Jump to content

taxa de poluare


KRAKEN
 Share

Postare recomandată

-E GROASA RAU!!

-asta in caz ca nu stiti deja.. :icon_confused:

-on topic- cat poa' sa fie taxa asta la un bus din ''74 cu motor de 1970???

..ca idee- ce ziceti, ne ,,trage'' astia in p... :icon_redface: ..x cu taxa sau e doar ceva, pre alegeri, ca sa poata dupa aia sa faca ,,un gest istoric'' si sa ,,ne lase''..??? sau ,,un nor de fumigene'' sa ne atraga atentia da la alte traznai si sa tacem???

-sau: daca apare in monitor, DUPA jumatea lunii, ne taxeaza retroactiv??? :dry: -o exista, ca la cealalta, iar, vreo cale de.. scapare..?? tribunal, ceva? sau ne dam de ceasu' mortzii si facem coada la retromobil sa le facem ,,istorice''???

-inseamna, oare, ca daca vrei sa inmatriculezi un split sau un T1, tre' sa vinzi o casa?? :dry:

..se aplica si la motociclete oare???? :sly:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 216
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • KRAKEN

    45

  • lexxus

    33

  • Nifartachi

    20

  • Kafer_CJ

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

pt o broasca 1300 va fi cca 2800 euro fara a fi aplicata deprecierea... asta din calculul matematic ce reiese din formula oferita cu drag de "legiuitori"..

Proiect-taxa-auto.pdf

Modificat de Don Taco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...FUCK!!!!! :icon_redface: ..... e najpa rau!!

..ce e de facut??? :alien:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibil sa intre in vigoare de pe 02.01.2012, ca la inceput de an, o lege noua, prosta pt populatie si foarte buna pt ei. Eu sper intr-o minune, altfel o sa fie grav, in special pt cei cu masini mai vechi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa ne dam si bunicii la smeltz ca doar polueaza, nu mai produc nimic... si manastirile si toate vechiturile nu? Ca oricum nu mai folosesc nici ministrului mediului, nici celui de finante. O tampenie groasa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi se pare aiurea legea asta tampita....adica daca tu ai nevoie de bani urgent, iti vinzi masina nu? si acum ce sa mai ei pe ea? niste nenorociti care nu stiu de unde sa mai faca rost de bani, si cum sa mai spele banii furati!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...se pune in aplicare odata cu publicarea in MOf. Oare cand se va face asta ?

...la 30 zile de la publicare se vor emite Norme de aplicare ... Cum draq o fi ? Ca nu pot sa/mi dau seama....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..deci, FARA norme de aplicare nu pot face aia nimic, nu???

..teoretic, ar mai fi timp pana la publicare...

-ia, care poa' sa m'ajute si pe mine, varog???

- am asta: numar identif- 2242185291 - din ce an e, cu ce tip de motor a iesit din fabrica si daca, fiind autorulota FARA top ci doar cu trapa-originala, mare, intra in categoria alora mai vechi de 30 de ani... fiind model pre-fabricat de westfalia, ar fi, teoretic, o data de sfarsit pentru ele... ca nu s'a fabricat ca un bus ,,normal''...

-e, m'ajutati???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu seria de motor nu prea faci nimic

da si tu codurile de pe m-plate si atunci se poate stii mai multe

http://www.petitieonline.ro/petitie/31398052/semneaza

dar din cate am vazut mai sunt petitii deschise si fiecare semneaza unde poate asa ca nu cred ca se vor aduna suficiente semnaturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..pai ce scrie pe tabla, asta e- seria.. deasupra ei scrie ceva de Heizung-nustiucum typ xxxx.

..ce al'ceva vrei sa caut??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

liviu... m-plate. stii m-plate?

o placuta... cu niste codificari... cifre... litere... o placuta... mica... de tabla... prinsa in nituri... de caroserie... undeva... sau poate altundeva... arata ciudat... cam ca si aia din poza.

post-6468-0-74167000-1324412799_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Obligaţia de plată a taxei intervine şi cu ocazia primei transcrieri a dreptului de proprietate, în România, asupra unui autovehicul înmatriculat pe teritoriul Statului Român anterior datei de 1 ianuarie 2007.

Intelegerea mea (in absenta unei definitii al legii cu privire la ce inseamna "prima transcriere a dreptului de proprietate" - nici macar Codul Fiscal - art 264 si urmatoarele - pe tema mijloacelor de transport - nu se raporteaza la aceasta "transcriere") este ca prin intocmirea formalitatilor administrativ-fiscale de vanzare-cumparare intre parti si transferarea materiei impozabile de la vanzator la cumparator se intelege tocmai acest transfer/transcriere a proprietatii, ca atare nu ar trebui sa intre sub incidenta legii noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si dupa ce se publica si aplica taxa s-ar cere aceasta taxa odata cu transcrierea la financiar a masinii, nu ?

In cazul acesta nu este cumva atacabila in instanta, deoarece este o taxa "de poluare" , iar simpla proprietate a masinii (inscrierea la financiar) nu inseamna in mod necesar ca masina circula, deci polueaza ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina in continuare o sa se poate inscrie la finante ca si pana acuma, dar ca sa o treci pe tine si la politie, politia cere sa platesti aceasta taxa noua. daca nu doresti sa o treci si la politie pe tine, o inscrii doar la circa financiara si faci procura cu proprietarul din acte cum ca tu utilizezi masina. asa ca taxa se poate fenta foarte usor chiar si ptr cei care au talon vechi si proprietarul de pe acte traieste ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. O amenda (radar fix) sau neplata parcarii in centru (Bucuresti ) pe numele cui vine in cazul asta - al celui din talon, sau al tau, ce tocmai ti-ai trecut masina la financiar ?

2. Nu cred ca e legala forma asta - in momentul trecerii la financiar esti obligat sa iti refaci si certificatul de inmatriculare. Altfel, nu conduci masina in mod legal.

Singura varianta cu procura ce este legala este cea in care fostul proprietar ramane el trecut la financiar, si iti face tie procura ( dar oficial el plateste (inca) impozitul).

Stie cineva cum e exact ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stati asa, treaba e mai evoluata, am parcurs si varianta finala, trimisa pentru promulgare azi la Presedentie.

Textul difera in mare parte. Ia cititi aci.

Art. 4. – (1) Obligaţia de plată a taxei intervine:

a) cu ocazia înscrierii în evidenţele autorităţii competente,

potrivit legii, a dobândirii dreptului de proprietate asupra unui vehicul de

către primul proprietar din România şi atribuirea unui certificat de

înmatriculare şi a numărului de înmatriculare;

b) la repunerea în circulaţie a unui autovehicul după încetarea

unei exceptări sau scutiri prevăzute la art. 3 şi 8;

c) la reintroducerea în parcul auto naţional a unui autovehicul,

în cazul în care, la momentul scoaterii sale din parcul auto naţional, i s-a

restituit proprietarului plătitor valoarea reziduală a taxei, în conformitate

cu prevederile art. 7.

(2) Obligaţia de plată a taxei intervine şi cu ocazia primei

transcrieri a dreptului de proprietate, în România, asupra unui

autovehicul rulat şi pentru care nu a fost achitată taxa specială pentru

autoturisme şi autovehicule, conform Legii nr. 571/2003, cu modificările

şi completările ulterioare, sau taxa pe poluare pentru autovehicule şi care

nu face parte din categoria autovehiculelor exceptate sau scutite de la

plata acestor taxe, potrivit reglementărilor legale în vigoare la momentul

înmatriculării.

Asa ca cei care au ramas cumva la mijlocul drumului, adica cu masina inscrisa la fisc dar neinmatriculata la politie, vor fi la cheremul autoritatilor; sa vedem ce vor mai "incurca" normele metodologice promise

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..ca cam e clar. :dry:

-DAR- intrebare: cine vrea si poate, dă banu' ia framu'.... :icon_cheesygrin: ăăăă... adica da taxa. +o inmatriculeza ..dupa o luna. sa zicem, o vinde... ala care o ia de la asta... mai plateste O DATA TAXA??? :sly: sau nu.?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nimic nu e clar. dupa legea asta eu pot sa inscriu la fisc masina, dar ca sa obtin certificatul de inmatriculare si nr de inmatriculare tre sa platesc taxa care tot la fisc se plateste, dar la cu totul alt ghiseu ( cel putin la arad asa este)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-da' cica ar vrea astia sa faca cum ar fi in ostria-- gumele sa nu aiba o vechime mai mare de DOI ANI..( chiar daca n'ai mers DELOC si n'au pic de uzura). -asta am auzit-o de la cineva. :dry:

..in afara de taxa asta.. stie cineva, prin ioropa, mai are cineva taxa ca noi?? de poluare... :icon_geek:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E clar, stiti prea multe limbi straine...

Puteti vorbii si pentru prosti?...adica pentru mine?

Dca eu iti cumpar busu(ca sa ramai fara nimc "pe aer") azi platesc ceva?

...la stat zic

Modificat de mircea_cotiga
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi nu, daca mergi la RAR si faci ITP si identificarea la masina

daca o faci dupa 1 ianuarie ptr motor 1600cc platesti o taxa de 5600eu, daca e de 2000 atunci platesti si mai mult. suma asta contine deprecierea de 90%

Modificat de lexxus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...cum am zis, e belita :lol: DUPA ianuarie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu chiar, si oricum vehiculele istorice nu platesc taxa oricand o inmatriculezi.

asa ca sunt 2 portitze:

- inscrierea doar la fisc si procura la notar

sau

- vehicul istoric

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce a zis lexxus mai devreme.............faci ITP si identificarea pe numele tau si o iei in evidenta la tine. Din surse sigure a crescut la RAR nr masinilor cu 60 procente in ultimele zile si este ffffgreu sa faci o programare (in Cta)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

peste tot ii asa. la arad ii la fel, eu luni am fost cu busul si cred ca cei ce lucreaza acolo vor avea Sarbatori foarte fericite.

Daca ai noroc sa ai nr noi si carte, ITP-ul se poate face si in alta parte mai usor si iaca asa umbli cu masina. Asa ca nu chiar asa de grav cum ne sperie ei si pana la urma taxa nu va sta mult in picioare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!