Jump to content

Golfuletzu meu Mk. 4


~LauR~

Postare recomandată

Ieseau calutii pe esapament ca ciupercile dupa ploaie :P

Link către comentariu

Ce se mai inmultesc tdi-urile turbate :)) felicitari ! e ce trebuie :) 

Link către comentariu

Frane! Gandeste-te la tine (si nu numai) si ia-ti niste frane mai serioase. :)

Sa te bucuri cat mai mult timp de permis! ...asta mi se pare urarea corecta de acum inainte :P

 

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Cristi deocamdata fac fata astea de 312 mm, ce-i drept trebuie sa fii putin mai prudent ca masina acum accelereaza foarte repede. As vrea pe viitor sa trec la Ap Racing de pe ibiza cupra, dar momentan trebuie sa imi revin cu buzunaru :))

Mersi, din cand in cand am sa mai ma dau la ea, dar o sa merg cat mai cumpatat ca nu are rost sa abuzez :)

Modificat de ~LauR~
Link către comentariu

@Rth3MK4, uite fra, AXR de 233 ponei si 500 newtoni... :D Deci, se poate, asa ca...spor! 

Link către comentariu

@Emy D merci fra. e super...dar e si de lucru :D ma mai gandesc ;)

@~LauR~  Euro 3  ? 

Modificat de Rth3MK4
Link către comentariu
Publicat (modificat)

@Emy D se poate...dar cine iti face toate modificarile trebuie sa aiba habar, eu am umblat peste tot sa le fac :)

@Rth3MK4 euro 4

Modificat de ~LauR~
Link către comentariu

hmm...ok:) 

pai cand ma apuc de modificari... te anunt  (oricum mai dureaza pana atunci) :D poate imi zici unde le-ai facut :cool:

Link către comentariu

@~Laur~, ai vreo cronometrare 0-100? 

:D

Link către comentariu

@Rth3MK4 sigur, cand esti hotarat ne auzim pe PM :)

@Emy D nu am facut...dar sincer patineaza rotile in treptele 1 si 2 daca trag tare pe ele :) ideal ar fi 40-120

Poate particip de curiozitate la o etapa de Drag pe 402 m sa vad cam cat ar scoate.

Link către comentariu

Nu te-am mai urmarit asa de des de cand am dat Golful, dar acum am stat si am citit cati bani ai bagat frate :). Numai bolnavi frate pe forumul asta :)). Felicitari pentru rezultat si sa o folosesti fara probleme in continuare!

Link către comentariu

Am cam exagerat in ultima vreme dar NU imi pare rau deloc de bani bagati in el :)

Multumesc la fel ! :beerchug:

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Golfuletu cateva zile a fost bolnavior, dar totul e bine cand se termina cu bine :)

Asadar, dupa ultimu soft in care am dus masina la 233 cai si din lipsa unor lucruri care trebuiau schimbate inaintea softului...am terminat garnitura de chiulasa ( bine ca a fost doar ea si nu am facut altele ) Trebuia inainte de soft sa pun garnitura noua si cel mai important prezoane la chiulasa de ARL, cu duritate de 12,9...cele de AXR fiind mai slabe...nu am stiut, asta e.

Problema se manifesta prin faptul ca dadea afara antigelu pe la borcan si furtunele de racire cam tari, lucrul asta se intampla doar cand o alergam tare, daca mergeam usor nu avea nimic... pana sa ajung la schimbarea garnituri am inlocuit: termostat, ventilator racire cel mare, capac vas antigel

Cand am ajuns la concluzia ca este garnitura de chiulasa am schimbat urmatoarele:

- distributie CONTITECH cu pompa apa HEPU si antigel

- garnitura chiulasa ARL VICTOR REINZ  cu 3 gauri pt o racire mai buna

- planat chiulasa, a luat foarte putin din ea, practic i-a dat o fata

- prezoane ARL VICTOR REINZ cu duritate 12,9

- kit oringuri injectoare BOSCH, doar ce le schimbasem cu 2 saptamani inainte :))

- semeringuri supape

- tacheti INNA BLACK

- garnituri noi peste tot unde a fost nevoie

- ulei MOTUL SPECIFIC, schimbat la o zi dupa ce am inlocuit tot + filtre

- cam astea ar fi tot, cred :))

Dupa ce am schimbat tot, i-am facut un mic rodaj de 300 km si dupa am inceput sa ii dau, vad ca e totul ok acum :wub:

Poze de la lucrare nu am ca am lasat-o in service...

Un sfat pt cei care vor sa urce peste 200 caluti, schimbati de inainte garnitura si prezoanele cu unele de ARL

20170530_114108.thumb.jpg.cd665eaadf1a0708f02edc2272dc1e5b.jpgDSCN0482.thumb.JPG.8422562d8f242ef44c0cc7da669429bf.JPG

 

Modificat de ~LauR~
Link către comentariu

Cum ajuta la racire o garnitura de chiulasa mai groasa? :scratch:

 

Link către comentariu

Asa pun toti pe TDI cu mai multi caluti, asa am pus si eu :) ( cica ar ajuta si la racire ) cel mai important este sa se tina cont cat s-a luat din chiulasa sau cat ies pistoanele din bloc si in fuctie de asta se alege grosimea garnituri...asa iti pastrezi compresia motorului ca din fabrica.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Un lucru important care am uitat sa il spun...cand am fost la soft mi-a anulat si EGR-u plus clapeta de Shut Off, iar acum motorul se opreste muuult mai linistit. Pentru cei care nu stiu, am anulat tot fizic cand am montat intercooleru frontal si am spus atunci ca nu prea imi place ca se opreste brusc motorul, acum totul e ok :)

Link către comentariu
On 7/21/2015 at 13:26, ~LauR~ a scris:

Rares si la mine putea sa puna de 2.5 dar mi-a spus ca e mai bine asa pt ce am eu nevoie, adica 160-170 cp...asta tine maxim 200 cp iar eu nu am de gand sa ajung acolo.

 

Momentan si la mine trage putin mai sus, dar dupa ce am sa fac update la soft o sa traga de unde trebuie.

Timpul trece si se schimba si ideile :))"eu nu am de gand sa ajung acolo"

Link către comentariu

Stiu ce am zis si chiar erau de ajuns 170 caluti de inainte, dar am vrut mai multi ca ma plictisisem de ei :icon_cheesygrin: iar acum ma "chinui" sa ii tin in frau si sa ma abtin :)) imi aduc aminte de vorbele lui @C o s m i n:))

 

Modificat de ~LauR~
Link către comentariu
  • 1 month later...

Poate intereseaza pe cineva cat consuma golfuletu dupa ultimu soft...Braila-Costinesti, dus-intors 6.3 AC totul drumul, 4 persoane + portbagaj ful + coloane Eforie Nord si Sud...sunt super multumit de consum :)

ps: pozele sunt facute urmatoarea zi dupa ce am ajuns acasa

2017-08-04_20_29_07.thumb.jpg.a94c3900cdfcf9d3f7a5592d06d8041f.jpg

Link către comentariu

Nu imi place sa merg cu viteze mari, si nu imi place sa ii scot "sufletu" poate ca suna aiurea mai ales la cate modificari i-am facut pt mai multi cai, dar am vrut sa am o rezerva de putere si sa o folosesc mereu cand e cazul si credeti-ma ca o ador cum intra in depasiri.

Ieri am fost la capitala ocazie cu care mi-am luat pucse de la Powerflex pt tamponu de la cutie, acum ramane sa vad cand le pun.

Pt cei interesati aveti codul pe ambalaj.

20170811_135012-2241x3984.thumb.jpg.6e1b5944f58606c07c426937922bb476.jpg

 

Link către comentariu

M-am sfatuit cu @nemtzalau  si cu inca 2 prieteni, iei au deja pe masina si au numai cuvinte de lauda, asa ca mi-am luat si eu...137 lei a fost

 

Modificat de ~LauR~
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!