Jump to content

Jante/anvelope


Geisterfahrer
 Share

Postare recomandată

Salut tuturor,

 

va rog sa ma ajutati cu o informatie. Am acum pe masina anvelope de vara 235/45/17 7,5Jx17 et47 (pe jante Minneapolis) si as vrea sa raman pe aceleasi jante de R17 si iarna, dar sa schimb dimensiunea anvelopelor. Stie cineva daca pe jantele respective s-ar potrivi dimensiunea anvelopelor de 205/50/17 6Jx17 et 45?

 

Multumesc anticipat.

Modificat de Jes Ji
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6Jx17 et45 este dimensiunea jantelor, probabil recomandate pentru anvelope de 205 pe passat. De putut, poti sa pui anvelope cu latime de 205 si pe janta de 7.5, dar ar fi bine sa verifici daca dimensiunea asta 205/50R17 este omologata pentru masina ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci frumos PLay3r pentru raspuns. 

 

dimensiunea este omologata. 

 

O zi buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut tuturor,

 

Am trecute in cartea de identitate urmatoarele cauciucuri:

 

195/60 R16

205/50 R17

 

si ALTE ANVELOPE:

 

205/55 R16

235/45 R17   -acestea sunt montate pe masina (vara)

 

Doresc sa cumpar un set de iarna , astfel incat masina sa fie cat mai inaltata dar si cauciucurile sa aiba suprafata aderenta cat mai mare . Ce-mi recomandati?

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate dimensiunile astea conduc la acelasi diametru al rotii. Nu din schimbatul anvelopelor se inalta o masina. Pentru iarna as pune 205. Consuma mai putin carburant si sunt mai ieftine ca altele mai late. Daca vrei anvelope bune, ia o marca premium, e mai important decat latimea rotii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti incerca cu ceva pe 60, de ex poti incerca cu 205/60 R16 dar nu o sa fie cine stie ce. mai mult de atat din cauciucuri nu ai ce sa faci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu roti de iarna 205 55 r16 dau in bordura direct cu bara(un cm din bara atinge) ,Dar cu 215 55 r16 nu mai dau in aceasi bordura.Sunt mai inalte 215 55 r 16.

O zii buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cool, inseamna ca pana acum n-am inteles nimic la scoala. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci:

-205=latime

-55=inaltime

-16=diametrul jantei

Deci daca ne referim la inaltime ne uitam la 55, 60....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bad post

Modificat de aTThEEnd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

numai ca 55 e procent din 205 respectiv 215, de aceea nu lovesti bordura cu 215..

 

55%x215 > 55% x205  nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

118.25>112.5

adica 5.5 mm (milimetri)

Pt iarna sunt mai bune mai inguste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Procentul de 55 influenteaza inaltimea, nu latimea. 215 este o valoare fixa exprimata in mm masurata din talon in talon, deci e clar ca este mai mare decat 205. Exista o gramada de siteuri care explic clar ce inseamna fiecare si cum afli care este diametru anvelopei in fct de dimensiune. Atentie, ca sa afli cu cat se inalta masina, se calculeaza diferenta dintre raze, nu dintre diametre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles ca 205/60/r16 nu ar fi recomandate pt Passat, pt iarna, cu ce incurca ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am pus jantele de tabla, 16x6,5J, et42, inca am niste anv de vara pe care le voi arunca in 1-2 luni maxim..

 

nu pot sa ma decid ce anvelope sa comand pt iarna.., GENERAL TIRE ALTIMAX WINTER PLUS 205/55R16 94H XL  sau Marangoni Meteo HP 205/55 R16 94H XL , ambele au acelasi pret ~ 250 ron/bucata..

 

personal imi place mai mult profilul de la General, dar parca Marangoni e mai aproape de cele premium.., voi ce recomandati ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te zgarci la anvelope, sint singurul punct de acontac al masinii cu drumul. Pentru inca 15 EUR/bucata iti iei Continental TS850. Am pe Corolla, pot sa confirm ca sunt bune. Voi pune in iarna asta si pe Passat.

 

ADAC tocmai au publicat testele pentru anvelope de iarna (vezi al doilea tabel - e fix dimensiunea care te intereseata pe tine): http://www.reifentrends.de/adac-winterreifentest-2015-2016.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conti, BF Goodrich, Kleber, Fulda, Semperit, chiar si Dunlop sau Pirelli....sunt o gramada de alte marci mult mai bune decat General sau Marangoni, la preturi asemanatoare. Dupa cum spune si Geisterfahrer, nu te zgarci la anvelope. Ele chiar pot face diferenta intr-o situatie limita, mai ales pe timp de iarna. 

 

Eu am doua masini in familie echipate cu BF Goodrich si profil vara si profil iarna, marca de origine americana fabricata de Michelin. Se comporta excelent dupa 3 sezoane si cca 25.000km, iar preturile sunt mai mult decat ok. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am avut numai Bridgestone, Continetal, Vredestein, Dunlop, BF Goodrich dar am ramas placut surprins cand la serviciu au echipat masinile cu General, si am mers o iarna cu o masina de la job, s-au comportat foarte bine, nici nu auzisem inainte de firma asta.., de asta m-am indreptat spre ele..

 

Eu mai am o problema, mereu cumpar anvelope noi si vand masina, nu prea ma bucur de ele mult.., gen 3-5 ani, ca nu tin masinile atat..

 

de vara am Continental 2014, cred ca de iarna e mai important sa fie noi, 2015 decat super fita, oricum General sunt Made in De, fata de Hankook, Pirelli, Nokian, made in HU, RO, RUS-FIN..

 

si din testul ADAC, ( chiar nu-i mai cred nici pe nemti,) Falken, Firestone, Fulda si Barum sunt mai bune ca Michelin Alpin A5...

 

OARE??

 

@aTThEEnd

ce zici tu de situatiile limita, e ca si ESP ul la masina, personal nu am reusit sa aprind niciodata martorul ala.., si nici nu mi doresc, la fel si cu anvelopele, cred ca e bine sa eviti situatiile limita din viteza si cu prudenta.., pana la urma nu facem curse pe zapada/gheata.., legile fizicii primeaza si cu anvelope medii si foarte bune, acum mai depinde si cat mergi iarna.., la mine nu e cazul de naveta sau drumuri lungi, daca merg de 3 ori la munte iarna e bine, iau noi ca as vrea as merg la un ski in Austria, ca altefel le pastram pe cele SH de iarna, dot 2011 mai mergeau 2 ieri prin RO, la gropile noastre..

Modificat de mark21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu unul nu m-am uitat niciodata la tara de fabricatie deoarece stiu cum arata o fabrica si nu conteaza unde este ea amplasata. Factorul uman are mult prea mica influenta asupra anvelopei in ziua de azi. Reteta anvelopei este singura care conteaza....bineinteles si DOT-ul (asta nu inseamna ca se intampla ceva rau in 2016 cu anvelopa din 2013). Dar, o anvelopa trebuie sa-si pastreze aceleasi calitati la variatii semnificative de temperatura. Degeaba este ea extraordinara pe zapada la -10 grade, daca la asfalt umed si 5 grade nu mai poti controla masina. Intradevar, in conditii de utilizare normala nu exista mari diferente intre anvelope (ma refer la cele care se gasesc pe piata si sunt cunoscute cat de cat), dar in situatiile limita vei simti daca o anvelopa isi face treaba. O frana brusca, o curba cu zapada, un derapaj pe asfalt umed etc etc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva daca se pot pune si la rotile de pe fata capacul central pt jante?

am vazut ca la mai toate masinile pe fata se vede surubul ..si parca n as vrea sa intre apa..

Ar mai fi varianta 2 dar sunt cam greu de gasit..

post-7527-0-06398100-1444827472_thumb.jp

post-7527-0-58121300-1444827768_thumb.jp

post-7527-0-96003400-1444830659_thumb.jp

Modificat de mark21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,pina la urma care sint dimensiuniile recomandate b7 pentru anvelopele de iarna ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ma invata si pe mine cineva ce inseamna ET ? 5x112,ET 42 Imi caut jante si nu stiu ce ET imi trebuie pentru b7.

Si ma invata si pe mine cineva ce inseamna ET ? 5x112,ET 42 Imi caut jante si nu stiu ce ET imi trebuie pentru b7.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6,5Jx16 ET42 5x112

astea sunt pe original

et-ul este adancimea de comprimare (distanta de la suprafata de montaj la centrul jantei-linia mediana

Cauta pe google ca gasesti poze sa vezi exact.

post-78071-0-29883400-1444882181_thumb.j

Modificat de Manuel N.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva daca se pot pune si la rotile de pe fata capacul central pt jante?

am vazut ca la mai toate masinile pe fata se vede surubul ..si parca n as vrea sa intre apa..

Ar mai fi varianta 2 dar sunt cam greu de gasit..

Tu crezi ca punanad un capac acolo nu intra apa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!