bt premium și anume un 7P6 035 730 J. Din ce am citit pe aici ar trebuii sa meargă pt apeluri cât și pt audio streaming.

 

 

Vin cu următoarele întrebări:

1. Avand in vedere ca am pe mașina un bluetooth anterior, acest modul de bluetooth pe care îl cumpăr v-a fii plug&play cu codarea aferentă și ștergerea dispozitivelelor salvate ? Fără instalarea altor cabluri/accesorii?

2. Ma va încurca cu ceva touch adapterul montat pe mașina? Sau trebuie dezactivat, scos mufe și toate cele? 

3. Cum ma voi putea conecta cu telefonul pe bluetooth avand in vedere ca nu am ceasuri albe?

4. Aveți idee dacă se poate conecta cu un iPhone 12 Pro?

 

Modificat de Ciobenn
Scrisul va arata mai degajat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1-Da

2-dezactivat codare

3-din telefon se face pairing

4-Da

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, tot eu revin cu o întrebare, am conectat la mașina bluetooth-ul premium, s-a conectat cu telefonul, merg melodiile schimbate din volan și apare si numele melodiei pt ecranul de bord, toate aceste fără codare si fără dezactivare cradle pentru ca nu îl vede pe tester ca sa îl codez, aveți idee ce nu îl vede testerul ? Și cum îl pot coda ? 

Modificat de Ciobenn
Mai multe informatii
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune o scanare completa a masinii

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/12/2022 at 5:13 PM, Ciobenn said:

ca nu îl vede pe tester ca sa îl codez

mai interesant este de ce nu ii vede modul telefon la diagnoza....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil Ciobenn se refera la faptul ca nu poate accesa cradle sa il codeze.

@Ciobenn Codarea se face pe modulul 77 - Telephone, dar daca totul functioneaza cum trebuie nu-ti mai bate capul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 hours ago, spido said:

E golf 5.Can generatie veche. De aia..

N-are treaba...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil o fi de la can, este cu terminație K. @z e n i t h nu ma lasa sa intru pe canalul 77, desi apare pe prima pagina a vcds. Vede canalul 77 dar nu comunica cu el, îmi da eroare: No Signal/Communication.O sa îl las așa fără codare din moment ce merge bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/14/2022 at 3:11 PM, F l o r i n said:

N-are treaba...

Are..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/15/2022 at 10:34 AM, Ciobenn said:

Probabil o fi de la can, este cu terminație K. @z e n i t h nu ma lasa sa intru pe canalul 77, desi apare pe prima pagina a vcds. Vede canalul 77 dar nu comunica cu el, îmi da eroare: No Signal/Communication.O sa îl las așa fără codare din moment ce merge bine.

Da, CAN-urile vechi, chiar si cu update, nu vad modulele bluetooth de generatie noua

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am un modul 1k8035730 si nu se conecteaza la telefon,da un mesaj de eroare pe adaptorul cu touchscreen ca nu s-a putut conecta  si sa incerc manual.

Pe telefon in schimb imi apare conectat si imi vine un bip de la nr 00800897378423.

Cu Samsung A50 imi functiona,iar acum am incercat cu 2 tel Xiaomi si Motorola si nu vrea.

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil incearca sa se conecteze Rsap.Recodezi modulul Bt..ai procedura descrisa in topic, si va merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Telefon Xiaomi 11T pro nu se conectează pentru apeluri, pe redare media merge. Modul 3c8 xxx xxx B. Mesajul este No telephone compatible . Știe cineva dacă e din setări codări sau trebuie alt modul. Până acum am folosit un Huawei nova 5t și a mers perfect. Mulțumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuia sa mearga...

Alt telefon merge ok cu 3c8...-ul? Acum...zic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

VW passat b6, 2009;

Mi-am instalat un nou modul (poza de jos), 

 

75D95AEE-6ADA-40C8-AA3B-030FE7E6B679.thumb.jpeg.a8919ea09267137ee267c6ce41110c1d.jpeg


Telefonul (iPhone x) se conectează fără probleme, automat, când pun contactul, pot pune și muzica de pe el,…

Nu am cablul de mai jos…

 

A7688906-16C6-4D70-BDEB-E947E12B58DC.thumb.jpeg.31c71ae925ce382935412cfdd14b01bd.jpeg

Ce face? unde duce și cum arată componenta/antena respectiva???

Masina a venit echipată cu un car kit de genul

 

56741FC1-9295-46F9-850E-0B82E340C534.thumb.jpeg.2bd9fdb3fc97bd8f77a8aeb737d67c06.jpeg
 

Problema mea apare atunci când folosesc Waze-ul (apare un bâzâit atunci când vorbește ghidul din aplicație)

Nu am facut nici o modificate/ codare in urma modificărilor, era necesară???

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!