Jump to content

Probleme intalnite Passat B7


cat_ioan
 Share

Postare recomandată

Da, si eu sunt satul de toti greierii astia. Asa ceva nu mi s-a mai intamplat la masina noua. De 8 luni tot este din ce in ce. Ma gandesc cu groaza la iarna cand mergi pe gheata si gloturi de gheata? Ce o mai fi? Cade ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer scuze.pt.greseli dar.scriu de pe.telefon...calitatea proasta a uleiului sau.a.pieselor?pana.acum namnavut.problemee cu ea...joi sunt programat la service.....cred k sunt facute la.kg akm.masinile.astea....am zis ca imi.iau.vw ca e.nemtesc dar cred ca mai hine.imi.luam. Ceva korean...am.1 santa fe din2007.si.nam avut nicio prbl cu el....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

calitate proastă a pieselor. nu aş generaliza totuşi dar din păcate a ajuns să ţină de noroc. hilar pt c

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa sti ca ai.dreptate...asa e...si daca pica ceva,trebuie aa trimita la porsche.romania sau la nu stiu cine sa vada daf O.schimba in garantie...abia astept sa ajung joi la ei ai sa fac scandal....

Sa sti ca ai.dreptate...asa e...si daca pica ceva,trebuie aa trimita la porsche.romania sau la nu stiu cine sa vada daf O.schimba in garantie...abia astept sa ajung joi la ei ai sa fac scandal....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astept cu nerabdare vesti de la dinu in legatura cu zgomotul volanului sunt 100% convins ca am aceeasi problema ........totusi nu mai are nimeni zgomotul la turatii mari de care va vb mai sus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zgomotul de la volan parca se auzea la mine cand era masina noua era ca un "harait", dar doar cand masina era pe loc si vroiam sa o parchez necesitand mai multe manevre. Am intrebat la midocar si mi-au zis ca asa e normal si ca au avut astfel de probleme si la nu stiu ce model de polo. Acum parca nu se mai aude sau m-am obijnuit eu cu zgomotul.

Referitor la greierasi, si la mine se aud dar nu ii mai bag in seama...ce-i drept nu sunt prea multi. DAR in Bucuresti unde locuiesc eu, au aparut o gramada de gropi mai ales in "sectorul care este", la fiecare intersectie au aparut santuri de aproximativ 10-15 cm latime lungi cat tot carosabilul unde probabil ca vor intra cablurile de pe stalpi. Cand trec peste ele imi "zgaltana" si maduva. oare cum se ne miram ca au aparut acesti creierasi atata timp cat sunt hraniti din belsug de gropile, gropitele din carosabil.

Am gasit un remediu..cu toate ca multi dintre voi nu vor fi deacord cu el ...am desumflat anvelopele de la 2,5 la 2,4 (215/55/16). Cand merg in afara mai multi km (de ex munte, mare, etc) merg la benzinarie si le umflu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine zgomotul volanului e asemanator unui manunchi de cabluri de care tragi si le intinzi pana la limita de rupere se aude pur si simplu cum se intinde ceva pe acolo , evident se aude la manevrele pe loc unde rotesti volanul mai mult de o jumatate de tura.

Astept raspuns de la colegul dinu doar ptr a merge cu lectia bine invatata nu accept raspunsuri de genu ca e normal .....asa normal ar fi sa cada si injectoarele ca doar au mai avut cazuri..(am mai avut 3 masini luate de noi si nici vb de asemenea zgomot)

In ceea ce priveste zgomotele interioare sunt mai mult decat multumit , lucru de care sa face "vinovata" suspensia adaptiva banuiesc avand in vedere ca sunt echipat cu jante pe 18 cu balon de 45

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai la jante pe 18..chiar nu am ce comenta..saraca anvelopa nici nu poate amortiza un soc. S-ar putea sa fie pe 40 balonul..stiu ca la jantele pe 17 sunt pe 45 dar in fine dupa parerea mea nu sunt niste jante confortabile pentru Bucuresti, poate suspensia adaptiva mai salveaza ceva, nu stiu ca nu am. Trebuie sa facem diferenta si intre stilul de condus si soselele pe care rulam. Cred ca daca am compara pe unul care face naveta Ploiesti-Bucuresti pe Dn sau autostrada si altul care merge zilnic acelasi numar de km sau timp prin Bucuresti. Va spun eu ca aluia care circula pe dn sau autostrada ii apar mult mai tarziu greierii decat celui care circula prin Buc in zone cu linii de tramvai etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut!

legat de zgomotul volanului eu am avut problema la un golf si a fost remediata prin inlocuirea spirei din volan(evident dupa ce a cedat)...

eu in schimb am o alta problema cu un senzor de parcare. cand are el chef imi arata ca si.cum as avea un obstacol desi totul este liber... ati mai intampinat probleme cu senzorii de parcare? ( optionala este dim fabrica)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

Au desfacut si au identificat piesa care facea zgomotul. Au sperat ca e ceva care nu stra cum trebuie, dar nu, trebuie inlocuita piesa respectiva. Au "cerut voie" la VW sa faca reparatia pe garantie, s-a aprobat, numai ca nu au piesa pe stoc si am inteles ca vine mai greu. O sa ma sune in catava zile cand a ajuns piesa ca sa fac programare sa mi-o inlocuiasca. Atunci o sa aflu exact de ce piesa e vorba, la telefon nu prea l-am inteles ce zicea (schwab, deh...

Foarte ONTOPIC: mi-am extins garantia cu inca doi ani vazand de cate ori i-am vizitat (pentru maruntisuri, e drept) in primii 15k km...

salut!

legat de zgomotul volanului eu am avut problema la un golf si a fost remediata prin inlocuirea spirei din volan(evident dupa ce a cedat)...

eu in schimb am o alta problema cu un senzor de parcare. cand are el chef imi arata ca si.cum as avea un obstacol desi totul este liber... ati mai intampinat probleme cu senzorii de parcare? ( optionala este dim fabrica)

Daca vorbesti de senzorii laterali, atunci da, e normal (in anumite situatii). Daca e unul din cei 4 din fata sau din spate, atunci e cam dubios...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, cam dubios... este doar 1 din cei 4. am fost sa fac revizia si nu au dat eroare... totul arata ok... sper sa o fac pe garantie la urmatoarea revizie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zgomotul de la molan era dar de spira, asa cum banuiam si cum a confirmat si un alt coleg. S-a reparat pe garantie, fara nici un fel de discutie, numai ca a durat vreo saptamana pentru ca spirala nu era momentan livrabila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o problema legata de niste zgarieturi si vreau sa va intreb daca se poate rezolva cu un creion corector. Sunt zgarieturi fine, facute de baiatul meu in timp ce a trecut pe langa masina cu o sarma in mana. Sunt superficiale, de suprafata. Daca as lua un creion de la pbn s-ar rezolva? A folosit cineva creioanele corectoare? Multumesc anticipat de opinii.

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nimic!? Nu a mai folosit nimeni creion corector?

Modificat de aurel.banu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit creion corector adica este o sticluta cu o pensula cu culoarea si una cu lac, depinde de culoare. Diferenta oricum se va vedea, nu la nuanta culorii,ce va fi mai proeminenta culoarea pusa ulterior. Acuma depinde de cat de adanci sunt zgaraieturile, poate ies din polish daca nu au trecut de lac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si cand dau cu pensula nu o sa ramana dara? Sau pensula este una finuta si vopseaua intra in zgarietura?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cumparat "creioane" din astea de la Toyota. De fapt sunt 2 sticlute cu pensula in capac: una contine voseaua si cealalta lacul. Din ce-am citit pe cutie, se aplica vopseaua, se asteapta catava minute (vopseaua nu s-a uscat complet!) dupa care se sterge surplusul de vopsea cu o carpa inclusa in kit. Se repeta aceeasi procedura si cu lacul. Dupa ce s-a uscat, se polisheaza zona.

Nu cred ca ce am eu este folositor pentru zgarieturi lungi asa cum presupun ca sunt la tine. Eu le-am luat pentru a repara cateva ciupituri de pietre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) pai asta am zis ca o sa ramana urma,o sa ramana dara de la pensula mai proeminenta decat restul vopselei. Pensula care vine nu este una finuta, dimpotriva este una chiar groasa, dar poti sa cumperi una sau cu o scobitoare poti aplica vopseaua. Ca precizare, vopseaua se usuca foarte repede, probabil ca are ceva in compozitia ei. Eu pe masina doar am punctat niste lovituri mici de pietricele din iarna,nu am avut zgarieturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am folosit si eu asa zisele creioane , care de fapt sunt niste sticlute cu vopsea respectiv lac si pensule ca cele de oja , e in regula daca acoperi zone mai mari ca cele provocate de pietre insa nu te ajuta la zgarieturi se va vedea mai rau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Multumesc mult. O sa ma duc la porsche sa comand una

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Ma bag si eu in discutie la topicul asta desi nu as fi vrut,dar ....

Sunt "mandrul" posesor al unui passat 2011,2.0t di Cr,140 CP,cu aproape 47000 km la bord(din care vreo 10k pe afara).Tocmai am fost la revizia de 45.000.Rezultate:

1.scartaitul volanului exista si la mine,bine,sesizata de mai de mult dar ignorata.Bineinteles si greierii ascunsi in plasticul de bord.(am avut o Octavia inainte dar greierii au aparut dupa vreo suta de mii,si de aia am tras frate...)

2.bucse fata crapate(un milimetru-2)-consecinta:joc=ros cauciucuri pe interior (cel putin asta mi-au zis) Rezolvare ( a lor):schimbat bucse,refacut unghiul de fuga -cost aproximativ 600 si ceva de lei :grrrrrr: (sunt curios cat costa bucsele originale cumparate din alta parte-stie cineva?).Este posibil ca din cauza asta sa fi simtit (la ultima tura de autostrada de afara) un usor tremur la accelerarea in treapta 6,de la 145 la 155km/h....?!

3.Acum vreo 3k de km prin Ungaria-climatronicul a incetat sa mai bage aer rece.Le spun de problema ,baietii verifica-da,a crapat compresorul de la aerul conditionat.Nu avem pe stoc,dar il comandam si il inlocuim pe garantie.Cat dureaza? 0 saptamana sa vina piesa,o zi inlocuitul.Deci, o zi f...ta la ei :grrrrrr: .

O sa revin cu amanunte dupa inlocuire.Sper sa nu am surprize de la ei,sa ma puna sa platesc ceva pt. compresor....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te rog sa ne spui si noua ce marca este compresoru.Nici in 2012 nu au scapat de "boala" cu compresorul de aer conditionat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi ma aflu la Falticeni. Ieri am facut 400km pana aici iar azi cca300 pe la manastiri. Dupa drumul asta mi-a aparut mesaj pe cb sa verific nivelul uleiului. Am luat de la un peco ulei 502 00 si am pus 1 litru. Este normal? Masina are 12500km. Se papa uleiul asa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!