Jump to content

VW Golf .:R - The blue rabbit


DarianM

Postare recomandată

Foarte frumoase pozele cu R-ul asteptand trenul :D. Nu inteleg de ce s-a transformat o parte din acest topic in revo VS the world. Citisem de JUG ca ar fi avut si el ceva probleme, posibil sa nu fii fost de la soft, sa ma corecteze daca gresesc.

Daca exista un risc de 5% ca softul sa faca figuri, pentru acei 5% riscul e de 100%. Asta nu inseamna ca e neglijabil si faptul ca tuneri se feresc mult de un feedback negativ si individualizeaza cazul nu e cea mai eleganta solutie.

La un soft care e facut special pentru masina ta, pentru motorul tau..asa stiu ca face revo, credeam ca factorul ghinion/noroc nu prea are ce cauta.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
  • Replies 349
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DarianM

    105

  • JUG

    31

  • Kostas

    29

  • xht20

    25

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu intelegi de ce si acum intrebi si daca JUG a avut probleme de la Revo? :lol:

E pacat de topicul asta, ar trebui facut la versus REVO vs RBN vs TCM vs ABT vs DKR vs ....

Link către comentariu

Ar fi cazul unui topic pe aria de feedback si mutarea acestei discutii acolo.Nu are sens sa i se polueze topicul(lui si altora ) ducand aceste discutii la nesfarsit.

@Darian : de cati km ai softul rbn? de ce ai mergs pe aceasta varianta ?esti multumit ?

Ma bate si pe mine gandul la un remap dar nu de la tehnicienii englezi(mi se par fortate hartile lor).

Modificat de TDR
Link către comentariu

Daca tot s-a facut pomenire de mine, haideti sa am eu ultimul cuvant de spus. Nu pentru ca as fi eu cel mai tare, ci doar ca sa incheiam off-topicul care polueaza prezentarea masinii si sa nu devina vreun versus. Daca e cerere, facem si versus! :D

Masina mea, pana-n una alta merge bine, log-urile sunt curate s.a.m.d.. Of-ul meu cu Revo a fost altul, daca se poate numi "of" si consta in faptul ca eu aveam asteptari mai mari in privinta boost-ului si a presiunii benzinei. Simteam ca masina poate mai mult si soft-ul e cam "retinut". Vom vedea daca varianta oferita de Revo(Stage II+ cu alte setari) va aduce plus-ul de performanta pe care-l urmaresc. Eu nu am blamat Revo pentru ca mi-ar fi facut probleme, ci doar mi s-a parut putin conservator, mai putin agresiv decat mi-as fi dorit, dar asta nu e o acuza.

In cele din urma, eu inteleg nemultumirea lui Darian, e fireasca pana la urma urmei. Alegerea lui e deja facuta si ma bucura faptul ca e multumit de soft-ul pe care il are acum, respectiv ca masina merge fara probleme.

Ceea ce m-ar deranja si pe mine, intr-adevar, ar fi daca se dovedeste a fi adevarata blocarea portului OBD de catre softul Revo. Nu as vrea ca in eventualitatea in care revin la stock sau, eu stiu, aleg alt tuner sa fiu nevoit sa reboot-ez ECU pe bench. Sa speram ca asta se va dovedi un caz izolat si intamplator.

Modificat de JUG
Link către comentariu

Si mie mi se pare normal sa ti se inapoieze banii avand in vedere ca problema era de soft, nu de hardware. Practic ei s-au ales cu banii si tu..cu nimic. Defapt, alti bani dati pe un soft care te multumeste. Probabil ai ajuns la o suma la care puteai opta pentru softul de la ABT Germania..

In fine. Seriozitatea firmelor din Romania..

Si eu am mai auzit de un caz cu un Golf VI benzina (nu mai stiu exact motorul) care nu mergea cum trebuie si pana la urma proprietarul spunea ca le va cere banii inapoi. (este pe forum proprietarul dar nu mai stiu exact cine).

Nu ma intelegi gresit, nu vreau sa arunc cu noroi in nici o firma, si nu ma bucura cazurile astea ! Dar e bine de stiut. Trebuie sa avem de unde sa ne documentam inainte sa facem acest pas.

P.S.: Andi, politica asta ar trebui sa existe la fiecare firma, din orice domeniu ! Daca nu esti multumit de produs, ori il schimba ori iti da banii inapoi. Totusi nu vorbim de sume mici, mai ales la Revo. Multi nu castiga atat cat este softul..deci nu sunt sume de "uitat".

Fără ABT.... Va rog frumos... Am patit pe pielea mea... 1700 euro a costat softu si după 4000 km mam trezit cu pistoanele topite. Si chiar dacă se păstra garantia mașinii, reparația a fost pe bani mei. Adică faza cu garantia a fost o mare m--e.

Link către comentariu

E pacat de topicul asta, ar trebui facut la versus REVO vs RBN vs TCM vs ABT vs DKR vs ....

Topicul asta voi (nu ma refer stric la tine Bebe, ci la toti mai putin Darian) l-ati transformat intr-un versus. Darian a fost foarte diplomat si nu a atacat pe nimeni. Dar observ ca e mai usor sa faceti comparatii decat sa va bucurati de faptul ca Darian e multumit de masina. Maturizati-va caci altfel o sa devina VersusForum din VW Forum.

Nu conteaza ca Dracu' are soft X si Ingerii au soft Y. Conteaza ca fiecare se bucura de masina in felul sau. Noi sa fim sanatosi si cu putere de munca, restul se rezolva.

Parerea mea, cui nu ii convine nu prea ma intereseaza

Modificat de TEFF
Link către comentariu

+1 pentru postul lui TEFF.

Darian sa stapanesti sanatos masina fara incidente! Este o minunatie. Sper sa fi scapat de ghinionul care te-a tot urmarit cu softul si sa fi multumit de performantele softului actual. In rest, bani de benzina sa avem! :D

Link către comentariu

+1 TEFF

Multumesc tuturor pentru urari.

Si ca sa va raspund la intrebari: Masina are soft RBN de la inceputul lui Septembrie si merge foarte bine.

Link către comentariu

The_Ego: orice tuner mai renumit si pricepit face fiecare mapare custom in functie de niste loguri.

Link către comentariu

Bine spus Teff, aia ziceam si eu, ca pt Vs ar trebui alt topic :-) sunt cateva versus-uri care niciodata nu fac bine la nicio comunitate pt ca nu se ajunge niciodata la un rezultat, fiecare cauta altceva. Pana una alta sa ne bucuram fiecare cum putem si de ceea ce merita cu adevarat.. Nu ne-am nascut in masini si sper nici sa murim in ele.. Scuze Darian de OT..

Si acum on topic, nu iti e dor de sunetul ST-ului? Mai are de crescut un Tfsi pana suna asa :-)

Link către comentariu

Ma bag eu la versus :))).. k04 vs k04 :D

Tu imediat de colo cu sutele de cai :)). De acord la stage 2 0-402 m (pe un circuit de drag) :P macar asa apuc sa vad si eu masina ta :))

Si acum on topic, nu iti e dor de sunetul ST-ului? Mai are de crescut un Tfsi pana suna asa :-)

Cum sa nu imi fie dor, si masina acum e iar de vanzare, dar deh got to move on. Si Rul are calitatile lui, iar sunetul este chiar placut.

Modificat de DarianM
Link către comentariu
  • 1 month later...

Un mic update. R:. a primit o admisie ITG Maxogen - rezultatul este impresionant, cu hardwareul care este pe masina (admisia si evacuarea pe 63) + softul RBN masina merge extraordinar de bine, pot confirma si altii care au vazut o in actiune.

S-a facut o revizie completa: ulei, filtre benzina, ulei, polen, si bujii NGK Iridium.

Aseara am alimentat prima data cu EfixS de 98 de la Rompetrol si se pare ca e o benzina buna desi teoretic are doar 98 cifra octanica

post-91867-0-61100600-1355041424_thumb.j

Link către comentariu

"Spalama", zise motorul!:))

Intr-adevar, trage foarte bine, probabil pt. ca nu mai exista deloc aer in fata masinii, porcu' de admisie sugand tot. :D

Link către comentariu

Am spalat motorul dar nu am mai facut poze :P

Da, da trage bine ca absoarbe tot aerul din fata si nu calatoresc prin vid =))

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

salut...te-am vazut azi pe la 2 prin Sema...frumos se aude masina:D

Esti asa multumit de cei de la DHT Auto?ca banuiesc ca la ei te duceai:P

Link către comentariu

Salut. Nici nu ii stiu pe cei de la DHT Auto, eu am fost la Fan Courier sa ridic un colet :)

Merci

Link către comentariu

Te inseli. Nu e la vanzare masina :D Nici nu o sa fie curand

LE: Acum am vazut masina de pe Autovit. E din Resita si are muuulti cai si multe modificari, dar pretul nu are nici o treaba. Nu cred ca o sa gaseasca pe cineva sa dea atatia bani pe un Golf, oricat de modificat ar fi.

Modificat de DarianM
Link către comentariu

da,ai dreptate...50k (daca nu ma insel)si mie mi'sa parut un pret :tuktuk:

55.000 euro chiar :))

Aruncati un ochi aici ---->>>articol

Baietii de la auto-testdrive.ro au realizat un test drive si articol cu Rul meu. Sper sa va placa.

Parerea lor si poze de iarna gasiti in articol.

PS: Sper sa nu fie considerata reclama catre alt site. Este un articol despre masina mea, ar valoare pur informativa si in nici un caz comerciala. Daca vreun moderator/admin considera ca incalca vreun articol din regulament ROG SA MA CONTACTEZE inainte de taia in carne vie. Multumesc anticipat.

Link către comentariu

Masina de revista!

Apropo de R-ul ala, ce pot sa zic, mai degraba cumperi un chilipir de la mine la 39.999EUR.:))

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!