Jump to content

Golfuletzu meu Mk. 4


~LauR~

Postare recomandată

Mda...nu ma asteptam sa fie asa scump :o

Daca o sa am probleme am sa pun si pe fata la fel ca pe spate.

Link către comentariu

Ce nu inteleg eu, e daca tot sunt "echivalente" dimensiunile in cauza, de ce mai pui 2 asa si 2 asa? Care e diferenta?

Link către comentariu

Adevarul este ca nu am stat sa calculez echivalenta. O verificare apare cam asa: 

Screenshot_2017-04-12-17-58-37.thumb.png.746aff2b6f3e7137251dd84f366b8443.png Screenshot_2017-04-12-17-58-17.thumb.png.71c56288057dd4778b3de722fc648e24.png

Diferente foarte mici la vitezometru...

Problema cu aceeasi dimensiune pe fata e frecarea (suprafata mare de contact pe asfalt=frecare mare=directie suprasolicitata/greoaie.

 

Link către comentariu

Este o diferenta infirma pt mine, daca voi sunteti de alta parere, asta e...

Este a doua vara de cand merg pe 205/50/17 pe fata si am ales dimensiunea asta datorita factorilor enumerati de @Emy D si ma declar multumit de alegerea facuta.

NU merg pe circuit si masina nu este 4x4 sa am probleme.

Link către comentariu

LauR, lasand la o parte diferentele intre cele doua anvelope, problema este una legala. Chiar daca nu mai sunt trecute in talon, sau daca treci de  ITP, folosirea altor dimensiuni de anvelope fata de cele trecute in cartea de identitate sunt interzise.

In cazul unui accident (Doamne fere'), daca se face expertiza te scoate vinovat.

De aceaia cel mai bine e sa ai totul omologat. :icon_thumleft:

Link către comentariu

Laur, iti faci probleme degeaba - servo la g4 e suficient de puternic sa miste fara mare efort 225-uri. Pe Bora am 205 si pe Golf 225 - diferenta la cat de greu se invarte volanul - pe loc ma refer aici - este minora.

Alta e de fapt problema la 225 - fiind asa late - daca suspensia nu e macar pachet sport (sau cum s-o chema de fabrica) - freaca la virajele luate in forta in carenajul de plastic - in partea din spatele barii. Dar atat, altceva n-are nici pe naiba.

Link către comentariu

205-urile sunt si putin mai usoare, mai gingase cu bucsaraia si fac "curu" sa para mai bombat.

Si eu combinatia asta o folosesc de vreo 3-4 anisori ca-i vara, ca-i iarna.

Link către comentariu

Aveam de gand sa fac un model din colant in culoarea jantelor si sa il lipesc pe masina, dar am stat si m-am gandit ca dupa indepartarea lui sa nu imi ramana diferente de vopsea iar la polish nu cred ca ies...asa ca m-am linistit :)

I :wub: My VW !!!28.thumb.jpg.734932546a82609d862797a2bce5a3bd.jpg

Link către comentariu

Daca vrei o mica pata de culoare care sa fie in ton cu jantele vopseste capacele oglinzilor aceeasi culoare...

Eu voi face mutarea asta cand o bag la vopsit:)

Link către comentariu

M-am gandit si la asta dar colant nu vopsea, doar ca iarna cu table o sa dea naspa :))

O las asa si aia e :)

Link către comentariu
Adrian Marius88

Blană!

A cam trecut moda cu capacele oglinzilor vopsite în culoarea jantelor, las-o cât mai clean şi fă-o OEM+... 

Link către comentariu

Ms !

Eu mi-am facut masina cum am vrut eu, nu am tinut cont ce se poarta :))

La exterior o sa ramana asa, singuru lucru ce as mai schimba, ar fi bara fata cu una de r32 sa pice mai bine cu intercooleru frontal :)

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Golfuletu e gataaa :wub:

Injectoarele au fost montate la @EEXCALADE un om de nota 10+ totul a decurs ok iar la cateva zile am fost la soft, rezultatul il vedeti mai jos...eu am vrut mai putin dar ea a scos mai mult la o setare safe, am mai facut si Popcorn Rev Limiter.

Masina trage grav rau iar eu sunt super multumit :icon_bounce: acum ramane sa vad cat o sa tina ambreiajul...

INJ.thumb.jpg.427db11ce14be973a6b8cec1a4d99f5c.jpgDYNO.thumb.jpg.4454a0e9a2f5497a716d73d78eea12b2.jpg

Un video, vizionare placuta !!!

 

Link către comentariu

Cuplu si cai ca la balamuc :biggrin: Este ce trebuie masina acum :rolleyes:

Imi asum videoclipul:biggrin:

Modificat de rvm#
Link către comentariu

Suuuperb! Sa-i alergi sanatos si multi km fara probleme! 500 Nm... pfuuu! :cool: ambreiajul ai pus de ARL? Sau esti cu cel stock? :o

 

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Multumesc !

La ambreiaj am asa: volant Sachs masa simpla neusurata de g60, disc vr6 intarit cu kevlar si placa intarita.

Posibil sa pun cutie in 6 trepte dar cu ambreiaj stoc ca tine si asa.

Modificat de ~LauR~
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!