Jump to content

Probleme intalnite Passat B7


cat_ioan
 Share

Postare recomandată

Tocmai asta spunea si el, anume ca nu e normal sa se incuie usile daca una e deschisa. E ciudat ca la VAG daca una e deschisa si nu e ass soferului, le poti incuia si, implicit, te induce in eroare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit si eu la fel dar dupa ce am spalat masina... Vezi poate legi fenomenul de asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, daca ti-a intrat apa si a scurtcircuitat senzorii de la usi, lasand calculatorului impresia ca usile de fapt sunt inchise. Sa fim seriosi, daca iti face asa acum, asa iti facea si inainte sa o speli. E ca si cum ai zice ca e in functie de pozitia lunii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dinu_s@

Pe mine ma deranjeaza altceva: cu o usa larg deschisa (sau mai multe!) inchiderea centralizata le inciue pe toate celelalte. Ce minte bolnava a putut scorni asa ceva?

...

Nicio "minte bolnava". Intra in setarile din MDF, "joaca-te" putin pe acolo si vei gasi sigur (si singur) rezolvarea dilemei. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@OII : ne iei de prosti pe fata si nu se cade. Daca stii sigur tu de unde e de ce n-o spui ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am alarma din fabrica si stiu ca in meniul maxidot-ului exista o optiune ATA confirm, parca si in momentul cand apas pe butonul de inchidere de la cheie, masina da un bip sonor destul de tare si semnal luminos (se aprind toate becurile de semnalizare si clipesc) pentru confirmare, ca sunt toate inchise, iar daca este ceva intredeschis sau uitat deschis(o patesc destul de des cu cele mici vor sa iasa pe o parte se rasgandesc si lasa usa respectiva intredeschisa si greu o poti observa) masina nu da bip-ul, nu mai imi aduc aminite daca se aprind sau nu becurile semnalizatoare respectiv ci doar se aude inchidea cum actioneaza, asa ca eu sunt intotdeauna atent la semnalul sonor daca nu il da e ceva deschis ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine ma deranjeaza altceva: cu o usa larg deschisa (sau mai multe!) inchiderea centralizata le inciue pe toate celelalte. Ce minte bolnava a putut scorni asa ceva? :eek: Cine vrea sa-si incuie masina cand o usa e laaarg deschisa?!

Eu vreau. :) Mi se pare unul dintre cele mai utile gadget-uri de la masina, nu cred ca trece o zi fara sa-l folosesc. Este foarte simplu la ce foloseste: cu mainile libere si o portiera/portbagaj deschis, apesi pe butonul de inchidere, usile se inchid, bagi frumos telecomanda in buzunar, cu mainile libere apuci frumos bagajele voluminoase, iar cu cotul/piciorul etc, inchizi frumos portiera/portbagajul. Nota 10 pentru VW :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) Si arunci si cheia inauntru inainte sa inchizi frumos portiera. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

Eu vreau. :) Mi se pare unul dintre cele mai utile gadget-uri de la masina, nu cred ca trece o zi fara sa-l folosesc. Este foarte simplu la ce foloseste: cu mainile libere si o portiera/portbagaj deschis, apesi pe butonul de inchidere, usile se inchid, bagi frumos telecomanda in buzunar, cu mainile libere apuci frumos bagajele voluminoase, iar cu cotul/piciorul etc, inchizi frumos portiera/portbagajul. Nota 10 pentru VW :lol:

Aha. Ai spus cum o folosesti, dar n-ai spus de ce ar vrea cineva sa faca asta. Pare o procedura cam lunga. Eu prefer sa inchid usa si sa o incui pe urma, ca probabil 99% din useri. Intrebare: tu folosesti aceeasi secventa cand pleci de acasa? Intai incui usa si abia dupa aia o trantesti dupa tine? :D

Nici Kia lu' tata nu se incuie cu o usa deschisa. Inseamna ca VAG e singurul concern care crede ca e mai destept ca altii. :emthup:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce scrieti voi aici, si anume ca inchizi celelalte usi apesi telecomanda de inchidere apoi trantesti usa soferului, va aduc la cunostinta ca la mine nu . merge asa. daca este lasata o usa deschisa nu se incuie din telecomanda. Masina este noua. Nici nu are o luna de zile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm inchiderea usilor cu o usa lasata deschisa la B7.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce nu intelegeti ca acest lucru este facut poate pentru siguranta lucrurilor din masina!!!

mie mi sa intamplat sa mi se fure un laptop din masina in moment ce schimbam o roata.a deschis frumos usa de pe partea cealalta si a plecat nederanjat de nimeni si nimic.

daca aveam acest sistem nu putea sa deschida usile de pe partea cealalta iar eu puteam lucra linistit cu portbagajul sau una din usi deschise de pe partea care eram.

sper sa intelegeti ce vreau sa spun!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha. Ai spus cum o folosesti, dar n-ai spus de ce ar vrea cineva sa faca asta. Pare o procedura cam lunga. Eu prefer sa inchid usa si sa o incui pe urma, ca probabil 99% din useri. Intrebare: tu folosesti aceeasi secventa cand pleci de acasa? Intai incui usa si abia dupa aia o trantesti dupa tine? :D

Optiunea este pentru comoditate, nu pentru siguranta cum spunea altcineva. cel putin asa scrie la mine in manual.

Sunt 2 variante:

varianta 1: Ies din masina => deschid portiera/portbagajul unde am bagajele => scot plasele din masina/portbagaj => pun plasele jos si imi eliberez una din maini => caut cheia in buzunarul aferent => injur cand observ ca am cheia in celalalt buzunar => schimb plasele in cealalta mana => scot cheia si incui masina => iau plasele si plec

varianta 2: Ies din masina => deschid portiera/portbagajul unde am bagajele => scot cheia si incui masina => iau plasele din masina/portbagaj => trantesc portiera/portbagajul cu plasele in maini si plec

Eu aleg intotdeauna varianta 2, mi se pare mult mai simpla si comoda

P.S. Incuiatul masinii cu o portiera deschisa NU functioneaza daca portiera soferului este deschisa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@OII : ne iei de prosti pe fata si nu se cade. Daca stii sigur tu de unde e de ce n-o spui ?

Cu ce te-oi fi suparat, nu stiu. Insa, pentru ca esti asa de.. categoric in abordare, referitor la "problema" in speta, te rog sa-mi permiti sa te trimit la manualul masinii pentru studiu individual. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm inchiderea usilor cu o usa lasata deschisa la B7.

Sunteti de groaza.

Lucrul asta se intampla chiar si la un Polo din 2006.

Uneori cand ajung la masina prefer sa incui celelalte usi si portbagajul, chiar daca usa de la sofer e deschisa. E absolut normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Timeless : Sunt categoric pentru ca din BC (cel pe care il am eu desigur) nu exista o asemenea setare. Am verificat. Nu stiu daca cu vag-com-ul s-ar putea schimba functionalitatea dar la nivel de BC nu poti modifica acest lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu ma refeam la usa de la sofer (care dupa cum stim se poate deschide fara sa deschizi celelalte usi). Eu ma refeream spre exemplu la o una din spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirmat si de mine cu usa. Si la passat si golf functioneaza. Functiona parca si pe fosta octavia

Sent from my iPhone 4s using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am avut surpriza sa constat dupa spalare ca vopseaua de pe capota era ciupita in 10+ locuri (cel mai probabil de la pietricelele de peste iarna). Confirm ca loganul care are aproape 3 ani nu are atatea ciupituri :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Calitatea parbrizului e mai proasta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ceva mai calitativ fata de generatiile anterioare? Faza cu parbrizul e foarte des intalnita cam la toate marcile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut surpriza sa constat dupa spalare ca vopseaua de pe capota era ciupita in 10+ locuri (cel mai probabil de la pietricelele de peste iarna). Confirm ca loganul care are aproape 3 ani nu are atatea ciupituri :)

eu ca sa scap de aceste ciupituri pe capota cred ca o sa-i pun folie de carbon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singurul lucru de care sunt putin dezamagit pana acum la masina e vopseaua/lacul. Or fi ele ecologice, etc dar parca prea sensibile.

Pana si masinutele de jucarie au vopsea mai buna pe ele, si alea chiar le dai de toti peretii..

Mama lui de negru..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema, sa dus rulmentu pe spate inainte de 30.000 km...bate directia la drum cu denivelari...si difuzoarele de pe spate daca dau mai tare de jumatate muzica au distorsiuni isterice...nu stiti ce dimensiune au difuzoarele? fiindca vreau sa le schimb cu ceva mai bun...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam devreme cu rulmentul si directia...ar fi normal sa se rezolve toate cele 3 probleme pe garantie fara comentarii, sau intra cumva la consumabile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!