Jump to content

Hai sa invatam cum sa folosim VCDS


RoSonic
 Share

Postare recomandată

Salut. Am si eu o problema cu interfata (vag 908)....nu stiu daca s-a mai discutat.

Totul a inceput astfel:

Faceam diagnoza la masina, laptopul era conectat la incarcatorul auto. La un moment dat incarcatorul s-a defectat ( al doilea in 4 zile...calitate proasta :D ). Imediat cum s-a defectat incarcarcatorul laptopul a trecut pe baterie.

In acel moment mi-a dat mesajul de eroare : "Interface not found" + posibilele cauze . Am deconectat si cand am conectat-o iar, mi-a zis "Cable not found". De atunci acelasi mesaj mi-l da si nici nu se aude/apare cand conectez usb-ul. Cand conectez mufa la masina se aprinde led-ul, deci cred ca comunica cu masina.

Am instalat si dezinstalat de 100 de ori si am folosit si FTClean si aceiasi problema.

Precizez ca cu 2 zile inainte mi-a facut o problema asemanatoare, doar ca atunci se auzea cum se conecta si deconecta si iar conecta (incontinuu) cand bagam usb-ul. Si tot acelasi mesaj cu "Cable not found" imi dadea. Dar pana la urma atunci si-a revenit.

Dar acum nu :))

LE: mufele usb functioneaza. le-am testat cu alte device-uri.

Cand sistemul de operare sesizeaza comutarea pe baterie, trece pe alte setari de power management si poate sa opreasca alimentarea usb-urilor. Umbla la setarile de la power management si vezi daca reusesti dupa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Vreua sa-mi achizitionez si eu o interfata VAG-COM.

Ce versiune ma sfatuiti sa iau pentru masina din semnatura? (fabricata in 2000)

Multumesc

Modificat de klausu25
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua. Stiti cumva cum pot sa vad consumul de benzina la un golf pe benzina cu vag-comul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

klausu25, daca o vrei doar pentru masina ta iti este suficient o interfata KKL, cu VagCom versiunea 3.xx sau 4.xx.

Recomand folosirea versiunii 3.xx.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, cand fac diagnoza la un Passat B5 (numai la acesta masina) incepe cu mesaje "Short to ground" la interfata. Dar strict numai la aceasta masina si nu de fiecare data. Are o problema la mufa de conectare? Cum se poate rezolva?

Poti sa vezi consumul instantaneu. Nu ai BC care sa-ti arate acest consum instantaneu? Acelasi o sa-l vezi si pe VAG-COM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu o fi din cauza...

"If K1 or K2 status are not

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna seara.....am o intrebare la voi....am o clona vag-908 si mi-a crapat cd-ul ei in unitate....cine imi poate spune daca mai pot face ceva?de unde iau acelasi soft, evident nu de pe rosstech.ro.Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Te pot ajuta eu...

Ai PM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zi ce versiune ai avut si poate are cineva exact aceeasi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vag com 908! pe carcasa cd-ului scria vag-super 908, iar kit-ul de instalare era parca vagcominstallerv100!multumesc pt ajutor.... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie ce soft instalezi - sa nu ai surprize neplacute dupa aceea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vorbeste cu cel de la care ai cumparat.Salveaza folderul de la vechea instalare si vezi daca nu merge fara sa folosesti kitul de instalare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare la toata lumea!

Am si eu o interfata cumparata acum vreo 2-3 ani de pe net. A mers super ok pana acum, insa a inceput sa imi restrictioneze anumite operatiuni. De exemplu "Output tests" nu ma mai lasa sa fac. Imi spune ca trebuie sa am o licenta pentru a efectua teste.

Poate cineva sa ma ajute cumva? Ce trebuie sa fac?

Chiar aveam nevoie sa fac cateva teste, pentru ca tocmai mi-am inlocuit furtunele de vacuum, am curatat egr-ul si galeria, si nu imi place cum merge masina in turatii mici.

Multumesc anticipat!

Am uitat sa mentionez si ce varianta este: VAG-COM 704.1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate repara

Mai exact, ce trebuie sa fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Pentru masina mentionata in profil nu cred ca va merge aceasta versiune de vagcom.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa nu gresesc dar pt a ta iti trebuie CAN-BUS nu KKL

KKL e pt modelele ceva mai vechi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tie ti se pare OK acea "chinezarie" si ai curajul sa o legi la Passat .... tu decizi.

Eu unul nu iti recomand .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doru nu cred ca exista cineva pe aici care sa stie toate produsele de pe piata.Sunt sute de produse de diagnoza pe piata..Pe aici lumea stie de VCDS original sau clona eventual iar la masina ta trebuie o versiune mai noua.Pe langa investitia asta o sa fie necesar de timp sa inveti sa vezi ce poate o interfata de diagnoza.Deci iti recomand un laptop +vagcom.

Sper sa te ajute aceste sfaturi.

Modificat de divinewind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai degraba de pe autoscan cauta ceva...au VAG 908, suna sau mail...

Vorba lui Turbo daca aveai o ragalie de masina...nu cred ca esti din aia cu PASSAT incaltat cu "America" SH (e "marca" de cauciuc)...

Sau vezi la noi pe forum sint vreo 3-4 care vind...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noua versiune nu am vazut sa faca ceva deosebit pe masina mea. Un update de firmware a facut la interfata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!