Jump to content

Jante/anvelope


Geisterfahrer
 Share

Postare recomandată

Am exact aceleasi dimnesiuni de iarna pe masina din semnatura. Am pus 205/55/16 gandindu-ma ca un cauciuc mai ingust ma va ajuta in conditii de zapada. Vin de pe 195/65 si m-am temut de 215. Sunt ok, masina merge bine, dimnesiunea e una agreata, cum ai observat si tu este o dimensiune trecuta pe busonul de combustibil.

Tipul de pa pbv1 sa-si argumenteze spusele, de parerologi e plina tara asta, mai grav lucreaza la representanta si ar trebui sa aiba o opinie avizata, nu presupuneri...

Singur lucru care nu-l vad ok e aspectul, comparativ cu 235/45.17 vara, masina arata ca un pekinez cu picioare scurte si subtiri :) Cu 215/55 e mai lat cauciucul si masina cu 1 cm garda la sol mai mare. Plus mai pierzi la stabilitate pe asfalt, pe zapada nu cred ca mergi asa tare incat sa vezi diferenta. Eu iarna nu merg asa tare decat in linie dreapta si atunci nu simt acest neajuns. Plus ca passat B7 combi e o masina greoaie, nu e de ghidusii pe serpentine, la drum lung merge bine, sta bine in curbe, dar nu e golf.

Iar pus dimensiuni diferite intre punti, eu nu as pune. gandeste-te la posibila abatere kilometraj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna ziua Adi mă numesc si am achiziționat un passat b7 2013 2.0 tdi .Problema e ca am cumparat masina cu jante pe 18 ,oare cei de la rar o sa le treacă si pe astea in talon pentru ca sunt trecute doar cele pe 16? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu sunt trecute in brif, le ceri celor de la RAR sa le treaca!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ce marca de anvelope de vara mi-ati recomanda? Am avut Continetal (noi) si am facut doar 30.000 km cu ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Doresc sa achizitionez un set de jante noi si intrebarea mea este CUM VERIFIC DACA SUNT ORIGINALE? au emblema VW si scrie ca sunt produse in POLONIA (intrebarea de ce nu Germania?).  Am atasat pozele....

WhatsApp Image 2019-02-12 at 12.21.34.jpeg

WhatsApp Image 2019-02-12 at 12.21.36.jpeg

WhatsApp Image 2019-02-12 at 12.21.41(1).jpeg

WhatsApp Image 2019-02-12 at 12.21.41(2).jpeg

WhatsApp Image 2019-02-12 at 12.21.41(3).jpeg

WhatsApp Image 2019-02-12 at 12.21.41.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt originale, cât timp au sigla şi codul de piesă. Se fabrică unde e mai ieftin pentru ei. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

daca au sigla stantata pe interiorul jantei sunt originale. Fiind facute in Polonia sunt chiar OK, fata de Turcia, China sau mai stiu eu pe unde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut! Ma poate sfătui cineva dacă se potrivesc jante de Audi q5  5x112 et 35 cu anvelope 235 65 r17 pe passat b7 variant? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, am si eu o intrebare pentru cei care se pricep. 

Am un Passat B7 variant si vreau sa iau un set de jante originale care au fost pe un Golf Plus cu dimensiunile 225/45/R17. Nu stiu ET. 

Se potrivesc sau ating pe undeva?

Multumesc anticipat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ai dat aici dimensiunea anvelopei. Din cate stiu eu se potrivesc perfect anvelope 235/45/17 (nu dau eroare de vitezometru). Jantele trebuie sa fie 7j et45 sau 7.5j et47 cu 5X112.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, asa este, atat stiu despre ele. Cand le vad am sa ma uit sa vad et si j, daca sunt cum ai spus tu.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

salut, 

eu acum am pe masina 225 50 r17 si as dori sa pun 225 55 r17. mentionez ca este un passat b7 4motion.

Credeți ca este vreo problema ca este balonul mai mare putin? 

Modificat de afdima
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul expus de tine, este vb de inaltime.

225/50/r17 au inaltimea de 658 mm, iar 225/55/r17 sunt de 680 mm.

Vreuna din dimensiunile exprimate de tine, sunt trecute pe undeva? Gen certificat,  carte identitate?  Daca cumva, dimensiunea 225/50/r17 este trecuta, si doresti sa pui 225/55/r17, o sa fie o usoara diferenta fata de viteza cu care circuli, si fata de distanta parcursa (la o 1000 metri, o sa fie circa 900 metri parcursi), iar din punct de vedere tehnic, nu sunt probleme (adica sa atinga roata in interior/exterior sau sus/jos).

Sper ca am reusit sa fiu destul de explicit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu sunt trecute. Eu am cumparat masina cu aceste cauciucuri si au fost folosite de mine 1an jumate. pe carte scrie 205/50/R17 si alte dimensiuni pe r16

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut!

Sunt proaspat posesor de Volkswagen Passat B7 fabr. 2014.

Am citit topicul de la inceput pana la sfarsit...si cred ca de-a lungul timpului ati acumulat o vasta experienta in ceea ce priveste anvelopele de iarna cat si de vara.

Am achizitionat masina cu un set de cauciucuri de vara marca Dunlop cu dimensiunile 215/55 r16 (care cred ca sunt din echiparea standard a masinii) care au DOT din 2014 si banuiesc ca trebuie inlocuite.
Si aici vine intrebarea mea...Care este diferenta, sau deosebirile in mers ale anvelopelor de 215/55 r16, fata de cele de 205/55 r16 si care dintre aceste 2 variante  de vara ar trebui sa o aleg?

Pentru mine (ca si necunoscator) diferenta o face cam +100 de lei/buc pentru cele de 215.

Multumesc!

 

 

 

Modificat de costyqua
Bad spelling
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta va fii garda la sol mai mica cu 1.1cm, si "design-ul". 

image.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sarbu Mihai

Si cum ai calculat garda la sol mai mica cu 1.1 cm?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

643mm vs 632mm. ps: da ai dreptate, numai cu cca5 mm scade garda la sol

Modificat de csferko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sarbu Mihai

Ala ii diametru. Garda scade doar cu marimea razei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si din proprie experienta pot spune ca arata mult mai urat masina cu anvelopele de 205 vs cele de 215. Exista si avantaje ca stabilitate, garda la sol etc dar intr-un procent neglijabil desi este acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Are cineva jante originale de Passat CC montate pe B7? oare se potrivesc? 6.5jx17h2 et38 

image.thumb.png.deca85958eece5e923c2ab23cf04667f.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare, sunt prospat posesor de b7, 1.9-2012-125kw, am cumparat-o cu 235/45 R17 x 7.5 ET47, eram stresat cu RAR-ul, la rar m-a preluat un tanar, destul de sociabil, l-am rugat sa-mi treaca in CIV si alte dimensiuni pt anvelope (asta fara nici o "traditie"), mi-a spus ca o sa-mi treaca doar ce ii da acolo lui, atasez o poza de pe CIV.
- Va trebui sa-mi cumpar jante pe 16 si anevelope 205/55, asta e singura optiune convenabila;
- Pe 235/45 R17 x 7.5 ET47, ce am acum, anvelopele au niste scoruri wau ? si nu ar fi buna latimea 235 pt iarna (din cate am inteles din paginile de anterioare), as incerca sa pun pe aceleasi jante cu care am luat masina (x 7.5 ET47) 205/50R17,  dar uitandu-ma pe acest calculator   https://www.wheel-size.com/calc/?wheel1=205-50-17X7.5ET47&wheel2=235-45-17X7.5ET47&wheel3=205-50-17X7.5ET47&fcl=50mm&wcl=30mm&scl=50mm&sr=0mm  mi se pare ca janta sta prea in exterior si ma intreb daca e bine asa ceva?

- As avea doua optiuni: sa pun 205/50R17/ 6.5jx17(dupa cum scrie in CIV) sau 205/55R16/ 6.5jx16, diferenta ar fi 4 milimetri pt cele pe R17 care nu stiu cat de importanti ar fi.

Concluzii: 
- trebuie sa-mi cumpar jante(pt iarna), de otel, am gasit ceva aici: Janta otel 16 Inchi Magnetto R1.1597 5x112 ET 42 Latime 6,5 inchi    https://www.auto-soft.ro/jante-volkswagen-passat/6,5-16-5_-112_
- cred ca voi ramane la R16 anevelopele avand niste scoruri aceptabile fata de cele pe R17:
R17:
https://www.emag.ro/anvelope-auto/brand/continental,dunlop,goodyear,hankook,kormoran,michelin,nokian,pirelli,toyo/filter/latime-mm-f2733,205-v-1540332/inaltime-f2734,50-v-1540362/diametru-inch-f2735,17-v8695/anotimp-f2736,iarna-v8707/sort-priceasc/c 
R16:
https://www.emag.ro/anvelope-auto/brand/bfgoodrich,bridgestone,continental,dunlop,goodyear,hankook,kormoran,matador,michelin,nokian,pirelli,sava,tigar,toyo/filter/latime-mm-f2733,205-v-1540332/inaltime-f2734,55-v-800923/diametru-inch-f2735,16-v8694/anotimp-f2736,iarna-v8707/sort-priceasc/c
- ca si anvelope ma gandesc la https://www.emag.ro/anvelopa-iarna-nokian-wr-d4-205-55-r16-91t-t429526/pd/D87YFYBBM/ sau la https://www.emag.ro/anvelopa-de-iarna-tigar-winter-205-55r16-91t-885719/pd/DV9PTVBBM/  Tigar am avut pe Golf4 1.4 si au fost bune totusi ma gadesc ca pt passat ar trebui ceva mai serios, mai bun.


Scuzati pt ca am scris asa de mult :D , astea sunt concluziile mele dupa ce am citit tot topicul ?, orice sfat/parere sunt binevenite.
Multumesc! :) 

120902458_351667519513350_2607516148597439252_nn.jpg

 

Ce sanse ar fi sa gasesc niste jante bune pe la dezmembrari? plumb pt echilibrat se pune si la cele noi ?... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este nevoie de nici o "atentie" sa iti omologheze jantele si anvelopele recomandate de producator pe tipul respectiv de masina, "atentia" se da atunci cand vrei ceva ce nu apare in C.O.C.

spui ca: "235/45/17 au niste scoruri wau"....scuza-ma dar la ce te astepti cand iti iei o masina premium,relativ noua ??

Rulez de ani de zile aceste anvelope, vara-iarna....pt. vara ti le recomand cu drag, pt. iarna totul depinde unde folosesti masina, daca mergi preponderent in oras, zapada putina si doresti si un aspect placut al masinii se preteaza sa le folosesti, daca mergi la munte sau in zone cu zapada eu as zice sa le eviti.

 

Pt. sezonul rece iti recomand sa alegi jante pe 15/16".Atata timp cat faci o comparatie intre Tigar si Nokian wr4 este clar ca ai citit dar nu ai inteles mai nimic despre anvelope, iti recomand sa citesti pareri avizate aici https://www.tyrereviews.co.uk/ sau pe topicul dedicat pt anvelope de iarna.

 

Sfatul meu este sa cauti niste jante SH OEM...sunt destul modele frumoase la preturi decente.

Legat de ET47...este normal sa vina mai inauntru si evident ca nu arata frumos...vrei aspect folosesti o janta cu ET cat mai mic, cu cat ET este mai mic cu atata iasa mai mult in afara.

 

Bafta

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apreciez gandurile tale, multumesc, referitor la comparatia facuta de mine intre Tigar, care am inteles ca sunt sub licenta Michelin, si Nokian wr4, ma refeream in cazul in care nu te aventurezi pe cine stie ce drumuri nu cred ca ar fi rele si cele de la Tigar-licentiate Michelin, am spus ca le-am avut pe un golf si nu am avut probleme dar nici nu m-am aventurat pe nustiu ce drumuri spre exemplu urcatul si coboratul Oituzului, am prins anul trecut bara la bara, portbagajul plin, strat gros de zapada pe carosabil, tiruri care nu puteau urca, etc. cam tot ce nu vrei, si am reusit, cred ca iarna, intr-o mare masura isi spune cuvantul si experienta sau atentia condusului pe timp de iarna. Itr-adevar pasatul nu e golf, acum fiecare cum crede, iti cumperi o masina pt a avea niste conditii mai bune sau pt "a te da mare" prin cartier, fiecare e liber. 

Modificat de Manuel N.
Atentie la quote! Se sanctioneaza - citeste regulamentul. First/last warning!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta intre o anvelopa buna si una mai putin buna se vede in conditii limita, neprevazute...ca TIr-urile alea s-au blocat iar tu ai putut urca este ceva absolut normal, comparam niste gabarturi care nu se "pupa" deloc :)

 

Oricum, ramanand on topic, tu daca ai fost multumit poti sa alegi aceleasi anvelope Tigar, eu nu am spus ca nu sunt bune sau ifetine sau nicicum, pana la urma si Futti Fresh seamana cu Fanta :)).

Tu trebuie sa iti faci calculele singur sa vezi ce buget vrei sa aloci pt. anvelope si apoi alegi ce gasesti mai bun in bugetul respectiv.

Eu unul nu mai folosesc anvelope din gama premium de multi ani pt ca exista variante de buget care isi fac treaba excelent pt nevoile mele.

Cauta in topic-urile dedicate si o sa vezi ca gasesti destule variante bune la preturi bune.

 

Bafta

Modificat de Bogdan.TM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!