Jump to content

Incalzire in scaune, ventilatie, memorie


AMW
 Share

Postare recomandată

F l o r i n

Pffff.....nu e mare inginerie. Da-l jos, desfaci trimurile de plastic din jurul lui si dupa aia ai acces. Sincer, cred ca găsești pe Google....dar nu totul se invarte in jurul tutorialelor....te orientezi, nu e greu...zic. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lucio_italianu

Ok...mersi frumos...poți să.mi spui te rog pin 3 din t10 pasager - albastru alb e termistorul? Să fie prea gros firul de 2.5 de la t10 pin 10 șofer la t10 pin 3?

Faza e că am măsurat și la șofer în aceeași mufa cu 4 pini....pe 2 am continuitate ....la fel în jur de 6....pe 2 nu....și la șofer funcționează încălzirea

Nu as vrea sa mă apuc sa desfac scaunul degeaba...poate e doar o legătură greșită

Mulțumesc ptr rabdare

 

 

Modificat de lucio_italianu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lucio_italianu

Schema asta o aveam deja....problema că mașina e 2008....scaunele 2007....iar în schema data de tine pin 10 t10 șofer se duce la pin 10 t10 pasager....iar scaunul din dreapta nu are nimic pe pinul 10

Daca fac legătura pinul 10 t10 șofer cu pinul 3 t10 pasager că în schema pe care o urmarisem...dar fac legătura in climatronic cu pinul 4 că în schema data de tine?

Pot arde ceva daca e greșit?

 

Screenshot_20200515-000549.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

o sa iti verific diagramele, dar maine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lucio_italianu

Mersi frumos...și mulțumesc ptr rabdare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

la 2007, in mufa t4 de sub scaun, maro negru si negru galben, sunt de la termistor. Si mai departe merg in t10 pin 3 si 5 masa

2007.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lucio_italianu

Salut....masa pe scaunul asta e pe 9...nu asta e problema...chestia este că am măsurat în mufa pin 3 și masa....și în mufa de sub scaun...cea cu 4 pini...și nu am nici.o valoare ...la fel și în scaunul șoferului...am valori doar pe 2 fire...dar cel de la șofer funcționează perfect

Ideea mea era că în link dat de tine ptr golf 5 dar și în alte scheme ptr passat după 2007 că pinul 4 t10 șofer este cu pinul 4 t10 pasager și din ele un fir pe pin 11 climatronic....și pin 10 t10 șofer cu pin 10 t10 pasager....

Eu mă gândeam așa....precum scaunul pasager nu are nimic pe pin 10....să.l pun pe 3....

Dar legătura in climatronic sa fie de pe pin 4-pin 4 și nu de pe pin10-pin 3

O altă întrebare....ce funcție da pinul 11 din Climatronic?

 

Modificat de lucio_italianu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Mai sus ai diagrama din Elsa pt scaun pasager, an 2007.....deci..de fabrica. Le ai si pe celelalte din link. Eu zic ca din toate, reusesti sa iti faci o idee despre ce trebuie sa fie la tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lucio_italianu

Poți să.mi spui te rog ce funcție are pinul 11 din climatronic?

 

Modificat de lucio_italianu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
lucio_italianu

Salut...revin cu problema mea...am testat scaunul pe altă mașină și încălzește doar câteva minute...după pare că se oprește și numai se încălzește....este problema de rezistenta sau de termistor? Daca este termistorul se poate schimba?

Mulțumesc ptr rabdare???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,se poate schimba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
2 hours ago, lucio_italianu said:

Salut...revin cu problema mea...am testat scaunul pe altă mașină și încălzește doar câteva minute...după pare că se oprește și numai se încălzește....este problema de rezistenta sau de termistor? Daca este termistorul se poate schimba?

Mulțumesc ptr rabdare???

Si una....si alta. Dar intai masoara in mufa scaunului,  sa identifici exact ce se intampla

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, vreau sa iau un set de scaune de piele cu memorie si masaj. In menomentul de fata am scaune normale cu incalzire. Nu am climatronic, ci AC manual. Am vazut in schema electrica ca se vorbeste de seat and steering column memory control module. E modulul de sub scaun sau e nevoie de modul separat? Nu am volan reglabil electric. Banuiesc ca acuma in mufa imi vin fire doar pentru incalzire si airbag/ occupancy detection. Mai trebuie sa trag firele pentru motorase si memori/masaj. Trebuie sa trag ceva fire noi si in centrala electrica sau can? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, trebuie sa tragi de la sigurante pt masaj si reglaj. Pt memorii se leaga can low si can hi, se codeaza, etc. Atat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci mult. M-as putrea lega de vreo siguranta existenta? Sau trebuie musai sa le leg separat.

Modificat de mmveracruz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le legi frumos, cf diagramei de fabrica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai greu cu gasirea pinilor necesari pentru cutia de sigurante

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot comanda la magazin piese, reprezentanta, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci mult de ajutor, revin cu un feedback dupa ce sunt montate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut,am trecut de la scaune manuale la electrice,momentan vreau sa leg reglajul si nu stiu unde trebuie pusa siguranta termica s44...

multumesc

20200826_103714.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o pui unde vrei, sub bord pe soclul ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

soclul ei e ala unde vine si sc36?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incerc sa pun un pin la sc36 si nu intra...are vreo siguranta? am tras de chestia aia roz si nu se misca/ culiseaza

20200826_195502.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are o urechiusa de blocaj...uita-te cu atentie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!