Jump to content

Seat Leon 5F (2013)


Cristian
 Share

Postare recomandată

  • Replies 686
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    183

  • Rave

    53

  • The_Ego

    48

  • florinrmn

    44

Top Posters In This Topic

Posted Images

da, categoric doar la asta s-au gandit cand au pus rotita acolo, siguranta soferului care poarta ochelari de cal. si sunt sigur ca poti modifica optiuni fara sa privesti ecranul....dupa 5 ani de folosire intensa a sistemului de entertainment.

Uite ca poate s-au gandit ca unii soferii nu sunt asa distributivi si multifunctionali ca altii. Norocul tau daca te numeri printre ultimii. Vei scapa mai ieftin la achizitionarea unei masini. ;)

Modificat de paul_e88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e vorba despre asta, insa parerea mea e ca degeaba ai ochii pe drum daca te concentrezi la rotita. si poate nu esti sigur de input, si tot o sa verifici coborand/mutand privirea la display.

spun doar ca nu cred ca motivul expus de tine a fost printre cele principale pentru adoptarea acestei solutii tehnologice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On topic:

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe masura ce trece timpul imi place mai mult masina asta. La cum se prezinta acum lucrurile la clasa compacta, dar neluand in calcul Octavia, pentru ca nu s-a lansat inca, Leon e clar castigator pentru mine, fata de Golf si A3. Ramane necunoscuta pretului la care se va vinde Leonul, insa in Franta si Germania Golful e cu 2400-2500 Euro mai mult decat Leonul, la nivelul de echipare de baza si motorizarea 1.2 TSI 85 CP. Probabil ca in Romania nu va fi aceeasi politica de preturi in cadrul grupului, insa sigur Leonul va fi mai ieftin decat Golful cu macar 1000 Euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noul Golf nu ma incanta deloc la exterior,dar acum cateva zile am avut ocazia sa ma urc la volan si vreau sa spun ca este genial interiorul, sper ca Leonul sa fie la fel ca fratele german,daca nu peste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La interior Leonul a mai inchis din handicapul pe care il avea fata de Golf din cate am vazut in filmulete/poze. Sper sa fie asa si in realitate.

Clar este peste Golf la raportul calitate/pret. Ca design nu mai necesita spus :D.

Cine are nevoie de gadgetarie si ultimele tehnologii ia Golful. Mi se pare cel mai sobru Golf de pana acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am vazut, in afara de frana de mana electrica si navigatia cu ecran capacitiv, restul functiilor care apar pe Golf apar si pe Leon: Lane Assist, detector de oboseala. In plus, se poate opta pentru trapa panoramica, faruri cu led, tapiterie textila cu alcantara (din pacate nu e standard, cum e in cazul Golfului Highline). In sfarsit, Leonul are airbag pentru genunchi, guri de ventilatie in spate, torpedou refrigerat si cotiera standard, dotari care lipseau Leonului, dar care erau standard la Octavia si Golf.

Ma bucur ca au rezistat tentatiei de a folosi prea mult la interior plastic negru lucios - piano black, cum au facut in cazul Golfului in echipari superioare, dar si al plasticului argintiu, cum venea pana acum la Leon generatia anterioara si Golf VII in echipare inferioara. Exista ceva plastic negru lucios, insa e foarte putin.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La capitolul antifonare cum sta comparativ cu golful 6/7 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am sesizat sa fie diferente intre Golf 6 si Leon 1P la antifonare, deci probabil nici la Leonul nou - 5F - nu vor fi probleme.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre 6 si 1p clar sunt diferente ,cum dealtfel sunt si intre G5 si G6 ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt diferenta la antifonare. Marketing-ul celor de la VW cand a venit vorba de g6 s-a axat pe antifonare si linistea din interior. Parbrizul laminat nu stiu cum care reducea zgomotul si alte lucruri care ar fi antifonat mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e doar marketing ,eu chiar am simtit diferenta mare intre antifonarea golfului 5 si 6 .

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sincer am mers destul de mult cu Golf 5, mi se pare mai slab antifonat decat Leonul meu. Cu 6 nu am mers decat la test-drive, asa ca nu pot sa emit o parere.

Totusi, eu nu iau de bun orice spune un producator auto. De la o generatie la alta, toti se lauda ca au redus consumul cu 10%, ca masina e mai bine antifonata, etc. Daca ar fi asa, atunci masinile ar trebui sa consume aproape 0, insa nu prea se intampla asta. Sa nu uitam ca totusi marketingul nu spune intotdeauna adevarul.

Revenind, chiar daca ar fi diferenta de antifonare (probabil ca chiar asa este), eu sunt sigur ca nu va fi diferenta asa de mare incat sa merite 1500 de euro mai mult.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

In martie se lanseaza in Romania varianta cu 5 usi.

De versiunea in 3 usi momentan inca nu se stie nimic concret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Bun...am vazut noul leon ieri.lasa o impresie mai buna decat golf 7,va aparea si in 2 usi si break.

Masina vazuta avea faruri full led,gen audi la 1300 e dotarea.interior atent finisat,un mare plus per total.un minus ar fi gemulet spate gen kia,in contextul in care are clanta pe usa din spate,ca la o masina obisnuita.

Mi-a placut,la o prima intalnire.

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde l-ai vazut, la PBA? E disponibil si pentru public sau a fost un preview pentru tine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar pt mine,pt ca sunt asa de special...hahaha.acum ma duc sa pozez octavia3.poate mai gasesc si leonul.

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, asteptam poze. Poate trec si eu pe la PBA, dar eu nu-i cunosc si o sa se uite la mine ca la un strain.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Leonul este in spate,in curte,langa vopsitorie,dar o3 sta cuminte in boxa de livrari.o pregatesb pt scolarizarea interna.

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite-l

post-34488-13613634081087_thumb.jpg

Si cu led la numar plus stopuri

post-34488-13613635945262_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce frumos arata.

Mai ieftin decat G7, mai aratos iar interiorul nu e asa departe de ce ofera G7. In plus dotarile de faruri cu led si stopurile cu banda led nu am vazut sa existe pe Golf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Cristian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!