Jump to content

Incalzire in scaune, ventilatie, memorie


AMW
 Share

Postare recomandată

Salut

A achiziționat și eu un interior de passat cc cu încălzire, electrice și cu memorii, pentru un swap pe skoda octavia 2 2005. Scaunele originale au încălzire. 

Ma puteți ajuta cu o schema electrica ca să le pot face funcționale?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare,

Ma confrunt și eu cu problema încălzirii scaunului șoferului și mai exact nu se încălzește șezutul. Am citit prin topic și am văzut că se poate schimba doar rezistenta de la șezut, dar nu m-am calificat cu câteva aspecte. Daca ți putea va rog să mă lămuriți:

I. La scaunele sport, cu alcantara și piele, se poate desface ușor să ajungi la rezistenta? Trebuie desfăcut și cusut înapoi ceva anume?

II. Aveți un cod pentru acea rezistenta sau piesa care trebuie înlocuită (scaunul de pe partea stângă, șofer)?

Mulțumesc!

 

Modificat de davyid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate desface....relativ usor,e ceva de munca, nu descosi nimic

Problema este ca rezistenta e cusuta pe tapiterie...iar ca piesa OEM vine rezistenta+tapiterie.Nu vrei sa stii pretul..

Poti opta ptr o rezistenta AM,sunt colegi care comercializeaza asa ceva.Sunt ok si se pot monta sub cea originala,fara sa o descosi de pe tapiterie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum m-am uitat, 3875 RON (#lacrima). Ma poti indruma te rog spre cineva pentru o rezistenta AM?

Modificat de Manuel N.
Foloseste functia "search". Citeste regulamentul forumului. First/last warning.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vb cu userul @Baracuda

Eu am cumpărat de multe ori de la el, pt Retrofituri și reparații. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@F l o r i n dacă se ia kitul de la colegul nostru și se pune în locul kitului original de la mașină se vor păstra toate cablurile originale și butonul lor? Întreb că ar părea că sunt în aceeași situație ca și colegul de mai sus dar pentru scaune de piele complete. Poate că șezut și spătar, nu doar șezut.

Mulțumesc frumos pentru lămuririle oferite.

Modificat de K
Informații adiționale adăugate
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie adaugat in thermistor pentru sezut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
lucio_italianu

Salut....știe cineva ptr încălzirea în scaune unde ajunge pin 12 din t20a de la climatronic? În panoul de siguranțe după anumite scheme vine în siguranță 4 sau 21...dar la 4 am ocupat cu altceva și în 21 e gol fără niciun fir in spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Ce masina, ce an ,ce motor?  Ca ai postat si la B6....si la  B7.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lucio_italianu

B6....2008 Cbab....retrofit climatronic de la 3 butoane la 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Ok. Retrofit si la scaune? Inteleg ca masina nu avea incalzire in scaune sau avea?

T20/12 climatronic, este un plus contact. Poti lega din panou  de la siguranta existenta,  deoarece alimenteaza mai multe circuite.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lucio_italianu

Retrofit....nu avea incalzire

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
2 hours ago, lucio_italianu said:

retrofit climatronic de la 3 butoane la 2

 

9 minutes ago, lucio_italianu said:

Retrofit....nu avea incalzire

Pai scrie si tu cap coada, ca sa te putem ajuta 

....oricum   ti_am scris ce ai de facut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lucio_italianu

Mersi mult....nu mi am dat seama...îmi cer scuze ptr informațiile incomplete....eram cu mașina desfăcută...deci e un plus pe contact....Dar in ce siguranță mă sfătuiești să îl pun?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Leaga cf diagramei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lucio_italianu

Pai am găsit pe forum 2 scheme...una pe 4 care am văzut că e ceva pe la stopuri spate și una pe 21 care e goala dar fara fir pe spatele panoului de sigurante

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

pe 4 îmi aduc aminte,  din cap...oricum, pe un plus contact

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lucio_italianu

Salut...îmi funcționează doar încălzirea la scaunul șoferului...cel al pasagerului nimic...și am și 2 erori pe climatronic...

IMG_20200513_160037.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Cu interfata aia...ce sa intelegi?  Nimic. 

Cumpara una cat de cat ok si poate o sa intelegem ceva.

Vezi ce nu ai legat corect,  verifica termistor scaun si rezistentele. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lucio_italianu

Asta e eroare plus alte 2 : 13701424 Function restricted due to missing message s - U1111 00[009]

13701376 Function restricted due to missing message s - U1111 00[009]

Nu mai știu la ce să mă uit...conform schemei pinul 10( plus o conexiune cu pinul 11 climatronic) de la șofer ajunge la pinul 3 pasager și pinul 4 la pinul 4....și masa pe pinul 9

Am rămas fără idei

 

IMG_20200514_184924.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Termistorul din scaunul dreapta busit sau legat in pin gresit la climatronic.

 

Este incorporat in rezistenta sezutului si are 2  legaturi. Una pe masa (pin 5 in poza..sau 9) si cealalta la pin 3 in poza.Din pin 3 pleaca in climatronic pin 11 si mai departe in pin 10 scaun sofer(catre termistorul scaun sofer).

 

Nu are treaba cu climatronicul. Ori e legat gresit,ori e defect termistorul. Trebuie sa aibe 10-15 kohm la temperatura normala..22 grade aprox.

 

Ai continuitate 3 pasager cu 11 climatronic? Daca da...problema e in instalatia scaunului sau la termistor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lucio_italianu

Salut....revin la problema....in mufa de sub scaun cu 4 pin am făcut măsurători...deci...pe pinul 3 roșu verde cu pinul 2(în diagonală) am o valoare de 5.5-6.5( temperatura exterioara de 17-18 grade)....Pe celelalte fire nu îmi măsoară nimic...Întrebare....am măsurat rezistența sau termistorul?

Am continuitate pe firele de la șofer la pasager și climatronic

IMG_20200515_140351.jpg

Și asta e mufa de la scaun....am continuitate doar pinul 4 cu masa 9

IMG_20200515_130635.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

 

Cele subtiri sunt de la termistor,  ce mai groase de la rezistenta.  Poti verifica urmarind unde vin in mufa t10...si te uiti pe diagrama care ai folosit-o la.montaj. daca la rezistenta nu ai continuitate, desfa șezutul si verifica sa nu ai fir...fire rupte pana in acestea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lucio_italianu

Exista vre.un tutorial cum se desface șezutul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!