Jump to content

Roti/jante/anvelope Fabia


Akebono
 Share

Postare recomandată

Hopa, asta-i testul pe 2009. Nu l-am vazut, recunosc; n-am stiut ca l-au publicat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am pe masina cauciucuri de 165 cu jante de tabla si as vrea sa le schimb.

desi nu sunt impatimit al tuningului as vrea sa imi pun cauciucuri mai groase putin.

cele care le am de 165 arata penibil si parca din spate e carucior nu masina.

acum nelamurirea:

1.ca sa schimb cele de 165 cu unele de 175,eventual 185 am neoie si de alte jante sau potrivesc cele care le am?

in talon e precizat ca pot pune si de 175/185.

2.roata mea de rezerva (originala) este mai groasa decat cele 4 roti - are 175 daca nu chiar 185,nu mai stiu exact.

ma intreb daca roata de rezerva are aceeasi janta ca si celelalte 4 roti...pt ca e mai gros cauciucul.

3.este vre-un punct unde as putea da cele 4 jante in schimbul altor mai groase+diferenta? asta in caz ca trebuie sa schimb si jantele pt a pune cauciucuri mai late.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti folosi aceleasi jante. eu am pus 185 pe jantele pe care aveam 165

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti atasez o poza poate te ajuta, teoretic in tabel arata ca nu merge de pe 165 la 185, sincer nu stiu ce inseamna acel 5J 6J

http://img154.imageshack.us/img154/1348/ja...icauciucuri.jpg

poate te ajuta mai mult site-ul asta

http://www.carbibles.com/tyre_bible_pg2.html

Modificat de bizzarre_iou
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu stiu ce-ati montat voi acolo dar jantele pentru 165 sunt 5J iar pentru 185 sunt 5J adica este diferenta de latime a jantei. Evident ca va intra si un cauciuc si celalalt insa 185-ul montat pe 5J nu cred ca va sta corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sta foarte bine pentru ca diferenta de latime e de 20 mm (2 cm). Cauciuc de 185 se poate pune pe janta de la 5J la 6,5J iar 165 se poate pune pe janta 4,5J pina la 6J.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha, am inteles. Trebuie sa recunosc ca nu stiam aspectul asta insa nici nu prea mi-am batut capul sa caut. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am aflat pentru ca ma interesa sa pun cauciucuri mai late decat am dar nici sa exagerez, nici sa creasca consumul si zgomotele, etc. Asha am aflat ca la janta sunt aceste dimensiuni cum e J-ul, ET-ul si nu e asha usor de schimbat o dimensiune cu alta ca mai apar si diferente la vitezometru. Toate se leaga una de alta si practic nu poti pune orice iti trece prin cap trecand peste faptul ca te poate amenda politia daca nu mergi la RAR. Asa am gasit si site-ul http://www.rims-n-tires.com/rt_specs.jsp cu ajutorul caruia poti testa diferite dimensiuni de anvelopa si diferite dimensiuni de jante.

post-22192-1245235360_thumb.jpg

Modificat de BogdanOnet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare punctuala , daca imi poate da cineva un raspuns clar.

In tabelul de la pagina 5: am motor de 1.4/50kw - unde scrie ca sunt agreate 195/50/15

Am aceasta marime pe masina.

Cum conving RAR-ul sa-mi treaca pe talon aceste dimensiuni?

La o incercare m-au trimis la reprezentanta skoda iasi sa-mi dea ei nus ce document din care sa rezulte concluzia.

Numai ca Open Service Iasi nu au comercializat niciodata modelul meu de skoda (2000) si habar n-au cemi trebuie.

Au vreo baza de date cu dimensiuni agreate sau asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O varianta ar fi sa iei legatura cu importatorul (poRO) si sa-ti dea ei un document din care sa rezulte care sunt toate dimensiunile rotilor ce se pot monta pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ei asta-i buna. Nu conteaza ce-au comercializat atata timp cat masina ta figureaza in baza de date a fabricii, deci poate fi identificata; mai mult decat atat: in documentatia de reparatie se gaseste acel tabel, deci ar putea sa-ti dea o hartie cu stampila. Daca nu, da un mail/telefon la PoRo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salutare....sunt nou p aici ..si as avea o nelamurire......am o fabia 1.4 mpi 2002 si am luat-o cu cauciucuri 175/70/13....si nu gasesc o janta de tabla ca nu mai am rezerva........ma poate ajuta cineva....cu respect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adi, bine-ai venit!

Ai jante pe 13" la masina?? Straniu. Totusi, avem pe forum sectiunea Vanzari > Jante si anvelope, vezi daca vinde pe-acolo cineva pe 13", daca nu ar trebui sa cauti pe la dezmembrari. Ia-ti din tabelul pe care l-am postat la pagina 5 a acestui topic exact dimensiunile care-ti fac trebuinta, sa nu iei altceva. Spor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci nu ma puteti ajuta si pe mine, cu ceva solutii ca sa pot sa mai gasesc o janta ca asta?

Gasesc vreun cod pe vreundeva pe janta ca sa caut online? Sau unde sa ma duc?

Mersi!

post-32279-1247315963_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am aflat!

Sunt Dezent G Design 6.0 x 14 :ceuameni: si sunt super happy ca pot sa intregesc seria :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal,

Are cineva idee daca merg jantele de otel 5x100, 14", ET38, 6J pe Fabia mea ? :)

Precizez ca acum am 5x100, 14", ET43, 6J din aliaj.

Multam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merg sigur,eu am la cauciucurile de iarna exact asa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei Florin

salutare

eu am pus de curand pe masina din semnatura anvelope noi PIRELLI 195/50 R15 P6CINT -82V - 185 ron / bucata montaj inclus, pe niste jante de seat 7J (ce inseamna acesta dimensiune pana la urma???). Uite-te in cartea de identitate, acolo tb sa scrie ce dimesiuni poti pune, cel putin la mine scrie si cand m-am dus sa fac actele la politie mi-au trecut si aceasta dimensiune in talon, inainte era doar 185/60/14

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salut,daca pun cauciucuri de iarna 185/65R14 fata de 185/60R14 este vreo problema?multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este vreo problema?

este o problema daca aceasta dimensiune nu este trecuta in talonul masinii, esti pasibil de amenda si de ridicarea certificatului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca mai este o problema, in noile taloane nu se mai trec dimensiunile anvelopelor. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare!

este o problema, pentru ca noile certificate de inmatriculare au un cod de bare, iar la citirea acestui cod se pot afla dimensiunile permise.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut,este vreo problema daca la echilibrat se foloseste mai mult plumb?exista o limita?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, exista. suma plumbilor de pe o roata nu ar trebui sa depaseasca 80-100 de grame. daca depaseste sa verifici janta goala sa vezi daca problema e de la ea; la fel poti verifica si cauciucul punandu-l pe o janta care cere foarte putin - o janta test. daca sunt in garantie e un motiv perfect valabil pentru a ti le schimba. eu am schimbat o janta si un cauciuc din aceste cauze. daca nu sunt in garantie si nu vrei sa le schimbi poti pune si peste suta, daca e echilibrata bine nu conteaza chiar atat de tare. se mai poate compensa din rotirea cauciucului pe janta sau chiar intoarcerea lui 180 de grade (asta daca nu are sens de rulare) si astfel poti castiga cateva zeci de grame (in minus, bineinteles). trebuie sa nimeresti pe unul care sa se priceapa si sa-si dea silinta. pozitia perfecta se gaseste prin incercari repetate (ca-n viata :D ) care cer timp si rabdare.

si acum o intrebare: in tabelul de la pagina 5 pentru fabia 1.9 tdipd sunt date 185/55/15 si 205/45/16. la mine in talon (nu e fabia ci roomster dar se aseamana mult) sunt trecute 195/55/15 si 205/45/16. e normal? variantele de roti date de producator nu ar trebui sa aiba acelasi diametru final?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!