Jump to content

Skoda Rapid 2011


120 L
 Share

Postare recomandată

Dezamagit complet. Am fost azi la dealer sa dau cateva semnaturi si am intrebat iar..lant sau curea? Habar nu avea care e diferenta intre octavia si rapid imi tot zicea curea curea si colegul lant lant:(. Sper sa fie ok si sa nu vina cu cauciucuri turanza ca nu mai ridic masina. Este echiparea ambition 1.2 86cp.

Modificat de grig_sorin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Rapidul vine cu lanț pe 1.2TSI (indiferent de putere) în timp ce Octavia are curea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva idee de ce Skoda nu da planul de service la masinile noi?

Am primit o hartie tiparita care spune ca planul de service este de acum inainte in format electronic, si ca pot sa intreb dealerul ce operatiuni urmeaza sa faca la revizie.

Pana acum la toate masinile pe care le-am avut am stiut exact ce se schimba la ce nr de km, aici vad ca nu este cazul.

Are cineva planul de service pentru 1.6 tdi de 90 cp?

Ps: dupa un an o sa pot sa creez si eu un topic? Acum am vazut in regulament ...

Modificat de dionescux
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Toate masinile pe care le-ai avut nu au beneficiat de interval flexibil de service. E un sticky al colegului Blitz care explica in amanunt ce inseamna aceste lucruri.

Da, astepti un an sau urmezi Regulamentul (te poate ajuta un moderator al ariei)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut.

Tocmai ce am platit avansul pt un Rapid de 1.2 TSI, 105 CP, urmand ca in jurul datei de 2 noiembrie sa ajunga la Curtici.

Pana atunci va urmaresc cu interes!

Sper ca problemele evidentiate de voi pe parcursul topicului, sa dispara treptat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva planul de service pentru 1.6 tdi de 90 cp?

 

Pentru service cu interval fix 15k km/ 1 an se schimbă doar uleiul cu filtrul aferent la prima revizie. Așa a fost la mine. Din ce-am înțeles, filtrele aer și polen se schimbă la 60 de mii conform normelor fabricantului. Cum o fi asta?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 15 mii km se schimba uleiul + filtrul de ulei(revizie secundara sa mai zice) si la 30 mii km(revizie principala) se schimba iar uleiul + filtrul de ulei, filtrul de aer, de combustibil si cel de polen, deci absolut toate filtrele. Asta e pentru Romania, in tarile civilizate intradevar reviziile se fac la 30 mii km.

Modificat de micuzzu_marius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact asta vroiam sa evit, unul zice sa schimb filtrul de motorina, altul sa nu. Fac pariu ca daca sun la serviceurile de reprezentanta din Bucuresti o sa aud tot raspunsuri diferite.

De asta era excelent daca aveam planul de service pe hartie, cu tot cu intervalul flexibil de service, daca vroiau gaseau ei o solutie.

Ps: maine primesc vag com-ul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut baieti. Stiti cumva daca rotile de 15 de pe golf 4 se potrivesc si pe rapid? E mai usor a intreba decat sa dau rotile jos:). La golf nu vad j et si la rapid nu mia venit cartea masinii. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe Rapid nu stiu sigur,dar pe Octavia 3 stiu sigur ca prinderile sunt la fel ca la Golf 6.Celelalte detalii legate de et se gasesc in manual.

Prinderea de golf 4 e asemanatoare cu cea de pe Octavia 1(Tour).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te ajuta, toledo, fratele rapidului are 5x100 38 et gaura centrala 57mm, 6j

La rotile de 185 60 15

Modificat de Mumus.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

E ceva de capul skodei rapid fabricata in india?am un prieten  cu un rapid 1,2 mpi si intr-o luna a intrat de 3 ori in service cu martorul check engine aprins  si  motorul mergand neregulat ,iar aia de la skoda i-au spus ca din cauza benzinei de 99 care o foloseste s-a aprins senzorul )))) :icon_confused:

oare lantul  de distributie indian si s-a intins la 30.000km si i da eroare de pe senzorul de pe volant sau din cauza sondelor lamdba indiene sa faca figuri..

vrea sa vanda masina ca s-a saturat de mers saptamanal la stins martorul .

Alte pareri vis a vis de masinile indiene aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
Bono_Vox_2310

Salutare,

 

Am un coleg care de 2 zile are o Skoda Rapid -1.4 diesel – 90 CP – cu sistem de economisire (start / stop), la care are urmatoarea problema: in momentul in care dintr-o treapta superioara reduce viteza si ajunge in treapa 2, cu o viteza redusa, i s-a intamplat sa i se opreasca motorul – punctez: in mers, in treapta a 2 a, cu sistemtul start-stop dezactivat.

 

Si inca ceva – motorul se opreste instantaneu  - in momentul in care masina este pe loc, scoasa din viteza – ar vrea sa stie daca se poate seta o perioada in care sa se opreasca – 3-5 secunde, ceva de genul.

 

A fost mai devreme la service AVIA Motors Bucuresti, unde a primit raspunsul ca asa e setata masina/ cutia de viteze si ca nu e nicio problema. I s-a recomandat sa bage in viteza 1-a la viteze reduse pentru a nu i se opri motorul.

 

Am mers si eu cu masina putin si m-a frapat faptul ca ambreiajul are cursa extrem de scurta, cred ca maxim 2 cm. Am incercat in parcarea subterana a caladirii unde lucram, si cred ca nici cand faceam scoala de soferi nu am "inecat" motorul asa de des :lol:

 

Cei care au Skoda Rapid, motorizarea 1.4 TDI pot confirma ca asa e normal sa se comporte cutia de viteze/ motorul sau e o problema reala pe care cei de la AVIA Motors nu vor/ pot/ sti sa o remedieze? Masina cum ziceam are 2 zile, deci e pe garantie.

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. nu e normal sa o opreasca in mers - vezi sa nu fie subturat, etc - daca nu e vb despre asta, nu e ok

2. nu se poate modifica viteza de reactie a sistemului SS - ori il dezactivezi, ori te inveti cu el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si e o problema la ambreiaj. Nu are cum sa aiba cursa asa scurta.

Start stop nu opreste motorul decat daca masina e oprita pe loc. In mers nicio sansa sa il opreasca

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Fuck

Am verificat aici (http://skoda-recallactions.skoda-auto.com/en-GB) daca motorul meu este afectat de problema cu emisiile si ...surpriza ... este. Mi-au zis ca le pare rau ca m-au dezamagit, si ca o sa ma anunte cand se decid cum sa rezolve problema.

Nu vreau sa-mi taie performantele sau sa-mi creasca consumul... Care credeti ca sunt sansele de a refuza recallul dar de a-mi pastra garantia la masina?

Modificat de dionescux
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai nu te ambala. Să vedem despre ce va fi vorba în acel recall

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

De 2 luni am o Skoda Rapid Sedan 1.2 MPI 75 de cai masina de servici. Am luat-o la 17800 de km si acum am vreo 26.000 de km. Mi se pare o masina destul de spatioasa  cu un portbagaj mare.

 

Ca si un mare minus , saptamana trecuta am ramas fara lumini de zi , faza scurta , faza lunga si ventilatie in cabina. Am fost cu ea la reprezentanta , mufa principala de la instalatia electrica e de vina , nu e caz singular , e o problema cunoscuta. Au comandat piesa ,miercuri sunt programat la service cu ea.

 

Un alt minus e ca vireaza foarte putin.

 

Pretul nu il discut , calitatea materialelor e destul de buna , fetele de usi si carcasa de bord e identica ca la Octavia.

 

Am facut consumul , mers plin pe plin , media mi-a iesit 5.87% , destul de bine zic eu. Motorul este mic si nu ai ce sa ii ceri. Daca nu vrei sa faci depasiri la risc este unul destul de economic si silentios.

 

Eu unul sunt multumit de ea .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut

 

spuneti-mi va rog  care unitati radio au unitate CD ?

 

1. "Radio Blues MIB cu 4 difuzoare aux IN si USB slot (redare fisiere MP3)",  are unitate de CD ?

 

2. Dar despre radio Swing ce imi puteti spune?    am gasit pe site skoda.ro  2 info contradictorii: una ca are CD alta ca nu are:

 

Sistemul radio Swing, scurtează și cea mai lungă calatorie. Acesta este echipat cu un receiver AM/FM, antenă duală, CD-player și un amplificator 4x20 wați.

 

 
Radio MP3-player Swing MIB 2
display color 5" cu touch-screen fara unitate CD conectivitate SD, Aux-IN, USB redare MP3/WMA

 

 

multumesc

Grig

Modificat de grig
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Bun gasit!

Proaspat posesor de Rapid Style 1,2 TSI 90 CP, pana acum 1400 km in bord.

Caut un furnizor de huse pentru scaune sport, daca a cumparat cineva si poate sa-mi recomande, mi-ar fi de mare ajutor.

Multumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cam slaba activitatea pe aici... Sa inteleg ca posesorii de Rapid nu prea au probleme? 

Ar fi bine asa :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ajuns la 32000 km.

Ca probleme:

apa in usile spate, rezolvat pe garantie

multe erori persistente pe climatronic : nerezolvat initial pe garantie, e normal domne, cautat pe net, gasit seria actiunii de la scoda pentru vin-ul meu, tras la imprimanta, mers la ei, rezolvat pe garantie

In rest, stau cu gandul la DSG, mai smuceste in treapta a II-a, dar mai am 3 ani de garantie ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum se manifesta, cum s-a rezolvat problema cu apa in usi? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se manifesta asa:

Au facut ceva la cheder si a disparut problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!