Jump to content

Suspensie pneumatica - Probleme; Retrofit & Mod de funcționare (Touareg 7P)


stofarius
 Share

Postare recomandată

On 1/31/2023 at 7:01 PM, adidas00 said:

Eu am reconditionat una si tot scapa pe undeva, am luat una SH de pe un model mai nou si tot scapa putin pe undeva. Singura chestie pe care nu am schimbat-o a fost valva, am folosit-o pe aceeasi de la perna veche la cea noua si acolo cred ca era problema.

Daca scapa prin partea de jos, pe sub burduful ala, ar merita reconditionata. Te costa undeva la 700 lei cu piese originale si ceva chei noi cumparate sau modificate.

 

Cand ai avut problema asta, ai schimbat si amortizorul sau doar perna?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Buna ziua. Am întâmpinat si eu o problema cu suspensia la un Touareg 7P, pernele de pe spate stau ridicate , iar cele de pe fată sunt lăsate . Compresorul funcționează , siguranțele le-am schimbat , releul funcționează si el la rândul lui .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sistemul pierde presiune prin urma din pernele fata sau prin amandoua, putin peobabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare. De câteva zile fata o găsesc peste noapte puțin mai lăsată. Pe stanga am perna cu telescopul nou(așa am Cump masina). Am dat cu apa cu săpun pe perne dar nu se vede nimic. Sa insist la perna veche de pe fata sau se mai poate verifica ceva de pe traseu etc… am citit o gramada dar tind sa cred ca e Vb de perna sau ceva îmbinare 😅. Va rog niște sfaturi. Am avut un Allroad mai demult și am făcut ceva adaptor sa depistez scăpările… aici vad ca se pot vedea pe Diag… dar dacă deschid usa se ridica… In ce condiții ați verificat ca are o perna mai puțin? După o zi de circulat, sau?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toata masina o gasesti lasata sau doar o zona? Ce insemna puțin lasata, in cm?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu toată, doar fata. 2-3 cm mai jos, in 10-12 ore… verific zilele astea exact… 

 

L.e. Este mai lăsată toată…. Fata cam 4-6cm

Modificat de oldtimer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Menționez ca perna stanga fata a fost schimbată. Astăzi iar a fost toată masina jos. Acu 2 zile nu s-a schimbat nimic. Umblu pe Normal și auto…

IMG_2815.jpeg

Modificat de oldtimer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scapa pe undeva, vezi la iesirea din butelie (sub pragul stang) sau blocul de valve (sub pragul din dreapta).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie demontate pragurile banui.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am demontat pragurile, sprayat tot cu apa cu bule, dar nu se vede nimic…. Cum ar trebui sa merg mai departe?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut, după o recondiționare a amortizoarele de pe fata, băieții care le-au făcut au omis niște chestii banale. În urma unei verificări la o prena ce am schimbat_o pe spate, am constatat ca aceasta scăpa pe la îmbinarea amortizorului cu partea de aluminiu a perne, partea de jos. Am desfăcut amortizorul, am curatat partea de aluminiu, am pus oring nou plus alte 2(din fabrica are 1 sigur dar 3 canale). După toate astea am montat la loc și acum perna nu mai scăpa. Urmează sa le desfac și pe cele de pe fata pentru a face aceeași operațiune. App dacă cineva cunoaște unde as putea încarcă butelia cu azot în zona BV sau București va rog sa ma îndrumați 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde le-ai "reconditionat"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

REGULAMENTUL VW FORUM INTERZICE CITAREA POSTARII ANTERIOARE!

 

La niște băieți de la Buc la recomandarea unui meseriaș de la Călărași dar acum trag concluzia ca nu au făcut treaba buna, bat din nou și nici nu știu dacă sa-mi bat capul sa le trimit din nou la ei pe baza "garanției "

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Coseco

Cred ca am vorbit si eu cu ei la telefon, mi s-au parut cam scumpi avand in vedere pretul pieselor originale. Eu m-as duce inapoi, pana le fac cum trebuie, asta in cazul in care chiar pe la perne scapa si nu prin alta parte. Iti sugerez sa reumpli sistemul cu azot cu puritate mare.

Eu am reconditionat o perna stanga spate dar am facut ceva gresit si tot scapa (ori era perna intepata caz in care n-aveam ce-i mai face) si mi-am luat alta SH. O perioada n-am mai avut probleme cu suspensia dar mai nou, cu frigurile astea, se lasa fata cativa cm..spatele nu si compresorul merge cam des. Ieri mi-a pocnit pentru prima oara si siguranta de 40A. Cand e cald afara nu cade, cel putin nu vizibil.

Modificat de adidas00
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și mie îmi arde siguranța. Nu spala masina când e rece. Am mai văzut ca influențează și zăpada care îngheață pe carenajul din partea dreapta, sună altfel compresorul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scăparea de aer știu pe unde este, este pe la partea de jos între telescop și partea de aluminiu a perne. Maine sper sa am timp sa o desfac și sa o curta, sa'i pun extra oringuri și sper ca am rezolvat cu scăpatu de aer

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri dimineață s-a dus senzorul de nivel pe spate, o crăpat tija de plastic. Am legat-o cu un colier pana vine piesa. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-ai luat original sau aftermarket? Eu am schimbat ambii senzori pe fata si am pus Metzger dar am inteles ca si aia de pe aliexpress ar fi foarte buni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte buni, nu prea. Ca unii merg, asta e alta discutie. Metzger, sunt ok....dar nu mereu rezista in timp, comparativ cu cei OE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am luat original (1300 RON). Am luat AF pe față anul trecut și văd că nu sunt probleme. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/11/2024 at 4:01 PM, Coseco said:

Scăparea de aer știu pe unde este, este pe la partea de jos între telescop și partea de aluminiu a perne. Maine sper sa am timp sa o desfac și sa o curta, sa'i pun extra oringuri și sper ca am rezolvat cu scăpatu de aer

 

 

Salutare din nou. Am avut timp si am desfacut pernele de pe fata, am montat inel de centrare(cei care au facut amortizoarele nu le-au mai montat"nu ajuta cu nimic" spuneau ei(eu acum ii contrazic)) am schimbat un oring ce vine pe amortizor, am montat extra 2 oringuri(amortizorul are 3 canale(1 care este pe centru si are oring din fabrica si 2 montate extra de mine preventiv)). De ieri si pana azi masina nu s-a lasat absolut deloc. Deci pentru cei care au probleme de genul asta(si nu este perna sparta) recomand desfacere, curatat si montat cele 2 oringuri plus inelule de centrare. Succes!

20240112_123804.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Coseco, o-ringurile suplimentare sunt identice cu cel original? Si eu am montat o-ringuri suplimentare dar aveau alte dimensiuni pentru ca cele doua canale unde vin montate sunt mai putin adanci.

Inelul ala de centrare, o-ringurile sunt originale sau after market? Dintr-un calcul rapid, cam 500 lei ar costa de inlocuit tot pe acolo, inel, o-ringuri si garnitura aia din partea de sus a amortizorului. Cu piese originale.

Modificat de adidas00
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele 2 oringuri sunt o idee mai mici, luate de la o firma care se ocupa cu tot felul de furtune si oringuri(am fost cu amortizorul si au luat dimensiunile). Inelul este comandat dupa cod de origine

20231206_142540.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!