Jump to content

Skoda Rapid 2011


120 L
 Share

Postare recomandată

La noi costa 19700 FULL, motor 1.4 TSI si DSG 7, deci ....... dealerul Porsche vrea profit mai mare, in general se negociaza cu Fabrica pretul de vanzare, si se pare ca ori nu au negociat bine astia de la noi, ori vor profit mare de pe urma prostiei, ca doar prost sa fii sa dai suma asta pe masina, si atata timp cat exista cerere ( iar la noi in tara nu ducem lipsa de.... ) exista si oferta.

Din pct-ul meu de vedere noul RAPID in dotare Elegance cu 1.4 TSI si DSG nu merita mai mult de 17.000 EURO TVA INCLUS

Modificat de holo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pret final model elegance 14800 euro benzina 1.4 TSI cu DSG si 15900 diesel cu cutie manuala si 5 trepte la moldoveni

http://www.skoda-aut... de preturi.pdf .

dar ia uitativa la noi sa vedeti de ce este mai scumpa masina .

la noi la baza are ESC pe cind la ei doar ABS (MSR) mai sunt si alte diferente la baza intre noi si ei deacea exista diferente de pret cam 1200euro

Modificat de nicureddogsflo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si sa dai 4-5000 aproape pentru esc? Ar fi putut sa ne ofere si noua acelasi alternative ca si lor si deja aveau precomenzi garla

Modificat de niku_nd4spd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La noi, pentru ca suntem in UR, nu vor aveavoie sa vanda masini fara ESP de la anul. Si e mai simplu sa le vanda direct de acum asa decat sa bage ESP si sa creasca pretul.

Va dat seama ce scandal iese "Vai, o masina atat de proasta si ei au scumpit-o etc."

Sent from the 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MASINA NU ESTE PE NOUA PLATFORMA MQB !.

Cine-a zis ca-i platforma MQB? Vorbeam (putin offtopic) de Golf/Jetta/Octi3 cand ziceam de MQB.

Puntea spate este clasica punte semirigida (G4, O1, Fabia, polo, etc) iar pe fata este o punte de fabie modificata, adica nu mai au bucsele alea de intra in console de aluminiu, sunt niste bucse orizontale (similar cu ce e la Golf4/O1) si bratele sunt dintr-o tabla groasa. Sistemul asta a inceput sa apara pe Fabia2 FL... cred ca era optiune de pachet drumuri grele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut o skoda octavia 1 - din cate am vazut dimensiunile din catalogul Rapid - par sa fie comparabile ca dimensiune. Ce mi a placut la O1 era spatiu ... mult ... pot sa spun ca am infipt in ea o saltea de 1.9 pe 1.1 cu haionul inchis :D!

http://skoda.ro/files/ro/download/datei/rapid.pdf

http://www.filehost.ro/1738430/NKO_A4_pdf/ pagina 207

Lungime R 4,48 - O 4.5

Latime R 1.7 - O 1.73

Inaltime 1.45

ampatament R 2.6 - O 2.51 (mai mult spatiu pt pasageri)

ecartament(fata/spate) R 1.463/1.500 - O 1513/1494 - deci la fel de lata pe urme

PORTBAGAJ - f important pt skoda lovers : R 530 - O 530

Greutate R-1265 (1.6tdi) - O 1300 (am avut 1.9 tdi)

deci e buna de astepta sa iasa la vanzare SH - o astept la cotitura ca noua e prea scumpa ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca la inceputul anului viitor o sa fie o repozitionare de preturi pentru Rapid. Banuiesc ca o sa fie in jos. Poate a fost o strategie de marketing sa te faca sa crezi initial ca nu ti-o permiti / nu merita iar apoi sa scada putin preturile si sa ti se para pretul corect sau poate pregatesc terenul pentru intrarea Octaviei 3. Ramane de vazut!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai trebuie sa inghesuie undeva si O3. Asa ca probabil o sa mai merga cu Rapid-ul in jos putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La noi costa 19700 FULL, motor 1.4 TSI si DSG 7

Din pct-ul meu de vedere noul RAPID in dotare Elegance cu 1.4 TSI si DSG nu merita mai mult de 17.000 EURO TVA INCLUS

total de acord, 19mii pentru Rapid este supraevaluat, cine si-ar comanda asa ceva? de pe forum .. cineva?

eu vreau O3 si mi se pare mult si 24-25mii cat o sa fie 2.0/150cp cu dsg, mare minune sa fie sub 24 .. dar na, o sa astept si eu sa scada sub 24 si numai atunci voi comanda :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tare imi e teama ca dupa anuntarea preturilor la Octavia 3, o sa vi se para Rapidul un chilipir :( chiar si la preturile la care este acum.

Modificat de nsm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar nu este nimeni obligat sa cumpere, nici Rapid, nici O3, etc.

La cate posibilitati sunt in piata ................ si-n contextul actual, care nu pare sa devina mai roz prea curand, nu vad vreun motiv plauzibil pt ca un client sa dovedeasca prea multa fidelitate pt o marca care incepe sa ofere produse cu preturi bine umflate. Un client normal si nu cineva care nu vrea sa vada decat o marca/grup auto.

Cam aceasta-i mentalitatea in tarile cu apa calda, cel mai probabil si de aici diferentele. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa fim la subiectul topicului, pun intrebarea, este vreun user care a comandat Rapid sau are de gand, si daca da ce configuratie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine si-ar comanda asa ceva? de pe forum .. cineva?

Eu, daca ar trebui sa iau acum o masina, m-as uita foarte serios la Rapid. Nu la 1.4 TSI DSG sau 1.6 TDI, dar un 1.2 TSI, 105 Cp, Elegance cu pachet Dinamic da. Asa ceva:

Rapid Elegance TSI

Benzina / 1.2l / 77 kW/105 CP / Manuala - 6 viteze / 5-usi

Consum combustibil oficial: 5.4l/100km

Emisii CO2: 125g/km

Oxizi de azot (NOx): 0,035g/km EUR 16.751,16

Culoare exterior Rosu Brunello EUR 352,16

Tapiterie Scaune sport

Culoarea tapiteriei: Negru - Gri

Mocheta: Negru

Plansa de bord: Negru - Negru

A treia tetiera spate EUR 23,56

Bonus lansare Rapid EUR -1.000,-

Cotiera spate EUR 145,08

Elegance Plus

senzori parcare spate, afisaj Maxi-DOT, SunSet, jante aliaj usor 16" Dione si comenzi audio pe volan Inchidere EUR 412,92

Fara inscriptionare motorizare

pe caroserie Inchidere EUR 0,-

Instalatie spalare faruri

cu verificare nivel lichid pentru spalare Inchidere EUR 117,80

Mufa input audio EUR 16,12

Pachet Dinamic

scaune fata sport, interior Flush, pedalier sport, volan, schimbator viteze si maneta frana de mana imbracate in piele, pachet elemente cromate Inchidere EUR 198,40

Pachet iarna

(scaune fata incalzite, cu reglaj termic separat si duze stropitoare parbriz incalzite) Inchidere EUR 195,92

Proiectoare de ceata

cu functie Cornering Inchidere EUR 101,68

Roata de rezerva din otel,

de dimensiuni reduse Inchidere EUR 0,-

Tempomat EUR 161,20

Total: EUR 17.476,-

Masina asta este fix la pretul cu care am luat eu Golful. Si Golful meu avea foarte putine optionale, mai exact Climatronic, scaune sport, volanul imbracat in piele si cam atat. Si la Skoda vorbim de o masina destul de bine dotata la acelasi pret.

Daca Octavia 3, cu aceleasi dotari, este mai scumpa cu mai mult de 3.000 de euro decat asta atunci alegerea este Rapid. Daca diferenta de pret e mai mica atunci Octavia.

Si totusi nu cred ca as lua Rapid, cred ca as astepta sa iasa Toledo (care e aceeasi masina) pentru ca acela are butoanele de comanda ale geamurilor electrice spate pe usa. Plus ca parca are volanul si bara fata putin mai frumoase...

Modificat de Rave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut si eu o configuratie similara dar am observat ca nu pot opta pentru pachetul drumuri grele, vine cumva la pachet cu nivelul de dotare elegance?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toledo nu se va lansa curand in Romania, se pare ca sunt ceva probleme cu preturile la care se poate vinde in Romania, care ar fi mai mari decat preturile Rapid. Similar si in cazul Mii, care nu se importa in Romania. Ca si motivatie, neoficial mi s-a spus ca fabrica/fabricile Skoda unde se fabrica Rapid/Toledo si Up/Citigo/Mii impun preturi mai mari in cazul modelelor Seat decat preturile Skoda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina asta este fix la pretul cu care am luat eu Golful. Si Golful meu avea foarte putine optionale, mai exact Climatronic, scaune sport, volanul imbracat in piele si cam atat. Si la Skoda vorbim de o masina destul de bine dotata la acelasi pret.

Dar tu compari Golf 6 cu Rapid, daca despre masina din semnatura este vorba.

Da, Rapid are spatiu pentru bagaje mai mare, are mai multe optionale, in rest este net inferior din punct de vedere tehnic si al calitatii materialelor. La siguranta din cate stiu nu e mai prejos cu nimic Golf-ul.

Fiecare are dreptul la o parere, dar eu o mentin pe a mea, cum ca Rapidul nu merita banii care se cer acum pe ea.... dar sa vedem dupa ce apare O3 cum evolueaza preturile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rave,ce ai spus tu e la limita dintre o discutie serioasa si ironie. Ba chiar cred ca inclina spre ironie..

Nu inteleg comparatia dintre Skoda Rapid si Golf 6, oricum ai privi-o. Diferentele dintre dotarile tale si ce e pe Skoda Rapid sunt neglijabile din punctul meu de vedere.

Da, primesti mai multi litri la portbagaj, dar pentru asta sa faci un compromis cat o masina intreaga?

Si bonus pentru fanii Skoda Rapid, la o cautare sumara:

Ford Focus 5 usi

Echipare Sport

Benzina / 1.0 EcoBoost / 100CP

- volan imbracat in piele

- jante aliaj 16"

- scaune fata sport

- cotiera fata

- climatizare automata cu reglare separata stanga/dreapta

- computer de bord

- radio cd cu mp3 si 6 difuzoare, comenzi pe volan si USB

- senzor de ploaie

- oglinda interioara eletrocrom

- faruri cu functia Follow Me Home

- reglaj lombar pentru scaun sofer

- ABS+EBD+ESP

- airbaguri frontale, cortina, latarele

- sistem de management al cuplului motor (torque vectoring control)

- discuri frana roti spate

- faruri de ceata

- suspensie sport

Si sa nu uit, o dotare foarte importanta, care este mentionata in mod special la Skoda Rapid, a treia tetiera spate.

Pret final cu TVA: 16,050 €

Deci cu 1000€ mai ieftin ca bijuteria de mai sus din postul lui Rave. :)

De cei 1000€, putem fara probleme sa punem si alte dotari fara de care nu se poate trai si in functie de care ne alegem masina:

- Pachet Easy Drive 1 (senzori de parcare spate, oglinzi rabatabile electric, geamuri fata si spate actionate electric) - 350€

- Pachet Iarna (scaune fata incalzite, parbriz incalzit, sistem de spalare parbriz cu apa incalzita, incompatibil cu Pachetul Easy Drive) - 300€

Pentru aceia pentru care 200 de litri de portbagaj fac diferenta in a alege o masina, ok, nu comentez. Dar nu as alege niciodata, in situatia data, un Rapid, chiar daca ar fi sa-mi desfac bicicleta pana la ultimul surub ca sa incapa in masina, sau sa transport caramizi cu remorca.

Modificat de paul_e88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce nu ai inteles tu din comparatia lui rave era ca a dat 18000 e pe un golf trend cu 3 dotari iar acum isi putea lua un rapid elegance,de exemplu.cel de 1.2 tsi.depinde cat esti dispus sa dai pe o emblema...

Offtopic: am avut ocazia sa merg cu un superb 2 break,mega full,masina la 40000e.multi o sa spuneti cat?never!dar aceleasi dotari pe un a6 break duceau masina la 70000e.

Pana la urma,rapid poate fi o alegere buna in ochii celui care stie ce cauta.

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar tu compari Golf 6 cu Rapid

Nu, sau oarecum da, dar in princiupiu comparam Rapid cu Octavia 3.

Cand o aparea la configurare se vor vedea preturile adevarate. Si daca diferenta de pret intre ele o sa fie atat de mare atunci Rapid o sa iasa castigator.

este net inferior din punct de vedere tehnic si al calitatii materialelor

Nu inteleg comparatia dintre Skoda Rapid si Golf 6, oricum ai privi-o...

pentru asta sa faci un compromis cat o masina intreaga?

Eu am aratat pur si simplu ce pot cumpara banii. Cine se uita la Rapid nu se va uita niciodata la Golf si invers(de aceea comparatia cu Focus 5 usi e exagerata, daca era cu Focus Sedan da...). Si zic Golf pentru ca pe acesta l-am cumparat si pentru ca Octavia 3, masina cu care toata lumea compara Rapid-ul, va avea cam acelasi pret ca Golful meu. Era vorba doar de sume si de ce pot cumpara ele.

Un Golf aproape chel sau o masina cu acelasi motor, dar aproape full. Si in cazul asta primesti si mai multa "masina". Platforma lui Polo pe care e facut Rapid-ul, mie, nu mi se pare atat de mult inapoiata tehnic. Bine, nu zic ca nu sunt diferente intre ele. Dar nici nu e Rapid-ul vre-un Logan pe langa Golf, sunt destul de apropiate... Si nu luam in seama puntea spate semi-rigida a Rapid-ului pentru ca la acest motor si Golful VII si Octavia 3 vin cu punte spate semi-rigida.

Asa ca platesti atatia bani in plus pe Golf (sau Octavia 3) pentru... plastic moale pe bord si un metru patrat de material textil aruncat pe usi... Pentru ca plasticele tari de pe Rapid sunt aceleasi cu cele de pe Golf. Si sa nu uitam ca Octavia 3, la fel ca Golful VII, va avea usile spate din plastic tare... Si are acelasi player audio si acelasi material pe scaune si aceleasi faruri cu halogen etc Iarasi, nu zic ca sunt la fel in interior, dar sunt al dracu de apropiate. Daca Rapid avea plasticul moale al Golfului pe bord si pe usi si material textil pe usi, oare de ce se mai lega lumea? Practic, se rezuma totul la lucrul asta

depinde cat esti dispus sa dai pe o emblema...

Cine cumpara un Rapid o face pentru ca vrea o masina simpla, ieftina (relativ...), "nemteasca", cu portbagaj mare etc. Acesti oameni nu vor fii proprietarii de Octavia 2 sau 2 FL niciodata. Acestia sunt proprietarii de Logan care vor mai mult, de Octavia Tour 2 care cauta aceeasi "oferta buna", de Octavia 1 sau de alte masini vechi si/sau ieftine care vor o masina noua.

Majoritatea celor care posteaza aici sunt proprietari de Octavia 2, sau 2 FL, care parca ar vrea alta masina si blameaza Rapid-ul ca nu e mai ieftin... Nu-mi amintesc ca acelasi scandal sa fi aparut in jurul Fabiei Sedan care era tot pe acolo la preturi (mai mici, da, dar cu 1-2.000 de euro nu cu 5.000) Acestia ar trebui sa se indrepte catre Octavia 3, ca sa se uite la o masina din aceeasi clasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acestia ar trebui sa se indrepte catre Octavia 3, ca sa se uite la o masina din aceeasi clasa.

Asa, si bani pentru Octavia 3 cine ne da ? Banca ? Nu multumesc, decat sa platesc un credit dublu mai bine cumpar ce pot, de o suma decenta ( maxim 17.000 Euro ) pe care o strang de multi ani de zile.

Masina oricum este cea mai proasta "investitie" pentru ca papa bani si se devalorizeaza din secunda 1. De ce sa platesc un pret foarte mare pentru ceva care pur si simplu NU VALOREAZA CAT SE CERE PE EA.

Skoda promova masina ca fiind IEFTINA, si nu-mi doream eu personal sa inlocuiesc Octavia mea cu acest RAPID, doar sa cumpar acest RAPID ca a doua masina, fara sa platesc o avere pe ea, dar se pare ca SKODA vrea clienti cu BANI -- easy come, easy go. Nu stiu stiu cu ce va ocupati voi si cum va castigati painea, dar orice job este recompensat pe masura, iar eu nu vreau sa-mi dau rodul muncii mele pe o masina SUPRAEVALUATA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara suparare, dar faptul ca tu iti doresti mai mult de la o masina sau ca ai impresia ca nu-si merita banii nu inseamna ca acea masina e proasta.

Si eu mi-as dori sa am dotari de A6 la pret de Logan. Inseamna ca ar trebui sa incep sa blamez A6-le ca nu e mai ieftin si Logan-ul ca nu ofera piele si ACC la pretul lui?

In realitatea pietei auto din zilele astea, Rapid-ul ofera destul de mult la pretul lui (...pentru grupul VAG...). In grup, la acelasi pret ca masina configurata de pe pagina anterioara ce gasesti? Golf chel, Octavia decenta, Leon decent sau Jetta cheluta. Faptul ca acum cativa ani puteam sa cumparam bla bla bla nu intereseaza pe nimeni. Asta nu o sa scada pretul masinilor!

Asta e realitatea pietei. O accepti sau nu, e simplu. Sunt si alte marci pe piata care chiar merita sa fie luate in calcul. La 17.000 exista Cruze, i40 cred, Logan care e "o a doua" masina chiar decenta la 10 - 11.000 de euro. De ce te cramponezi pe Rapid? Ai vazut-o, ai mers cu ea, ai vazut pretul, nu-ti place, treci mai departe.

Asa cum tu ai impresia ca este supraevaluata altii au impresia ca e un pret decent. Putea sa... trebuia sa... daca... nimic din astea nu conteaza. Este asa cum este. O iei sau treci mai departe. Restul e cancan.

PS: nu ma refer la tine in mod special, vorbesc la general aici... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e suparare :) si nici nu vreau sa transform acest topic in discutii contradictorii cu RAVE :) dar mie chiar imi place masina, si cea mai mare buba la ea e PRETUL, deci eu vreau una, dar nici nu vreau sa arunc banii pe fereastra, si nici la SH nu ma arunc. Daca pe langa promotia aia de lansare -1000 Euro mai bagau inca 1000 eu eram client.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stati linistiti ca scade pretul la Rapid cu inca 1000 de euro pana la jumatatea anului, nu o sa aiba vanzari (din motivul ca multa lume isi va da seama ca este prea scumpa) pana cand n-o sa ajunga spre 15000 eur si ca sa-si faca targetul de vanzari vor scadea pretul cand vor vedea vanzarile pe primele luni (decembrie-ianuarie-februarie) si vor trage concluzia ca asa nu se poate.

Cu Rapid-ul este o problema pentru ca este o masina noua bagata sub Octavia, iar lumea nu o va cumpara decat daca este sensibil mai ieftina decat Octavia.

Altfel pus, Rapidul este acum intre 12000 eur (Active 1.2 MPI 75 cp, ma abtin sa comentez motorul asta) si 18000 eur (elegance 1.4 tsi dsg sau elegance 1.5 105)

Octavia 3 va fi probabil intre 15000 eur (1.2 tsi 85 cp), 16000 (1.2 tsi 105cp), pana la 25000 (2.0 tdi 150cp dsg)

Asa ca intre 15000-18000 se incaleca Rapid cu Octavia si diferentele la aceeasi motorizare vor fi de doar 1000 de eur, ceea ce ii va duce in mod normal pe cumparatori catre Octavia, de asta spun ca Rapidul trebuie sa scada cu inca 1000 eur ca sa se vanda. Sau Octavia sa vina cu preturi mai mari cu 1000 eur si atunci se va vinde Rapid dar nu Octavia, pana nu scad preturile si la ea.

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un 500 de euro cred ca poti sa mai negociezi din pret. Mai mult de atat... nu cred.

Dupa ce se va lansa Octavia 3 oficial cred ca vor scoate "bonusul de lansare" al Rapid-ului si vor face o oferta "Edition", "Drive" ceva, dar tot pe acolo cred ca o sa fie...

Poate dupa 2 ani sa mai scada...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!