Jump to content

taxa de poluare


KRAKEN
 Share

Postare recomandată

AzoiteiAndrei

multumesc tare mult

silviu_cj

am intrebat deoarece auzisem ca la motoarele astea de 1.9 105cp se plateste in jur de 2000 de euro si ma gandeam si eu ca nu e posibil :beer: cine stie...poate poate spre sfarsitul verii ma voi plimba si eu cu o octavia ca asta:X :RO flag: :icon_bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 216
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • KRAKEN

    45

  • lexxus

    33

  • Nifartachi

    20

  • Kafer_CJ

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

cauta o octavia cu filtru de particule i mai mica taxa da nu toate au e dotare optionala din fabrica si trebuie sa fie specificat filtru in acte scade taxa cu vrio 300 euro, dotarile nu conteaza la taxa ci doar anu,clasa de poluare, capacitatea motorului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AzoiteiAndrei

ok am inteles :icon_confused: stii cumva daca motorul de 1.9 tdi de 105 cp are filru de particule?eu am vazut doar la cele de 2.0

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce stiu io din 2006 so pus optinal ca dotare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai vorbiti si de broaste, aici! :icon_cheesygrin:

de plastice, la ,,ei'' acolo... :mop:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat e taxa de poluare la un golf 4 din 2001?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AzoiteiAndrei

pai da si tu mai multe detalii gen capacitate motor,norma euro....etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai

aici e sectiunea cu d'alea vechi... :icon_confused:

nu pricep ce tot insistati cu cereri de info despre plastice..si water-cooled... :mop: alea's de ,,duca'se pe pustii''... :icon_redface:

coji... fara valoare... fara interes... :offtopic:

incercati la rubricile ,,respective''... :tuktuk:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Cat e taxa perceputa de Retromobil pentru atestare ca vehicul istoric ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos !  E util de stiut ca e o alternativa ...

Modificat de tipatescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Noi perspective pentru 2014 !

The EU is proposing simpler car registration rules – whether you spend part of the year in another country or drive a company car registered outside your home country.

What's the issue?

As more and more Europeans travel, live and work abroad, the question "Where do I have to register my car?" has become more difficult to answer.

National governments do not always make it easy, requiring re-registration for short or work-related stays, or lengthy procedures for people who move permanently.

What exactly would change?

Formalities for re-registering a car in another EU country would be reduced to a minimum.

Many controls would be abolished altogether, with authorities getting any technical information they need about the car directly from their colleagues in the country where it's already registered.

Registration authorities would cooperate more with each other, making it easier to track stolen cars. It would become impossible to register a stolen car in another EU country.

IMPORTANT – this proposal would change nothing as regards:

vehicle and registration taxes;

vehicles that are re-registered in the same EU country (for example, after being sold).

Who would benefit and how?

People who buy or sell a second-hand car in another EU country would not have to undergo additional technical controls and administrative problems.

People who spend part of the year in a holiday residence in another EU country would not have to re-register their car there.

People who move permanently to another EU country would have 6 months to re-register their car there.

People who work in another EU country and use a car registered by their employer there would no longer have to register it in their home country.

Car-rental companies – during holiday periods, they would be able to transfer cars to another EU country without re-registration. This could lower the price of car rentals.

When is the proposal likely to come into effect?

2014

Contact

ENTR /C/4 - INTERNAL MARKET AND ENFORCEMENT

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a aparut Anexa 5 - cerere de eliberare a adeverintei prin care se atesta restituirea/nerestituirea.... in sensul noii legi OUG 9/2013 intrata in vigoare de la 15.03.2013 privind timbru de mediu 

 

Documente necesare:

1.CERERE - Anexa 5

2.copie carte

3.copie talon

4.factura achizitie /val reziduala de la leasing /ctr de v-c

5.COPIE DUPA OP/CHITANTA prin care se atesta plata facuta in perioada 2007-2013 !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a aparut Anexa 5 - cerere de eliberare a adeverintei prin care se atesta restituirea/nerestituirea.... in sensul noii legi OUG 9/2013 intrata in vigoare de la 15.03.2013 privind timbru de mediu 

 

Documente necesare:

1.CERERE - Anexa 5

2.copie carte

3.copie talon

4.factura achizitie /val reziduala de la leasing /ctr de v-c

5.COPIE DUPA OP/CHITANTA prin care se atesta plata facuta in perioada 2007-2013 !!!

Salut! aceasta cerere iti confera o adeverinta ca ai platit taxa veche ? dar anexa 6 prin care se cere rambursarea taxei abuzive cand apare?

Modificat de Tiesto24
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu la ce taxa te referi... sunt foarte multe !  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

taxa de prima inmatriculare, aia inainte de taxa de timbru verde, legislatia europeana nu are nici o putere in romania, zilnic vad derapaje si nu ai functionari pregatiti sa actioneze pentru tine, OPC-ul e o gluma

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!