Jump to content

Golfuletzu meu Mk. 4


~LauR~

Postare recomandată

*Problema la plasele din bara e, ca cele originale intra putin in bara,nu doar acopera gaurile ca cele DIY,plus ca din plasa de sarma arata urat,parerea mea,iar o plasa de plastic honeycomb daca o cumperi la metru liniar ajungi cam tot pe acolo ca si alea gata facute.

**Se numeste Catalizator 2.0 :D

 

 

Link către comentariu
  • 1 month later...

Una calda si mai multe reci :)) asa ca de inceput de an...

Fabioara a primit volan de vrs sa nu se supere ca primeste doar golfu upgrade-uri :)) in rest a facut anul de cand este la noi iar totul este ok, mai putin amortizoarele care dau semne ca au obosit... urmeaza sa le schimb + revizie.

20180112_142851-2656x1494.thumb.jpg.ee7e1ab8f97fa981e0c2d4e9f8c845ed.jpg

De cealalta parte golfuletu s-a suparat si a zis "vreau alt ambreiaj" asa ca adio bara r32 :(

Urmeaza sa iau o decizie... ori il refac pe asta cu pucuri ceramice + placa intarita, ori trec la cutie in 6 trepte cu ambreiaj masa simpla si disc kevlar + placa intarita ( ar tine si cel stock dar nu pe termen lung ) problema e ca aici ma ajunge destul de mult, dar m-as alege cu o cutie mai buna

Daca aveti sfaturi unde sa fac ambreiajul, PM va rog !

Stiu cateva persoane dar nu strica si alte pareri.

Modificat de ~LauR~
Link către comentariu

In topicul in care se discuta de conversia la masa simpla lumea nu prea era mulțumită de modificarea asta la cutia in 6 trepte, ci doar la cea în 5. Vorbim de piese stock, dar e un detaliu de luat in calcul. 

Conversia dpmdv e prea costisitoare raportat la beneficiile pe care le aduce. Daca nu mă înșel ai foarte multe de schimbat, inclusiv planetare, electromotor... Mergi mai bine pe un ambreiaj sănătos și de restul bagi motorina :))

Link către comentariu

Stiu ce implica conversia la 6 trepte. Legat de ambreiaju pt cutia asta, e mai zgomotos la relanti cu masa simpla fata de cutia in 5 ( la mine abea se aude ) important e sa nu usurezi volant si sa o lasi stock, cu cat o faci mai usoara cu atat e mai zgomotoasa si mai rigida ( da suturi ) Poti merge si cu masa dubla dar nu tine mult timp datorita cuplului.

Da este costisitor...cu bani dati doar pe cutie il refac pe asta mai strong si vorba ta "ramane bani de motorina" balanta inclina sa raman la 5 trepte.

Link către comentariu

Acum depinde si daca mai ai planuri in legatura cu puterea. Daca vrei sa mai cresti, n-ar fi rea cutia in 6. Altfel, mai bine ramai la 5 si pui un ambreiaj strong si stai linistit. 

Link către comentariu

Imi este de ajuns puterea asta, dar daca ma vad la cutie in 6 trepte mai mult ca sigur fac update la soft :)) aia tine destul.

Link către comentariu

Cutia aia in 6 trepte suna a paguba mare :))) după mai multa putere, poate vrei un lsd, sau de ce nu 4motion, ca să pui puterea jos și după daca ai tracțiune, ghici ce, mai merge ceva putere și tot așa :)))) 

Link către comentariu
  • 5 weeks later...

Asadar nu credeam ca am sa mai fac si lucrul asta, daaar am trecut la cutie in 6 trepte luata de pe o bora ASZ :))impreuna cu ea am montat si kit de ambreiaj nou Valeo cu masa simpla si ulei nou in cutie.

Pentru cei interesati de conversia de la 5 la 6 trepte, aveti nevoie de: cutie, planetare, ambreiaj, timonerie, suport cutie, electromotor si niste suruburi de pe cutia in 6 la electromotor si la suportu de cutie.

Am facut rodaj la ambreiaj de vreo 1000 km si dupa am inceput sa ii mai dau :D e altceva, imi place la nebunie cutia in 6, acum trage mai in lung...nu se mai termina asa repede turele ca la 5 trepte :)) iar motoru merge mai relaxat.

Saptamana trecuta am facut un drum de BR - BZ ( consum 5.7 % media de viteza nu o mai zic ca imi sare lumea in cap ) si altu in alta zi de BR - Busteni ( consum 5.6% cu 4 persoane si portbagaj full, media nu o mai stiu ) ce pot sa zic am mers numai cu a 6 a :wub: cere talpa la drum lung de zici ca e nebuna :))

Acum sa va zic de volant cu masa simpla pe cutia in 6, nu prea vroiam sa pun asa...stiam ca o sa fie mai zgomotoasa fata de 5 trepte, dar am fost nevoit datorita cuplului destul de mare, masa dubla nu tinea mult timp si sigur incepea sa bata. Ambreiajul e ok vad ca tine, pedala e ok, nici prea tare nici prea moale, cupleaza destul de jos si mai prompt, la relanti este putin mai zgomotos fata de cel in 5 si uneori are o huruiala mica cand mergi constant cu treptele 1 si 2 pe la 1400-1600 rpm, astea ar cam fi partile negative, pt mine e ok nu ma deranjeaza.

Acum ca i-am pus cutie in 6 as putea sa mai urc putin cu puterea, dar probabil o sa ramana asa...inca nu sunt decis.

20180126_161608.thumb.jpg.f677dbce1b0e9597c5fdca1c66cc0c6e.jpg

Daca intereseaza pe cineva, vand toate piesele ramase de la cutia in 5, totul e in stare buna...ne auzim in privat.

Resturi :))) 20180126_132857.thumb.jpg.c6b6fef51de18f1b1e342a2c6e4ce17b.jpg

 

 

 

 

Link către comentariu

bravo, felicitari pt upgrade ; asta ti-am sugerat si eu daca imi aduc aminte, pe pm ; e altceva cu cutia in 6 ; eu as fi pus masa dubla, tine foarte ok daca nu dai plecari de pe loc sau nu o fortezi excesiv pe treapta 1, si discul intarit cu kevlar.

Link către comentariu

Postarea asta a fost bomba :))) Sa o alergi cu zambetul pe buze!

Daca nu te-ai abtinut de la cutia in 6 trepte, ce te face sa crezi ca vei rezista tentatiei pentru inca cativa caluti? :)))

Link către comentariu

@bgd_b92 Multumesc ! 

Nu ma dau cu ea ca sa fac plecari in forta, dar nu am vrut sa risc cu volant pt ca stiu prin ce am trecut cu cea in 5 trepte de facea ca toate alea...

@mihai.onu94 Multumesc mult !

Imi este de ajuns si puterea asta, dar asa am zis si cand am avut 170 cai :biggrin:

Link către comentariu

Felicitari !

Confirm faptul ca volant cu masa dubla si ambreiajul stock  pe 2.0 BKD 4motion (6 viteze) tine foarte bine atata timp cat nu dai plecari dalea nebune de pe loc si ii dai in treapta 1 pana in 6000 sau pana se taie injectia :))    am masina modificata 200+ si 450 NM de peste 30.000 km  Mai pune filmari cu acceleratie 30-100 sau 60-160 etc :D 

Ex cu  "bestia" in treapta a 4-a :

 

 

 

Link către comentariu

@kamikaze kmz din cate stiu ambreiajul de 2.0 tdi 6 trepte e mai tare fata 1.9 tdi 6 trepte, dar cum am spus mai sus, am vrut sa stau mai linistit cu masa simpla mai ales daca mai urc cu puterea.

Am pus un video cum trage, dar am fost "amendat" de catre un moderator :)) si la sters, iti dau PM cu el.

Link către comentariu

Hey hey vreau si eu video :))) @kamikaze, trage binsior masina ; acum depinde si cati cp peste cei 200 are ; vad ca a ta face 80-120 in 4+ secunde, a mea..doar cu un stage 1 face in 5secunde..diferenta mare nu e, chiar sunt curios cum se misca a ta ;

p.s : acum am vazut ca e 4motion si de aceea o penalizeaza putin.

Modificat de loghy
Link către comentariu

@~LauR~, fa-l acum cat timp esti in Germania sa nu mai ai probleme cu postarea :)) Foarte buna miscarea cu, cutia! :) 

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Saptamana trecuta am fost plecat in concediu, frumoasa tara mai avem...pacat ca nu am mai mult timp sa descopar frumusetele ei.
Concediul a fost planificat asa:
Marti: am plecat de la BR - Paraul rece - SB
Miercuri: SB - Manastirea Prislop ( foarte frumos aici si multa liniste ) dupa inapoi la SB
Joi: SB - Salina de la Turda ( superba salina ) dupa inapoi la SB
Vineri: SB - Balea cascada, fiind transfagarasanu inchis am urcat cu telecabina la Balea Lac, unde pe langa privelistea de vis am mai vazut si Hotelu si Biserica de gheata. Pana sa jung la telecabina m-am bucurat de serpentine si am tras destul de mult de golfulet, jos palaria cum a stat pe viraje si cum urca, mi-a placut la nebunie :wub: Dupa ce am plecat de aici am mers la Castelul de lut, un loc foarte frumos care in viitor o sa fie ca in basme, dupa care am revenit in SB.
Sambata: SB - Poiana Brasov unde am mancat si am mai pierdut vremea pe acolo...dupa care am uschit-o spre casa

Am facut un total de 1650 km cu un consum de 5,2 % ( nu a fost menajata, iar cutia in 6 isi merita bani ) 2 persoane + bagaj, totul ok cu masina, a mers brici :)

 

2018-03-11_11.16.01.jpg

20180308_133539.jpg

20180308_134030.jpg

20180308_134746.jpg

20180309_115948.jpg

20180309_120251.jpg

20180309_130903.jpg

20180309_132539.jpg

20180309_132608.jpg

20180309_134057.jpg

20180309_152221.jpg

20180309_152917.jpg

20180309_152921.jpg

20180309_153728.jpg

20180309_133316.jpg

Link către comentariu

Frumoasa plimbare si super consumul, tinand cont de detalii. Eu cu balena trebuie sa merg mai linistit sa am media asta :P

Link către comentariu

A fost pe la Salina si nu ai dat un semn? dislike :))

 

Link către comentariu

Ce? Ai fost atata pe la Sibiu si nu ai dat un semn? Si iar ai plecat si te-ai intors la Sibiu si tot n-ai dat un semn? 

:ceuameni:

 

Modificat de Emy D
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!