Jump to content

Hai sa invatam cum sa folosim VCDS


RoSonic
 Share

Postare recomandată

Dupa cum zicea si turbocip, pentru masina ta asta e versiunea perfecta. Un 908 nu o sa citeasca "mai bine" codurile de pe masina ta decat un 409. Versiunile mai noi sunt pentru masinile ce comunica prin CAN, in cazul masinii tale o diagnoza facuta cu 409 sau cu 908 ar fi exact acelasi lucru. E perfect valabil si pentru masina mea, am ambele tipuri de interfata si rezultatul scanarii e acelasi. :blink:

Modificat de Eminence
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...am ambele tipuri de interfata si rezultatul scanarii e acelasi. :)

Salut

Intr-o zi am testat un Passat B5.5 (avb parca) cu un vagcom 607. Nici o eroare nu am avut pe 01-Engine. Am conectat apoi un 908 si pe motor am gasit 6 erori.

De ce oare...? :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa nu vb prostii insa in mod normal n-ar fi trebuit sa se intample asa ceva. Decat daca 607 avea ceva defectiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vagcom 607 il folosesc zilnic fara sa am vreo problema. Masina aia a fost la o reprezentanta unde i-au scos aproape toate mufele existente (...nu-i gaseau defectul) si banuiesc ca acest lucru a cauzat aparitia unor coduri de eroare pe care nu le-a recunoscut 607.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iulian:

Inseamna ca una din ele avea probleme - adica 607 !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am intrebat si eu ceva aici .

se poate sa ma ajutati cu o lamurire?

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

raduleanovici

O intrebare. Vreau sa-mi cumpar si eu o interfata pentru masina din semnatura. Ce interfata recomandati, si poate un sfat de unde sa o iau? desigur ca nu vreau ceva foarte scump avand in vedere ca arunci si eu o privire din cand in cand si nici macar nu inteleg momentan multe rezultate de diagnoza.

PS am citi ciarta baietiilor cu chinezariile, si sincer ii dau dreptate lui Eminence avnd in vedere ca fac producatorii chinezarii mai mari ca chinezii, eu vreau o chinezarie :salut:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

311/409 iti este cea mai potrivita !

Si iti acceseaza toate modulele de pe masina ta .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua tuturor.

De curand am achizitionat si eu o interfata pt Vag-Com 908.

As vrea sa imi reglez relantiul din vag deoarece dupa schimbul distributiei am observat

o crestere a consumului instant la relenti de la 0.7 l/h fara consumatori la 0,9 l/h.

Cei de la service-ul unde am facut lucrarea mi-au spus sa fac vreo 1500-2000 km si isi va reveni

ca e cureaua noua si rolele si pana isi mai dau drumul.

Am deja mai bine de 12.000 km si consumul e la fel.

Este vorba de un Pasat 2.0 TDI 136 CP an fabr 2004 motor BGW.

Am gasit cateva posturi cum se face reglarea relantiului dar problema este ca acel cod de logare

12233 este pt motorul 1.9 TDI iar eu nu pot intra sa schimb valoarea cu acest cod la motorul meu.

ma poate ajuta cineva cu un cod pt motorul meu?

Multmesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul zic sa te duci inapoi la ei si sa monteze cum trebuie distributia, nu e pusa perfect la punct.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la ei si mi-au zis ca e termostatul de vina pt consumul marit.

Acum cateva zile am schimbat si termostatul tot la ei, ca sa nu mai aiba ce sa comenteze.

Acuma zice ca e prea cald si e nivelul de oxigen scazut si de aia e mai mare consumul.

Cauta tot felul de scuze sa nu mai imi desfaca iar masina ce la tine rampa ocupata

cateva ore.

Cand au schimbat distributia am stat langa ei si nu au blocat decat fulia de sus cu un

imbus ce a cazut de vreo 3-4 ori cand se chinuia sa puna cureaua.

I-am spus atunci mecanicului sa se uite daca nu e miscata si a zis ca e ok.

Oricum am garantie pe lucrare 80.000 km si daca nu vor nicicum sa imi regleze

distributia merg la OPC.

Multumec pt sfat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am o problema legata de o interfata vag com 311 in sensul ca pe un laptop mai vechi vai de mama lui merge interfata, pe laptopul vanzatorului merge dar un un netbook asus 1000HA imi recunoaste interfata dar imi da ca nu exista raspuns de la orice modul existent pe masina. com-ul este setat bine, am incercat pe toate dar fara succes. daca importa ceva ca antivirus-firewall etc folosesc kaspersky.

ce poate sa fie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul - nu inteleg

Adica nu se conecteaza pe nici un modul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe nici un modul, dar cu aceeasi interfata instalata la fel merge absolut tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa spunem ca ai la interfata USB o viteza de transfer mai mare decat intelege interfata.Ai incercat la baut rate sa setezi ceva?Poate sa fie si driverul de usb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probleme interfata (hardware)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce nu e clar ca pe alte laptopuri merge.... oricum.... o sa reinstalez windowsu poate are draci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca merge pe alte laptopuri - nu ai instalat bine VAGCOM !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In device manager vezi numai un com port...adica port serial...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am si eu o problema cu interfata (vag 908)....nu stiu daca s-a mai discutat.

Totul a inceput astfel:

Faceam diagnoza la masina, laptopul era conectat la incarcatorul auto. La un moment dat incarcatorul s-a defectat ( al doilea in 4 zile...calitate proasta :banghead: ). Imediat cum s-a defectat incarcarcatorul laptopul a trecut pe baterie.

In acel moment mi-a dat mesajul de eroare : "Interface not found" + posibilele cauze . Am deconectat si cand am conectat-o iar, mi-a zis "Cable not found". De atunci acelasi mesaj mi-l da si nici nu se aude/apare cand conectez usb-ul. Cand conectez mufa la masina se aprinde led-ul, deci cred ca comunica cu masina.

Am instalat si dezinstalat de 100 de ori si am folosit si FTClean si aceiasi problema.

Precizez ca cu 2 zile inainte mi-a facut o problema asemanatoare, doar ca atunci se auzea cum se conecta si deconecta si iar conecta (incontinuu) cand bagam usb-ul. Si tot acelasi mesaj cu "Cable not found" imi dadea. Dar pana la urma atunci si-a revenit.

Dar acum nu :salut:

LE: mufele usb functioneaza. le-am testat cu alte device-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Din pacate s-a defectat `putin` ... , FTDI`ul , si cu siguranta si sw.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O opinie pentru un novice in ale VagCom (ala sunt io, adica ma pregatesc sa-mi iau interfata): Vag-Com 3.11 - despre care am inteles cu certitudine ca este compatibila cu masina mea - Seat Cordoba 6L, 1.9 SDI, 2004, este compatibila si cu un Passat B4, 1996, benzina, 1.6l? Sau acolo trebuie alta varianta? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este compatibila si cu Passatul respectiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!