Jump to content

Roti/jante/anvelope Fabia


Akebono
 Share

Postare recomandată

Am uitat sa precizez, ca eu nu schimb cauciucurile doar cand sunt intradevar necesare. Montez cele de iarna pe la inceputul, mijlocul lunii Octombrie, si cele de vara pe la inceputul, mijlocul lunii Aprilie. Deci nu doar trei patru luni pe an e incaltata "domnisoara" cu set de iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iarna urmatoare vreau sa folosesc 175/70/14 , pana acum am avut 185/60/14 si din discutiile anterioare am vaz ca cele de 165/70 nu ar inalta aproape deloc garda la sol , e problema daca nu sunt trecute in talon ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Da e problema .....da ca sa stai linistit poti sa le treci pe cartea de indentitate. :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iarna urmatoare vreau sa folosesc 175/70/14 , pana acum am avut 185/60/14 si din discutiile anterioare am vaz ca cele de 165/70 nu ar inalta aproape deloc garda la sol , e problema daca nu sunt trecute in talon ?

Stai sa inteleg : tu vrei sa folosesti anvelope de 175/70/14 in loc de 165/70/14 pentru ca acestea din urma nu ar inalta aproape deloc garda la sol ?

Pai e cam tot una ... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, exact asa credeam :rolleyes: ca garda fata de sol e mai mare cu cele de 175 fata de 165, dar m-am lamurit , singurul motiv ar fi ca pe masina arata mai bine cea de 175 , dar chiar nu merita efortul sa le mai trec si pe astea in talon, deci voi merge tot pe 185/60/14 sau 165/70/14.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te inseli ca nu inalta 175/70 fata de 165/70...

Cauta un tabel de calcul sau masoara tu. Eu am de iarna pe fata 185/65/14 si spate 175/70/14 ; garda la sol a crescut cu 7 mm fata de cele de vara stock 165/70/14.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are cineva idee cam cat ar costa 2 jante de aliaj cu semnu de skoda pe ele dar nu neaparat de la reprezentanta 185/60/14 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te inseli ca nu inalta 175/70 fata de 165/70...

Iarasi nu inteleg. Cineva face o mare confuzie. Anvelopele 175/70 sunt identice la inaltime cu cele de 165/70. Difera doar latimea anvelopei.

Dar, nu face comparatie in anvelope de iarna si anvelope de vara. Este posibil ca cele de iarna sa fie mai inalte, deoarece are profilul mai inalt.

are cineva idee cam cat ar costa 2 jante de aliaj cu semnu de skoda pe ele dar nu neaparat de la reprezentanta 185/60/14 ?

De la 1 euro - la dezmembrari, pana la aproximativ 100 euro - la reprezentanta. Bineinteles difera in functie de model, marime.

Semnul cu skoda este independent de janta. Este doar un capacel de plastic care se aplica pe janta.

Oricum, intrebarea ta este foarte vaga ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anvelopele 175/70 sunt identice la inaltime cu cele de 165/70. Difera doar latimea anvelopei.

salutare!

te inseli! 70 nu inseamna 70 mm, ci 70% din latimea anvelopei. deci: 165/70 are o inaltime de 115.5, iar 175/70 are inaltimea de 122.5.

numa'bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un comparator foarte util pentru marimile cauciucurilor inclusiv al jantelor de la ET la J si tot ce tine de roti puteti gasi aici: http://www.rimsntires.com/specs.jsp E mult mai simplu de determinat diferentele nu numai la garda dar si la apropierea de elementele de suspensie. Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare!

te inseli! 70 nu inseamna 70 mm, ci 70% din latimea anvelopei. deci: 165/70 are o inaltime de 115.5, iar 175/70 are inaltimea de 122.5.

numa'bine!

Right ...exact 7 mm cum am spus !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noah, raman surprins si eu. Vorba cea - omul cat traieste invata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut vreau sa trec si eu de la 165/70 R14 la 185/60 R14. mam uitat pe janta si e 5j ET35.am vazut ca ar merge dar nu e indicat.diferentza nu e prea mare.va rog sfaturi..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

capusha,este vorba de masina din semnatura??

eu am pe masina mea 186/60R14 si nu am probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut vreau sa trec si eu de la 165/70 R14 la 185/60 R14. mam uitat pe janta si e 5j ET35.am vazut ca ar merge dar nu e indicat.diferentza nu e prea mare.va rog sfaturi..

Merge sa pui pe jante de 5J pina la o latime de 185...e ok.

Eu am in prezent de iarna pe 185 aceleasi jante de 5j si e foarte bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e luata de pe net poza .mersi mult de raspuns. :D :blah_:

luni ma duc sa-mi iau 4 bucatzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am urmatoarea problema legata de anvelope.

Masina este din 2004 (aproape 6 ani) sia a venit incaltata cu anvelope Pirelli 185/60 R14.

Anul trecut am cumparat o roata identica cu cele de pe masina si am pus pe fata roata de rezerva care arata foarte bine (nefolosita) si roata noua.

In iarna aceasta am mai cumparat 2 anvelope all season (desi am crezut initial ca sunt de iarna).

Avand in vedere ca rotile pe spate au aproape 6 ani vreau sa le arunc.

Ce ma sfatuiti sa fac acum?

Sa las rotile pe fata all season si sa le pun pe cele de vara (cea noua si fosta roata de rezerva) pe spate sau invers?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tractiunea fiind pe fata alege cele doua anvelope la fel ca profil si mai bune in carne si pune-le pe fata... :icon_thumright: Fa si o echilibrare daca nu ai facut deja

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La solicitarea lui Alinrac postez cateva imagini cu anvelopele achizitionate de mine anul trecut, imagini ce ilustreaza uzura (relativ mica) de pana in prezent.

PS: Am avut puse si anvelope de iarna, insa pirelli p6 au fost trecute pe spate in timpul asta!

Altele pot fi vazute aici: picture003wk.jpg

picture006lv.jpg

post-39603-1269945166_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare la toti! ajutati-ma, va rog mult. vreau sa stiu daca pe o Fabia Combi Comfort din 2002 1.9TDI incap sau se potrivesc jante cu urmatoarele specificatii: 16'', 5x100 prinderea, 9J, ET 15. In momentul de fata, am jantele de tabla cu cauciucuri de iarna 165/70/R14 si vreau sa le pun pe vara pe acestea mai late care le-am descris mai sus!

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9J ET15 ??? Sunt uimit! :))

In orice caz, pentru dimensiuni admise de producator pentru fabia ai tabel la pagina 5 in acest topic.

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Va salut pe toti! Cine ma poate ajuta si pe mine cu o parere avizata. Vreau sa pun pe Fabia mea Combi Comfort 1.9TDI-PD niste incaltari de vara. Am gasit la un amic skodar niste jante de Skoda Roomster. Nu stiu ce sa fac. Mi-e teama sa nu fie prea late. Au urmatoarele caracteristici: 6,5J, ET 45, late de 16'' si cica ar intra pe ele cauciucuri de 205/45/R16. Intrebarea e daca merg pe Fabia si se incadreaza pe Fabie asemenea dimensiuni ca sa nu atinga ceva pe interior. Astept opinii si sfaturi. PS: poate ajuta si poza lor, o atasez aici. O zi buna tuturor.

post-66600-1270734896_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La tabelul de la pagina 5 gasesti combinatiile permise.

Vad acolo 2 variante pentru motorizarea ta:

205/45R16 ET37 - cu posibilitate montare lanturi de iarna

205/45R16 ET43 - fara posibilitate montare lanturi de iarna.

1. Nu cred ca iti trebuie lanturi pentru ca nu cred ca le vei folosi iarna.

2. Cred ca ai citit gresit, pe roomster tot ET43 ar trebui sa fie

3. Chiar daca sunt ET 45, desi ma indoiesc (vezi pct.2), DA, poti sa le montezi linistit pe masina.

P.S. faine tare jantele, si eu m-am uitat o vreme dupa ele desi n-am nicio sansa sa le montez pe a mea ca n-o sa mai traga deloc :D

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am fost tentat de jantele respective (desi cautam ceva pe 15'), dar m-am linistit cand am vazut cat costa o anvelopa; plus talonul foarte ........... nepractic pt starea drumurilor noastre.

Nu vreau sa fie considerata antireclama sau mai stiu eu ce, este doar parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

P.S. faine tare jantele, si eu m-am uitat o vreme dupa ele desi n-am nicio sansa sa le montez pe a mea ca n-o sa mai traga deloc :D

Mai cunosc pe cineva cu o Fabia 1 combi, tot 1.9 sdi, care are jante pe 16' , poli, si e foarte incantat de ele ...

P.S. si pe mine m-au tentat jantele, dar si pentru mine sunt cam prea mari. :P

Modificat de bebeko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!