Jump to content

Hai sa invatam cum sa folosim VCDS


RoSonic
 Share

Postare recomandată

Pe Golf4 ALH si Sharan AJM (ambele 2002, EDC15) a mers citit kilometrajul din ECU.

Ce generatie de ECU are Passat-ul B6? EDC16 cumva?

merci nervoss;

Mai astept si alte pareri legat de citirea ECU Mileage la Passat B6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumleft:

...Am luat o clona de 10.6 (probabil cea mai ordinara) si ma intrebam cum pot verifica daca intr-adevar interfata e versiunea 10.6. Din moment ce merge cu VCDS 10.6, inteleg ca si interfata e 10.6.

Pai daca iti merge VCDS 10.6 cu ea , care e problema? Ca nu-ti vede kilometrajul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt 2 probleme distincte:

- vroiam sa vad daca interfata e intr-adevar 10.6, si se pare ca este din moment ce functioneaza cu vcds 10.6 (ne-original);

- nu pot citi km la passat-ul meu B6 (da o eroare, ceva de genul "functie indisponibila").

Cu prima problema m-am lamurit, cu a 2-a inca nu pe deplin (mai astept si alte pareri/sfaturi).

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unele masini nu accepta citirea / pur si simplu ; la altele a "fost umblat" pe acolo si iarasi nu te mai lasa .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Asa cum spune si Turbocip, la unele masini nu merge citit kilometrajul nici macar cu interfata originala.

Eu la Golf (Golf IV 2002/ 101CP/ AXR) n-am reusit sa citesc niciodata kilometrajul din ECU nici macar cu interfata originala.

Nu stiu care ar fi explicatia logica pentru faptul ca nu accepta citirea, pentru ca sunt mai mult decat sigur ca nu a "umblat" nimeni pe acolo. :vaidecapulmeu:

La un moment dat cei de la RossTech chiar aveau postat pe site-ul lor acest anunt:

[EDC-15 Mileage]

On some (but by no means all) TDI ECUs, VAG-COM can show an independent "odometer" reading stored in the ECU. This can useful as a means of cross-checking the mileage on used car at time of purchase, particularly in Europe where odometer fraud is rampant. We plan to extend this functionality to as many ECUs as practical in the future.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@aryes13 la modelele edc15 care nu ai reusit sa vezi km stocati inseamna ca acel ecu nu are implementata functia de stocare. Un singur edc15(din experienta mea ) in care nu vede vcds , dar s-a putu vedea cu vag-comander este cel de pe motoarele 2.5tdi dupa 2001.

@tlc din semnatura reiese ca ecu tau nu este edc16 ci PPD(injectie siemens), in acest ecu se stocheaza km, dar deocamdata vcds nu stie sa citeasca valoarea stocata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la vag com v9, v10 afiseaza valorile in care trebuie sa se incadreze cand tii mausul pe casuta respectiva la motoarele pe benzina?
DA.

legat de aceasta discutie de mai sus imi permit sa intreb, daca mai sunt si alte versiuni mai vechi care sa contina aceste valori pentru motoarele pe benzina?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am incercat cu 908 si nu arata nimic cand tii mausul pe casuta. daca stie cineva sigur care e problema ca nu as vrea sa dau o gramada de bani pe 10.6 si sa nu-mi afiseze...

L.E. se pare ca este nevoie de niste label files. http://www.ross-tech.com/vag-com/tour/m-blocks.html

dar de unde le luam pt fiecare motor?

Modificat de Ratonul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tlc din semnatura reiese ca ecu tau nu este edc16 ci PPD(injectie siemens), in acest ecu se stocheaza km, dar deocamdata vcds nu stie sa citeasca valoarea stocata.

Daca vcds nu stie deocamdata, se poate face citirea cu alt soft/interfata? (gen vag-can commander etc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce interfata recomandati pentru diagnoze, adaptari, citire km ? Adica, o diagnoza pentru acasa ..

Presupun ca cea prin care poti activa range, ridicare geamuri e altceva si e mai scumpa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)) Dar vezi ca vrea si sa poata citi km

cred ca se refera la cei reali

asa ca de la 704 in sus e buna

toate cele bune

Modificat de joky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am incercat cu 908 si nu arata nimic cand tii mausul pe casuta. daca stie cineva sigur care e problema ca nu as vrea sa dau o gramada de bani pe 10.6 si sa nu-mi afiseze...

L.E. se pare ca este nevoie de niste label files. http://www.ross-tech.com/vag-com/tour/m-blocks.html

dar de unde le luam pt fiecare motor?

In VCDS este un folder "Labels" care contine toate label-urile de care ai nevoie (vorbesc aici de o interfata OEM nu AM). In functie de update-urile care le faci (noul firmware) o sa gasesti foldere gen "labels.old", "labels.older" sau "labels.oldest". Chiar daca intri in posesia acestor label-uri in mod sigur nu se vor "pupa" cu o interfata AM.

Modificat de pronet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine are labelul asta 036-906-032-axp.lbl il caut de mult pt masina din semnatura fac cinste :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) Dar vezi ca vrea si sa poata citi km

cred ca se refera la cei reali

asa ca de la 704 in sus e buna

toate cele bune

Evident, cei reali. Pana la urma spre ce sa ma uit? Care interfata recomandati? Repet, imi trebuie pentru mine, va fi diagnoza personala cu care voi face diagnoza la masina personala ori de cate ori va fi nevoie. Am nevoie acum si de citit kilomentri pentru a cumpara o masina. Multumesc.

Modificat de ikks
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca vrei sa citesti km reali - iti trebuie interfata HEX CAN.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut o interfata 409 cu eroarea Interface Status: 3 Not Found or Not Ready.A fost schimbata de vanzator insa acum am aceeasi eroare la a doua interfata.Eroarea apare si cand e conectata la masina si cand nu e conectata.Se updateaza si 409 de pe internet?Sunt unele care au firmware si altele care nu au?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil sa nu fi bagat tu diverele bine.

Incearca soft 311 .

VAG 409 e cu probleme .

Cauta-ma pe PM si iti dau eu softul .

Mufa ta de pe masina e 2+2 sau OBD2 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Softul este de 311.Tot ce ma ingrijoreaza este daca se poate arde daca intru cu ea pe internet.Daca se poate arde atunci este clar.

Mufa este 2X2 dar nu am ajuns pana la scanarea masinii.La instalare deja am eroarea asta.Vanzatorul m-aasigurat ca nu se arde pe internet dar e deja a doua care face asa.

Modificat de sergiu calin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fii linistit - nu se arde niciuna pe net !

Doar se face update de firmware.

A ta nu are probleme cu netul !!!

Instaleaza TeamViewer si iti fac eu instalarea corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut o interfata 409 cu eroarea Interface Status: 3 Not Found or Not Ready.A fost schimbata de vanzator insa acum am aceeasi eroare la a doua interfata.Eroarea apare si cand e conectata la masina si cand nu e conectata.Se updateaza si 409 de pe internet?Sunt unele care au firmware si altele care nu au?

Salut

Verifica in Device Manager ce port COM este alocat. Pentru vagcom trebuie sa setezi port COM intre 1 si 4. Daca nu ai laptop cu port COM nativ, acesta este generat in momentul conectarii vagcom la USB (si bineinteles daca sunt driverele corect instalate)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru ajutor!Interfata este a mea dar este imprumutata la cineva cu un vista.E a doua oara cand setez prin teamview interfata, deci prin internet, iar interfata are eroarea asta.Pare blocata pentru ca orice fac nu mai coopereaza(prima a fost schimbata de vanzatorul mirat care nu mai vazuse aceasta eroare).Pentru ca nu aveam alta posibilitate m-am riscat sa o instalez si pe a doua tot prin internet si am obtinut acelasi rezultat nemilos.Baud rate e in regula la fel si portul.

Atat vroiam sa stiu ca nu e pb de firmware si o sa mai incerc.

Un ftclean de vista nu am gasit iar cel care il am pur si simplu se inchide fara nici un mesaj dupa ce-l lansez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Click dreapta pe VAGCOM - si ii setezi Run as administrator - asta daca foloseti Vista .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Iulian.Daca nu e pb cu firmwareul o sa scot untul din interfata pana merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!