Jump to content

Seat Leon 5F (2013)


Cristian
 Share

Postare recomandată

Cand se lanseaza modelu in RO ? Sau a aparut deja ?

 

In martie e lansarea. S-a scris mai sus.

Cele pe care le vedeti pe strazi sunt ale importatorului (si sunt disponibile pt. vanzare, un fel de pre-sale inaintea lansarii).

 

Vad ca esti din Sibiu. Daca vrei sa vezi leonul 5F live, da o fuga la Fantanita Haiducului, poate il mai prinzi.

 

In legatura cu frumusetea.. Da, e frumos, da' nu prea :) (vorba poetului). Evident sunt cateva mari plusuri, insa sunt si cateva minusuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 686
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    183

  • Rave

    53

  • The_Ego

    48

  • florinrmn

    44

Top Posters In This Topic

Posted Images

M-am chiorat azi pe langa el. Arata decent, se poate si mai bine, FR-ul banuiesc ca o sa arate si mai bine. Farurile sunt geniale, arta intr-un mare fel. In rest... ma asteptam sa ma impresioneze mai mult in realitate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Configuratiile pt. pre-sale nu sunt prea reusite, cel putin din punctul meu de vedere. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare putin pe langa subiect: La noul Toledo s-a pastrat motorizarea de 1.2 TSI pe lant sau au trecut si ei la curea precum Golf 7  ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu chiar saptamana trecuta am testat noul toledo cu motor 1.2 tsi pe lant.La fel si Skoda rapid

Cele 2 aveau distributia pe LANT.Probabil ca vor introduce treptat 1.2 tsi cu distributie pe curea si pe aceste modele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa am vazut si eu la Rapid in showroom ca este motorul pe lant. Ma gandeam ca vine si el pe curea sa fie impacata toata lumea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am vazut eu ieri noul leon in oras (marseille) doar din mers din pacate si e bijou. mult peste golf.

sper sa revin cu poze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au aparut deja 20 de bucati Leon pe site-ul oficial, cu livrare imediata.

 

http://cc.porscheinformatik.com/nwapp/nws_ro/LIST/SEAT!ro!!!S!!!/STD/S/MB%7CLeon/PF%7Csl/liste.html?sort=PU&STATE=;fb_Motor;fb_AUV

 

Preturile incep de la 14.100-14.200 Euro pentru Leon Reference 1.2 TSI 86 CP, cam acelasi cu Octavia Active 1.2 TSI 86 CP, 14.256 Euro, insa mai ieftina decat Golf Trendline 1.2 TSI 85 CP, 15.435 Euro.

Sigur, Leonul ar fi putut fi mai ieftin, insa conteaza mult ca e mai ieftin decat Golf cu 1.200 Euro. E clar ca masina e mai competitva decat Leon 1P, fiind mai actuala ca dotari, design sau materiale. 

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare cand se v-a lansa FR-ul & Cupra?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deocamdata masina nu a fost lansata oficial, cred ca dupa Geneva se va face lansarea oficiala si va aparea si FR. Cupra e posibil sa se lanseze in toamna, la Paris, impreuna cu versiunea ST (break).

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din Martie toti dealerii Seat vor primi masinile pe care le-au comandat pentru drive test, Porsche este chiar in intarzaiere cu livrarea lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FR nu o sa mai existe ca model cu motorizari speciale.

FR va deveni o alta echipare, de top - gen Highline la Volkswagen - care se poate comanda pe orice motor, si vine, pe langa dotari standard in plus, si cu alte bari fata spate.

 

tue0a2.jpeg        tue0a2.jpeg

 

Detalii (si un configurator pentru cei interesati) aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci o sa se arunce direct la Cupra? Sau o sa fie o cupra cu 220 hp si o Cupra Performance (Cum e la gti) de peste 260 de cai?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristian plastic mult este si pe noul leon. Cel mai vizibil e pe variantele de baza.

Oglinzile sunt prea mici,semnalizarea de pe ele e cam chioara.

Nu mi-au placut manerele usilor...prea butucanoase,de neam prost.Vizibilitatea in retrovizoare e mai mica decat la 1p(tableta e usor bombata)

In interior l-au facut mai practic. Acum poti pune mapa service in torpedo ca tot omu,cotiera e comoda,ai locuri pt ancorat diverse.

Per total e un golf7 cu o alta infatisare,nu mai are personalitate.

 

Intr-o prezentare am ramas interzis cand am vazut fr pe un 1.4tsi. Chiar nu intelegeam

Modificat de TIBI_84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost, am vazut. Intra-devar, plasticele sunt altceva. Masina se chinuie sa fie de calitate si se vede. Plastic moale pe bord, usi fata, in schimb pe usile spate plasticul e tare. Cotiera in sfarsit normala, cu reglara fata/spate si sus/jos, cu guri de ventilatie in spate. Sub climatronic e un spatiu de depozitare imens, bine venit. Torpedou ceva mai mare, in sfarsit au pus plafoniera de la Golf, Style vine cu leduri ambientale rosii, le-au mutat de pe oglinda pe plafoniera. Ecranul color cu touchscreen e frumos, interesant, se misca bine, ar fi mers putin mai mare. Spatiul in spate e similar cu ce am eu, iar portbagajul pare mai mare, podeaua fiind ceva mai coborata decat la 1P. Farurile si stopurile cu led sunt interesante, arata bine, insa 1000 de Euro e un pret greu de justificat, probabil as alege alte optionale. 

Masina e o alternativa buna pentru Golf, mie personal Golful 7 nu mi se pare atractiv, imi placea mai mult ca design si interior Golful 6, iar cu 1300 Euro mai putin, chiar nu vad de ce ai lua Golful, doar ca are frana electrica?

Ca si concluzie, mie deocamdata nu imi pare rau ca am luat 1P pe final de generatie, insa daca as fi asteptat acum, sigur as fi luat Leon fata de Golf 7. 

Am vazut si eu ca FR nu va mai fi ce a fost, adica doua motorizari separate, exista FR cu 1.4 TSI 125 CP si 2.0 TDI 150 CP, asa cum de fapt s-a vandut si 1P in Europa de Vest, pe final de generatie. Urmeaza ceva poze si un review ceva mai mare, de la X-Ecutor.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mi-a mai placut capacul de la combustibil...mare ca la duster. 

post-8822-0-03850600-1362240414_thumb.jp

Cristi sa te uiti la cum arata plasticul din jurul schimbatorului,frana de mana.Spuma de pe bord nu difera cu nimic fata de cum este la 1p.

Primul leon era 1.2tsi si avea echiparea  de baza,plus cateva optionale(proiectoare,unitate media cu touch,bluetooth,start-stop).Nu avea geamuri electrice pe spate si pilot.Pretul era 14700euro. 

Cred ca se putea ceva mai bine

post-8822-0-45466600-1362240569_thumb.jp

 

Al doilea leon era ceva mai dotat.Motorizarea era 1.6tdi.Mi s-a parut silentios motorul.

Pretul pt modelul asta era ~20mii euro(avea clima si faruri+stopuri cu led,care mi se par interesante),cam mare totusi pt 1.6 .

Un fr oare ce pret o avea,daca 20000 costa un 1.6?

Modificat de TIBI_84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noi am mers cu 1.2 TSI 105 CP cu Start-Stop si mi s-a parut destul de silentios si parca e schimbat fata de 1.2 TSI care l-am condus eu pe Leon, la test drive. Nu stiu de ce te plangi de plastice, sunt la nivel de Skoda sau VW, indiferent unde sunt. Nici Golf nu mai are plastic moale decat in partea de sus a usilor fata si pe bord. Cotiera mi s-a parut geniala, in sfarsit vad si eu o cotiera ok la Seat, nu porcaria de pe 1P de care ma lipsesc.

1.6 TDI pe Reference cred ca e umdeva la 17.100-17.200. Eu nu inteleg de ce sunt asa de scumpe dieselurile, cum ma faci pe mine sa aleg un diesel, fie el si 1.6 TDI, cand e cu 2500 Euro mai scump decat 1.2 TSI? De banii aia pui o gramada de optionale sau bagi benzina pentru aproape 20.000 km.

Tibi, uite-te si la Golf sau Octavia, tu cat ai vrea sa coste un Leon nou?

Il asteptam pe Dan (X-ecutor) cu preturile, el are lista de preturi luata de la dealer.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum ma faci pe mine sa aleg un diesel, fie el si 1.6 TDI, cand e cu 2500 Euro mai scump decat 1.2 TSI? De banii aia pui o gramada de optionale sau bagi benzina pentru aproape 20.000 km.

Probabil e o metoda de a promova intens motorizarea de 1.2 in care s-a investit intens pt. cercetari. Acel 1.6 TDI e unul si acelasi cu cel de pe masinile din generatiile trecute?

Modificat de Designer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De 1.6 TDI nu stiu daca e acelasi motor, insa 1.2 TSI stiu sigur ca nu e acelasi motor, s-au modificat multe fata de generatia anterioara si se simte, e mai silentios si ceva mai vioi, desi sunt sigur ca e doar o senzatie, avand aceeasi putere si acelasi cupru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar Leon-ul nu are pe nicio echipare motorul 1.4TSI cu 140 CP?

Preturi bune, tentante suficient pentru a trece de la Octavia la Leon (daca voi descoperii anumite plusuri la drivetest, care sa motiveze diferenta de spatiu).

un FR cu 1.4 TSI suna bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@claudiu_83  1.4tsi  122cp cred ca e echipat fr ,probabil cateva repere cu logo fr. Nu prea vad ''Formula Racing''  cu 122 ponei sub tine.

Mai urmeaza sa vad cupra pe 1.6 si e tacam complet :banghead:

 

@Dan tie ti-a placut manerul interior(la deschizator ma refer) al usii?

Modificat de TIBI_84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista deocamdata motorizarea de 140 CP, oricum nu i-as vedea rostul, probabil se va introduce ulterior. Oricum, ciudata alegere, in UK exista doar 1.4 140 CP, in Germania exista ambele, in Franta doar cel de 140 CP, in Spania ambele motorizari, etc. Deci nu e o regula legata de lansarea motorizarilor.

Tibi, lui Dan i-a placut manerul, pe mine nu ma incanta plasticul ala cu crom pe margine, nu e la fel de rezistent ca manerul din metal. Puteau face un efort sa-l faca din metal, insa designul a fost prioritar, se pare.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Cristian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!