Jump to content

Hai sa invatam cum sa folosim VCDS


RoSonic
 Share

Postare recomandată

Imi cer scuze daca nu postez unde trebuie, si sant sigur ca s-a mai discutat procedura, dar nu o mai gasesc nici in ruptul capului :( , cum fac sa vad kilometri reali ai masinii? (daca se poate) :scratch: . Folosesc VCDS 10.6.0. Mentionez ca sant un incepator in tainele VAG-COM-ului :study: . Multumesc anticipat. :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare to all

am si eu o problema cu imobilizatorul in sensul ca imi citeste cipul doar cand are chef el, si ma bate gandul sa imi iau o interfata cu care (scuzati cacofonia) sa pot citi codul trimis de cip bobinei, iar pe acesta sa il pun cu VAGcom ul ...adica sa invat calculatorul cipu fara a mai fi nevoie de citire, din cate am vazut si am auzit se poate acest lucru,

ce interfata imi recomandati? sau ce as putea face sa nu mai am probleme cu acel imobilizator care 3 luni merge perfect cateva sapt stau si plang langa masina sa o ia la a "jdemia cheie"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu o interfata ... 607 ce masinini pot diagnostica - pina la ce an -?

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate a mai fost, dar nu am gasit nimic cu search-ul.

Care e procedura de resetare a ECM-ului?

Poate gresesc pe undeva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti diagnostica multe masini noi.... insa nu te va ajuta in LC ...

pentru enrico

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Am o si eu cateva nelamuriri in ceea ce priveste interfata VagCom(mai exact o am de la ross-tech). Stie cineva ce echivalente sunt pe un Passat din 2001 pe PD, la parametri ma refer. Sau avansu la distributie se poate vedea pe parametri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce nume trebuie sa aiba fisierul din vag 908, sau din alta varianta de vag, ceva ......xpl sau ....lbl, pentru a putea citi setarile de la o centrala elect. de oII?

am facut o scanare la un amic si a dat urmatorul rezultat la centrala electica

Address 09: Cent. Elect. Labels: None

Part No SW: 3C8 937 049 D HW: 3C8 937 049 D

Component: Bordnetz-SG H54 2602

si are cineva ideie de vreo adresa de net unde sa pot afla ce caracterustici are o astfel de componenta electronica? Bordnetz-SG H54 2602

multumesc

Modificat de y2r
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti trebuie soft de la 10.6.1 in sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok am banuit asta dar in versiunea VAG 10.6.XXX ce denumire are acel fisier cu extensia lb

spre exemplu pentru Climatronic am

Address 08: Auto HVAC Labels: 1K0-907-044.lbl

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vrei sa inlocuiesti lbl-ul cu unul din vers 10.6.1?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stii ce nu mi se pare corect aici ? Sunt unii care au CLONE si bineinteles ca nu au update-urile la zi si altii care au platit pentru a le avea la zi, si primii cer de la ultimii versiunile mai noi de label. Asta e inconvenientul cand ai clona. Te folosesti de ceea ce ai. Eu unul , nu dau label daca mi se cere. Sper ca si ceilalti care au originale sa faca la fel. Altfel se incalca legea copyrightului, NU ?

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca daca faci download la ultima versiune de soft de pe site-ul rosstech, instalezi si copiezi folderul labels poti sa il pui apoi pe clona ;)

sau nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Offtopic: no offence y2r dar sunt si persoane care de exemplu si-au luat interfata OEM nu pentru a presta diverse servicii contra cost, ci doar pentru uz personal - eu vorbesc strict pentru persoana mea (am avut oprtunitatea, sa zic asa, sa-mi iau interfata direct din US). Acum daca vine un coleg care doreste sa-i fac o scanare trebuie sa-l refuz sau sa o fac free of charge? Si revenind la solicitarea ta de label-uri - chiar daca intri in posesia lor, nu-ti vor merge pe clona - daca vrei, facem proba si te convingi. O zi buna.

Modificat de pronet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Regulamentul VWForum e destul de clar in legatura cu softurile piratate, asa ca orice discutie despre orice alta versiune de VCDS mai mica de 10.6.3 este ilegala.

DE ce? Deoarece cine are ORIGINALUL merge pe ultima versiune intotdeauna. Nu ati observat si pe vwvortex, unde cei de la Ross-tech sunt sponsori, daca le adresezi intrebari te roaga sa le trimiti un autoscan al masinii cu ultima versiune de soft, si va dati seama de ce.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci practic ar trebui ca cineva care intreaba ceva pe acest forum si nu are versiunea ultima sa nu primeasca raspuns. Practic daca primeste raspuns se incurajeaza pirateria si vwforum este total contra acestor practici.

Corect?

Modificat de divinewind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, asa este practica pe VWVORTEX, sunt inscris si acolo si avand interfata de la ei ( s-au convins ca e de la ei vazand autoscan cu ultima versiune de soft ) am primit suport din partea lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suportul tehnic autorizat e una si sfaturi, impresii de amatori e alta.

DE ce? Deoarece cine are ORIGINALUL merge pe ultima versiune intotdeauna.

Nu este obligatoriu. Dupa cite am vazut pe site-ul lor upgradurile de ex de la 9 la 10 e pe bani (mai putini cei drept decit daca ai lua direct 10).

Nu toti au bani de upgrade sau nu considera necesar, atita timp cit isi pot face treaba cu cea veche.

Oricum Al Bundy are dreptate, daca nu iei in consideratie situatia de la noi...

Unii nu au posibilitatea sa cumpere nici pe aia "ieftina"...

Multi au fost fortati sa cumpere o interfata, de calificarea execrabila a celor din service la pachet cu preturile nesimtite...

Hai sa lasam discutiile de genul asta, sint prea multe de luat in calcul si nu merita...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suport tehnic autorizat ? Nu m-a referit la asa ceva.

Nici un update de soft de la ROSSTECH nu a fost pe bani. Eu cand am luat interfata a venit cu 8.07 si acum folosesc 10.6.3 fara a mai da alti bani la update. Unde ai vazut tu ca upgradele de la 9 la 10 e pe bani ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor, este vorba despre un software licentiat. Si asta se plateste. Oricat nu le-ar placea unora, altii au platit pentru acest (hardware) software mai mult decat pentru o clona.

Toti va legati de facturi. Dar cei care folosesc clone dau facturi pentru diagnoze sau adaptari? Haideti sa fim seriosi!!!

Si atunci de ce sa discutam despre software EXPIRAT d.p.d.v. al producatorului, care a lansat deja cateva versiuni dupa cea in discutie? Pe cati dintre cei care au cabluri originale i-ati auzit sa ceara ceva legat de software?

Parerea mea este ca nu s-a inteles IDEEA acestui topic. Se poate discuta despre ce versiuni ale VDS sau VCDS se pot folosi la anumite modele de masini, se poate discuta cum se poate face sa functioneze o interfata, dar NU se poate solicita software integral sau partial care este supus drepturilor de autor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suport tehnic autorizat ? Nu m-a referit la asa ceva.

Nici un update de soft de la ROSSTECH nu a fost pe bani. Eu cand am luat interfata a venit cu 8.07 si acum folosesc 10.6.3 fara a mai da alti bani la update. Unde ai vazut tu ca upgradele de la 9 la 10 e pe bani ?

"...Nu ati observat si pe vwvortex, unde cei de la Ross-tech sunt sponsori, daca le adresezi intrebari te roaga sa le trimiti un autoscan al masinii cu ultima versiune de soft,..."

La asta faceam referire apropo de suport tehnic.

Apropo de upgrade:

http://www.ross-tech.com/Merchant2/merchant.mvc?Screen=CTGY&Category_Code=IntUp

"For registered VCDS (VAG-COM) users with "genuine" Ross-Tech interface cables, we have an upgrade program that allows you to inexpensively move up to the current products we offer."

Dupa cite zic ei nu e scump dar nu zic ca e "free"...

Am tras si eu un ochi pe site-ul lor in ideea sa cumpar licenta dar anul asta iese din discutie...cel mai de kko an dpdv financiar...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VEzi ca acolo se vorbeste despre hardware UPGRADE (schimbat interfata cu totul, una veche cu una noua ) si nu despre software UPDATE .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Forceturbo pana la data de azi nu am luat nici un leu de la nimeni chiar si pe revizii de pe vwforum. am si ars interfata la cativa pe masina dar am platit singur reparatia.

Acum fiecare are libertatea sa actioneze cum ii dicteaza constiinta si nu am sa mai am nici o pretentie de la conducerea forumului sa fie mai morala decat este. Sunt un vizitator aici si am sa ma comport ca atare.

Cu respect ptr vwforum si mai ales ptr oamenii ce il acceseaza periodic!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!