Jump to content

Hai sa invatam cum sa folosim VCDS


RoSonic
 Share

Postare recomandată

Si va rog...vreau si eu un kit de vag-com 311 sau 312, acela vechi ca nu merge vcds-lite pe windows 7.

e-mail: razvy79rzv@yahoo.com

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa reinstalez interfata kkl clona...

Problema a fost ca un vcds 908 parca, mi-a rescris PID-ul la interfata, codul acela hardware pe care il citeste windows-ul sa instaleze drivere.

S-a rezolvat prin modificarea fisierelor .inf din drivere cu noul PID al interfetei...si merge brici instalarea si functioneaza interfata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat problema de la postul #1448 cu un soft primit de la furnizorul cablului. Desi e aceeasi versiune ..asta "nou" merge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare. poa sa-mi dea si mie cineva niste sfaturi de folosire a vag comului. am vers. 409 da imi cam prind urechile (si nu e prea sofisticat). asa vrea sa stiu cum pot sa fac un log in mers si unde ar trebui sa ma uit ca sa verificuna alta. mersi mult. poate aveti ceva tutoriale in engleza sau romana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Vin cu o complectare de ordin tehnic ( update ) la topicurile :

http://vwforum.ro/index.php?showto...p;#entry1278266

http://vwforum.ro/index.php?showto...p;#entry1280540

NU mai exista nici un fel de imperiment, se pot repara/upgrada si cele `problematice` de ceva timp, am preferat sa las a trece o perioada pentru a urmari comportamentul acestora dupa modificare, de aceea fac acest `info update` doar acum.

Performantele in functionare a VAG908 China in functie de versiunea pe care functioneaza dupa modificare/reparare/upgrade :

- 908 Eng. 80% - 90% functii disponibile, stabilitate 90%.

- 908 De. 70% - 80% functii disponibile , stabilitate 70%.

- 908.2 Ro. 100% functii disponibile, stabilitate 100%.

Vorbesc strict!!! de interfetele VAG908 sau VAG908CN descrise in posturile anterioare postate de mine, celelate modele de interfete NU intra in discutie, acelea find ok.

O seara buna tuturor.

Modificat de cniky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare,

deoarece am vazut ca exista mai multe tipuri de interfete pentru diagnoza, doresc sa ma lamuriti care este cea potrivita pentru golf iv, 1.4, 16v, 75cp, motor bca. ce anume diferentiaza o interfata de alta (preturile fiind de la cativa dolari pana la sute...)? ma refer strict la interfata, nu si la soft

multumesc anticipat,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-am luat un cablu obd2 si cand vreau sa imi adaptez clapeta nu scrie adp run ci 24.0. la operating mode 48.0. asa scrie in toate canalele in care vreau sa intru. am incercat si cu 311.2 si cu 409.1.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare,

deoarece am vazut ca exista mai multe tipuri de interfete pentru diagnoza, doresc sa ma lamuriti care este cea potrivita pentru golf iv, 1.4, 16v, 75cp, motor bca. ce anume diferentiaza o interfata de alta (preturile fiind de la cativa dolari pana la sute...)? ma refer strict la interfata, nu si la soft

multumesc anticipat,

Oricare iti permiti e buna pentru masina ta. Eu mi-am luat o clona versiunea 908 de pe okazii, si e super ok, atat timp cat nu ii faci update. adica sa folosesti softul cu care a venit.

Asta e de aia de cativa euro.

Daca vrei ceva original, vorbesti cu sefu de p-aci(voinea) si iti iei una super, careia ii poti face orice update de pe site-ul producatorului, de unde poti lua si softul. Totul se rezuma la ce iti permiti si ce necesitati ai.

P.S. Softul e gratis in oricare din cazurile de mai sus, asta daca nu se intelege printre randuri!

Modificat de nervoss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti am si eu o interfata VCSD 908.0 si nu imi arata la Measures Blocks nimic cand tin mouse-ul peste informatiile afisate de soft.

Imi apare: Labels: Redir Fail!

Am facut o copie de siguranta la folderul LABELS si am copiat dintr-o alta versiune mai veche, 805 cred, peste cele care erau in versiunea noua.

Acum imi apar informatiile din "Measure Blocks" dar in limba germana.

Fisierul cu pricina este 036-906-032-AXP.LBL

Nu stiu de unde sa fac rost de el in limba engleza.

Infirmatiile din el apar asa:

;

; VAG-COM Labeldatei

;

; Seat Leon (1M) / Skoda Octavia (1U) / Skoda Octavia (1Z)

; VW Bora/Golf (1J) / VW Golf/Jetta (1K/5M) / VW New Beetle (1C)

;

; Komponente: Motorelektronik (#01) - AXP/BCA

;

; T/N: 036-906-032-???

;

; beinhaltet Messwertbl

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-am luat un cablu obd2 si cand vreau sa imi adaptez clapeta nu scrie adp run ci 24.0. la operating mode 48.0. asa scrie in toate canalele in care vreau sa intru. am incercat si cu 311.2 si cu 409.1.

Salut

Despre ce masina este vorba? Golf 2 diesel? Care clapeta vrei sa adaptezi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,am o intrebare la voi ,ce alte probleme se mai pot depista cu vagcom 908 in afara de cele de la motor,climatronic,airbarg,etc...adica poate se mai pot verifica si altceva si nu stiu eu cum sa procedez

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe site-ul oficial Ross Tech gasesti toate lamuririle necesare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare. vreau sa fac si eu o resoftare la masina din semnatura, s o duc undeva la 138CP, am inteles ca ar fi ok si nu dauneza motorului (din ce am mai citit pe aici). intrebarea e: aceasta resoftare se face cu o interfata vag-com sau cum? una originala sau si din acelea clone?

am pe cineva cu un 812, merge?

multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Ajutati-ma si pr mine cu un sfat, am 912 si mi-a mers doar o singura data pe 17 Instruments. Imi da mereu chestia asta: Address 17: Instruments Labels: None

No Faults Found

or DTCs not supported by controller

or a communication error occurred.

si asta s-a intamplat dupa ce am dat citire la edc mileage unde mi-a zis ceva gen "nu sunt stocati km reali sau nu poate comunica..." Cum se poate rezolva? ms

Modificat de Maxzye
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 - dezinstleaza sw, reinstaleaza-l. - verifica daca funtioneaza.

2 - scoate bona de la baterie 5 min (vezi sa ai codul de la cas/cd - just in case) - verifica daca funtioneaza.

3 - testeaza pe o alta masina, preferabil cu acelas tip de IC.

P.S. - 912 este un release Beta, o sa ai `mici` batai de cap cu el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut @cniky.Dupa ce te-am tinut azi la telefon pe banii tai am uitat sa te intreb ceva:si interfetele 409 se updateaza de pe net?Am ars una daia ptr ca vanzatorul mi-am spus ca nu se updateaza de pe net.Am vazut ca apare cu totul altfel in device manager interfata 409 si poate vanzatorul avea dreptate?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Stai linistit ca nu e problema :icon_thumright:

Vorbim diseara si am sa intru remote la tine pe PC sa vedem ce e cu interfata respectiva, modelul respectiv nu are soft in ea, mai mult ca sigur e un aspect legat de drivere, se rezolva `online`.

O zi buna. :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa intri remote nu e o problema dar interfata a fost schimbata deja.Am noroc ca vanzatorii nu stiu aproape deloc ce vand si macar le schimba dupa ce spun ca e prima interfata cu eroarea mea.Multumesc pentru consilierea psihologica pe care mereu o oferi pt ca e reconfortant sa te linisteasca cineva :icon_thumright:.

In privinta interfetelor ce au si soft nu ma asteptam sa aiba atatea protectii (e vb de updateurile care se fac in background)la cum arata si la ce poate softul vag-com.Cand am vazut prima oara "capacitatile" vag-comului obisnuit cu interfete de pe turbinele mark IV (centrala atomica) si a interfetelor de control a navelor comerciale am ras.

O sa te mai bat la cap cu nistre asistenta in privinta programatoarelor eeprom ,sper ,in cateva luni.

Modificat de divinewind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe langa subiect.... pt vag mai exista si testerul aceast... si merge pefect pe majoritatea modulelor2009061917120921.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai testat asa ceva ?

Ce face in plus fata de un VCDS original ?

Mersi .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai testat asa ceva ?

Ce face in plus fata de un VCDS original ?

Mersi .

il am... nu are nimic in plus... poate in minus.. ca nu am reusi sa fac adaptari si output test... dar oricum e misto ca e portabil si intra pe toate modulele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Ai incercat cumva sa intri cu el pe G VI , bord si comfort?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confort nu are, adica are dar nu mai raspunde la adresa 46 decat pe CAN e incorporat in centrala electrica, la fel si gateway.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!