Jump to content

Jante/anvelope


Geisterfahrer
 Share

Postare recomandată

Salut! 

Am trecut de curand la jante pe 17" 7,5J ET 45. Pot pune anvelope 205/50 ? Sau ce anvelope ar fi ideale?

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
GabrielCosminTIN

Buna ziua am un passat b7 din 2011 care are jantele originale pe 16 cu et 45,as dori sa le schimb si am gasit unele cu et 35 si as dori sa stiu daca se potrivesc.Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De potrivit se potrivesc, doar ca vor sta cu 1 cm iesite mai in afara ( daca esti sigur ca are ET45 de fabrica, pt ca in link`ul pe care l`am pus eu mai sus,pe R16 sunt trecute ca si ET42 ), si din punctul meu de vedere, arata dubios la niste roti R16..ora okish R18/R19 cu arcuri sport la ET35.

Modificat de bgd_b92
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Informatia este luata din Elsa, pentru Passat B7 2012. Bineinteles, depinde si ce aveti trecut in carte.

 

414734188_Jantepassat.thumb.jpg.0ec32baac27c5f8f76f9b893b4a14397.jpg

Modificat de identitate78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Cei care ati tecut de la 16" la 17"(235/45/17) cat de tare ati resimtit scaderea in confortul la rulare?

Trebuie sa imi schimb anvelopele de vara si ma bate gandul sa trec pe 17".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On 5/18/2019 at 4:08 PM, Stelian. said:

Salut, am si eu o intrebare pentru cei care se pricep. 

Am un Passat B7 variant si vreau sa iau un set de jante originale care au fost pe un Golf Plus cu dimensiunile 225/45/R17. Nu stiu ET. 

Se potrivesc sau ating pe undeva?

Multumesc anticipat. 

 

Pana la urma ce jante ai ales si cu ce ET?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Exista posesori de B7(eventual 2012/2013) care au trecuta in CIV aceasta dimensiune de anvelope? Ea mi-a fost confirmata verbal in reprezentanta pe baza VIN-ului, dar daca nu o au si cei de la RAR in baza lor de date confirmarea nu are nicio valoare.

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru 225/50/17 confirm eu omologare dar pt b7 alltrack

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu o au la RAR in baza de date, in general masina nu are omologare pentru dimensiunile repspective. Baza aia de date are informatii direct de la producator, deci poti sa ai surpriza sa obtii COC-ul masinii si sa constati ca au dreptate. Intreaba-ma de unde stiu 🙄.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asadar, cel mai bun lucru ar fi sa merg la RAR si sa caute ei.

Am descoperit un vecin care pentru un B7 din 2012 dar HL nu CL ca al meu are dimensiunea respectiva trecuta in CIV. Sper sa am noroc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

235/45/17 este dimensiune omologata pentru B7 in carte. Dar depinde ce ai tu pe sasiu cel mai bine soliciti de la reprezentanta un COC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reprezentanta mi-a confirmat ca este omologata dimensiunea si imi ce intre 350 si 450 RON pentru COC. Dimineata am programare la RAR si va tin la curent cum am rezolvat.

2 hours ago, ionut b said:

pentru 225/50/17 confirm eu omologare dar pt b7 alltrack

 

Am gasit-o in Elsa pentru Alltrack. Pentru B7, nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Cam cu 30% mai rigida. Se va simti diferenta destul de bine.

On 3/24/2021 at 12:40 PM, identitate78 said:

Salut!

Cei care ati tecut de la 16" la 17"(235/45/17) cat de tare ati resimtit scaderea in confortul la rulare?

Trebuie sa imi schimb anvelopele de vara si ma bate gandul sa trec pe 17".

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Este normal sa se uzeze anvelopele bridgestone allseason mai mult pe spate decat pe fata la un passat b7 2.0tdi 4motion?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde despre ce fel de uzura este vorba. 

Uzura este uniforma pe ambele anvelope de pe spate? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uzura este uniforma si foarte accentuata in raport cu anvelopele din fata 

Masina repet este 4motion si de curand am schimbat uleiul,filtrul si pompa la haldex

Modificat de Manuel N.
Atentie la quote! Se sanctioneaza folosirea nejustificata!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare , sunt posesor  de Volkswagen Passat 2012 B7, 2.0 TDI 140CP COMBI  CFFB motorizare , as vrea sa pun o intrebare  pot trece ,la anvelopele de iarna  fac referire , de la 205 / 55 / R  16 LA 205/60/16 ? As vrea sa o mai inalt un pic .

Modificat de rikidutza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut! Stie careva ce ET si ce J au anvelopele OEM pe 17, ce echipeaza B7-le? Multumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7.5J  ET47 are modelul OEM Michigan pe 17"

Modificat de Manuel N.
Atentie la quote! Se sanctioneaza folosirea nejustificata!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Buna seara vreau sa cumpar niste jante 7jx16h2 si et 35 cu anvelope de iarna 205.60.r16 ce ziceti se potrivesc pe al meu b7 2.0 tdi 170 cp?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti careva anvelope 205 60 R16 pe B7? Se potrivesc nu sunt prea inalte? As dori sa cumpar jante si au aceste anvelope de iarna foarte bune dot 2020. Mtumesc

On 03.10.2016 at 0:54, macphisto a scris:

Nu mai recomandati indici de viteza si mai ales greutate aiurea, si nici dimensiuni neomologate pt Passat B7 (gen 205 60 R16), pentru ca in caz de evenimente, s-ar putea sa aveti surprize de la asiguratori.
Iar cei de la RAR or fi habarnisti, dar talonul masinii la ei ajunge daca e control.
Sunt in aceiasi dilema si eu, si sunt 90% hotarat pentru aceiasi dimensiune ca si cele de vara, respectiv 215 55 R16, desi sunt sensibil mai scumpe decat 205 55 R16.
M-am uitat spre Goodrich, Barum, Sava si Matador, incerc sa evit China si Turcia, dar nici 150+ euro pe o anvelopa nu am de gand sa dau.

De aspectul lor pe masina nu ma pronunt, insa acei milimetri in plus la garda la sol conteaza pentru mine.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost la RAR ca sa-mi treaca in CI dimensiunea 235/45/17 si mi-au zic ca,da, se poate,dar costa 1500 lei. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut! A pus cineva pe masina jante 7,5JX17H2 ET35 cu cauciuc 205/50/17 ? Potrivesc ? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!