Jump to content

Skoda Rapid 2011


120 L
 Share

Postare recomandată

primesti calitate net superioara, suspensie independenta spate, si altele

Pentru urmatoarele 2 luni, pana apare Octavia 3...

Poza asta a fost postata acum cateva minute pe pagina de Facebook a Skoda Romania. Ce masina este? Rapid sau Octavia 3?

603928_558588567490806_1104128687_n.jpg

Modificat de Rave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca e O3 . Ce mega roti are. Cred ca zdruncina ca o caruta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In poza e rapid,o3 are un alt design la usa spate,ca un cioc.

Am fost azi la pba,am vazut seat toledo,care e 97% skoda rapid.in rest,alegeri usoare.

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, are un colt de metal usa spate la O3

skoda-octavia-3-7.jpg

Arata bine rapid

%C5%A0koda_Rapid_(rear_quarter).JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca e O3

In poza e rapid,o3 are un alt design la usa spate,ca un cioc

Si Rapid are si semnalizarea pe aripa, Octavia nu o are. Si uite asa nu poti sa deosebesti o masina ieftina de 12-13.000 de euro de sora ei mai mare.

Chiar m-am uitat ceva timp la poza ca sa-mi dau seama la ce masina ma uitam...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am urcat si eu intr-un Rapid si am ramas placut surprins. Se vede ca e o masina de buget insa totusi imi pare destul de inchegata si realiable.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt surprins de asemanare... O sa vedeti ca multa lume o sa cumpere Rapid deoarece seamana cu Octavia dar e mai ieftina...

Pana si Octavia 2 Facelift diferea mai mult de Octavia 2 Tour...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-ar putea sa fie destui cei care se duc sa vada o Octavie, o configureaza, vad ca e prea scumpa si apoi vad Rapid-ul in showroom.

Arata aproape la fel, e mai ieftin, portbagaj mare, spatiu mult...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rave, pun pariu ca asa se intampla si cu Superb vs Octavia, Passat vs Jetta, A6 vs A4 etc.

Skoda si Seat fac cele mai frumoase sedan-uri din familia VAG clar sunt cele mai fresh ca design. Audi are o linie arhicunoscuta care deja e invechita, iar la VW conservatorismul e rege.

Pacat ca sunt fan al masinilor mici. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poza lui Rave se regaseste aici - un Rapid il deosebesti de O3 in max. 1s, prima data trebuie sa te uiti la antena... :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am vazut si eu astazi rapidul la avia.

Sincer... nu m-a impresionat...

Mi se pare ca este o fabia cu portbagaj, nu ca design exterior, ci ca feeling la interior, forma consolei si materialele folosite.

Si atunci, pretul mi se pare intradevar nejustificat de mare.

Am facut o comparatie intre rapid si fabia break, comparatie care nu mi se pare prea fortata.

Am atasat configuratiile. Personal prin prisma pretului as alege fabia, ca exterior rapidul e mai dragut, la interior dupa cum ziceam mi se par cam la fel...

Si atunci clientul tinta, ce ar alege? fabia care este mai ieftina (17.600 eur) si mai practica sau rapidul (19.700) care are doar "avantajul" designului.

Cei practici cred ca fabia, pentru ca e mai ieftina ca pret de achizitie si probabil si ca intretinere, ceilalti probabil vor alege rapid.

fabia_combi.pdf rapid.pdf

In acest moment se pare ca fabia mai are si o reducere de pana la 2200 eur, deci probabil o poti scoate undeva la 15.000, iar rapidul are oferta de lansare de 1000 eur deci ai ajunge undeva la 18.500 eur si atunci diferenta de pret creste de la 2000 la 3500 eur.

Nu-mi dati in cap, e doar parerea mea :)

Modificat de loghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si totusi, Rapid nu e mai mare decat Fabia?

Tapatalk 2 via Xperia Play

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fabia break are 4.247 m cu 2.465 m, iar Rapid are 4.483m cu 2.602 m, deci este un pic mai mare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din configurarile de pe net e mult mai convenabil un golf 7 nou 1.2 tsi confortline cu pachetul relax(parktronic F+S, comenzi volan, senzor ploaie/lumina si alte maruntisuri) + scaune ergo (alcantara electrice si incalzite)-18,699- decat o skoda rapid cu aceeasi motorizare si "full"...sa nu mai vorbim de faptul ca desi se invart in jurul aceluias pret, masinile nu se pot compara dpdv al calitatii materialelor si ingineriei masinii in general.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca esti nefamilist sau mai ai pe langa o masina spatioasa, da... Golf-ul e o alegere mai buna decat Rapid-u, mai ales pt. oras.

Rapid-ul e menit pentru familii tinere, cu buget moderat... care au nevoie de spatiu in portbagaj pentru carut, bi/tricilete, etc.

Asa cum nu vezi niciun Logan full pe strada, n-o sa vezi nici un Rapid full. Se vor vinde mai mult versiunile de 13/14 mii Euro care merita dati pentru o masina noua, sigura, spatioasa, confortabila, ieftin de intretinut, fiabila si care isi pastreaza pretul in timp.

..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da vati uitat la pret full al Rapidul e cit o octavie aproape full deci nu cred ca vor avea vanzari multe

la acest pret iti iei mai bine un final de serie full (octavia II) care are materialele mai ok si oricum se va pastra la pret mai bine in timp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu 18500 poti lua din Ungaria de la reprezentanta un Octavia 2 Combi cu dotarea Family:

2.0 TDI, 110CP, cuplu 280Nm, jante aliaj de 16, ESP, climatronic, scaune incalzite, senzori parcare, SunSet geamuri fumurii spate, culoare metalizata, piele: volan-schimbator-frana de mana, scaune reglabile pe inaltime si suport lombar, covorase fata/spate, sistem de plasa portbagaj, tempomat.

In afara de Xenon cam tot ce iti poti dori pentru o masina de familie. Oricum, fata de Rapid e parfum.

Nu inteleg de ce la noi aceasi chestie costa cu multe mii de Euro mai mult.Posibil ca inca nu-i arde prea tare sa scape de stocuri.

Modificat de hiro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut un test cu Rapid 1.6 TDI 105.

Motorul...e placut, trage bine si linistit.

Rapid-ul are ampatamentul mare si ofera spatiu pe lungime comparabil cu Octavia 2. Desi ei zic ca si pe latime e mai mare ca Fabia/Polo...mie nu mi se pare. Stand in ea am avut senzatia de Polo/Fabia. Doar un bord stilizat, frumos si ergonomic. In schimb daca o iei la pipait iar ai senzatia de Fabia/Polo. Daca mai e si cu AC manual si RCD simplu iti da impresia ca se afla muuult sub Logan 2. Butoanele de comanda pentru climatizarea manuala nu sunt deloc stilizate. Situatia se schimba la cele cu Climatronic.

De condus se conduce placut, usor, comod, raspunde bine ca si directie. Dar nu e foarte confortabila ca si tren de rulare. Cam zdruncina. Probabil ca dupa vreo cateva mii de km ar incepe sa tronseasca si plasticele prin ea. Totusi trenul de rulare da impresia de stabilitate buna si asa si este...si permite sa adopti un stil de condus usor mai sportiv.

Atragator este portbagajul mare si cu haion.

Cam la banii care ii dai pe Rapid acum iti ei Octavia cu aceleasi dotari. Si chiar si un Golf 7 decent echipat (1.2 TSi).

E o masina buna, dar totusi cam scumpa. Ar fi trbuit sa aiba preturi similare Loganului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi trbuit sa aiba preturi similare Loganului.

Nu chiar similare cu Dacia, dar macar putin mai mari decat Peugeot 301 si Citroen C-Elisee . Si cand vb-esc de putin ma refer la Maxim 1000 de euro in plus.

Cele mai dotate versiuni ale modelelor Frantuzesti sunt pe la 14800 Euro TVA inclus, Daca Skoda ar fi scos Rapid-ul pe piata din RO cu 17.500 euro tva inclus versiunea 1.4 tsi cu dsg in dotare Elegance, era cu siguranta un best buy.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi trenul de rulare da impresia de stabilitate buna si asa si este...si permite sa adopti un stil de condus usor mai sportiv.

Masina e moale pe viraje si are o suspensie tare pe denivelari/gropi. Subvireaza serios. Nu inteleg cum poti conduce sportiv o masina de genul asta. Ce inseamna sa o conduci sportiv: sa depasesti viteza legala in linie dreapta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca Skoda ar fi scos Rapid-ul pe piata din RO cu 17.500 euro tva inclus versiunea 1.4 tsi cu dsg in dotare Elegance, era cu siguranta un best buy.

Iaca ca te-au ascultat astia :)

Skoda Rapid 1.4 TSI 90 kW (122 CP) / 7 trepte, DSG automată : 18.140 Euro in varianta de echipare Business

Dotari in plus fata de Elegance:

- Jante aliaj ușor 7J x 16" Dione

- Comenzi audio pe volan

- SunSet (geamuri laterale spate și lunetă în nuanță mai închisă)

- Computer de bord cu afișaj Maxi-DOT

- Roată de rezervă oțel de dimensiuni reduse

Noua lista de preturi: http://skoda.ro/file...d/datei/450.pdf

Modificat de iwolffy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LOL, or fi fost fraieri care au comandat la pretul ala initial cu marea lor promotie de 1000 euro ?

In Dotarea Business lipseste pachetul drumuri grele din configurator, sau e inclus ? dar nu am gasit nicaieri acest lucru.

Modificat de holo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Varianta de echipare Business vine numai cu jante de 16" fara posibilitatea de a pune alta dimensiune.

Pachetul drumuri grele nu este disponibil pentru jantele de 16" si 17". (la Octavia nu e disponibil pentru 17")

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La inceput au avut preturile mari deoarece erau octavii tour pe stoc . Din ce observ acum un rapid 1.2 tsi 105 cp avantaj e 13300 iar la livrare imediata exista o octavie tour 1.6 mpi la 13800 . Daca scad optionalele ies la acelasi pret dar motorul face diferenta intre ele.Cu o reducere de la dealer plus tichete rabla(daca mai exista) o poti lua la un pret foarte bun. Acum are un pret normal pentru ce ofera.

Modificat de Bogdan VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!