Jump to content

Hai sa invatam cum sa folosim VCDS


RoSonic
 Share

Postare recomandată

Salut

Uite aici http://vwforum.ro/index.php?showto...821&st=1340 in post 1345

Problematice in sensul ca, daca se strica nu se prea pot repara.

Daca se utilizeaza corect (ca orice clona :D ) merge mult si bine.

Din cate vad, e "d`aia buna" :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce inseamna utilizare corecta ?

inca ceva, cum se da reset la CB, am avut o problema cu airbagurile si acum am rezolvat, vreau sa dispara martorul.

MULTUMESC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@F l o r i n - e interfata `problematica`.

@w1st - VagCanCommander, VagDashCOM+CAN, Tacho, etc... ; Cu airbagurile, doar rescris modulul dupra crash , nu poti cu VAG-COM. Daca nu gasesti pe nimeni prin imprejurimi sa te ajute, dai modulul jos si-l poti trimite la mine. Detalile le discutam in privat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu a avut accident, a fost arsa o siguranta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut ca ai scris - "6. Daca am un airbag sarit, si sterg eroarea de cod" . In ideea asta am continuat.

Intra pe 15-airbags , si vezi ce erori ai, incearca sa le stergi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare tuturor.am si eu o problema cu softul 311.2 : nu pot sa il activez daca este instalat pe win 7, dar in win xp merge. cand incerc sa ii dau activare imi spune ca este acceptat codul de licenta ,dau ok si ramane tot unregistered. ce pot face sa imi mearga si pe win 7 ca xp nu merge pe laptopul meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi postul lui Didus, #1060.

pai am facut asta ca sa ma lase sa il rulez, si merge pot sa lucrez cu el imi vede masina, coduri eroare, dar nu pot sa il inregistrez dupa ce bag codul imi ramane unregistered. si pe vista se intampla la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@F l o r i n - e interfata `problematica`.

Ai dreptate...abia acum am dat zoom la poza aia

Scuze pentru neatentie si dezinformare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am si eu o mica problema. Am cumparat acum 2 saptamani o interfata vag-com 409. E modelul albastru ( daca va zice ceva). Ca soft am avut vag com 409, iar mai apoi am instalat 311. Toate bune si frumoase. Interfata a mers perfect pana azi cand am coborat la masina sa o scanez din nou. Mentionez ca de atunci am reinstalat windowsul pe laptopul si a trebuit sa instalez din nou driverele interfetei si softul vagcom 311. Am conectat interfata la masina si la laptop, am pus contactul. Am facut test pe com3 si zice ca Port status: ok Interface : found Type: serial pass through...Dau save. Apoi cand dau pe "About" eram obisnuit sa imi genereze acel serial number. Acum imi zice Please test on a car before registering! Incerc sa scanez...nu gaseste nimic! Daca dau click la OBD II sa fac testul de compatibilitate zice ca masina nu e compatibila iso obd II. Am mai incercat si pe un alt laptop dar fara succes! Am incercat si pe o Skoda Fabia...la fel.

Mentionez ca masina mea este un Passat din 1997 pe care interfata a mers perfect acum 2 saptamani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA porturile virtual e tot pe com 3 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU inteleg la ce te referi cand zici porturi virtual. La Options => Select Com port , da este COM3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Portul virtual este portul alocat de windows pentru interfata. Cauta in Device manager/Hardware/Ports Com and LPT si vezi pe ce port ti-a trimis interfata. Numarul portului de aici trebuie sa fie acelasi cu cel setat in Vag Com.

Modificat de forceturbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va salut, cu ce soft de diagnoza se poate diagnostica Vw Crafter , o recomandare si pareri

va multumesc,

Deoarece protocolul de diagnoza ptr Crafter este proiectat de Mercedes ptr Sprinter, diagnoza o poti efectua doar cu

testerul de reprezentanta ( VAS5051/52), testerul Mercedes sau orice tester care poate diagnostica si MB Sprinter.

VCSD-ul original nu are in " dotare " Crafter-ul !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Portul virtual este portul alocat de windows pentru interfata. Cauta in Device manager/Hardware/Ports Com and LPT si vezi pe ce port ti-a trimis interfata. Numarul portului de aici trebuie sa fie acelasi cu cel setat in Vag Com.

Singurul care apare aici cand conectez interfata la laptop este USB Serial Port ( COM 7 ) Deci nu este acelasi cu cel din vagcom. Acolo este COM3

Modificat de cristiblabla
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Du-te in comport-ul alocat interfatei si in properties-advance- schimbi portul din 7 in unul de la 1 la 4.

Va merge, in ceea ce priveste folosirea functiei OBD II eu stiu ca de la versiuni 5xx a intrat in vigoare sau numai cu o interfata vagcom originala functioneaza, sper ca nu gresesc.

Bafta

Modificat de forceturbo
Quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc frumos. Am schimbat portul inapoi in COM3 si merge perfect interfata. Problema era ca laptopul alocase COM3 modemului. Va multumesc frumos pentru ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

@'w1st' la prima poza, fie nu ai inchidere centralizata fie nu ai intrat bine, daca ai geamuri electrice trebuia sa intrii pe adresa 46 nu pe 35.

La poza 2 si 3 nu ai intrat bine, daca te uiti mai atent iti si spune ca sa accesezi adresa 17 nu 25, imobilizarea la modelul tau este inclusa in bord si acolo se fac adaptari daca este nevoie, doar la modelel mai vechi si la astea mai noi se intra pe adresa 25 sau 05, :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singurul care apare aici cand conectez interfata la laptop este USB Serial Port ( COM 7 ) Deci nu este acelasi cu cel din vagcom. Acolo este COM3
Vezi ca ai o setare Advance (dupa ce dai dublu-click pe Serial Port) si acolo te lasa sa schimbi portul pe care il vede Windows-ul. In Device manager ma refer. Am patit si eu la fel si s-a rezolvat asa. Bafta, numai bine. Modificat de Ady Man NFS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A aparut VCDS release 10.6 .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

da. Sa speram ca acopera si mai bine noile modele 2010

We're pleased to announce that VCDS Release 10.6 is now available.

This release includes everything we had in Beta 912 and Beta 10.3/10.4,

plus new USB drivers, a new codes database (now over 14,000), many new

and improved label files, and new UDS/ODX data to support the 2011

models which are now arriving at dealerships in Europe.

As has been our custom for 10 years now, the update is free!

You can download Release 10.6 from this page:

http://www.ross-tech.com/vcds/download/current.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Mi-am luat si eu de curand un cablu vag com 908 si am o mica problema.

Am instalat softul cu care a venit, mi-a recunoscut interfata, am legat la masina si cand ii dau sa testeze imi spune ca nu vede masina. In momentul in care bag USB in calculator se aprinde becul rosu de pe mufa mare. Cand il scot parca trece pe o culoare deschisa.

Am incercat si ultima varianta de soft, nici o diferenta..

Ceva idei ?

LE: era pus contactul cand ii dadeam test.

Modificat de B e b e
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu incerca interfat cu alt soft decat cu cel care a venit ca daca e clona risti sa strici interfata, daca calculatorul vede interfta zice ca intefta e Ok si nu e conectata la masina, vezi sa fie pus contactul cand dai test, incearco pe alta masina vezi ce zice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare domnilor...

Am o interfata vag-com kkl, clona, din aceea albastra pt vag-com 312 si 409 si mai nou vcds-lite...

Problema care a aparut este ca la conectare pe calculator nu-mi mai apare FTD...sa ceara driverul pt clona. Acum imi apare "new hardware found Ross-Tech HEX-USB" si bineinteles ca driverul de pe CD nu merge.

Aveti idee ce s-a intamplat? Si cum pot remedia problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!