Jump to content

Roti/jante/anvelope Fabia


Akebono
 Share

Postare recomandată

Am vazut ca pe forum exista si o sectziune dedicata anvelopelor/jantelor dar am considerat ca problema mea nu este atat de generala. Daca am postat gresit rog moderatorii sa relocheze post-ul.

Am o fabie combi cu rotzi de tabla din fabrica de 14 / 185/ 60. Problema mea este ca mashina este prea joasa pentru bordurile romanesti si in general iarna ( brasov ) m-am cam saturat sa strang totul de pe drumuri atunci cand nu reusesc sa incalec fagasele facute de ceilaltzi shoferi. Ma gandeam sa ridic un pic mashina si cea mai simpla solutzie ar fi rotzi mai inalte + balon mai mare.

As vrea sa va intreb, daca atzi facut modificari de acest gen pe fabie si cum s-a comportat? stiu ca exista rotzi de 15 pentru fabie ( am vazut si poze cu 17 ). Mie imi place aspectul janteleor de octavie mai veche insa nu stiu daca se potrivesc la prindere ( sunt de 15, 195 cu 70 ). Probabil se potrivesc si de 16, cele de golf.

Daca as putea monta de 15 cu balon de 80 ( ?!? ) mashina s-ar ridica cam 4,5 cm, ceea ce ar fi ceva. Sigur as putea sa mai intervin la suspensie, dar parca nu vreau asta.

Cum ar trebui sa se simta aceste modificari? ( stabilitate / consum ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut si bine ai venit pe forum!

Nu-ti recomand sa-ti ridici masina in felul asta. In primul rand o sa ai probleme cu planetarele (creste tensiunea in capetele lor) si nu o sa mai poti braca rotile (o sa-ti frece de aripa interioara).

Cel mai simplu ar fi sa-ti montezi niste bucse inaltatoare (userul chid e din BV si el si-a facut asa ceva, poate te ajuta si pe tine).

Bog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multzumesc, pentru raspuns.

Deduc ca tu sustzii ca pentru a nu solicita planetara suplimentar, raza exterioara a rotzii trebuie sa ramana constanta in cazul in care se monteaza o janta mai mare. Prin urmare ar trebui coborat balonul cauciucului. Corect? Cu toate acestea tuning-ul include montari de jante mai inalte, intr-adevar cu baloane mai mici, insa balonul nu poate scadea intr-atat incat sa compenseze cresterea jantei.

Probabil tu te-ai referit la faptul ca diferenta de 4.5 de care pomeneam eu ( obtzinuta din janta 1 inch mai mare plus balon 20 mm mai inalt ) ar fi prea mult pentru o finutza asa cum este fabia. Am vazut la Delcar ca au in oferta jante de 15 pe fabie cu balon tot de 60 insa arata urat jantele alea, de asta ma gandeam ca unele de octavie ar fi mai interesante.

Pentru iarna, ar fi indicat ca anvelopele sa fie inguste ( 185 sunt cam late ), deci sa zicem 175 max, pentru a pastra acelasi volum de aer ar trebui sa fie mai inalte sa zicem de 70. In felul acesta presiunea exercitata de roata asupra suprafetzei de rulare ar fi mai mare iar roata ar putea sa patrunda mai adanc catre un strat mai tare ( care daca nu este din gheatza :) ) ar trebui sa ofere o priza mai buna. Corecteaza-ma daca gresesc. Trebuie sa incaltz mashina pentru iarna asta si nu stiu ce este mai bine. Iarna trecuta am mers cu cele de vara si in brasov e jale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Thaal, eu merg cu SAVA Eskimo S3 iarna (165/70/14) pe jantele de tabla si sunt foarte multumit. Si tie tot aceeasi dimensiune ti-as recomanda. Le-am luat anul trecut din BV cu 5.100.000 t0ate 4 inclusiv montaj.

O sa te miri, dar firmele de tuning compenseaza aproape EXACT diametrul rotii prin micsorarea "balonului". Bineinteles ca exista si exceptii.

ATENTIE: in 185/60/14 acel 60 nu e valoare absoluta, este 60% din latimea anvelopei, deci 60% din 185mm. Pt a pastra aprox diametrul, ar trebui sa incalti in cazul unei anvelope mai inguste (de ex. 165) un balon de 70 (70% din 165 = cca 60% din 185). Pentru o anvelopa mai lata calculezi in sens invers.

Dimensiunile standard pentru Fabia sunt:

165/70/14

185/60/14

195/50/15

Bog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, este rezonabil ceea ce spui tu, mai ales nu am stiu ca 60-ul reprezinta un procentaj :cry:. Tu ai montat 165-ul pe jantele originale? Merge diferentza asta de dimensiuni? De curiozitate m-am uitat la BBS pe site sa vad cam ce produc ei pentru Fabie, am vazut si acolo 17", dar daca se monteaza direct fara nici o alta adaptare nu mai stiu.

Multzumesc de raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, daca Fabia ta e "Confort" inseamna ca ai jante de tabla 6x14, adica ti se potrivesc 165/70/14 (cea mai mica dimensiune admisa pentru janta ta).

Eu am anvelopele de iarna pe jantele de tabla de la Classic (5x14), vara merg cu alu 6x14 de Skoda.

Aici o lista cu dimensiunile de respectat la Fabia in functie de janta:

janta 6x14:

165/70R14

185/60R14

195/55R14

janta 6,5x15 si 7x15:

185/55R15

195/50R15

205/50R15

janta 7x16:

195/45R16

205/45R16

215/40R16

janta 7,5x16:

195/45R16

205/45R16

215/40R16

225/40R16

janta 7x17:

205/40R17

215/35R17

7,5 si 8x17 merg pana la latimi de 235 (daca incap sub masina :colors: )

Bog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

din tabelul lui bogdan inseamna ca jantele de octavia sau golf nu merg direct cu anvelopele de acolo. De ce zic eu asta: la Golf/Octavia pe 16" ai 205/55/16 fata de 205/45/16 pt fabia. Sunt sanse ca la jantele de 15 de octavia sa ai niste anvelope prea mari. Nu stiu ce ai exact acolo. Care stie sa zica. (Asta e opinia mea :) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din tabelul lui bogdan inseamna ca jantele de octavia sau golf nu merg direct cu anvelopele de acolo. De ce zic eu asta: la Golf/Octavia pe 16" ai 205/55/16 fata de 205/45/16 pt fabia. Sunt sanse ca la jantele de 15 de octavia sa ai niste anvelope prea mari. Nu stiu ce ai exact acolo. Care stie sa zica. (Asta e opinia mea :) )

Roata de Octavia are cam acelasi diametru ca la Golf IV

Bog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

exact. La fabia insa se compara cu POLO si IBIZA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

In Carrefour Orhideea ... 5x100, 6.5J15 - 370 ron bucata, Made in Germany

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine a venit standard janta in 6 spite cu design mai special sa zicem, 185/60/R14. Mi se pare totusi cam mica, ar merge ceva mai mare? Sau trebuie trecut la 15"

hpim1087zb5.th.jpg

Modificat de godoroja
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ti se pare cam mica? Anvelopa? In diametru sau latime?

La diametrul exterior nu poti umbla, la latime poti merge si cu 195 avand in vedere ca janta e lata de 6".

Daca treci la 15" pierzi confort. Si optic nu castigi nimic atat timp cat sunt aparatorile alea de noroi in spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@godoroja: arata foarte bine jantele tale; inca n-am mai vazut dinastea pe Fabia (daca te bate gandul sa treci pe 15" si sa renunti la astea, ma bate si pe mine gandul sa ti le cumpar :Driver: )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Thaal, eu merg cu SAVA Eskimo S3 iarna (165/70/14) pe jantele de tabla si sunt foarte multumit. Si tie tot aceeasi dimensiune ti-as recomanda. Le-am luat anul trecut din BV cu 5.100.000 t0ate 4 inclusiv montaj.

O sa te miri, dar firmele de tuning compenseaza aproape EXACT diametrul rotii prin micsorarea "balonului". Bineinteles ca exista si exceptii.

ATENTIE: in 185/60/14 acel 60 nu e valoare absoluta, este 60% din latimea anvelopei, deci 60% din 185mm. Pt a pastra aprox diametrul, ar trebui sa incalti in cazul unei anvelope mai inguste (de ex. 165) un balon de 70 (70% din 165 = cca 60% din 185). Pentru o anvelopa mai lata calculezi in sens invers.

Dimensiunile standard pentru Fabia sunt:

165/70/14

185/60/14

195/50/15

Bog

BogMW, esti sigur ca pe jantele 6Jx14" merg montate anvelope 165/70 R 14?

Vreau sa-mi fac roti de iarna si nu gasesc jante 5Jx14 ca sa montez anvelope de iarna 165/70.

Modificat de adirs
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ti se pare cam mica? Anvelopa? In diametru sau latime?

La diametrul exterior nu poti umbla, la latime poti merge si cu 195 avand in vedere ca janta e lata de 6".

Daca treci la 15" pierzi confort. Si optic nu castigi nimic atat timp cat sunt aparatorile alea de noroi in spate.

mi se pare cam mica janta, ar fi mers 15" cred , si cauciucurile parca mergeau mai late. Aparatorile le-am pus din motive de bun simt, mie nu-mi place cand merg in spatele unuia si-mi arunca jeg de la roata direct pe parbriz- Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face.... Asa am si pe Octi 1, si mi se pare normal ca toate masinile sa aiba aparatorile alea..... Daca ar fi ar trebui sa fie 195 pe cat pe r14?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te inteleg perfect cu aparatorile, dar din pacate asta este jocul in cazul Fabiei, ori bun simt si functionalitate plus confort (aparatori si 14") ori design (fara aparatori si 15").

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna, am si eu o problema : am inteles ca actualele cauciucuri cu care a venit echipata Fabia - Matador Elite 2 , 185/60 R14 cu jante de aliaj Sprint - nu sunt deloc grozave iarna. Asa ca m-am hotarat sa-mi cumpar cauciucuri de iarna. Dar pentru asta am nevoie si de 4 jante noi, preferabil de tabla. Intrebarea mea este : unde as putea gasi jante de tabla pentru Fabia ( exceptie facand de la dealeri ), ce dimensiune ar merge pe masina si ce dimensiune de cauciucuri pe ele ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In privinta jantelor iti recomand sa cauti unele sh, care sa corespunda specificatiilor masinii. Vei iesii cu mult mai ieftin decat daca ceri o oferta de la dealer sau vreun distribuitor de jante si anvelope.

Cat despre dimensiunea anvelopelor de iarna, eu am mers pe aceiasi dimensiune ca si anvelopele de prima echipare, adica 185/60 R14. Am considerat ca in cazul meu este mai mult decat indicat sa folosesc aceasta dimensiune decat echivalenta 165/70 R14.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok si sh m-ar tenta , dar de unde ??? Se potrivesc si de la alte tipuri de masini , gen Polo, Seat ... ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da se potrivesc, si eu caut sa cumpar 4 jante sh pt o Ibiza ce va sa vie...

Tot 5x100, pe 14' si cauciucuri 185/65/14 ( sa fie aprox egale cu 195/55/15 cu cat vine ea echipata de vara. )

Daca gasesti da-mi si mie un PM te rog...

Multam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandesc serios la actuala oferta de iarna de la Skoda ... :hainoroc:

Ma gandesc serios la actuala oferta de iarna de la Skoda ... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cautati pe Anunturi online, domnilor ! :blink:

Eu am luat de la ISTEF si stiu ca mai are jante sh de vanzare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!