Jump to content

Hai sa invatam cum sa folosim VCDS


RoSonic
 Share

Postare recomandată

Salut

Incearca sa volosesti versiunea 311. O poti gasi pe internet si cu posibilitati de activare.

Multumesc pentru ajutor! Am reusit in urma discutiei cu tine.

Bafta multa in continuare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interfetele VAG-COM se pot folosi si pe alte marci de masini compatibile OBD II , doar pentru test motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are si functia OBD II si merge folosita , doar pentru diagnoza motor si al alye masini care au mufa de diagnoza pe standardul OBD.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat aseara la Fiesta mea din 1996 si nu merge, mi-a zis ca nu este compatibil OBDII, ceva de genu, cred ca e OBD standard mai vechi. Voi incerca si la Logan, la un Vectra din 2003 o merge? Macar sa pot vedea si sterge erorile nimic mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru masina mea, am cumparat o interfata (clona) VAGCOM 409.1, o sa spuneti ca e o versiune veche !

E adevarat, insa e suficient cred pt mine, si in plus, cu o mica modificare (un comutator) merge sa fac diagnoza si la Fiat-ul sotiei, unde totul e ok.

Problema este ca cere activare, am gasit un crack la cineva, dupa aplicare pare ok (fully Registered/Activated)

Si totusi cand incep sa scanez, la Sharan, dupa primii 2 pasi se blocheaza si iar apare mesajul care spune ca trebuie inregistrare si activare.

O alta chestie ciudata e ca pe laptop apare instalarea VAG-COM, in Program Files, dar in Control Panel/Add Remove, nu apare ca sa-l pot dezinstala normal, a trebuit sa fortez dezinstalarea cu Revo Uninstaler ca altfel nu am avut cum, deoarece am incercat si instalarea de pe CD-ul cumparat odata cu interfata, si o alta versiune 409.1 de pe net, si tot asa se blocheaza.

Mentionez ca nu am intrat pe net la roos tech sau in alta parte, pentru ca am citit undeva ca se poate strica interfata.

Stie cineva cum pot rezolva ? Daca nu se poate discuta aici problema asta, va rog sa scrieti PM sau mail

Multumesc

post-22578-1272757105_thumb.jpg

Modificat de remier
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta versiunea 3.11 ca e mai stabila decat 4.09 si iti este de ajuns . Daca nu te descurci da-mi un PM si te ajut .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si primit 311 de la bunul nostru coleg Al Bundy !

ce ar avea in plus 409.1 fata de 311 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@remier - faptul ca sunt active toate functile :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate citi cu 908 la instalatia de aer conditionat presiunea ei din instalatie,dca m_ai trebuie completat freon....mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAca ai climatronic , da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am jucat cu o interfata 704 la o bora ,dar nu mai stiu ce am facut ca acum nu mai apare pe computerul de bord cand dechid nici o usa nici portbagajul,ce as putea sa fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea sa dezactivez,inchiderea usilor la 15km la ora,dar nu stiu cum sa procedez cu 908,ce sa modific unde sa intru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Canalul 46 -> Adaptare - > " Auto-inchidere" - > pui 1 si Salvare (pt. blocarea usilor la viteza de peste 15Km/h) , apoi " Auto-deschidere " pui pe 1 ( pt. deblocarea usilor cand scotie cheia din contact ).

post-8424-1272915796_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu 908,pot vedea problemele la motor la un bmw din 95?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca functioneaza pe protocolul OBD II , poti fara probleme - valabil pt. orice masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Am incercat astazi cu un VAGCOM 704 chestia asta pe un Vectra B si nu a mers. E valabil doar pe versiunea 908?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici vorbim doar de interfata dedicata VAG - VCDS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Help !

Nu-i dau de cap la interfata asta cu nici un chip !

Am pus prima data softul de pe CD-ul cu care a venit dar se bloca dupa 2 adrese si aparea o ferestra care cerea inregistrare si activare.

Apoi am incercat si versiunea 311 si 409 simplu si 409.1us cu crack si fara si acum nu mai vede deloc interfata !

Cine ma poate ajuta sa o fac sa mearga ?

post-22578-1273087150_thumb.jpg

post-22578-1273087157_thumb.jpg

Modificat de forceturbo
Quote inutil. Foloseste Fast Reply/Add Reply.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce cauta bifa pe com 1? e pe serial?

Trebuie pusa pe un com care apare si in system-porturi.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e pe USB.

Era liber si COM 1

E vreo problema ?

Pot sa o pun pe COM 2, 3 sau 4, daca e necesar.

Modificat de forceturbo
Quote inutil. Foloseste Fast Reply/Add Reply.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce cauta bifa pe com 1? e pe serial?

Trebuie pusa pe un com care apare si in system-porturi.

Am dezinstalat tot cum a zis cniky, am rulat FTClean, apoi introdus interfata in USB si de cum a "vazut-o" a cerut driverele de 2 ori.

In Device Manager a aparut pe port 34, am intrat in proprietati/port seting/advanced si am mutat pe port COM2

Rezultatul dupa ce apas pe TEST >> Port status OK....Interface Not Fund !

Ma exaspereaza, parca ma invart in cerc de cateva zile

post-22578-1273177016_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@remier - tu testezi avand interfata conectata pe masina, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Completare pentru postul lui cniky : Si cu contactul pus, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!