Jump to content

Conectivitate Bluetooth OEM


porky
 Share

Postare recomandată

Revin cu inca o intrebare : Sa cumpar un modul 3c8 035 730 /A/B/C/D? sau unul fara litera la sfarsit . Modulul 1k8 pe care il am , se conecteaza la un iphone 12 pro dar vreau arate agenda si apelurile pe RCD 510

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7 hours ago, sorinbv92 said:

Sa cumpar un modul 3c8 035 730 /A/B/C/D? sau unul fara litera la sfarsit

Cel fara litera este mai ieftin, deoarece nu stie de A2DP...nu lucreaza decât Rsap...deci nu faci nimic cu el.

1k8....este low, ai pierdut tot ce tine de afisare, pe rns, bc, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua am si eu un casetofon 310 rcd in meniu are bluetooth dar telefonul nu il găseşte oare de ce?  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ptr ca nu ai modulul BT sub scaunul din dreapta. Cauta acolo,vezi daca e o cutie neagra cu mufa/instalatie conectata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ceva dupa casetofon care scrie dension si pleaca o mufa de iphone 4 care doar incarca

Modificat de Manuel N.
Atentie la quote! Se sanctioneaza folosirea nejustificata!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ai niciun modul sub scaunul pasagerului, nu ai modul bluetooth/ telefon, instalat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

p-9803-audi_3g_ami_install1.thumb.png.d00e4ae8468635b6355240cdf31d9d08.png

On 08.02.2022 at 20:42, spido a scris:

Ptr ca nu ai modulul BT sub scaunul din dreapta. Cauta acolo,vezi daca e o cutie neagra cu mufa/instalatie conectata.

 

Mulţumesc! Am mufa iphone si nu stiu cum sau daca pot reda muzica de pe iphone/ipod. 

Modificat de Corado03
Completarea raspunsului.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia e ceva AM,depinde de la producator la producator,ce si cum stiu acele module. Dension,Xcarlink..etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune o poza cu meniul media al RCD-ului

Daca este ceva modul AM probabil ca e legat pe AUX-IN

Daca ai interfata MDI OE ar trebui sa intri pe MEDIA-IN. In cazul asta poti inlocui cablul de iPOD cu unul USB si poti conecta un stick

Daca bugetul permite schimba acel RCD310 cu un RCD510 si poti folosi slotul de card SD pentru muzica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Nu am putut pune poza mai mare, zice ca depãsesc 1. ....mb dupa on-vol scrie gala si displayj

 

Am si kit parrot ck3100  nu stiu daca ajuta la ceva IMG_20220210_102254.jpg

Modificat de Corado03
Completarea raspunsului.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca iPhone/ iPOD nu merge pe AUX atunci o poti elimina si poti monta o interfata AUX cu jack 3.5mm. Asta e cea mai ieftina varianta pentru a avea muzica de pe telefon pe RCD310

Varianta putin mai scumpa este sa montezi Xcarlink care are USB si slot de card SD

Varianta optima este sa schimbi RCD-ul cu RCD510/ RNS315

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult pentru ajutor,  o sa schimb pana la urma rcd-ul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 9 ore, z e n i t h a scris:

Daca iPhone/ iPOD nu merge pe AUX atunci o poti elimina si poti monta o interfata AUX cu jack 3.5mm. Asta e cea mai ieftina varianta pentru a avea muzica de pe telefon pe RCD310

Varianta putin mai scumpa este sa montezi Xcarlink care are USB si slot de card SD

Varianta optima este sa schimbi RCD-ul cu RCD510/ RNS315

 

Am rezolvat, trebuia a aleg CD exit nu auxiliar. Multumesc incaodata. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

Intentionez sa imi instalez pe masina (Passat B6 2007) o navigatie RNS510 si un modul Bluetooth.

Din cate am  inteles pentru generatia masinii mele se recomanda sa se schimbe si CAN Gateway-ul pentru a evita descarcarea nedorita a bateriei din cauza navigatiei.

Ce modul bluetooth si ce Gateway recomandati astfel incat totul sa funcioneze corespunzator?

Mentionez ca dispun de un pachet de cunostinte destul de redus in acest domeniu.

Multumesc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca fiind din 2007 nu o sa descarce bateria sio o sa functioneze corect. 

 

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

48 minutes ago, vwfanatic said:

Salutare.

Intentionez sa imi instalez pe masina (Passat B6 2007) o navigatie RNS510 si un modul Bluetooth.

Din cate am  inteles pentru generatia masinii mele se recomanda sa se schimbe si CAN Gateway-ul pentru a evita descarcarea nedorita a bateriei din cauza navigatiei.

Ce modul bluetooth si ce Gateway recomandati astfel incat totul sa funcioneze corespunzator?

Mentionez ca dispun de un pachet de cunostinte destul de redus in acest domeniu.

Multumesc.

 

Da-mi seria sasiu si iti verific maine ce can gateway ai pe ea. 2007....poate sa fie fabricata sfarsit 2006...si sa descarce.

In cel mai rau caz....se face update la sw can gateway sau se inlocuieste cu un 3c0....de la E in sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut, imi cer scuze daca s-a mai postat intrebarea dar imi spuneti spune va rog ce cod de modul bluetooth ar trebi sa achizitionez pentru a il monta pe un Golf 6 1.4 TSI din 2009, model Highline (ceasuri albe).De preferat ar fi unul care sa aiba cam toate functiile posible disponibile, dar care sa fie si compatibile cu navigatia mea ca altfel nu are ros sa platesc in plus pentru niste functii de care oricum nu pot beneficia.

Modelul navigatiei este un RCD 510,am incercat sa aflu si codul SW,  am citit pe paginile precedente ca ar trebui sa tii apsat 3 secunde pe Setup si apare (?!), la mine daca fac asta imi apar doar 2 meniuri cu AM/FM, poate nu am inteles eu bine.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codurile modulelor bluetooth au fost postate de zeci de ori pe paginile anterioare 5K0, 7P6, 3C8...X

Masina are cablajul pentru modul bluetooth?

Pana la urma este navigatie sau RCD?

Nu toate versiunile de soft ale RNS/RCD au protocolul AVRCP deci este nevoie sa afli versiunea de soft daca vrei sa ai toate functiile disponibile

Daca este RNS510 este recomandat un update de firmware

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este RCD510, identic cu cea din poza.

 

Nu stiu daca are cablaj pentru bluetooth, nu ma pricep, din ce am verificat eu sub scaunul pasagerului nu vad absolut nimic. Iar versiunea de soft nu stiu sa o aflu, se poate altfel in afara de VCDS ?

 

 

rcd.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ai cablajul instalat nu prea merita dpdv financiar sa montezi modul bluetooth

Pentru versiunea software VCDS sau demontat si vazut pe eticheta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam care este diferenta de pret daca nu am si cablajul instalat ? 

 

Daca zici ca nu merita, imi poti spune te rog ce alternative mai ieftine sunt si ce compromisuri au acestea ? Sa fiu sincer eu am vrut sa instalez un modul bluetooth doar pentru a nu mai fi nevoit sa ascult muzica in masina prin mufa Jack, dar am zis ca daca tot pun unul si dau niste bani sa aiba si celelalte functii.

 

Dar acum cu riscul de a ma repeta, daca sunt alte optiuni mai ieftine de a face acelasi lucru, cu atat mai bine.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!