Jump to content

taxa de poluare


KRAKEN
 Share

Postare recomandată

referitior la legea asta... :icon_geek:

...eu ma gandesc in avans la problemele aparute: :bom:

-deci, daca, -ma rog, asta e, se intampla in viata-, moare propitaru' masinii(lor), se face succesiunea.. Mostenitorul(ii) fac ce trebuie si, desigur, o sa treaca vehiculul pe numele sotiei/copilului.. zzzz, si se face inmatricularea pe noul propitar... E, se mai plateste taxa???? :sly: ca de fapt, nu maie nicio vanzare!!! nu e caz fortuit??? ce, omu' a vrut sa moara??? :sly:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 216
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • KRAKEN

    45

  • lexxus

    33

  • Nifartachi

    20

  • Kafer_CJ

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu numa tu te gandesti ... probabil se gandeste toata lumea... treaba grea ... raspunsuri grele ... e pentru aia destepti ...

Probabil ca o trec in proprietate la financiar si apoi merg cu talonul mortului ... :sly: Sau o duc la remat.

Eu astept clarificarile suplimentare. Pana aunci ... RO%20flag.gif

Citeam undeva ca Borbely si-a dat seama cand s-a sculat, ca i-au facut-o unii de stiau sa scrie, cu forma taxei, dar ca nu mai putea sa o dea la intors ... motive de UE si altele. Legea o sa tina 2-3 ani ... chiar si el a zis ca nu o tine mai mult. E doar ca sa linisteasca procesele pe rol. Apooooi ... va veni maciuca sub forma unei taxe ANUALE ... de genul impozitului ! :icon_cheesygrin: :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clar ca se va trece la impozit.

Ca acu numa anti poluare nu e. Adica cine nu vinde masina, tot polueaza, da' nu plateste nicio taxa. Asta va face impozitul anual, ii va face pe toti sa plateasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum e o continua scremere ...

Pana la urma, cinstit vorbind, multa energie consumata pentur nimic. Eu sunt si liberal si ecologist, ca simtaminte ... insa toata taxa asta, nu are nimic de-a face cu orientariel politice sau cu ce e de bun simtz.

Pana la urma, polueaza cine are bani de bagat in benzina ... combinat cu cel care are o masina mai veche. As fi de acord sa bage o taxa - acciza mica in combustibili, care sa se duca la fondul de mediu si sa ceara din doi in doi ani, sigilarea contoarelor masinilor si sa spunem ca pt 10.000 - 20.000 km anual nu se cere nici o taxa ... pt 50.000 o taxa si pt 100.000 alta taxa ... asta combinata cu norma de poluare. Partea proasta e ca lumea e puturoasa in Ro ... eu nu-i vad pe aia de la rar sau de la muncind sa puna sigilii (oricum sunt replicabile, cablurile pot fi scoase, trebuie gasit alt sistem), in plus, contoarele unor masini au 5 cifre :)) ... asa ca la al doilea sistem as renunta de facto dupa un somn bun ... pur si simplu e inaplicabil. Si ca urmare m-as opri la accizele din carburanti. Sa spunem ca daca ai talon de non-euro, cumperi benzina cu 0.5 lei mai scump ... samd ... bine, pot exista variante (imprumuti alt talon). Dar ar fi mai aproape de adevar ... nu toti ar imprumuta talonul din lene, din lehamite ... unii ar plati acciza. samd.

Se vrea scoaterea anumitor masini din parcul auto si sa impulsioneze vanzarile de masini noi. Impulsionand productia (consumul) evident la cererea directilor interesati, va creste si economia (ce-i drept). Iar motivul e taxa asta puerila, platibila cica o singura data.

Modificat de tipatescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nup ... nu a mers fara taxa :grrrrrr: !!!

Modificat de VW 1200
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiti siguri de un lucru: in timpul vietii noastre, motoarele electrice vor avansa foooaaarte mult. Pe combustibili fosili o sa vezi doar clasice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..daca o sa o ,,bage'' in impozit, atunci, cum e pe la noi, o s'o faca de-o sa nu usture kuru'... :icon_geek: ca la noi se da cu toporu' direct, nu se face chirurgie fina... :icon_cheesygrin:

..oricum, daca e, cu taxa asta vor avea unii de lucru: avocatii si judecatorii :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

noi cu broastele cu motoare mici in acte nu cred ca vom avea probleme mari si cu impozitele de poluare.... oricum in cel mai rau caz facem vehicul istoric...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Virgil, nu merge sa vorbesti la administratia financiara sa-t idea ei o hartie ca nu-ti trebuie taxa ? Doar de vorba de prima transcriere a dreptului de proprietate ... iar tu ai transcris-o inainte de aparitia legii. Ma gandesc ca poti chiar ameninta cu un proces. Esti bun platitor de taxe (ai inscris-o la fisc si ti-a intrat in proprietate inainte de aparitia legii in MO) insa ti se cere o taxa mult peste valoarea reziduala la inscrierea in circulatie, iar aceasta taxa nu era in vigoare atunci cand ai cumparat-o si inregistrat-o fiscal. Drept urmare esti un cumparator de buna credinta care a fost inselat / indus in eroare si taxat suplimentar de catre stat. Si mai ales nu poti beneficia de acest bun, nu il poti folosi din cauza statului. Chemi in judecata ANAF-ul, sau mai bine DIRECTIA REGIM PERMISE DE CONDUCERE SI INMATRICULARE A VEHICULELOR si ceri scutirea de taxa in virtutea legii si a procedurilor de aplicare ! Si cheltuieli de judecata, evident.

Si poate inainte, faci un memoriu catre politie (cu data de intrare) in care ceri sa ti se raspunda in termen de 14 zile. Asta il folosesti in instanta ca proba ca iti cer taxa.

Modificat de tipatescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..sau poate un memoriu la presedinte... de la casa de pensii... :icon_geek:

..mai, n'auzi ca te pune sa platesti taxa chiar daca, dupa decesul propitarului, faci transfer pe numele sotului supraviatuitor??? :sly: saudaca vrei s'o lasi lui fie-ta??fie-tu???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da........ la serviciul de inscrieri auto din pipera am explicat cum ca eu am cumparat masina in 21 dec 2011 tot in aceiasi zi am inscris-o la taxe si inpozite iar din cauza aglomeratiei de la rar am primit programare abia in 16 01 2012 la mmentul ala eu stiam ca se va aplica legea in 30 de zile de la publicarea in monitorul oficial, deci... vina nu este a mea ca nu mi-au dat programare la rar in 11 sau 12 ian,dar o parte din vina imi apartine ca dupa ce am aflat ca intra in vigoare in 3 zile trebuia sa fac presiuni la rar!!!!asa ca politia dupa ce am explicat eu toata treaba mi-a raspuns ca nu conteaza cind am cumparat masina si ca in momentul inscrieri trebuie sa am taxa platita altfel ....dupa ce am mai explicat inca o data politistul sa uitat la mine si a ziz ,,urmatorul'' un mitocan, oricum o fac originala si incerc sa o bag la Retromobil nu are rost sa ma mai enervez!

Modificat de VW 1200
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

....dupa ce am mai explicat inca o data politistul sa uitat la mine si a ziz ,,urmatorul'' un mitocan...

La ghiseul de informatii? Era un tip cu ochelari? Ca pe mine ala m-a iritat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca mai exista atunci tre sa faci pe el tot dupa care treci la tine la finante masina cu contractul de vanzare cumparare si gata.umbli asa pana la adanci batranete. nu merita sa meri la retromobil ca o sa coste si mai mult si probabil decand cu taxa si ei vor mari taxa ( din cate am inteles acuma se invarte undeva la 250e)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la retromobil ca o sa coste si mai mult si probabil decand cu taxa si ei vor mari taxa

Daca ar face-o, ar fi "tipic romanesc" - daca altii fura, hai sa furam si noi, sau ceva de genul. Cand din contra, odata cu taxa asta de poluare cu siguranta ca o sa le creasca si nr. doritori de atestat, deci oricum or sa incaseze mai multi bani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau la bulgari, ca au facut aia o lege mai buna, ca sa ne ia banii!! :icon_geek:

..abia astept sa vad T2 , broasca sau trabant cu numere de bulgaria... :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu.... nu avea ochelari dar .......,,tot Politist'' :Computer:

Modificat de VW 1200
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

post-11780-0-61303200-1327004463_thumb.j

sau la bulgari, ca au facut aia o lege mai buna, ca sa ne ia banii!! :icon_geek:

..abia astept sa vad T2 , broasca sau trabant cu numere de bulgaria... :icon_cheesygrin:

asa!

Modificat de ricacristea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

elkan peter emil

na.. na... hopa ... cica sar amana platirea taxei pana in ian 2013....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se amana...e in direct la A3 acu...mai urmariti pe parcursul zilei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si in 2013 va intra la impozit la fiecare masina si uite asa nu o mai fi nici o taxa

AM INFRANT!!!!RO%20flag.gif :vwrullz:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TAXA AUTO SE SUSPENDA PENTRU 1 AN !!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!