Jump to content

VW Golf .:R - The blue rabbit


DarianM

Postare recomandată

  • Replies 349
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DarianM

    105

  • JUG

    31

  • Kostas

    29

  • xht20

    25

Top Posters In This Topic

Posted Images

Multumim pt. aprecieri... dar nu ne oprim aici... mai sunt surprize la fel de mari :)

Are Haldex Gen 4?

Da cu filtru de ulei de pe grup in carcasa metalica....

Modificat de DiabloXXL
Link către comentariu

Multumim pt. aprecieri... dar nu ne oprim aici... mai sunt surprize la fel de mari :)

Are Haldex Gen 4?

Da cu filtru de ulei de pe grup in carcasa metalica....

Suuper. Astept cu nerabdare topicul cu masina.

Link către comentariu
  • 1 month later...

Un mic update

Jante BBS CH-R Black 8,5jx19 cu anvelope Falken FK452 235/35/zr19 biggrin.gif

Urmeaza etrierii vopsiti in Rising Blue

2012 06 02 12.21.01

2012 06 02 12.20.49

2012 06 02 12.20.40

2012 06 02 12.20.33

Link către comentariu

foarte frumoase jantele :)

dar mie unul mi se pare ca pe R - cel putin pe Blue - merg mai bine cele argintii clasice - oricum e de gustul fiecaruia.

Link către comentariu

Merci.

Jantele au et 45 iar legat de culoare fiecare cu gusturile lui. Eu am luat masina cu jantele negre din fabrica :D

Link către comentariu

Pai nu sunt 19x8.5? Eu stiam ca numai cu ET48 se potrivesc la noi CH-R. Nu stiam ca exista ET45 la dimensiunea asta.

Link către comentariu
  • 5 months later...

Nu am mai scris de ceva vreme pe aici asa ca revin cu noutatile.

Dupa indelungate probleme pe care chiar nu vreau sa le mai repet am renuntat la softul care se afla pe masina (Revo) in favoarea RBN.

Concluzia masina merge mult mai bine si toate problemele(erorile si modul in care functiona masina) s-au rezolvat.

Sunt extrem de multumit de cum merge acum masina.

Mecanic nu am facut nici o modificare, urmeaza, dar pe masura ce acestea vor aparea voi posta si aici.

Ca sa nu fie un post sec mai jos sunt cateva poze recente.

2012 11 06 1633

2012 11 06 1626

2012 11 06 1623

2012 11 06 1621

2012 11 06 1605

2012 11 06 1601

2012 11 06 1591

2012 11 06 1583

2012 11 06 1568

2012 11 06 1572

2012 11 06 1574

2012 11 06 1561

2012 11 06 1606

Link către comentariu

Stiu ca este offtopic dar trebuie sa scriu asta: revo este over rated pe forumurile din afr sunt niste tuneri mainstream ca oricare altii gent shark tuning uk.

Frumoasa masina!

Link către comentariu

Va rog nu vreau sa transformam topicul in altceva.

Eu am zis ce am de zis, am luat o decizie pentru a ma putea bucura de masina pe care ma chinui sa o achit, nu sa o tin in reparatii si alte nebunii.

Merci Andi, Bebe si TEFF

Link către comentariu

Poate mai multe detalii vis-a-vis de cele intamplate ne-ar ajuta si pe noi, cei care vrem sa apelam pe viitor la o firma de chip tuning, sa nu facem aceleasi greseli.

Am inteles ca la Teff a fost vorba de un mecanic, la tine tot de colaboratori incompetenti?

Link către comentariu

Pe bune, eu chiar nu va inteleg. Aveti probleme cu o anumita firma, scrieti ! Este normal ca si restu sa aflam ce s-a intamplat si sa decidem daca vom colabora sau nu cu firma respectiva. Doar ca Revo are un renume pe forum si poate in Romania, nu este normal sa le ascundem sub "covor" greselile.

Tocmai de asta exista un topic de feedback, fie pozitiv, fie negativ !

In urma cu cateva saptamani eu am oscilat intre Revo si Lvbpowerengineering pentru a-mi face soft la masina. In cele din urma am ales a 2-a firma si nu regret, mai ales dupa cele 2 cazuri vazute pe forum.

Nu ma intelegeti gresit, nu ii condamn. A gresi este omeneste, si fiecare facem greseli in domeniu in care lucram, dar asta nu inseamna ca trebuie sa le ascundem ca sa o pateasca si altii.

DarianM imi cer scuze de off topic, dar sunt curios de problema, si sunt sigur ca mai sunt si altii. Trebuie sa colaboram mai mult (de asta suntem o comunitate), ca pe viitor sa stim ce alegem !

Link către comentariu

Ca dealer Revo ma vad nevoit sa intervin.

Intr-unul din cazuri nu este vina tunerului ci a mecancului ! Mecanic care nu are treaba cu Revo!

Problema lui Darian a tinut de soft, problema. Are se rezolvat la ceilalti posesori de R20 prin update dd soft. Darian nu a vrut sa astepte updateul.

Link către comentariu

Da aveti dreptate, m-am gandit mai bine si tinand cont de faptul ca am folosit acel soft doar cateva luni si acelea cu probleme, si am achitat o suma de bani considerabila, aceasta imi da dreptul de a-mi face publica opinia.

Va rog sa intelegeti ca aceasta este doar opinia mea personala formulata pe baza experientei proprii.

Totul a inceput de cand am instalat softul.

Acesta s-a pus pe masina, s-au incercat mai multe setari cu sps-ul, unele mergeau foarte prost altele ok.

Lucrurile au mers relativ ok cam o luna (perioada de iarna) in care nu am forta masina, nu am accelerat niciodata WOT sau plecari de pe loc (in aceasta perioada) vremea ne fiind favorabila. Masina parcurgand cam 200 km in regim strict oras, eu aflandu-ma in Rm Valcea atunci.

Dupa cam o luna am plecat la Sibiu unde la intrare in oras m-am trezit cu check engine aprins. Ma opresc la VW pentru o diagnoza si se vede o eroare de high fuel pressure at idle (relantiul fluctua). Am luat legatura cu Revo, care au fost amabili, m-au informat ca este o problema ca o versiune de soft si o sa imi faca update.

Zis si facut in o saptamana aveam updateul. Dupa update nu a mai aparut acea eroare ceva vreme, dar masina intreruprea. Am incercat toate setarile posbile din SPS dar aveam fuel cut cam de 7-8 ori de la 2000 rpm pana la 6800 rpm. Am incercat si alta pompa de inalte, degeaba, masina nu avea erori dar mergea prost.

Pe setarile stock din SPS, nu avea nici o problema, loguri curate nu intreruprea nimic. Am mers asa vreo 2 luni sa vad daca apare vreo problema si nimic, dar de fiecare data cand puneam setari de stg 1 masina mergea aiurea.

Mi s-a comunicat ca se rezolva cu stage 2 mai low, eu montand evacuarea. Degeaba si cu stage 2 intreruprea si mergea sacadat, ba mai mult a reaparut eroarea initiala. Am incercat cu setari stock, masina mergea ok.

Recunosc ca dupa atatea probleme m-am enervat si am hotarat sa renunt la soft si sa vin la Bucuresti. Am pus setarile de stage 2 si am plecat la drum.

Am vorbit cu Kostas care aproape m-a convins sa mai incerc o varianta de soft dar cand ma aflam pe drum mergend in regim normal, pe la 2400 rpm am primit o eroare, check engine aprins si limp mode on. Nu stiam ce are.

Am facut o diagnoza cu un prieten crezand ca e aceeasi eroare, spre surprinderea aveam altceva: Fuel mixture to lean bank1, bank3, mill on, anti knock sensor on etc. Concluzia amestecul aiurea si ecu a intrat in limp mode sa protejeze motorul, ma gandesc ce se intampla daca era la 6500 rpm si ecu nu avea timp sa compenseze.

Am fost extrem de suparat si l-am rugat pe Kostas sa imi puna softul stock si sa deblocheze ecu. S-a conformat, a facut tot ce tinea de el, nu am nimic sa ii reprosez lui personal.

Supriza a fost ca desi a facut tot ce se putea protocolul obdII a ramas blocat pentru scriere si citire, desi mi s-a comunicat de la Revo ca este imposibil asa ceva. In fine aceasta este alta poveste care nu isi are rostul.

Recunosc ce a zis Costi, am refuzat inca un update de soft, masina mea nu este cobai pe banii mei. El nu are nici o vina pentru ca nu el face softurile. Si din ce am auzim ulterior de la alti posesori de masini Revo, nici ei nu sunt multumiti de updaturi, dar acestea le puteti categoriza la zvonuri pana cand si altii vor confirma.

Nu am nimic personal cu Revo sau reprezentantii locali, dar m-am saturat sa dau o suma frumusica de bani si sa nu ma pot bucura de masina asa cum ar fi normal, ea fiind cobai pentru nu stiu cate softuri.

Niciodata nu am cerut cel mai puternic soft, ci un soft corect cu care masina sa functioneze bine.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!