Jump to content

taxa de poluare


KRAKEN
 Share

Postare recomandată

eu pe aia de la PNL nu-i pot uita care au inceput nebunia.... pe Udmr nu i-am votat nici odata chiar daca sunt de nationalitate maghiar.... problema e ca toti au avut taxa in mana si au facut acelasi lucru... au stricat-o tot mai tare si mai tare.... ma gandesc ca daca apare psd la guvernare va fii taxa de mediu de n mii de euro platibila anual....

si fundatia e o chestie.... ma gandesc la o ambulanta t1/2... fratele meu are fundatie de ingrijire varstnici... asa va ar merge:)

Modificat de Kafer_CJ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 216
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • KRAKEN

    45

  • lexxus

    33

  • Nifartachi

    20

  • Kafer_CJ

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

:bom:

Au aparut normele de aplicare ;)

http://media.realita...to_78089600.pdf :icon_cheesygrin:

Nu scrie nimic de ''masinile istorice''. Asadar, vor plati taxa de poluare :king: Partea buna, este ca pentru motociclete nu se plateste taxa :icon_cheesygrin:

(3) Taxa nu se aplică pentru:a) autovehiculele pentru care în rubrica 1 "Categoria" din cartea de identitate a vehiculului este înscris unul dintre codurile: L1e, L2e, L3e, L4e, L5e, L6e sau L7e

(autovehicule cu 2 sau 3 roţi ori asimilate) sau T1, T2, T3, T4 ori T5 (tractoare agricole sau forestiere);

b) autovehiculele care, în vederea scoaterii din parcul auto național și înmatriculării în alt stat, se înmatriculează temporar în România.

CAP. 2

Exceptarea de la plata taxei

ART. 2

(1) Excepţiile de la plata taxei, prevăzute la art. 3 alin. (1) din lege, se acordă pe baza menţiunilor speciale înscrise în cartea de identitate a vehiculului.

(2) Pentru excepţia prevăzută la art. 3 alin. (1) lit. b) din lege, în cazul autovehiculelor special modificate în scopul conducerii de către persoanele cu handicap grav sau accentuat, precum și în scopul transportării acestora, la rubrica "Modificări ce nu afectează performanţele şi caracteristicile de folosinţă ale vehiculului" este menţionat tipul dispozitivului cu care este echipat autovehiculul.

Regia Autonomă "Registrul Auto Român" înscrie textul în cartea de identitate a vehiculului numai dacă dispozitivul este certificat şi numai după verificarea modului de fixare şi funcţionare a acestuia.

(3) Pentru excepţiile prevăzute la art. 3 alin. (1) lit. d) din lege, menţiunile speciale

înscrise în cartea de identitate a vehiculului sunt, după caz:

a) la rubrica 1 "Categoria" este înscris textul "Autovehicul special", iar la rubrica 2 "Caroseria" este înscris textul "SC ambulanţă";

b) la rubrica 1 "Categoria" este înscris textul "Autovehicul special", la rubrica 2 "Caroseria" este înscris textul "SG alte activităţi", iar la rubrica "Modificări ce nu afectează performanţele şi caracteristicile de folosinţă ale vehiculului" este înscris textul "Echipament servicii de medicină";

c) la rubrica 1 "Categoria" este înscris textul "Autovehicul special", la rubrica 2 "Caroseria" este înscris textul "SG alte activităţi", iar la rubrica "Modificări ce nu afectează performanţele şi caracteristicile de folosinţă ale vehiculului" este înscris textul "Echipament ajutor de urgenţă";

d) la rubrica 1 "Categoria" este înscris textul "Autovehicul special", la rubrica 2 "Caroseria" este înscris textul "SG alte activităţi", iar la rubrica "Modificări ce nu afectează performanţele şi caracteristicile de folosinţă ale vehiculului" este înscris textul "Echipament descarcerare";

e) la rubrica 1 "Categoria" este înscris textul "Autovehicul special", la rubrica 2

"Caroseria" este înscris textul "SG alte activităţi", iar la rubrica "Modificări ce nu

afectează performanţele şi caracteristicile de folosinţă ale vehiculului" este înscris

textul "Echipament de stingere a incendiilor".

(4) Menţiunile prevăzute la alin. (3) se înscriu în cartea de identitate a vehiculului de

Regia Autonomă "Registrul Auto Român".

Modificat de LIVIU/RATB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru mine e clar ca trebuie asteptate si precizarile suplimentare la normele de aplicare :lol:

Normele de aplicare nu spun daca trebuie sa platesti taxa inainte de a o trece la fisc, sau daca o platesti inainte de a o inmatricula (a doua cale s-ar cam subantelege insa indirect, din contextul normelor daca citesti mai atent articloele ... dar e cu referire doar la o anumita situatie ... ).

De asemenea, imi pare ca e neclar si din textul legii si din normele de aplicare daca o mai platesc cei care au ajuns sa declare la fisc proprietatea si sa o inregistreze fiscal, inainte de intrarea in vigoare a legii ... In acest caz concret intuiesc totusi o gramada de procese intentate statului pe motiv ca tu platesti la fisc impozit pe un bun de care nu te poti folosi, pentru ca statul iti pune o conditie suplimentara si neonesta - nevalabila la momentul "transcrierii fiscale a dreptului de proprietate" !

Ca sa nu mai vorbim de faptul ca nu se precizeaza concret daca se plateste o data sau de mai multe ori, la fiecare inmatriculare ... desi titlul legii ar arata altceva :) Deci trebuie pastrata o dovada impreuna cu cartea de identitate a masinii cum ca s-a platit odata acea taxa ... altfel esti taxat suplimentar ... sau, ma rog, va depinde de cartea de inmatriculare a vehiculului si de spiritul de observatie / baza de date a functionarului de la directia de inmatriculare a vehiculelor.

In ultima instanta, ceea ce mai vad si intuiesc eu din normele de aplicare, e ca poti sa depreciezi valoarea masinii, ducandu-te la RAR cu ea jerpelita, rupta, mai dandu-i un strat de vopsea, cu contorul spart (sau pus pe 99.999km) si ai mari sanse sa iti scada taxa la 90% :alien: ... adica din 4500E pt un 1600 diesel sau nu din toamna lui '80 ajunge la un mai corect ... 450 :lol:.

Nu e de asemenea clar ce-i cu masinile care au contorul din 5 cifre ... Asta e de-a dreptul de coma ! :sly:

Si inca o chestie ... corpul expertilor tehnici are autoritate peste bajestii de la RAR ... ceea ce dupa mine reprezinta un motiv ascuns de bucurie nespusa si o linistire brusca ... Iar de Retromobiloi nu se vorbeste "nici din teleguta nici de pe jos, desculta" ...

Una peste alta, dupa 15 minute de citire mai mult sau mai putin atenta a "normelor" imi pare ca traiesc in Romania, dintotdeauna si INTOTDEAUNA va fi la fel !

RO%20flag.gif

Eu zic ca maximul taxei in conditiile de depreciere va fi pe la un 400- 1000 E ... depinzand de ... oaiele celui care face achizitia si de dorintele sale ascunse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tip-ule, asa e taxa de poluare si nu de inmatriculare pircipish?? adica o platesti ca poluezi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Una din cele mai tari faze e ca ii obliga si pe bietii cetateni care au crezut ca o sa castige ducand procese impotriva statului si castigand anterior, la plata actuala a taxei ! Si asta prin recalculare !!! :lol: Deci bietii oameni, cred ca au cheltuit mai mult cu procesele si cu nervii decat ar fi cuantumul taxei la oricare moment ...

tip-ule, asa e taxa de poluare si nu de inmatriculare pircipish?? adica o platesti ca poluezi

Pai nu pricep ! Ca se plateste la inmatriculare, inteleg :icon_redface: Nu scrie nicaieri ca o platesc pt ca merg cu masina ... ba chiar inteleg ca daca are un numar mare de km si arata deplorabil, scade si taxa ... de la depreciere. Bine, oarecum se leaga ... dar ... nu pusca cu ideea. In fond putem vorbi si de poluare vizuala :icon_cheesygrin: ... in afara de niste noxe care reprezinta a nu stiu cata parte din formula finala de calcul. Mie imi pare ca legea va fi analizata dupa continutul literar si nu dupa cel tehnic ...

Modificat de tipatescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

balmajesti numa traznai :icon_cheesygrin:

uite AICI problema::

...daca ti-o ,,trage'' unu' si ai dauna totala, (la masina, desigur :icon_geek: ) iti da adasu' sau el , bani sau alta masina... CINE plateste taxa asta??? tu, care n'ai nicio vina, ala, autorul, sau...adasu'??? :icon_geek:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tu nu poti sa inscrii masina la politie daca nu platesti aceasta taxa. politia o cere si nu finantele. tu daca iei masina X de la mine, eu o radiez tu o bagi la tine la finante dupa care circuli cu ea. lasa dracu ce scriu astia in lege ca, cu aceasta lege ne-am intors inapoi in 1991 atunci cand masinile erau inscrise pe asociatii non-profit, biserici si alte ONG-uri ptr care inmatricularea este exceptata de la taxa de poluare( asa scrie si in legea asta)

Art. 8. – (1) Taxa nu se plăteşte atunci când autovehiculele sunt:

a) încadrate în categoria vehiculelor istorice, definite conform prevederilor legale în vigoare;

b) acordate instituţiilor de învăţământ, sănătate şi cultură, ministerelor, altor organe ale administraţiei publice, structurilor patronale şi sindicale reprezentative la nivel naţional, asociaţiilor şi fundaţiilor de utilitate publică, de către guverne străine, organisme internaţionale şi organizaţii nonprofit şi de caritate, prin donaţii sau

finanţate direct din împrumuturi nerambursabile, precum şi din programe de cooperare ştiinţifică şi tehnică;

Exemplu: Tu imi donezi mie un Typ3 1600TL si eu il inscriu pe clubul meu aircooled care e asociatie non-profit atunci eu sunt scutit de la plata acestei taxe. pircipish??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..nu mai are nici un tip3... :icon_cheesygrin:

..tu de unde ai luat ce scrie acolo?? ca nu e in lincul pus de mine mai sus, parca :icon_confused:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uite AICI problema::

...daca ti-o ,,trage'' unu' si ai dauna totala, (la masina, desigur :icon_geek: ) iti da adasu' sau el , bani sau alta masina... CINE plateste taxa asta??? tu, care n'ai nicio vina, ala, autorul, sau...adasu'??? :icon_geek:

Din pacate, da, ai oarece dreptate, cum o vad eu acum. Efectul va fi ca va trebui sa creasca sigurarile. Saaaaau... se va lua valoarea de piata a autoturismului respectiv (din ziare, etc) - caz care mi s-a intamplat mie, recent ! Deci despagubirea va fi in cuantum de cat se vinde el pe piata libera, cu taxa cu tot. Evident, se va lua in calcul si deprecierea, ramanand ca despagubitul sa se alaga si cu nervii ... (comisie de expertiza tehnica, contraexpertiza, etc). Sa te ti de procese pe urma ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lexuse

n'ai vazut tu bine :icon_geek: .. pune chestiile astea doo, pe aceeasi pagina, alaturate si vezi diferenta: pe una scrie

guvernul romaniei- aprobare norme metodologice.. :icon_cheesygrin:

si pe alta scrie camera deputatilor :king:

..deci, asta, prima, cu normele, a aparut ULTIMA si e PESTE ce au decis aia, mai demult, la inceput.. normele ,,bat'' peste hotararea alora. :icon_thumleft: si e finala...ca dupa asta se ia la calcule...

Modificat de LIVIU/RATB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in fine, am obosit. Legea e lege si normele metodologice sunt asupra legii. ma culc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in fine, am obosit. Legea e lege si normele metodologice sunt asupra legii. ma culc

..s'a strigat BINGO!! :icon_cheesygrin:

...continuam cu numerele... :king:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se rezolva.... masina se radiaza din oficiu si se retrage inmatricularea cand o radiezi si atunci nu mai risca nimeni sa mearga pe drum ca e caz penal.... cand te prinde ridica placutzele.... aveti rabdare putina... in romania toate legile se pot schimba peste noapte....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da-da, aud ca se ,,cauta'' o chestie si impotriva circulatiei cu masina ,,imprumutata'' gen procura... :icon_thumleft: .. si impotriva chestiei cu masina trecuta pe rolul cumparatorului la el la financiar FARA sa fi facut inmatricularea pe numele lui :dry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca se gasea acea chestie se baga odata cu legea acuma, dar asta nu tine de ministeru mediului ci de ANAF care anafu la randu lui nu are timp de nimicurile astea, el tre sa opreasca coruptia ca sa putem noi intra in Schengen si odata intrati acolo putem sa ne inscriem afara masinile cu buletinu :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dilare ce-i ala CANAF ? :))

HAi mai baieti ce-aveti....pregatiti-va sa veniti la intruniri cu broasca lu` varu care are numere pare in wk ala:))

Succesuri!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da-da, aud ca se ,,cauta'' o chestie si impotriva circulatiei cu masina ,,imprumutata'' gen procura... :icon_thumleft: ..

La asta nu prea au ce sa gaseasca, deoarece daca masina ramane la financiar + inmatriculata pe vechiul proprietar, este ca si cum i-ar fi dat masina pt. "o plimbare" unui amic/cunoscut, etc. ... Nu este un transfer de proprietate. Procura de fapt este inutila, pt. utilizarea normala a masinii, decat doar poate la a efectua modificari in C.I.V. si a iesi din tara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..propitaru' sa fie si la circa financiara si in actele ei...Adica sa fie inmatriculata PE ADRESA .

..io v'am spus, o sa vedem...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai termina mah... si pana acuma toata lumea a umblat inscris cu masina numa la circa financiara si de acum incolo tot asa o sa mearga. in principiu nu s-a schimbat daca stai bine sa o gandesti,doar ca platesti taxa aia. pe biserici si pe nonprofituri tot se mai poate inscrie fara taxa ca si pana acuma..... mna, s-o lasam balta ca numai are rost

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok. au fost publicate normele de aplicare ale legii. acum sa vedem ce zice legea:

Legea Nr.9 din 06.01.2012

privind taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule

ACT EMIS DE: Parlamentul Romaniei

ACT PUBLICAT ÎN MONITORUL OFICIAL NR. 17 din 10 ianuarie 2012

Art. 8

(1) Taxa nu se plateste atunci cand autovehiculele sunt:

a) incadrate in categoria vehiculelor istorice, definite conform prevederilor legale in vigoare;

b) acordate institutiilor de invatamant, sanatate si cultura, ministerelor, altor organe ale administratiei publice, structurilor patronale si sindicale reprezentative la nivel national, asociatiilor si fundatiilor de utilitate publica, de catre guverne straine, organisme internationale si organizatii nonprofit si de caritate, prin donatii sau finantate direct din imprumuturi nerambursabile, precum si din programe de cooperare stiintifica si tehnica;

c) confiscate sau intrate, potrivit legii, in proprietatea privata a statului si acordate cu titlu gratuit in conformitate cu prevederile legale in vigoare;

d) destinate competitiilor sportive, definite conform prevederilor legale in vigoare.

(2) In cazul autovehiculelor echipate cu motor diesel prevazute cu filtru de particule, fapt confirmat de Regia Autonoma "Registrul Auto Roman", cuantumul taxei se reduce cu 25%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai oameni buni ........eu am cumparat masina in 21 12 2011.... tot atunci am bagato si la financiar,programarea la rar din cauza zilelor nelucratoare si din cauza aglomeratiei am primit-o pe data de 16 01 2012 politisti zic ca trebuie sa platesc ! am gasit un articol in care scrie ca :

La ce masini se aplica taxa auto

Noua taxa se aplica numai masinilor care se achizitioneaza incepand din 13 ianuarie 2012, data la care intra in vigoare noua Lege. Actul normativ prevede o reducere a taxei de poluare cu pana la 25%, dand posibilitatea ca, in cazul in care taxa de poluare platita de la 1 iulie 2008 este mai mare decat cea rezultata din aplicarea acestei legi, contribuabilii sa poata solicita restituirea sumelor reprezentand diferenta de taxa platita.

voi stiti altceva?

Modificat de VW 1200
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te-au facut!!! :icon_geek:

...o sa incerci DEGEABA sa le arati ce scrie, ca n'o sa inteleaga... vor interpreta ca ,,,, poti s'o fi cumparat si in 2010, daca o inscrii acum, PLATESTI!! :icon_thumleft: "".. sau o sa-ti ceara vechea taxa...

..bad luck!!

-io am reusit s'o inscriu chiar in ultima zi, din 2011, perseverand, cu toate ca aveam programare la rar pe..3 ian!!! am sunat zilnic, dimineata, si am obtinut programare la rar pe 30 dec. ...si..am reusit. :icon_thumleft:

Modificat de LIVIU/RATB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bravo omule!!!!! , a mea...... era bucati in decembrie,dar nu ma las tot incerc.

Modificat de VW 1200
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!