Jump to content

Jante/anvelope


Geisterfahrer
 Share

Postare recomandată

Am avut eu pe Jetta 5 , dar pe 16. Sunt foarte bune, silentioase si stau bine si pe uscat si pe ploaie. Nu stiu cum sunt cele pe 15.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, mariuscbn said:

NU te mai lua dupa CI (aia de la RAR e arhicunoscut ca sunt niste bambalai)....vezi ce-ti recomanda producatorul si ai sa-mi dai dreptate!
Eu pe cotet am 205/60/R15 de vara iar in CI idiotii de la RAR mi-au trecut 185 in loc de 195/65/R15 cum recomanda producatorul si cum mi-am cumparat eu de iarna.

Bafta maxima in alegerea anvelopelor care te coafeaza!

Unde vad ce recomanda producatorul?

Pana una alta, sunt nelamurit daca pe jantele originale pot pune una dintre cele doua dimensiuni pe care le-am scris.

Asa ca va rog pe cei care stiti sa ma luminati in aceasta privinta.

Multumesc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi in interior capac rezervor ce dimensiuni ai trecute acolo. Poti pune 205x55x16 sau 205x60x16. Ce mai contează.  Care iti plac tie. Eu am de iarna 205x55x16 si vara 215x40x18. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Parfenenicus sunt foarte bune clasele A si B....dar repet, au gumele moi pe ele astea de la Dunlop iar vara din cauza caldurii se duc repede, insa iarna sunt bestiale....parrerea mea.
Eu vara am mers pe Hankook...astea ma coafeaza mult mai bine.
Cele mai bune review-uri le gasesti pe ADAC la toate anvelopele, sau acolo gasesti mai toate informatiile despre anvelopa de care ai nevoie.

@identitate78 cel mai bine suni sa te convingi la Midocar sau la Porsche Romania, dar trebuie sa le spui si ce model de jante ai....aia iti spun cu exactitate ceea ce-ti trebuie, un telefon NU costa nimic.
Repet iarna de iau anvelope mai inalte si mai inguste cu o marime fata de ceea ce ai de vara.
Bafta multa in alegerea lor!

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In functie de dimensiunea jantei ai urmatoarele anvelope:


195/60R16 93H 6JX16 ET42,
205/50R17 93H 6.5JX17 ET42 SAU 6JX17 ET45, 
205/55R16 91H 6.5JX16 ET42 SAU 7JX16 ET45, 235/45R17 94H 7.5JX17 ET47 

 

195/60 R16, 215/55 R16 93H 6.5Jx16 ET42 sau 7Jx16 ET45

Dimensiunile sunt grupate din cele de pe pagina anterioara!

 

Tu ai probabil jante 6.5Jx16 et42 sau 

7Jx16 et45, ceea ce imseamna ca poti pune:

195/60/16, 205/55/16, 215/55/16.

Eu as merge tot pe ce ai pe masina, respectiv 215/55/16.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 15 ore, Parfenenicus a scris:

o intrebare. DUNLOP SPORT BLURESPONSE 195/65R15 91H de vara sunt bune? DOT 2016.Pentru un golf 5.

Am pus eu pe Golf-ul 5 al sotiei aceste anvelope in 2014 si se comporta/arata foarte bine dupa 2 ani de utilizare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, 

A venit momentul sa imi iau si eu anvelope de iarna, insa vad ca sunt ceva dezbateri asupra dimensiunilor. Momentan am pe masina Pirelli P7 215/55/R16 si as vrea sa imi iau aceeasi dimensiune si pe cele de iarna de la Hankook W320 XL, care am vazut ca au review-uri bune si la pret sunt ok (cam 400 lei/buc). 

Acestea fiind zise, e ok sa imi iau anvelopele la aceeasi dimensiune sau sa iau putin mai mari gen 225 pentru o suprafata de aderenta mai mare?

Multumesc:)

Modificat de Bratu Marius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Adi_vw Pei 215 are de vara....alea de iarna trebuie sa fie mai inguste decat cele de vara.


@Bratu Marius GRESIT, anvelopele de iarna trebuie sa fie mai inguste si mai inalte cu cate o dimesiune fata de cele de vara....
-Inguste pentru a taia zapada 
-Inalte pentru a inalta putin masina
Numai asa vei avea aderenta mai buna....NU cu cat e mai lat cu atat ai aderenta mai buna....cu cat e mai ingust si mai inalt ai aderenta mai buna iarna pe zapada!
Vezi ca sunt niste tutoriale video pe YT cu Titi Aur si aderenta anvelopelor iarna, vizioneaza-le ca ia de castigat!

Eu am al 2-lea set (la masini diferite, am mai avut un set pe un Golf 4) de Hankook de iarna....sunt extrem de multumit de ele, NU ai sa regreti!

 

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 minutes ago, mariuscbn said:

Pei 215 are de vara....alea de iarna trebuie sa fie mai inguste decat cele de vara.

Nu inteleg postul pus la misto. 99% din timp mergem pe asfalt, nu pe zapada. Inaltimea talonului nu are treaba cu aderenta ci cu gropile patriei.

Pe Passat din cate stiu eu poate pune 

8 hours ago, dragos_u said:

195/60/16, 205/55/16, 215/55/16.

195 mi se pare ingust pentru Passat, arata masina a logan. 215/55/16 e preferat inaintea lui 205/55/16 pentru ca are talonul putin mai mare (5.5mm).

Modificat de Adi_vw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

205/55/16 pt iarna.. este diferența si la consum fata de 215 . ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 9/23/2016 at 5:40 PM, mariuscbn said:

@Adi_vw Pei 215 are de vara....alea de iarna trebuie sa fie mai inguste decat cele de vara.


@Bratu Marius GRESIT, anvelopele de iarna trebuie sa fie mai inguste si mai inalte cu cate o dimesiune fata de cele de vara....
-Inguste pentru a taia zapada 
-Inalte pentru a inalta putin masina
Numai asa vei avea aderenta mai buna....NU cu cat e mai lat cu atat ai aderenta mai buna....cu cat e mai ingust si mai inalt ai aderenta mai buna iarna pe zapada!
Vezi ca sunt niste tutoriale video pe YT cu Titi Aur si aderenta anvelopelor iarna, vizioneaza-le ca ia de castigat!

Eu am al 2-lea set (la masini diferite, am mai avut un set pe un Golf 4) de Hankook de iarna....sunt extrem de multumit de ele, NU ai sa regreti!

 

in concluzie ar trebui sa imi iau pe 215 sau 205? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 9/22/2016 at 11:36 PM, lucaflo26 said:

Vezi in interior capac rezervor ce dimensiuni ai trecute acolo. Poti pune 205x55x16 sau 205x60x16. Ce mai contează.  Care iti plac tie. Eu am de iarna 205x55x16 si vara 215x40x18. 

rar ul nu le ia in calcul pe toate, mi-au zis ca trebuie sa aduc hartie de la reprezentanta "pentru ca sunt doua variante" . Nu le-am dus nici o hartie, am pus ce scrie pe capacul rezervorului de iarna, fac rarul in august si cele de vara sunt pe CI :)

On 9/23/2016 at 4:13 PM, Bratu Marius said:

Salut, 

A venit momentul sa imi iau si eu anvelope de iarna, insa vad ca sunt ceva dezbateri asupra dimensiunilor. Momentan am pe masina Pirelli P7 215/55/R16 si as vrea sa imi iau aceeasi dimensiune si pe cele de iarna de la Hankook W320 XL, care am vazut ca au review-uri bune si la pret sunt ok (cam 400 lei/buc). 

Acestea fiind zise, e ok sa imi iau anvelopele la aceeasi dimensiune sau sa iau putin mai mari gen 225 pentru o suprafata de aderenta mai mare?

Multumesc:)

cumpara aceeasi dimensiune, vei avea roata de rezerva daca ai 5 sau 8 jante

PS - am un set de iarna Taurus de 16 si unul de vara Tigar 17 , sunt ok ca aderenta si zgomot, dar fac numai 20-25 mii /an

On 9/23/2016 at 5:40 PM, mariuscbn said:

@Adi_vw


@Bratu Marius GRESIT, anvelopele de iarna trebuie sa fie mai inguste si mai inalte cu cate o dimesiune fata de cele de vara....
-Inguste pentru a taia zapada 
-Inalte pentru a inalta putin masina
 

 

daca sunt mai inalte,da mareste garda la sol, dar veti observa ca masina se subtureaza cu a 2a in viraje de 90 grade in oras

Modificat de yuk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Bratu Marius...205/60/r16 ti-am mai spus ca astea iti trebuie tie pe iarna....pana la urma e alegrerea ta sau a fiecaruia.

@yuk...producatorul recomanda o marime mai mare de iarna ex, daca ai 55 de vara pe inaltime, iarna iti iei pe 60...sunt destule tutoriale cu Titi Aur cum sa-ti alegi anvelopele de iarna si teste pe YT.... chiar si asa  NU cred ca tragi tu iarna brusc de volan intr-o curba de 90* si procucatorul autoturismului nu-i tampit de recomanda anvelope mai subtiri si mai inalte pentru iarna.
Iar aia cu roata de rezerva e banala....rezerva o folosesti pana la prima vulcanizare, unde iti repari anvelopa sparta sau unele nici macar NU au rezerva, au kit de reparatie!

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

17 minutes ago, mariuscbn said:



@yuk...producatorul recomanda o marime mai mare de iarna ex, daca ai 55 de vara pe inaltime, iarna iti iei pe 60...sunt destule tutoriale cu Titi Aur cum sa-ti alegi anvelopele de iarna si teste pe YT.... chiar si asa  NU cred ca tragi tu iarna brusc de volan intr-o curba de 90* si procucatorul autoturismului nu-i tampit de recomanda anvelope mai subtiri si mai inalte pentru iarna.

"iarna" inseamna sub +7 grade, ma refer ca intr-o curba la coltul strazii unde masina se simte bine cu 205/55-16, vei vedea ca se subtureaza ( cu a2a cum a zis ala de la scoala) cu 2015/55-16. in rest Titi Aur sa fie el sanatos! nu mai vorbesc ca majoritatea passaturilor din romania au pe bord 160 mii (cu distributia schimbata pt ca prematur "a curs pompa de apa") dar ambreajul incepe sa faca figuri pt ca are 270 mii (B7 2,0)si in curba de iti zic eu, chiar se simte ;)

Modificat de yuk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul vreau sa vand anvelopele de iarna care sunt 205/55/16 si sa iau 215/55/16 ca nu imi place cum arata masina cu ele desi jantele pe 16 sunt et 42. Arata prea intrate in interior pe masina si prea subtiri.

In carte si pe capacul de la rezervor am doar dimensiunile 205/55/16, 215/55/16 si 235/45/17 si as vrea sa raman in ele iar ultimele 2 marimi au acelasi diametru exterior al rotii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

   "   Arata prea intrate in interior pe masina si prea subtiri. "

Asa tebuie sa fie sa nu-ti atinga de aripi cand se incarca cu zapada sau gheata !

Asa am si eu pe passatul B7 al lui fiumeu 

iarna -205/55/16

vara - 215/55/16 

 

Modificat de nyk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu 205 55 r16 masina este mai joasa. 205 55 r16 94 h ar trebui dar majoritatea au 91 h.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

91 este indicele de incarcare(greutate)

H este indicele de viteza al anvelopei.

Nu au nicio treaba cu inaltimea ei.

H inseamna 210km/h.Majoritatea anvelopelor de iarna au indicele T,adica 190 Km/h

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta stiam si eu,dar passatul este mai greu decat un golf de asta trebuie pus 94 indicele de greutate.

Ideale ar fi 205 60 r 16 pt iarna dar cam greu cu trecutul lor in cartea masini.

O zii buna

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai recomandati indici de viteza si mai ales greutate aiurea, si nici dimensiuni neomologate pt Passat B7 (gen 205 60 R16), pentru ca in caz de evenimente, s-ar putea sa aveti surprize de la asiguratori.
Iar cei de la RAR or fi habarnisti, dar talonul masinii la ei ajunge daca e control.
Sunt in aceiasi dilema si eu, si sunt 90% hotarat pentru aceiasi dimensiune ca si cele de vara, respectiv 215 55 R16, desi sunt sensibil mai scumpe decat 205 55 R16.
M-am uitat spre Goodrich, Barum, Sava si Matador, incerc sa evit China si Turcia, dar nici 150+ euro pe o anvelopa nu am de gand sa dau.

De aspectul lor pe masina nu ma pronunt, insa acei milimetri in plus la garda la sol conteaza pentru mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@macphisto....NU e o rusina sa NU sti, e o rusine cand NU vrei sa inveti sa sti!!!
Tocmai de aceea recomand sa iti iei toate dimenisiunile OMOLOGATE de producator ex. pentru Passat B7...numai acolo ai sa gasesti dimesiunea 205/60/R16 (pentru iarna)....iar daca aia de la RAR NU stiu le dai cu hartia in cap si ii invreti tu pe ei.
Pana atunci NU mai credeti in povesti cu azot...restul e can-can!



12115680_1002432323122049_38250546808626

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu știu ce hârtie ai tu dar pe a mea de la nurvil este 195 60 r16, 205 55 r16 și 215 55 r16. Doar astea 3 pe 16 plus altele pe 17 și 18 pe astea mi le-a trecut și rar pe cartea mașinii. 

Mărimea pe care o dai tu, 205 60r16, din ce stiu, e pe Audi A4. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, este interesant despre ce hartie este vorba...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!