Jump to content

Jante/anvelope


Geisterfahrer
 Share

Postare recomandată

E un obicei la vulcanizari sa-ti puna iarna o presiune mai scazuta.

Ajuta sau nu ajuta la aderenta nu stiu dar sigur se distrug mai rapid ! lateralul fragil al cauciucului daca e prea bombat inafara (fiind presiune scazuta ) se agata mult mai usor de borduri gheata sau ce mai poate fi pe drum

Ajuta, dar pe zapada sau nisip, nu pe asfalt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Saptamana asta o sa primesc si eu masina care se pare ca va veni cu anvelope de vara.

 

Va rog sa imi spuneti care dimensiuni sunt in regula pentru anvelope de iarna. Din ce am citit pe forum cam 215/55/16, insa observ ca la vanzatori sunt foarte multe 215/60/16 si chiar 215/65/16.

 

E ok dimensiunea 215/60/16 ?

 

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea cred ca cele de 60 sau 65 se potrivesc, vezi si tu ce scrie in talon / manualul masinii. Eu n-as pune balon asa mare indiferent daca e permis sau nu ;) Si merge linistiti si un 205/55/R16 pentru zapezile din Ro...atentie insa ca masina e destul de "lasata" si daca intri in zapada mare o sa cam paradesti scuturile de plastic de pe burta masinii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate, dimensiunea 205/55/16 este cea recomandata de producator.

 

Am atasat tabelul cu recomandarea producatorului, ,oricum astept si cartea masinii sa vad ce scrie acolo

AnvelopePassat.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

 Va salut! Am si eu nevoie de cateva informatii daca e careva darnic sa ma ajute. Vreau sa cumpar un set de roti pentru iarna, jante si anvelope dar nu stiu exact ce dimensiune. Masina o am din primavara, adusa din Germania si momentan are jante de aliaj vw fontana 17'' 7,5J, et-ul nu-l stiu, anvelope 235/45 r17. Pentru iarna vreau sa cumpar jante de tabla pe 16 dar nu stiu cat sa fie J-ul si et-ul. Iar anvelope de care recomandati, 205/55 sau 215/55?

Modificat de maidanez
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anvelope 205/55R16 iar jante pe 16" ET42 6,5 5x112

Asta e dimensiunea la jante pt passat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe masina mea am 205/55/16 dar ti-as recomanda 215/55/16. Amandoua merg foarte bine, fiind recomandate de producator dar a doua dimensiune mi se pare mai potrivita deoarece ridica putin garda la sol. 

Eu am ambele dimensiuni, prima de iarna iar a doua de vara, si observ diferente usoare in ceea ce priveste garda la sol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine rar-ul mi-a trecut in talon doar 215/55/16dar mi-am cumparat noi ,set de vara Pirelli si de iarna Toyo pe 205/55/16 pentru ca pretul este aproape la jumate fata de 215

Modificat de bh-94-ram
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei si Azir va multumesc pentru raspunsuri!

Bh-94-ram, presupun ca esti din bh... de unde ai cumparat anvelopele?

Modificat de maidanez
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intradevar merg si 215 dar este o diferenta destul de mare de pret intre 205 si 215. Si eu sunt acum in cautare sa echipez passatul nou si o sa obtez pt dim 205

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"maidanez"-ule, gumele le-am luat inca din vara de pe strada Matei Corvin cum iesi din oradea pe stanga (nu fac reclama societatii) si au costat in jur de 300 bucata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit jante de tabla noi insa au et-ul de 45 in loc de 42. Este vreo problema sau pot sa le folosesc linistit cu anvelope de iarna? Anvelope am cumparat deja 205/55.

Modificat de maidanez
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU e diferenta mare de ET, le poti folosi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma am luat jante originale vw 7j x16 h2 et 45 noi cu 600 lei si anvelope hankook 205/55 noi cu 1200 lei si merg bine pe masina. Intradevar o coboara putin fata de rotile de vara dar in schimb e mai confortabila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce presiune bagati in anvelope? Pe capacul de la rezervor imi arata de la 2.6 pana la 3 atmosfere in functie de incarcatura. La vulcanizare mi-au bagat 2.2 in toate rotile si mi se par cam moi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine pe capac scrie 2.5 atat au si bagat. La passat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am in momentul de fata anvelope de vara 235/45 R17 94 W. Ca si anvelope de iarna,   ce marimi ar mai merge pe jantele de 17 ?  Pentru marimea  curenta nu sunt prea multe oferte "bune".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare,

Desi topicul e pt roti iarna..o intrebare am:Incurajat de dimensiunile trecute in carte de identitate (205 55 r16) am cuparat 4 anvelope de vara bridgestone turanza 205 55 16 91v. Desi rotile de iarna cu care am cumparat masina sunt 255 55 16...si inclusiv rezerva care probabil e din setul original al masinii de vara dunlop 215 55 16..Cineva mi-a zis ca-s prea mici dimensiunile pt o masina asa grea...dar inclusiv la buson la tabel presiune roti sunt trecute cele 2 dimensiuni 215 55 16 si 205 55 16 .Dincolo de aspectul inestetic pot aparea alte probleme?!multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

 

In cazul meu desi masina din fabrica este echipata cu  215/55/R16, in carte nu este trecuta aceasta dimensiune ci 205/55R16 si 195/60/R16

Eu am cumparat Michelin Saver Power +   205/55/R16 pentru a inlocui cele de fabrica, dupa 4 ani in care au fost folosite in anotimpul cald.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

 

Salutare,

Desi topicul e pt roti iarna..o intrebare am:Incurajat de dimensiunile trecute in carte de identitate (205 55 r16) am cuparat 4 anvelope de vara bridgestone turanza 205 55 16 91v. Desi rotile de iarna cu care am cumparat masina sunt 255 55 16...si inclusiv rezerva care probabil e din setul original al masinii de vara dunlop 215 55 16..Cineva mi-a zis ca-s prea mici dimensiunile pt o masina asa grea...dar inclusiv la buson la tabel presiune roti sunt trecute cele 2 dimensiuni 215 55 16 si 205 55 16 .Dincolo de aspectul inestetic pot aparea alte probleme?!multumesc

Nu am mai auzit de 255 pe Passat de 140 de cai...215 sau 205 sunt standard.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Desi topicul e pt roti iarna..o intrebare am:Incurajat de dimensiunile trecute in carte de identitate (205 55 r16) am cuparat 4 anvelope de vara bridgestone turanza 205 55 16 91v. Desi rotile de iarna cu care am cumparat masina sunt 255 55 16...si inclusiv rezerva care probabil e din setul original al masinii de vara dunlop 215 55 16..Cineva mi-a zis ca-s prea mici dimensiunile pt o masina asa grea...dar inclusiv la buson la tabel presiune roti sunt trecute cele 2 dimensiuni 215 55 16 si 205 55 16 .Dincolo de aspectul inestetic pot aparea alte probleme?!multumesc

Nu am mai auzit de 255 pe Passat de 140 de cai...215 sau 205 sunt standard.

Salutare,

Desi topicul e pt roti iarna..o intrebare am:Incurajat de dimensiunile trecute in carte de identitate (205 55 r16) am cuparat 4 anvelope de vara bridgestone turanza 205 55 16 91v. Desi rotile de iarna cu care am cumparat masina sunt 255 55 16...si inclusiv rezerva care probabil e din setul original al masinii de vara dunlop 215 55 16..Cineva mi-a zis ca-s prea mici dimensiunile pt o masina asa grea...dar inclusiv la buson la tabel presiune roti sunt trecute cele 2 dimensiuni 215 55 16 si 205 55 16 .Dincolo de aspectul inestetic pot aparea alte probleme?!multumesc

Nu am mai auzit de 255 pe Passat de 140 de cai...215 sau 205 sunt standard.

Salut Geisterfahrer . Am gresit , am vrut sa scriu 215 nu 255 . Deci n-ar fi probleme cu 205 55 16 de vara ?

Salutare,

Desi topicul e pt roti iarna..o intrebare am:Incurajat de dimensiunile trecute in carte de identitate (205 55 r16) am cuparat 4 anvelope de vara bridgestone turanza 205 55 16 91v. Desi rotile de iarna cu care am cumparat masina sunt 255 55 16...si inclusiv rezerva care probabil e din setul original al masinii de vara dunlop 215 55 16..Cineva mi-a zis ca-s prea mici dimensiunile pt o masina asa grea...dar inclusiv la buson la tabel presiune roti sunt trecute cele 2 dimensiuni 215 55 16 si 205 55 16 .Dincolo de aspectul inestetic pot aparea alte probleme?!multumesc

Nu am mai auzit de 255 pe Passat de 140 de cai...215 sau 205 sunt standard.

Salut Geisterfahrer . Am gresit , am vrut sa scriu 215 nu 255 . Deci n-ar fi probleme cu 205 55 16 de vara ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

Ar fi numai daca mergi cu ele iarna :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

ce probleme ar putea sa apara daca jantele rotilor de iarna sunt  6JX16H2 ET50 in loc de 6,5J16H2 ET42 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

Vezi ca sunt multe calculatoare/comparatoare pe Internet, de pilda aici: http://www.rimsntires.com/specspro.jsp

 

In pirncipiu ET50 este cu 8mm mai aproape de amortizoare decat ET42. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci de link-ul , marfa acel calculator, nu cred ca o problema asa mare cu 8mm

 

ideea e ca am niste roti de iarna cu jantele 6J cu ET 50, dar am si jante cu ET42 si 6.5 J, dar parca nu le am mai scoate, monta, echilibra din nou pt o diferetna asa mica de ET, si 6J fata de 6,5 J iar nu cred ca e o mare problema..cu 13mm mai ingusta..

Modificat de mark21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!