Jump to content

Jante/anvelope


Geisterfahrer
 Share

Postare recomandată

Ce am zis eu sunt dimensiunile standard pt 16".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Și eu am avut aceleași nelămuriri.

Ai mai jos dimensiuni recomandate de VW LUATE DE LA RAR:

195/60R16 93H 6JX16 ET42,

205/50R17 93H 6.5JX17 ET42 SAU 6JX17 ET45,

205/55R16 91H 6.5JX16 ET42 SAU 7JX16 ET45, 235/45R17 94H 7.5JX17 ET47

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Completez la john cu:

215/55 R16 93H 6.5Jx16 ET42 sau 7Jx16 ET45

Astea le stiu si eu.(nu stiam de dimensiunile cu 235).

Cele mai accesibile ca pret pt 16" sunt cele pe 205.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus ieri de iarna 215/55-16 Taurus/Tigar ceva de buget Serbia 1060 lei noi pe jante aluminiu sh de audi. Sunt ok la 190 kmh , mai tare nu am mers. Au balonul mai inalt cu 5-6 mm si indicele de greutate mai mare decat 205/55

Modificat de yuk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Baietzi pt cauciucuri de vara .... Pe carte am 205 55 r16 94 V ... pot sa pun 205 55 r16 91 V ...  astea sunt mai comerciale ... .. respecta  toata lumea indicele  de sarcina  ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva trecut in carte dimensiune mai mare de 17"? La Leon mi-au trecut si pe 18" dar la Passat sunt numai pe 17".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

14 hours ago, Simionpassat said:

Baietzi pt cauciucuri de vara .... Pe carte am 205 55 r16 94 V ... pot sa pun 205 55 r16 91 V ...  astea sunt mai comerciale ... .. respecta  toata lumea indicele  de sarcina  ???

Da. Eu am cu 91v continental si merg f.bine. Respecta indicele de sarcina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 21 ore, Ionut_CC a scris:

Da. Eu am cu 91v continental si merg f.bine. Respecta indicele de sarcina.

Sì Pe carte ai 94v   sau   91v  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am eu la "observatii" trecut (de ai nostri) si 91V , probabil este ok daca nu pui remorca

Modificat de yuk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

ciao, vin cu o intrebare destul de ciudata cred eu.am schimbat rotiile de iarna cu cele de vara(pireli noi-225/45/17) si dupa 3 zile incepe sa se auda ca un huruit de rulment,zgomotule din ce in ce mai tare,la 120km/h parca ar vrea sa se rupa toata masina.sa fie din cauza cauciucurilor?sunt noi!!!ieri am schombat rulmentul zgomotul este la fel,azi vreau sa schimb rotiile de vara cu iarna sa vad face la fel? aveti vreo idee ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Verifica si jantele sa nu fie ovalizate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum se pot verifica?cu toate ca am  pus azi rotiile de iarna azi si nu se mai aude nimic.ma gandesc sa vand cauciucurile de vara si sa imi cumpar m+s.ceva recomandari ptr marca cauciucurilor?prima data am avut 235/45/17 ar trebui sa pun aceasi marime nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce marca sunt cele de vara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/20/2016 at 10:28 AM, cocorel said:

ciao, vin cu o intrebare destul de ciudata cred eu.am schimbat rotiile de iarna cu cele de vara(pireli noi-225/45/17) si dupa 3 zile incepe sa se auda ca un huruit de rulment,zgomotule din ce in ce mai tare,la 120km/h parca ar vrea sa se rupa toata masina.sa fie din cauza cauciucurilor?sunt noi!!!ieri am schombat rulmentul zgomotul este la fel,azi vreau sa schimb rotiile de vara cu iarna sa vad face la fel? aveti vreo idee ?

 

rulmentii se duc pentru ca la un soc puternic o bila/rola se ciobeste, apoi dureaza ceva pana ciobul macina tot ce este de macinat pe acolo, poate ca rulmentul suspect (inlocuit) nu este si cel defect.

Apropos - sambata am pus rotile de vara 235/4517 97W XL extra load si presiunea am crescut-o de la 2.3 la 2.6 cat scrie pe capacul rezervorului (fara bagaje, cu bagaje scrie 3.0) este o nebunie oricum am revenit la 2,3 ca aveam impresia ca rupe bucsele si si asa pare cam rigida. Acum poate indicele de greutate 97 fiind mai mare decat 94 sau 91 cat mai poate avea passatul, sa insemne si o anvelopa mai ramforsata pe laterale. Daca masina este mai grea cu 200 kg decat golful ce necesita 2.0-2.1 , dar anvelope le passatului fiind mai late cu 3 cm , de ce naiba nu dau sasalaii tot 2-2,1 ?! Va fiind treaba aia cu consumul de carburant? clar ca o anvelopa mai umflata are frecarea mai mica si scade consumul, dar daca faci suspensia praf nu vad unde-i afacera...  Sunt chinezesti cred, no name oricum :) dar la 190 kmh nu simti nici o ezitare 

In cazul unei presiuni mai mari, anvelopele se uzeaza pe interior chiar daca masina are unghiurile ok , si la asta ma gandesc .

Modificat de yuk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pirelli 7 centa..... nu mai retin

 

azi am dus rotiile de vara la un atelier si merg maine sa vedem ce defectiuni gaseste la ele,la prima vedere au zis ca cauciucurile se vad destul de bine probabil le echilibreaza din nou ,oricum mi-au zis ca nu am pus si prezoanele originale si posibil si de acolo sa fie ,nu stiu sa vedem ce imi zice maine ca o sa pun din nou cele de vara

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ehilibrat,montat si prezoane originale wv = 50 euro,numai huruie nu mai face nimic deocamdata

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
alin.danciu

salut.Alin ma numesc am si eu o nelemurire am cumparat un passat b7 combi 2,0tdi 140 cp am facut RAR  cu el si pe talon la anvelope am dimensiunea 215/55/16 as vrea sa stiu daca pot sa pun anvelope de 205/55/16 fara sa am probleme cu legea.Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

daca nici pe carte nu scrie, dar vrei sa fii legal iti trebuie o hartie de la reprezentanta cu care te duci la RAR. Tehnic este ok 205/55-16, ai o eticheta pe capacul de la rezervor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca imi e permis, eu nu as pune 205. Mi-au ramas rotile de vara de la fosta masina, Jetta 5, si aratau urat pe Passat din cauza talonului mic.

Probabil ca de aceea Passatul vine pe 16 cu cauciucuri 215, sunt mai inalte si arata mai bine. Daca va uitati la pretul lor, e cam acelasi cu al celor pe 17 (235/45).

Eu am trecut la 17 inci.

 

1.jpg

Modificat de florin r.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine in carte asa scrie:

195/60R16 93H

235/45R17 94H

nu specifica nimic de 205 sau 215

si ca o paranteza,cu toate ca am facut rarul cu cele pe 18",roti cu care a venit masina din fabrica,nu au fost trecute nici macar la mentiuni dar nici nu mi-au zis nimic de ele :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare,

Urmeaza sa cumpar cauciucuri de iarna si inca nu m-am hotarat daca sa cumpar sau nu si jante.

Prin urmare ma intereseaza si varianta de a pune cauciucurile de iarna pe jantele originale.

Momentan am cauciucuri 215/55/R16 MFS si din ce am reusit sa extrag din decodarea VIN-ului acestea mai au caracterisitca 7J x 16. Nu stiu nimic despre ET.

Ce cauciucuri pot pune pe aceste jante, de preferat mai inguste(205, 195)? De asemenea, ce recomandati ca si dimensiune "mai potrivita" pentru iarna?

Multumesc.

L.E. In carte ca si posibilitate de R16 vad ca am 195/60/R16 93V si 205/55R16 91V. Trebuie sa mai tin cont si de altceva in alegerea uneia din aceste doua dimensiuni sau oricare se va potrivi pe jantele originale.

Modificat de identitate78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ai nevoie de 205/60/R16...iarna se iau anvelope mai inguste si mai inalte cu cate o dimensiune...eu iti recomand Dunlop pentru iarna, au cauciucul mai moale si NU se intareste rau la temperaturi scazute!
Cauta cu DOT 2016...asa ai sa te bucuri mai mult timp de ele!

http://www.anvelopejantepromotii.ro/28001-Anvelopa-latime:205-inaltime:60-diametru:16-marca:Dunlop-model:WinterSport5

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc @mariuscbn

Ceea ce recomanzi tu nu se gaseste in dimensiunile de pe CI si nu m-as risca...

Orice alte sfaturi/recomandari sunt binevenite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 1 oră, identitate78 a scris:

Multumesc @mariuscbn

Ceea ce recomanzi tu nu se gaseste in dimensiunile de pe CI si nu m-as risca...

Orice alte sfaturi/recomandari sunt binevenite.

NU te mai lua dupa CI (aia de la RAR e arhicunoscut ca sunt niste bambalai)....vezi ce-ti recomanda producatorul si ai sa-mi dai dreptate!
Eu pe cotet am 205/60/R15 de vara iar in CI idiotii de la RAR mi-au trecut 185 in loc de 195/65/R15 cum recomanda producatorul si cum mi-am cumparat eu de iarna.

Bafta maxima in alegerea anvelopelor care te coafeaza!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o intrebare. DUNLOP SPORT BLURESPONSE 195/65R15 91H de vara sunt bune? DOT 2016.Pentru un golf 5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!