Jump to content

Jante/anvelope


Geisterfahrer
 Share

Postare recomandată

Ca să îți treacă toate dimensiunile de anvelope omologate pt mașina ta în cartea de identitate, RAR cere hârtie de la importatorul/dealerul mărcii în care să fie trecute aceste dimensiuni. O am pe undeva am cerut-o înainte de a înscrie masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Good to know. Inteleg ca producatorul trece pe capacul de la rezervor doar o parte a dimensiunilor pe care le considera corecte pentru masina...ma intreb oare de ce si cum le alege pe cele pe care le trece?

Oricum, merci de info.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

39 minutes ago, identitate78 said:

Good to know. Inteleg ca producatorul trece pe capacul de la rezervor doar o parte a dimensiunilor pe care le considera corecte pentru masina...ma intreb oare de ce si cum le alege pe cele pe care le trece?

Oricum, merci de info.

putere motor, masa maxima, masa remorcabila

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul asta ne intoarcem de unde am plecat. Producatorul a trecut pe capacul de la rezervor exact ce trebuie dintr-o lista mai mare care contine dimensiuni strans legate de factorii  enumerati de tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si da si nu, eu pe mașină în foia de conformitate de la VW, nu e trecut 215/55/R16, pe capacul de la rezervor e trecut, iar cei de la RAR, nu mi-au trecut această dimensiune în cartea mașinii. Așa că la noi poți să ai  cel puțin două mașini identice tehnic dar cu dimensiuni diferite trecute în cartea mașinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am revenit acum.

Hartia de la Porsche/Nurvil nu am mai gasit-o (cred ca a ramas undeva la RAR), dar am gasit hartia din germania cu care am cumparat masina, vedeti imaginea atasata. Pe langa acele dimensiuni mai am ca dimensiune principala trecut 195 60R16 93V pe jante 6Jx16 ET42, probabil pentru ca s-a vandut in sezonul in care era cu roti de iarna.

Momentan masina mea e incaltata cu 215 55R16 de vara pe jante 6,5x16, marime care o am si pe cartea de identitate eliberata de RAR, si pe care tin minte exact ca o aveam si pe ce am primit in Romania de la reprezentanta. 

Probabil ca e cum spui tu, la aceiasi masina poate diferi in functie de cine iti face hartiile.

Oricum, ideea era ca 215 60R16 pentru passat nu vazusem niciodata, nicaieri.

IMG_20161004_211107.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 hours ago, bogdan074 said:

Si da si nu, eu pe mașină în foia de conformitate de la VW, nu e trecut 215/55/R16, pe capacul de la rezervor e trecut, iar cei de la RAR, nu mi-au trecut această dimensiune în cartea mașinii. Așa că la noi poți să ai  cel puțin două mașini identice tehnic dar cu dimensiuni diferite trecute în cartea mașinii.

aceeasi problema am avut-o si eu la rar. Masina a venit din germania cu 215 55 r16, am facut rar-ul cu aceste anvelope, dar in CIV nu au trecut dimensiunea respectiva. Cand le-am spus ca vreau sa o treaca si pe aia, au zis ca nu se poate ca nu o au ei in hartiile lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ei vedeti, eu de aceea am cerut hartie de la reprezentantul marcii in Ro, ca sa imi treaca tampitii de la RAR in acte marimea de anvelope care ERA pe masina cand am dus masina la ei. Dar cred ca hartia a ramas la ei, nu am mai gasit-o, am factura de la RAR, cartea, certificatul, anexa in engleza la itp, dar cred ca hartia asta au retinut-o odata cu briefurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@macphisto eu nu am 215/55/R16 dar fata de ce ai tu pe hârtia din germania am si dimensiunea 235/45/R17.

Eu am 2 dimensiuni pe R16 si alte 2 dimensiuni pe R17.

Modificat de bogdan074
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot ce se poate @bogdan074. Oricum personal nu mi-aș pune talon asa de mic mai ales iarna. Țin prea mult la rinichii mei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord cu tine, pentru iarna 215/55R16 sau 205/55R16, cu cele de 195/60R16 parca e o barca.(parere personala)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut...NU prea are legatura cu topicul dar, nu vreau sa deschid un altul pentru o informatie.
Vreau sa stiu si eu ce model de Vw vine echipat cu aceste capace roti, o denumire a modelului sau cod produs v-as ramane profund indatorat.
Multumesc anticipat.

Capturadeecrandin2016.10.08la10.10.24a18

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos...exact astea sunt, NU eram sigur daca sunt pe R15....sper sa vina frumos pe masina din avatar ca trebuie sa trec pe rotile de iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ma intrebi pe mine, as lua tot ceva de Passat B5.5, dar fiecare cu gusturile lui. :) Cu placere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Caut inca de anul trecut unele bune si OEM pentru Passat B5.5, numai rapciuge am gasit pana acum sau la preturi exorbitante, anul trecut am mers pe jantele de aliaj cu anvelopele de iarna pentru ca NU aveam noi de vara....din martie de cand mi-am cumparat anvelopele de vara, alea de iarna le-am trecut pe jantele de tabla si cum deja iarna e la noi in tara instalata la munte si bate la usa in Bucuresti mi-am luat si eu 2 seturi de capace: acelea de Golf 7 si astea de Lupo (de mai jos)....sa vedem care vin mai bine pe masina.
Pana gasesc capacele masinii orice capac de Vw e bun daca e OEM, decat deloc sau "NO name"....eu asa o vad.
Sau poate fac schimb cu unul dintre seturile astea cu unul care sa plictisit de alea de Passat B5.5. 
Deocamdata sa vina capacele ca sunt pe drum. ;)



20161005_16112001955.jpg

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.Am si eu o intrbare,am un passat b7 2.0 tdi 140 cp break an 2013 si as vrea sa iau jante de tabla sa pun cauciucurile de iarna pe care le-am cumparat deja (ele au dimensiunea 205/55/16, dar nu stiu exact ce serie trebuie sa aibe jantele(stiu ca trebuie sa fie pe 16) ce altceva ar mai trebui sa stiu.Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10/10/2016 at 10:26 AM, alin.danciu said:

salut.Am si eu o intrbare,am un passat b7 2.0 tdi 140 cp break an 2013 si as vrea sa iau jante de tabla sa pun cauciucurile de iarna pe care le-am cumparat deja (ele au dimensiunea 205/55/16, dar nu stiu exact ce serie trebuie sa aibe jantele(stiu ca trebuie sa fie pe 16) ce altceva ar mai trebui sa stiu.Multumesc.

am cumparat jante de aliaj pe 16 A6 2004 cu 750 lei de pe olx, impecabile. Sunt mai late, 7,0J (trebuie 6 sau 6,5J) dar sunt ok cu anvelope 215. Nu ruginesc :) si folosesc aceleasi prezoane de la rotile de vara. Inelul de centrare si distanta intre gauri este identic la toate VW/audi  exceptand cele cu platforma de golf4 (a3, octavia1,Leon) . ET-ul este tot cam pe acolo. Daca et eul difera mult vor lovi gheata cel putin. important este sa cumperi un model mai raspandit in caz ca iei 4 sau cauti 5 de la un audi 2004-2008 care au rezerva de aliaj... daca spargi una este mai complicat decat cu cele de tabla ;)

Modificat de yuk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, yuk said:

am cumparat jante de aliaj pe 16 A6 2004 cu 750 lei de pe olx, impecabile. Sunt mai late, 7,0J (trebuie 6 sau 6,5J) dar sunt ok cu anvelope 215. Nu ruginesc :) si folosesc aceleasi prezoane de la rotile de vara. Inelul de centrare si distanta intre gauri este identic la toate VW/audi  exceptand cele cu platforma de golf4 (a3, octavia1,Leon) . ET-ul este tot cam pe acolo. Daca et eul difera mult vor lovi gheata cel putin. important este sa cumperi un model mai raspandit in caz ca iei 4 sau cauti 5 de la un audi 2004-2008 care au rezerva de aliaj... daca spargi una este mai complicat decat cu cele de tabla ;)

Atentie!!

Gaura centrala NU ESTE ACEEASI!

La audi e 66,6 iar la vw e 57,1!

Aveti grija ce cumparati!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca latimea (7J) nu are asa mare importanta in sensul in care daca ai anvelopa lata poti pune 7 (daca ai 195 latime atunci nu) ET-ul (adica cu cat sta mai in afara sau mai inauntru janta fata de planul lateral al masinii) si mai ales gaura de centrare sunt foarte importante

Un ET putin diferit iti influenteaza cum lucreaza directia si suspensia, iti arunca mizeria pe masina si distruge vopseaua daca e in afara sau loveste pe interior daca este inauntru.

Dar marea ta problema este gaura de centrare, la care ai o diferenta de aproape un centimetru! Janta ta NU va fi niciodata centrata cum trebuie doar din piulite, si in loc sa se sustina greutatea masini pe zona de contact dintre butuc si gaura de centrare, totul sta in prezoane. Din punctul meu de vedere iti risti siguranta ta si a altora pe drum, ar trebui macar sa iti iei niste inele de centrare.

Trebuia sa cauti fie OEM pt masina ta, fie o marca medie / buna after market (dezent, enzo, etc) dar noi si cu dimensiuni corecte.

Si eu am sapat mult pe OLX dupa niste jante pentru avelopele de iarna, si am renuntat la aliaj, pentru ca la second se cer preturi astronomice (gen 150-200 de euro pt o janta pe care cei mai mult samsari au primit-o odata cu masina in germania), iar apoi m-am gandit ca nu are rost sa iau aliaj ca sa le frec prin sare si noroi, astfel incat am luat de tabla, OEM. Mai trebuie sa iau capace si am rezolvat problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceva pareri despre Continental TS860 WinterContact  205/55/16 ?!? Este cineva care a pus pe masina modelul asta de cauciuc ? Sunt indecis între astea si Dunlop WinterSport 5 :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In teste sunt bine cotate. La marimea pe care o cauti tu pretul e decent, la 215/55/R16 cum am cautat eu erau nesimtit de scumpe (cam + 125 de lei / buc diferenta).
Asa ca pana la urma am luat Debica Frigo HP2, indice 93H, cu B la franare pe umed, E la consum si 71 la zgomot, cu 265 de lei / bucata. Surpriza a fost ca pe ele scrie made in Germany desi ma asteptam sa fie Polonia, si sunt cu Dot 2616 toate 4. 

Azi le-am pus pe masina, surprinzator de silentioase (nu aud nicio diferenta intre astea si Bridgestonurile de vara) si mi se pare ca se invarte volanul mai usor pe loc fata de cele de vara, la aceliasi presiune (2.6 cat scrie pe capacul de motorina). Pe ploaia de care avem parte de cateva zile pe aici mi-au inspirat siguranta, am incercat niste demaraje mai in forta si nu pierd aderenta unde cele de vara o pierdeau. Mai ramane de vazut comportamentul pe zapada si cum stau cu rezistenta in timp.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@casper_bdc Dunlop indiscutabil...au gumele mai moi decat Continental si la temperaturi scazute sunt perfecte.
Vezi testele ADAC: https://www.adac.de/infotestrat/

Asta e un test mai vechi (2015) facut de Auto Bild .... 



Capturadeecrandin2016.10.14la08.33.008b0

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!