Jump to content

Incalzire in scaune, ventilatie, memorie


AMW
 Share

Postare recomandată

Spiridusulverde

Buna. Pana la urma am desfacut azi un scaun sa vad ce are incalzirea. Am o portiune arsa dupa cum se vede si in poze. Initial am vrut sa anulez zona si sa mearga restul dar cineva a zis ca asa o sa mi se arda si restul pentru ca scade rezistenta. Este adevarat sau pot sa elimin portiunea?

Am vazut ca este pe piata in china fir pentru incalzire,puteti sa imi recomandati nu stiu de ce diametru trebuie am inteles ca ar avea si rezistente diferite.Eventual un link pe pm daca se poate cu fir sa imi refac eu zona afectata. Multumesc.

 

 

20181009_164939resized.jpg

Modificat de Spiridusulverde
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

normal ca se modifica valoarea rezistentei...dar nu se va arde, o sa mearga.

vb cu userul @Baracuda, el are rezistente aftermarket

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spiridusulverde

Aha am trimis pm. Pana la urma o sa cumpar alte rezistente si le pun unde am eu arse.

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
On 28.01.2018 at 10:55, spido a scris:

Probleme cu modulul incalzirii.

Poti incerca sa montezi un termistor in locul celui de pe scaun de test..dar nu cred ca vei rezolva.

Poti sa imi spui te rog pe ce pini este termistorul sa il pot verifica sau sa pun unu de test ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guys,

Am oarece probleme cu incalzirea in scaune la masina din semnatura, in sensul ca nu mai baga cald aproape deloc, singura exceptie fiind spatele de la pasager. Ce ma sfatuiti sa fac : sa schimb rezistenta sau sa caut alte scaune ? Care varianta este mai eficienta dpdv cost/calitate ? :)

Danke. :D 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inlocuit rezistentele defecte.Daca iei alte scaune poti avea aceeasi surpriza.sa fie defecte..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa ma gandeam si eu, dar am auzit ca o rezistenta OEM costa in jur de 600RON :( si daca este asa, pai cu 1200RON iau interior nou complet. Posibil ca ce am auzit eu sa fie eronat ? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, spido said:

Poti lua si rezistente AM.

Danke. :) O sa ma pun pe cautat.

Modificat de Manuel N.
Nu mai folosi quote. Se sanctioneaza. Citeste regulamentul.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegul @Baracuda te poate ajuta cu rezistente foarte bune, din carbon. Sună-l și vezi cum procedati

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare tuturor. Am cumparat recent un passat b6 2009 care are scaunele fata sport cu piele si alcantara, electrice, cu memorie si masaj lombar. Mai au o eticheta pe care scrie climate controled, dar pe comanda climatronic doar buton pentru incalzire este, ar trebui sa fie si ventilate? 

Apoi incalzirea in scaunul soferului nu mai functioneaza, la reprezentanta costa 3600 de lei tapiseria cu elementul de incalzire cusut. Se poate schimba doar elementul de incalzire sau nu se poate desface? Sau se poate repara cumva? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se desface pielea, se înlocuiește rezistenta cu alta noua... Și o sa fie mult mai ieftin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Va salut,

Am achizitionat un VW Passat model b6, din 2008, motor 1.9 tdi 105 cai, insă am probleme cu incalzirea in scaune si cu dezaburirea lunetei. Am mai citit ca au semnalat si alti colegi aceasta problema insa nu prea am gasit raspunsuri cu rezolvarea acesteia. Va rog daca ma poate ajuta cineva cu o idee sau ceva. Precizez ca nu merge deloc incalzirea nici in scaunul soferului nici la pasager. 

Va multumesc!

 

Edit:

La scanare da ca e ceva circuit deschis, am verificat sigurantele si azi am cumparat si un modul de incalzire scaune si urmeaza sa il inlocuiasca electricianul si sa vedem după, dar mi se pare ciudat ca nu merge nici dezaburirea lunetei

Modificat de Manuel N.
Diagnoza ai facut???
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A verificat rezistentele? Termistoarele?

La incalzirea in luneta-posibil releu defect sau rezistenta de pe luneta intrerupta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu problema mea cu incalzirea in scaune si precizez ca nu e de la modulul de incalzire deoarece l-am inlocuit si nu s-a remediat problema. Electricianul a spus ca cel mai probabil e din climatronic (butoane incalzire scaune) , urmeaza sa merg cu un alt passat si sa schimb climatronicul sa vad ce se intampla. Mentionez ca rezistentele sunt ok pentru ca electricianul a legat direct incalzirea in scaune de pe siguranta si s-a incalzit scaunul de la sofer. Voi reveni dupa ce rezolv problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana acum nu am găsit climatronic cu defect pe partea de încălzire la ambele scaune, la modelul tau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut, am si eu o problema vis a vis de memorarea pozitiei scaunului soferului. La fel ca un coleg ce a scris mai sus...nu vad pe vcds tasta set, de fapt este inactiv la apasarea ei. Tastele memory 1,2 si 3 sunt active. Deci nu pot memora pozitiile. Am resetat pozitiile din vcds si activat easy entry, am urmar pasii lui excalade cu rularea scaunului minim si maxim pana s au auzit doua bipuri ca de confirmare in bord(pana acum nu le am mai auzit si m am bucurat?). Tot ce am rezolvat este ca atunci cd scot cheia din contact si deschid usa scaunul merge putin mai in spate si cd pun contactul revine la o veche pozitie. De fapt ce am facut? Memorarea dupa cheie sau ce? Si pt memorare clasica cu tastele 1,2 si 3 + tasta set ce tre sa mai verific sau sa adaptez...etc. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare, la scaunul cu memorii, după ce am activat easy entry, nu pot seta și cât anume sa se dea în spate? Îmi merge vreo 3 centimetri și foarte puțin spătarul. Mersi!

Modificat de davyid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

pune ce erori ai, la scanare - daca ai....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare, la masina din semnatura am scaune fata cu incalzire si vreau sa le schimb cu incalzire/ventilatie si masaj + piele. Am gasit la dezmembrari dar as dori sa stiu daca voi avea nevoie de alte cablaje/reglari VCDS? Mersi anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Necesita cablaje instalate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa-mi recomanzi te rog cablaje prefacute de genul kufatec sau este vorba numai de alimentarea motoraselor (+ de la tablou si -). Eventual o schema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

e vb doar de alimentarea motoraselor - respectiv +. Masa ai deja

cumpara scaunele dupa care o sa iti postam si diagrama

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!