Jump to content

Golfuletzu meu Mk. 4


~LauR~

Postare recomandată

Salut si La Multi Ani.

De aproape 3 ani mi-am achizitionat un golf IV, an 2003, motor 1.9 tdi 101cp AXR, atunci avand in bord 145.000 km, acum are 181k. Masina am luat-o din Alba Iulia de la un doctor si el a adus-o din Germania in 2005.

Varianta de echipare este Champ si anume:

- ABS

- ESP

- 8 x airbag

- Oglinzi electrice incalzite

- Inchidere centralizata

- Climatronic

- 4 x geamuri electrice

- Scaune cu reglaj pe inaltime

- Faruri cu reglaj electric

Ce s-a schimbat pana acum au fost:

- distributie, ulei si filtre ( imediat cum am luat'o )

- intercooler ( a cedat pe drum cand am adus'o, am vazut a doua zi o pata de ulei jos sub el)

- 2 bielete antiruliu si cateva bucse

- lichid frana

- ulei cutie viteze

- antigel

- placute frana fata/spate

- si reviziile facute la 10.000

Probleme cu ea:

- un injector, iesise mufa aia din el si mergea in 3 injectoare

- in prezent am o problema, iau rareori limp mode in treapta a 4, am fost la 3 Service-uri diferite sa rezolv problema si degeaba, la fiecare am schimbat cate o piesa: n75, EGR si senzor presiune turbo sau m-ai verificat, furtunele vacuum si pompa de vacuum. Am renuntat sa mai ma duc in Braila si am zis ca o sa merg cat de curand la Cipos sa se uite el si sa o faca, daca este nevoie sa schimb turbo, am sa pun VNT 17.

Masina am luat'o stoc cum iese din fabrica ( doar un eleron luneta si o pereche de pleoape avea ) asa ca am inceput sa mai modific cate ceva si anume:

- folie spate 100% si fata 70%

- soft de 30 cp facut la RBN

- grila fara semn

- faruri cu angel eyes

- triple pe led, inegrite si date cu lac

- jante cand am luat'o avea de tabla R15, dupa am avut "santa monica" dar au fost schimbate cu OZ Superleggera R17 ( si o sa ramana astea)

- schimbat lumina bord, climatronic si cd player pe ALB

- xenon 8000 k

- boxe + tweetere spate OEM

- cuvorase din cauciuc pentru iarna

- a mai avut suspensie sport H&R reglabila pe inaltime dar am dat'o jos fiind foarte dura pentru drumurile noastre si am pus arcuri Eibach Pro Kit cu amortizoarele stoc

Pe viitor or sa mai urmeze modificari in functie de buget :D o sa va tin la curent cu toate.

Aceasta este gulfuletu meu cu bune si cu rele ;)) de care sunt foarte mandru :D si multumit.

Am pus poze de cand am luat-o si pana acum, numa ca cele cu nr de AB m-am jucat putin in photosop si i-am pus folie :D si m-ai avea alte jante pe care nu mi le-a dat...post-69411-0-51847800-1357495676_thumb.jpost-69411-0-09332800-1357495687_thumb.jpost-69411-0-81122800-1357495698_thumb.jpost-69411-0-25533000-1357495712_thumb.jpost-69411-0-98703100-1357495723_thumb.jpost-69411-0-24312400-1357495730_thumb.jpost-69411-0-22772600-1357495763_thumb.jpost-69411-0-79342400-1357495768_thumb.jpost-69411-0-15117800-1357495776_thumb.jpost-69411-0-31760600-1357499002_thumb.j

Modificat de ~LauR~
Link către comentariu

Felicitari! Si cat mai multi km fara probleme.Arata bine golful pe negru este pretentios la intretinut mai ales la noi.Ceva poze cu interiorul?Este negru sau gri?Frumoase jantele din ultima poza.Schimba geometria si vei scapa de limp.

Modificat de calin.g
Link către comentariu

Nu ai avut probleme cu folia pe fata? Imi plac jantele :icon_cool:

Link către comentariu

Foarte frumoasa,am si eu un Golf,tot negru si as vrea sa il fac la fel sa arate.Folii,jante,faruri,stopuri cat te-au costat toate?:D

Iti doresc cat mai multi km fara probleme !

Link către comentariu

Salut, poza 4 este foarte frumoasa. Ce dimensiuni au jantele din poza? As vrea sa pun la fel + distantiere.

Link către comentariu

salut, arata foarte bine masina, modificarile sunt de bun gust, chiar imi place! Imi imaginez cum fuge daca ai si resoftat-o.. sa o stapanesti sanatos fara incidente neplacute. Imi plac mult si farurile, mai tii minte cat au costat? Si cu folia din fata chiar nu ai avut probleme? Ajuta mult, te incomodeaza cu ceva la vizibilitatea in trafic?

Sunt curios cum arata interiorul si dupa parerea mea ar arata altfel fara emblema si maner la haion :D

Modificat de Dan.
Link către comentariu

salut . e o simpatica sa o stapanesti sanatos si la cat mai multe drumuri bune cu ea

numai bine

Link către comentariu

Frumos foc golfuletul tau sa-l stapinesti sanatos si fara evenimente neplacute,drumuri bune.

Link către comentariu

Va multumesc pentru urari, numai bine la toate lumea sa fie.

@cristy91: folie fata/spate - 400 ron

jante - 350e cu tot cu transport si anvelope ( omu lea dat asa eftin pentru ca avea nevoie de bani, ele fiind mai scumpe )

faruri - 140e cu tot cu transport

stopuri - au fost luate de la un baiat din Br cu 300 ron + 50 ron vopsitu lor

@AndreyBz: jantele sunt "santa monica" 7j, et 38, r17 cu anvelope 225/45/17

@Dan. - farurile am zis mai sus cat au costat...de folie ce sa zic...nu am avut probleme, te ajuta cu soarele sa nu iti mai bata tare :)) si la m-ai multe :D nu ma incomodeaza deloc folia.

Modificat de ~LauR~
Link către comentariu

"Negralizarea" mașinii e de mare efect.Nici nu întreb cât te-au costat jantele, că sigurat au fost scumpe. :D

Să te ducă 9023290 de km fără incidente!

Link către comentariu

Imi place golful, se vede ca a fost si este f ingrijit. Luminile albe din bord nu sunt deranjante pe timp de noapte?

La o prelungire la capota nu te-ai gandit sa ii faci?

Sa te bucuri de golfuletz!

Link către comentariu

Multumesc si tu de noua ta bora. Prelungire nu am sa ii fac, este in plan doar semiluna aia sa o astup la capota si la bara de asemenea, nu ma deranjeaza chiar deloc luminile, se pot regla la intensitatea dorita.

Link către comentariu

Frumoasa foc si a ta...imi place ideea de all black...jantele la fel dau foarte bine pe ea...

sa o stapamesti sanatos...emblema din spate cum ai facut-o neagra?colant sau vopsea?

Link către comentariu

Multumesc, de asemenea si tie numai bine. Prima data am avut colant dar nu a tinut....am dat tot cromu ala jos cu smilgher fin si dupa am vopsit.

Modificat de ~LauR~
Link către comentariu

Mie cea de pe fata mi-a facut-o cineva...si azis ca se ia foarte greu si ca nu mai face niciodata asa ceva....o sa ma incumet eu sa o curat ca parca nu e de acolo asa cromata:-)

Sent from LWR-itza using Tapatalk

Link către comentariu

Da... fara crom pe masina :)) sa ai grija sa cureti absolut tot cromu pana se face mata si cu smilcher f fin ca asa nu ramane striati. Spor :)

Link către comentariu

frumoasa masina, sa o stapanesti sanatos si fara incidente :)

imi place cum ti-au iesit luminile din bord...imi spui cat te-a costat si unde ai facut...ma intereseaza si pe mine.

bafta

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!