Jump to content

Seat Leon 5F (2013)


Cristian
 Share

Postare recomandată

M-am pripit in formulare, metalic voiam sa spun :icon_redface:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 686
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    183

  • Rave

    53

  • The_Ego

    48

  • florinrmn

    44

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am avut prima data impresia ca se poate lua si un 1.2 in echipare FR dar m-am uitat si am vazut ca nu se poate...

E disponibila echiparea doar de la 1.4 in sus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca 1.4 TSI va intra si la noi cand se va trece la norma EURO6.

Daca ma descurc acum cu Octavia de 122CP, cred ca ar fi ok si Leon-ul avand in vedere ca fiind ajutat de platforma MQB este mai usor si are performante dinamice mai bune.

Cum zicea cineva mai sus, FR nu mai este ce a fost la modelul precedent; este doar o echipare superioara si l-as lua pentru optiunile pe care ofera.

Apropo, 1.4 TSI are suspensia spate independenta? Daca din punct de vedere al performantei nu o sa pot face diferenta intre independenta si semirigida decat in foarte putine cazuri, ma gandesc ca poate din punct de vedere al confortului se va simti mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropos: faruri full led dar cu semnalizare cu bec...iar cu aceste faruri vad ca a luat Seat locul 2 intr-un test facut de cei de la Auto Bild.de , in sfarsit au facut si ei niste faruri bune si cu anumite posibilitati de reglare...fain!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noi am condus ieri 1.2 TSI cu suspensie cu punte rigida, nu am avut nici o problema in a lua curbe cu viteza sau la denivelari, masina este mult mult mai inchegata si suspensia mult mai buna decat pe 1P. Chiar vorbeam cu prietenul cu care am fost, el avand Superb 2, ca nu am simtit nici o secunda ca puntea spate nu ar face fata la un condus normal spre sportiv.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce citisem eu, independenta o sa aiba modelele cu mai multi cai.De la 150cp in sus.

Legat de greutati, noul model ar fi cu ~60kg mai putin fata de 1p/1p1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce toti va uitati la tsi`uri ? Au ceva plusuri fata de TDI sau chiar numa pret, pentru ca eu nu inteleg - eu ma uit la FR 1.6 si 2.0TDI ? Ma uit aiurea ? Sa ma uit si eu la benzina ? Ma intereseaza consumu in raportu cu puterea oferita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Pentru unii este important sa nu fie zgomot in masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu te poti uita la ce vrei, noi asta am avut la test drive, 1.2 TSI 105 CP. Oricum, eu, care sunt fan motoare pe benzina, nu ma atrage cu nimic varianta diesel, 1.6 TDI 105 CP e cu 2000 Euro mai scumpa decat 1.2 TSI 105 CP. Aia 2000 Euro in plus sunt foarte multi bani si greu de justificat doar prin prisma consumului mai redus. Probabil ca diferenta e undeva la maxim 2 litri la 100 km, asta in urban, extraurban cred ca diferenta e si mai mica, 1 litru.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

post-34488-13623953441948_thumb.jpg

Fr...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E FR pur sau modelul 122cp ?

Constat ca s-a renuntat la reperele exterioare(capacele oglinzilor sunt vopsite in culoarea masinii,in loc de gri metalic) spacifice fr.  

Modificat de TIBI_84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Echipare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca va mai exista FR pur... Probabil doar Cupra si Cupra R

Modificat de Rave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cupra 2.5 TDI, ca tot au obicieiul sa puna vechiturile de la Audi pe Seat-urile noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista deja o motorizare de 1.8tsi,180.dar nu stiu daca va fi pt fr.era vorba ca fr sa fie 2.0 tdi 150.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci echiparea FR nu o poti comanda pe un motor care beneficiaza de punte independenta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O poti comanda de la 1.4 TSI (122 CP) in sus pe orice motor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Leon si Octavia 3 parca pragul e mai sus, la 150cp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma refeream la echipare. Puntea spate nu o poti comanda :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As doream sa si zic, din moment ce inca nu este disponibil 1.8 tsi de 18cp deci nu poti sa ai o echipare FR pe un sasiu care beneficiaza de pune spate independenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu ii inteleg de ce au bramburit asa de rau echiparile cu motoarele.

Eu de exemplu, daca vreau sa imi iau reference cu motor de 1.4 tsi ce fac?  Imi iau style sau fr? :dry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As doream sa si zic, din moment ce inca nu este disponibil 1.8 tsi de 18cp deci nu poti sa ai o echipare FR pe un sasiu care beneficiaza de pune spate independenta.

Ba este foarte disponibil.

Modificat de vali_devill
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au inca motorul de 1.8 tsi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A aparut recent 1.8 tsi 180 dsg 7

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul asta un FR in doau usi cu motorul 1.8 tsi si dsg7 ar fi misto, apropo dsg7 este cel cu ambreiaj uscat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Cristian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!