Jump to content

VW Golf .:R - The blue rabbit

DarianM

Recommended Posts

Da am obs :)) te-am depasit cu vw bora de gj, nasol si cu consumul ala mi-ar fi placut sa te vad cum demarezi de langa mine.

• Replies 349
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• DarianM

105

• JUG

31

• Kostas

29

• xht20

25

Top Posters In This Topic

Posted Images

tu erai ala de dadea flashuri in.disperare :))). eu eram pe cruise control langa un tir si nu aveai rabdare sa depasesc tirul. Sau poate.confund ca eram rupt de somn. Mai mult conducea masina daca eu :)))

Iar de demarat cred ca era o mica diferenta :P.

Nu e vb atat de consum ca nu e asa tragedie dar eram terminat de somn si sunt precaut. Was riding 100% legal 130km/h cruise control.

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Edited by DarianM

Sigur nu eram eu, am trecut frumos cu 140, am balit putin , nu am dat flash deci a fost un meltean.

Scz atunci. Ala m-a scos din sarite. Nu i-am vazut numarul ca avea luminile arse la placuta. Unii chiar nu au rabdare

eu atunci in locul tau ii dadeam o lectie pentru 1 km macar :)) doar asa de amuzament,nu cred ca eu ca era cu nu stiu ce masina,cum ar fi fost unu cu ultimul E-clasee care mi-a facut aceeasi faza ca si tie.

• 2 weeks later...

Gata am terminat si eu cu rodajul. Acum nu mai am stresul turelor inalte :D

2011 11 17 21.50.11

Te-ai miscat repede dar de acum o sa te misti si mai repede :lol:

Unleash the beast :lol:

I am dat drumu acum pe a1: 120hm/h cruise control 7% consum. Nu e graba :D

Stage 1 ar cuprinde o recalibrare a ECU si poate admisie pt un flow mai bun de aer.

Da da si stapanul fericit dar sa fie bani :)). Vedem cum stam in decembrie cand e promotie daca nu de Paste

Eram sigur ca o sa scrii :)) Am vazut de HH dar vedem cum stau cu finantele pana la 31 decembrie, desi se anunta zile gri :P

Edited by DarianM

:)) Mai rau de atat nu are cum, doar mai bine. M-au rupt astia la leasing ca au facturat taxa de inmatriculare deci +24% tva si nu e o suma neglijabila.

facem sa fie bine ca sa nu fie rau :)

Da-mi pe PM cat ar fi stage 1 cu tot cu reducere. Merci

Edited by DarianM

Da da, mergem amandoi in functie de anotimp, tu iarna ca esti alba si merge cu zapada, eu primavara ca sunt albastru ca......cerul :))

• 3 weeks later...

cat ma invart eu pe aici in ultima vreme, pe asta am ratat-o... sa o stapanesti sanatos!... farurile arata mult mai bine asa pe negru decat cele de GTI... au in ele si DRL sau e numai cel de jos din bara?

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Similar Content

• moguai
      By moguai
      Salutare si bine v am gasit, tocmai ce am dat comanda acum cateva zile pentru un Golf R la PBN cu livrare in feb 2020.
      Cochetam cu ideea unui S3 2013+ SH insa dupa multe dezbateri interioare am ales sa cumpar un R nou, vorba aia, masina noua e masina noua. Multi o sa spuneti ce greseala am facut si ce puteam lua de banii aia, nu va contrazic, dar nu mai am timpul necesar sa intretin ca la carte o masina sh sport cu ceva km la bord
      Nu am mai avut VW pana acum, am detinut si inca detin doar japoneze sau sud coreene de la 1.4 mpi de 100cp la 2.5 turbo 300cp si awd 
      Mai am acum o mazda 6 wagon 2.2 diesel awd 2019 “de familie” dar sufletul meu tanjea dupa ceva sportiv mic compact cu dsg si awd.
      Ca si dotari am pus: DCC, jante 19 Pretoria Black, dynaudio, ceasurile digitale, light assist, lane assist, park assist, blind spot monitor, camera spate, oglinzi negre cu pliere automata, keyless, pachetul iarna, geamurile fumurii si app connect. N am vrut piele, mi se par f ok scaunele stock de stofa (le am vazut live) si nici trapa sau alte maruntisuri ne esentiale. Mi ar fi placut evacuarea Akrapovici si pachetul performance dar si asa am depasit mult bugetul initial. Culoarea Tornado red, sper sa dea bine cu toate elementele negre.
      Masina va fi daily driver, sper sa o mai conduca si nevasta-de asta am pus toate optiunile de asistenta (are permis dar nu prea a condus de frica traficului din bucuresti). Avand portbagaj mic si fiind compacta, Mazda ramane optiunea de “afara” deocamdata cat e copilul f mic dar sper sa prind cateva drumuri mai lungi si cu ea.
      Ce as dori sa aflu de la posesori de R
      - consumul in bucuresti cum e? Da stiu, ce conteaza? Asa informativ macar daca o tii pe eco poti scoate prin bucuresti in trafic consum decent? Am vazut pe GTi 7.5 un 15,6% la un coleg, ca idee...
      - benzina de care puneti? Merge si 95? La STI daca puneam altceva decat omv/petrom 99/100 o lua razna
      - masina e comfortabila prin bucuresti? Mi a fost teama ca nu si am pus DCC ul
      - probleme cunoscute sunt? Bine, am garantie evident dar e bine de stiut
      - greierasi ceva?
      -sistemul dynaudio merita? Pe mazda am Bose si suna senzatie...
      daca aveti intrebari despre cum e mazda sau cum era STI ul va raspund cu drag
      abia astept sa ne cunoastem si live

• Doomy
      By Doomy
      Era timpul sa fac o schimbare......   dupa 9+  ani petrecuti in compania vechiului  Explorator era timpul pentru ceva mai nou .... si acel ceva mai nou a venit sub forma acestui Tiguan 2.0 TDI , 4motion CFFB   .  Povestea lui incepe cam asa ... 
      Am decis in ianuarie anul acesta ca voi schimba masina , din diferite considerente : spatiu , varsta fosteia , dorinta de 4x4 , pitici pe creier,.....etc .  Am zis ca de data aceasta nu vreau sa ma grabesc , cu banii in buzunar si timpul printre picaturi  am inceput sa caut variante pentru masini posibile . Tiguanul deja era top in lista dar nu am ezitat sa cer oferte si sa fac test drive cu alte modele de masini noi  gen Kia Sportage sau Suzuki Vitara.... . Nu vreau sa intru mult in detalii cu celalalte marci doar ca in bugetul meu la masina noua  aveam toate optiunile din "lume" mai putin 4x4  daca mai faceam un mic efort ajungeam si la tiguanul AD1 nou dar fara 4x4 si cu cel mai mic motor , asa ca am ramas pe Tiguan 5N2. 
      Am zis din start ca nu vreau sa dau sansa masinilor din tara si ca vreau personal sa o aduc  cunoscand bine piata auto de la noi si ce minuni poti sa gasesti .   Am plecat cu cateva optionale care erau obligatorii pe lista de cautare  dar si anumite optiuni care nu trebuiau sa fie pe lista de optionale : 
      Ce vroiam eu :  
      Model Track & Style ( 2012->2015)  Xenon   Volan cu comenzi  Incalzire in scaune  Navigatie(oricare)  Interior Beige (preferabil Piele integrala dar mergea si Alcantara )  Ceasuri Color Proiectoare ceata Clima Carlig remorcare OE Kilometrii cat mai putini , targetul era pana in 80.000 km   Ce NU vroiam eu :
      Buton Start  Suspensie DCC Trapa Panoramica Culoare neagra  exterioara Lunile au trecut , am ajuns in Mai cu zeci de telefoane date si peste 12 autoturisme urmarite  pentru postul de Explorator    .   Majoritatea care le gaseam nu aveau  toate optiunile dorite , sau aveau probleme de natura "accident" , cunoscatorii/pasionatii stiu ce inseamna si cat stress implica o astfel de cautare ....
      La inceputul lunii Mai am primit un telefon de la un prieten care lucreaza intr-un dealer VW din zona Buzau care stia ca eu sunt in cautare de masina ...ce masina si optiuni preferate  care mi-a zis direct la telefon  "Cineva a venit la noi si a incercat  sa schimbe un Tiguan manual  cu vreo 69.000 km cu un Tiguan automat cu 135.000 km  , schimb pe schimb  si noi nu l-am putut ajuta...."     Am luat toate datele masinii , am facut verificarile necesare si au iesit OK , din lista mea de optiuni nu era cu Track&Style  si avea Trapa dar in rest avea mult mai multe alte optiuni pe langa cele dorite de mine printre care interiorul Beige de piele.   Am zis ca merita vazut .....asa ca intr-o Sambata am plecat spre Buzau sa vad masina , iar dupa 3 ore de verificari amanuntite , sub masina,  VCDS , vizual si test drive  iar dupa toate testele facute ....am zis in sfarsit ca asta este masina pentru mine !  Dupa ce am cunoscut si proprietarul  nu mai aveam nici un dubiu , persoana in varsta pe la 65 ani care in urma unei probleme medicale nu mai putea folosi corect piciorul stang  asa ca  vroia sa schimbe masina cu orice pret cu una automata.  
      Istoricul masinii este destul de simplu  : 
      In August 2017 a fost cumparata din Reprezentanta VW din Berlin in posesia careia a fost inca de la productie  , adusa in tara pe roti  de proprietar  , dusa in reprezentata VW la noi in tara si efectuata revizia la 69700 k (filtre +ulei +lichid de frana )  apoi din August 2017 pana in Mai 2018 au fost facuti doar 325km   , masina fiind predata catre mine cu 70.025 km in starea de mai jos  

Si acum sa inceapa partea de prezentare  a noului  Explorator 
      Model Sport&Style  productie 09.2012 pe carte este 2013  , 2.0  TDI 4motion cu motor CFFB cu 70.025 km .  
      Printre dotarile care merita mentionate sunt : 
      Webasto  Trapa Panoramica Park Pilot si senzori de parcare Driver Alert  Directie cu Servotronic Lane Assist Dynamic Light Assist Alarma de fabrica Scaun Electric Sofer Navigatie RNS 510 cu hdd 30gb Bi-Xenon Carlig Remorcare Interiorul Beige este cel care  a adus punctul decisiv , eu pe germania nu am gasit nici un exemplar care sa intruneasca macar 8 din 10 puncte enumerate mai sus ,... marea mea slabiciune !! ma topesc dupa acest interior. 

Lista cu modificari care vreau sa le fac  este destul de lunga , unele fiind facute deja la momentul pozelor , o sa revin cu un alt post sa detaliez modificarile / accesoriile.  
      Enjoy!

• mannix
      By mannix
      Buna ziua,am un Tiguan din 2008, 4motion,sau spart doi rulmenti de la pinionul de atac din diferential,stie cineva daca se poate repara undeva?

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

Acest site folosește cookie-uri. Continuarea navigării reprezintă acceptul dvs. pentru această folosință. Pentru mai multe detalii privind gestionarea preferințelor privind cookie-uri, vedeți Politica de utillizare cookie-uri