Jump to content

Skoda Rapid 2011


120 L
 Share

Postare recomandată

Mie nu mi se pare ca au scazut preturile cu foarte mult. Am o configuratie salvata in 19.11.2012, varianta Elecance, 1.6TDI, culoare metalizata, pachet elegance plus (care este echivalent cu ce ofera in plus actuala varianta Business mai putin senzori de parcare spate), pachet dinamic, protectie podea portbagaj cu fata dubla, roata de rezerva din aliaj si tempomat la pretul de 19203.32EUR, inclusiv reducerea de 1000EUR. Daca configurez acum acelasi lucru cu modelul Business imi iese la 19120.80EUR. Deci nu mi se pare ca au facut mare lucru.

Oricum nu vroiam sa cumpar ci mai degraba sa inteleg strategia de preturi la lansare pentru viitoarea Octavia 3. Acuma imi este din ce in ce mai clar ca preturile o sa fie destul de mult peste actuala generatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asteptam sa mai scada, oricum nu cred ca or sa aibe vanzari prea bune. Nu prea inteleg eu de ce e asa scump acel Diesel, mai ales ca are si rahatul ala de filtru de particule care te obliga sa-l cureti din cand in cand, sau sa te duci in service sa faci aceasta operatiune, sa mai decartezi si acolo o roaba de bani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul TDI pe langa durerea de cap cu filtrul DPF mai vin la pachet cu zgomot, vibratii mai mari, incalzire mai lenta, sunt mai sensibile la combustibil la temperaturi foarte joase, costuri de intretinere mai mari.

Dar: consumul e muuult mai mic ca la benzinare, ofera cuplu mai mare, sunt mai fiabile, traiesc mai mult si pretul de revanzare al masinilor TDI e mai mare decat al benzinarelor. De asta are Rapid sau orice alta masina VAG pret ai mare la TDI decat la TSI.

VAG face eforturi ca motoarele pe benzina sa aiba proprietati de diesel: cuplu mare, consum mic, emisii CO2 decente.

Desi rezultatele sunt incurajatoare (vezi 1.4 TSI ACT) mai au de lucru la acest capitol si deocamdata sunt scumpe rau de tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ŠKODA brand deliveries to customers in 2012

(in units, rounded, by models; +/- in per cent year on year):

ŠKODA Octavia (409,600; +5.8 %)

ŠKODA Fabia (240,500; -9.9 %)

ŠKODA Superb (109,100; -6.5 %)

ŠKODA Yeti (87,400; +24.3 %)

ŠKODA Roomster (38,000; +5.4 %)

ŠKODA Rapid (24,700; new model)

ŠKODA Citigo (sold in Europe only: 30,000; new model)

Avand in vedere ca a fost lansat prin toamna, nu mi se par chiar atat de proaste vanzarile de Rapid.

Vad ca vanzarile de Fabie au scazut si banuiesc ca au fost inlocuite cu Rapid.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, e copy paste de pe site-ul Skoda.

Sursa

Modificat de iwolffy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut la un review despre Skoda Rapid ca in spate pe usita de la rezervor scrie Nafta si are un filtru verde care se ataseaza/detaseaza de usita, ce reprezinta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e filtru verde ci este o racleta pentru gheata.

Modificat de iwolffy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu m-am lamurit cu o chestie....Rapidul pana la urma are clapete pt schimbarea vitezelor pe volan(in cazul DSG) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Preturile sunt apropiate. Totusi toledo are in versiunea de baza comenzi pe volan dar volanul e fara piele. Ma duce cu gandul la vechea generatie de kia ceed care avea volan din cauciuc si comenzi pe volan :)).

@SL 1210: Rapidul nu are clapete pt schimbare vitezele. Gasesti la octavia 3 si superb.

Modificat de Bogdan VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta cu comenzile numai SEAT-ul putea s-o faca, cel putin din concern :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am vazut live Rapid-ul la dealer-ul din Cluj.

Spatiu garla si cam atat.

Interiorul oricat de mult ar vrea oficialii Skoda sa o suceasca, tot low cost este.

Exteriorul e ok, dar doar ok. Mie mi se pare foarte ingusta.

Ca sa fie corecta, masina asta trebuie sa mai lase la pret din punctul meu de vedere. M-am simtit ca intr-o Fabia.

Este doar parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E o Fabia cu mult plastic, dar mai lunga si cu porbagaj mare, cu ESC, multe aribaguri si 5 stele la Euroncap.

Pretul e corect pentru modelul de baza. Cand adaugi motor mai mare si dotari, mai bine iti ie Octavia 2 la reducere (pana mai poti).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ai dreptate in legatura cu modelele de baza si probabil va fi o alternativa la Logan and Co. pentru cei care vor mai multa siguranta si mai multa imagine.

Mie mi-a lasat impresia de ieftin si personal m-am convins... nu este pentru mine (din nou este parerea mea proprie si personala).

Acum sa vedem ce va fi cu Octavia3, ce preturi va avea.

Azi am fost la revizia de 105.000 km, timp in care am avut ocazia sa admir si Rapid-ul de altfel, si am avut niste surprize cam neplacute, asa ca sunt curios la ce pret se va vinde calitatea Skodei Octavia3.

BR

Claudiu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In afara de siguranta, in mod firesc Rapidul e la orice capitol sub Octavia.

Aceasta ierarhie va fi reflectata si de pretul cca. 15-20% mai mare de la Octavia 3.

Modificat de hiro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu ma refeream la comparatia intre octavia si rapid neaparat. Skoda in sine ca fabricant mi-a rezervat niste surprize foarte "placute" la o masina de nici doi ani. Dar nu detaliez aici pentru ca nu face obiectul topicului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

promotie pana la sfr lunii martie: 1.6 TDI 105 CP, 14.400 euro, cu TVA inclus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea am gasit informatii despre dotarile acestei oferte de Rapid Smart TDI.

Am impresia ca e modelul de baza (Rapid Avantaj) la pret redus cu 1000 de Euro.

 

As fi fost curios sa vad lista dotarilor, e o chiar o reducere sau au mai taiat din dotarile de la Avantaj.(daca mai era ceva de taiat)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rapid 1.2 TSI Business +optiunea tempomat 15.700Euro,mi se pare foarte ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Ungaria Octavia 3 Elegance 1.2. TSI tot 15.700 e cu bonus de lansare 2000 Euro inclus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea am gasit informatii despre dotarile acestei oferte de Rapid Smart TDI.

Am impresia ca e modelul de baza (Rapid Avantaj) la pret redus cu 1000 de Euro.

 

As fi fost curios sa vad lista dotarilor, e o chiar o reducere sau au mai taiat din dotarile de la Avantaj.(daca mai era ceva de taiat)

Uita-te la autoturismele cu livrare imediata, parca acolo am vazut ca iti arata dotarile. Se regaseste si Rapid Smart TDI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de info Claudiu.

 

Am comparat dotarile. Rapid Smart TDI fata de Rapid Avantaj TDI pe langa faptul ca e cu 1000 Euro mai iefin, are si niste dotari in plus:

 

Discuri frana spate

Geamuri atermice

Telecomanda pliabila pentru inchiderea centralizata

 
 
Cred ca e super ok ca masina de firma/flota. (Pentru cei sub 1.90cm inaltime)
 
Si ca masina de familie e OK, mai putin faptul ca nu poti bloca geamurile spate sa nu le deschida copiii din joaca. Trebuie sa le sciru la Skoda sa inventeze o solutie SImply Clever pentru blocat geamuri manuale ;).
Modificat de hiro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru putin.

Probabil ca aici va si marsa Skoda cu modelul Rapid, ma refer la flote, in configuratii medii/decente iar pentru familisti, asa cum am mai spus, in cazul celor care vor mai multa siguranta si mai multa imagine decat ofera Loganul

Am observat ca si dealerii nu au afisat in showroom modele de top.

Probabil ca 1.2TSI si 1.6TDI vor avea succes in acest segment odata ce tot mai multe companii devin "verzi" si achizitioneaza autoturisme cu emisii cat mai mici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!