Jump to content

Jante/anvelope


Geisterfahrer
 Share

Postare recomandată

Cand aleg niste cauciucuri conteaza caracteristicile, gen ABC sau CCE? Ce trebuie ales? Marca anvelopei sau ce caracteristici are. Am vazut un nokian cu AAC, dar am auzit ca marca nu e asa de ok.

De Dunlop Wintersport 5 ce parere aveti. Sau Michelin Alpin 5? Pe 205/55/16.

Multumesc.

Modificat de Ionut_CC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut pe fosta masina,205/55/16, nokian Wr A3. Pe zapada proaspata si gheata super aderenta. Acum am tot nokian dar Wr D4 (205/50/17). Mult mai bune, in special la aderenta pe uscat/umed si mult mai silentioase. Ambele facute la rusi.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 14 octombrie 2016 at 8:40 AM, Ionut_CC said:

Cand aleg niste cauciucuri conteaza caracteristicile, gen ABC sau CCE? Ce trebuie ales? Marca anvelopei sau ce caracteristici are. Am vazut un nokian cu AAC, dar am auzit ca marca nu e asa de ok.

De Dunlop Wintersport 5 ce parere aveti. Sau Michelin Alpin 5? Pe 205/55/16.

Multumesc.

Caracteristicile acelei anvelope sunt cuantificate prin acele litere și valoarea de la zgomot.

B Frânează mai bine decât F pe umed (cam 5-6 m în minus la 80km/h).

Da fel 70 fata de 73 la zgomot este diferența mare pt ca la decibeli este scala logaritmica nu Liniara .

La consum nu cred ca e diferenta asa mare, câteva zeci de grame poate la 100km.

Tu personal poți sa iti alegi ce vrei pe banii tai, dar dacă "ai auzit" de Nokian ca nu sunt bune ca anvelope de iarna nu înseamnă ca este și adevărat.  Sunt printre cele mai bune (daca nu chiar cele mai bune) anvelope de iarna. Alături de alte mărci premium, ca Michelin. Goodyear, continental atât la performante cat și la pret.

Eu mi-am cumpărat niște anvelope buget (debica) cu caracteristici bune și la un preț decent pt ca nu am vrut sa dau dublu sau aproape doar pt brandul Michelin de ex. Dar nici sa îmi iau Kelly sau Linglong.

Pana la ia nici cu mama anvelopelor nu poți sfida legile fizicii iarna, iar bordurii, liniei de tramvai sau cuiului nu le.prea pasa de brand când îți fac anvelopa praf. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am fost la Mall Grand Arena (Berceni)  si am intrat de curiozitate la Norauto unde am vazut roti (jante, cauciucuri, echilibrate si montaj + capace jante) echipate de iarna pentru gama VAG  la un pret destul de bun pentru alergatorii de chilipiruri.
Anvelopele se pot inlocui cu altele dupa bunul plac cumparate tot de la ei.
In alta ordine de idei am vazut niste huse pentru roti destul de ieftine...mi-am luat si eu una pt rezerva ca umblu cu ea in portbagaj daca am butelia GPL....pentru restul am unele dedicate de la VW si pretul pe masura 50E.


Photo16.10.20161825210a381.jpg


Photo16.10.201618252951e22.jpg


Photo16.10.201618300011cb0.jpg


Photo16.10.20161830242d977.jpg

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Kauffland un set de astfel de huse costa 29.90 ron. Si pe mine ma bate gandul sa imi cumpar.

L.E: Mi-au ajuns si mie ieri anvelopele de iarna si avand in vedere capriciile vremii am zis sa nu mai astept si sa le montez. Dupa aprox 10 km unde am avut ocazia sa urc pana la 140km/h pot spune ca sunt cel putin la fel de silentioase ca cele de vara(Dunlop SP Sport Fast Response). Sa vedem pe umezeala ca acolo par a excela conform testelor. Anvelopele sunt Nokian WR D4, 215/55/R16 97H.

Modificat de identitate78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun pret pe set...daca stiam inainte!
Eu mi-am cumparat deja husele astea Vw de la Midocar cu 125Lei (sunt la reducere) inca de luna trecuta.
Vin cu o precizare...cele rosii suporta jante intre R14 si maxim R16....iar cele Vw R14 si maxim R18.

http://oemplus.ro/Pagina-oem.aspx?pag=produse&level=5&id=205&denumire=Huse-transport-jante&lastid=52&tip=Exterior


http://www.stoauto.ro/piese-auto-originale/huse-roti-vw/113

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe cele din Kauffland scria 13"-16". Ma intreb oare daca au tinut cont si de latimea maxima a anvelopei cand au conceput acele huse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum vezi in foto la acelea rosii de exempu care erau 195/65/R15, se pot ajusta, iar cu cat anvelopele sunt mai late, cu atat cerul interiorului este mai mare ca se muleaza pe latimea anvelopei.
Eu zic ca incap si avelope de 245/65/R15 lejer....da aici NU mai vorbim de VW sau de standard.
Pentru jantale mai mari de cat R18 exista alte huse mai grose probabil, pentru ca cu cat roata este mai mare este si mai grea...daca exista, de ex. pentru Touareg.

http://www.stoauto.ro/piese-auto-originale/huse-roti-calitate-premium-14/451

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, identitate78 said:

La Kauffland un set de astfel de huse costa 29.90 ron. Si pe mine ma bate gandul sa imi cumpar.

L.E: Mi-au ajuns si mie ieri anvelopele de iarna si avand in vedere capriciile vremii am zis sa nu mai astept si sa le montez. Dupa aprox 10 km unde am avut ocazia sa urc pana la 140km/h pot spune ca sunt cel putin la fel de silentioase ca cele de vara(Dunlop SP Sport Fast Response). Sa vedem pe umezeala ca acolo par a excela conform testelor. Anvelopele sunt Nokian WR D4, 215/55/R16 97H.

Salut, intentionez sa achizitionez fix aceleasi anvelope dar pe dimenisune de 205/55/R16 insa nu sunt sigur daca se potrivesc pe jantele mele pe care momentan am anvelope 215/55/R16 XL, mai jos modelul de jante:

(jante-vw-b7-originale-p-e-r-u-g-i-a-7f40 

Exista posibilitatea sa nu se potriveasca pe jante daca iau 205 in loc de 215?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca jantele sunt Alicante dar ar fi ideal inainte sa stii ET-ul si J-ul pentru a nu avea surprize.

Daca sunt jantele originale nu ar trebui sa fie niciun fel de problema sa se potriveasca 205/55/R16.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

28 minutes ago, casper_bdc said:

Se potrivesc 100% ! 

As adauga pentru siguranta....DACA esti sigur ca jantele sunt cele originale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu am cum sa ma bag pe sub masina sa verific ET-ul si J-ul de aceea am intrebat:D. Vreau sa pun jantele mai inguste pentru a taia zapada (desi imi vine greu sa cred ca ma voi avanta in cine stie ce zapezi)...inca meditez la aceasta idee

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anvelope mai inguste...:)

99.99% ar trebui sa fie totul ok dar iti ziceam pentru siguranta totala ca ar fi bine de stiut dimensiunile exacte ale jantei.

Si eu am vrut sa imi iau 205 dar dupa ce am cantarit posibilitatea de a trebui sa "tai" cine stie ce nameti si faptul ca arata mai bine anvelopele mai late am ramas la 215. Plus ca diferenta era infima la pret.

Modificat de identitate78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Bratu Marius si eu am aceleasi jante si anvelope 205/55/16 si se potrivesc fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vin si eu cu o recomadare 205/60/R16 asta iti trebuie de zapada...anvelope mai inalte si mai subtiri cu cate o marime fata de cele de vara...DACA jantele sunt OEM!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iarasi recomanzi nave spatiale. Te rog sa atasezi un document oficial pe care iti bazezi recomandarea.

Pe B7 aceasta marime NU este omologata. In caz de accident ti se poate refuza despagubirea sau esti bun de plata pentru daune materiale sau blocarea traficului.
Ca sa nu mai vorbim ca poti ramane fara talon.

Pe zapada ca si pe asfalt, iti trebuie marime omologata pentru masina ta. Adica cea trecuta in Cartea de identitate. Care anvelope, in cazul Passat B7, la roti de 16", sunt 205 55 R16, 215 55 R16 si 195 60 R16 cu respectarea indicilor de masa si viteza.

 

@Bratu Marius pe acele jante merg 100% anvelope 205 latime.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prietene, de atitudinea ta la mistocareala suntem satui, ai telefon te poti documenta si informa la orice reprezentanta Vw din Romania...e extrem de simpu daca esti Toma necradinciosul!
Eu ramar la parerea si recomandarea mea ca-mi permit luxul asta...pana te documentezi tu!
Seara faina!
PS: Treci si pe la REGULAMENT ca iti iei si vacanta....NU se citeaza postarea din inaintea ta!

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, ma puteti ajuta cu un sfat va rog? pe masina am motate jante 17 vw cu anvelope vara 235 45 17, tot pe aceste jante vreu sa montez anvelopele de iarna dar as vrea sa pun cu talon mai inalt de exemplu 235 50 17 sau 235 55 17, masina are cutie DSG iar in carte cea mai mare marime este 205 50 17 .... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incetati!

Nu se recomanda a se monta anvelope neomologate din mai multe motive, printre care si cele enumerate mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt citare îmi cer scuze, old habits. Imi place ca folosești pluralul domnesc "suntem". :)

Nu am de ce sa mai documentez, am facut-o deja pt ca dețin aceasta masina. Eu am dreptate, NU este mărime omologata pt Passat B7.

Este bine sa ne dam sfaturi, dar nu unele care sa conducă la încălcarea legii (da, codul rutier este lege).

Îți doresc numai bine. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu stiu sa existe informatie mai credibila decat ElsaWin. Daca ma insel, va rog corectati-ma(cu argumente altele decat "mi-a dat mie dealer-ul o hartie").

Sper ca acum este clar ce anvelope sunt recomandate de VW.

 

Untitled.jpg

Untitled1.jpg

Untitled2.jpg

Untitled3.jpg

Modificat de identitate78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@identitate78, multumesc mult pentru poze (edificatoare de altfel), va multumesc si celorlalti pentru opinii.

Jantele sunt OEM si am pe ele Pirelli Cinturato P7 la 215/55/R16. In cartea masinii la seciunea alte 

Am atasat si poza cu ce scrie in cartea auto. Acestea fiind spuse am rezolvat problema, anvelopele vor fi 205/55/R16 din ratiuni tehnice cat si dpdv al banilor. Diferenta intre 205 si 215 fiind de cam 120 lei/bucata... in cazul Nokian WR D4.

Multumesc.

 

 

anvelope.PNG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumim pentru capturile din Elsa, conform lor sunt in eroare tehnica cu 215 55 R16 pe iarna (aceasta marime fiind acolo doar pt vara, modelul Bridgestone ER300 fiind ceea ce am eu):) . Am ales aceasta marime nestiind ce zice elsa, pentru acel 1cm in plus la diametrul rotii.

Asta este, le-am luat deja, le-am montat, le am si pe Carte (identica cu a lui @Bratu Marius)...

In rest, drumuri bune sa avem. Nokianele alea sunt super tari, am avut pe Focusul de dinainte, Made in Russia, si-au facut treaba cu brio (stau si in zona de munte). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am tot 215/55/R16 de iarna. Captura Elsa am pus-o pentru a evidentia faptul ca xxx/60/Rxy nu este omologata/agreata de VW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!