Jump to content

Incalzire in scaune, ventilatie, memorie


AMW
 Share

Postare recomandată

Nu,nu ai nici o treaba cu airbagurile.Trebuie confectionat cablajul pe masina,inlocuit modulul climatronic...asta daca o facem OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Nu o sa apara eroare in bord legata de airbag-uri tinand cont de faptul ca sunt alta serie sau seria care apare este de la modulul care declanseaza activarea acestora?

Cablajul l-am gasit pe un site pentru al achizitiona cu tot cu conector desi am conectori de pe masina de pe care am luat scaunele iar modulul de clima urmeaza sa-l comand de pe un site de dezmembrari. Totul este OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu apar erori,daca montajul respecta diagrama originala e totul ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare, posesor de passat B6 2009 si de curand am facut retrofit la scaune cu memorii. Totul functioneaza doar ca atunci cand bifez in CAN ca am scaun cu memorii la sofer nu mi-l gaseste. Am legat si firele de CAN , am mai adus un minus in mufa de sub scaun, in rest toate firele sunt de aceasi culoare. Metionez ca inainte aveam scaunul soferului cu reglaj spatar si lombat electric. Mufa de pe scaunele noi (ce provin de pe un passat B6 din 2006) are la pinul 10 un fir gros cu alb si rosu iar mufa de pe scaunele existente are un fir subtire cu albastru si rosu. Am atasat poze:

Stima!

PhotoGrid_1520578329018.jpg

Modificat de Sebastyan. G
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa schimbi firul de pe masina care iti alimenteaza reglajele, cel existent este prea subtire.

'unde ai legat firele de can ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca plus pt scaune te referi la cel galben cu rosu?  Sau trebuie sa mai adaug un plus adica cel rosu cu alb... (mufa mea in prezent are acel fir subtire cu rosu si albastru ce nu are nici o valoare pe el cand l-am masurat.

Firele de CAN le-am legat la alte fire tot de CAN respectand culorile... adica la cele ce duc la amplificatorul de sunet de sub scaunul soferului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MA refer la firul ralbastru/rosu, cel din podeaua masinii, ala alimenteaza memoriile si motorasele.

 

CAnul nu l-ai legat cum trebuie, la amplif ai can infotainment si tu trebuie sa te legi la can confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles.....

Ms mult de ajutor, in prezent imi functioneaza tot la scaun, inclusiv memoriile (putin cam prost ca pe 1 daca apas o data imi pune scaunul intr-o pozitie iar daca apas si a 2a oara tot tasta 1 mi-l pune in alta pozitie) :-D

Ce culoare au firele de CAN confort?

Eu sunt acum in Bucuresti, as putea sa trec maine pe la tine sa ma ajuti!?

Stima!

Modificat de Sebastyan. G
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai aproape te poti lega la firele de can de la usa stanga fata, acolo ai can convenience.

Din pacate azi nu am timp, am deja masini programate.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru indrumare! Inca o mica intrebare, siguranta scaunelor ramane tot de 15a sau pun mai mare!? Intreb ca mi se ard daca misc scaunul meu sau al pasagerului de mai multe ori...

Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie, odata cu schimbarea firului, sa pui siguranta termica de 30 A.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult pentru indrumari! ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare colegi, am si eu nevoie de o idee in rezolvarea unei probleme. Situatia sta cam asa, masina cu incalzire in scaune functionala(modul de comanda doar pe scaunul soferului). Scaunul pasagerului a fost schimbat cu unul de Anglia care are reglaj electric si modul de comanda(fiind scaun de sofer). Mufa din dreapta are 3 fire : o masa, o alimentare (rosu-verde) si un fir subtire de comanda. Cum as putea sa fac incalzirea la cel din dreapta functionala ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

modificand instalatia de sub scaun, in conformitate cu diagrama masinii tale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Se poate face retrofit de la un scaun cu memorie la unul cu masaj? Mai trebuie ceva în afara de butonașe cu masaj în loc de "3" și modul 3C8 959 760 D?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Da....ce an este masina ta, ce cod motor?

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cea din semnătură, 2010, CBBB, fara BCM, scaune sport electrice cu ventilatie si memorie, modulul de acum este 3C8 959 760.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

Ma ajutati cu o info pls? Ce inseamna mai exact "climate controlled" la scaunele fata? Au eticheta cu "climate controlled" pe ele.

In mod normal ma gandisem ca sunt ventilate dar nu au aceasta functie, lipseste butonul de ventilatie. Au incalzire, reglaje electrice si cel de la sofer are masaj si memorii. Pielea este perforata. Masina este un Passat 2006.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Va salut! Am gasit sub scaunul soferului un modul care nu are nici o mufa in el. Are codul 3CO 959 670A  si nu reusesc sa identific ce anume este. Am cautat dar nu gasesc nimic cu acest cod. Puteti va rog sa-mi spuneti ce anume este?

 

Am aflat eu. Are mufe conectate pe partea cealalta. Banuiesc ca este calculatorul scaunului/scaunelor.

20180612_142012.jpg

Modificat de dori_x
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Colegii trebuie rupte ceva cusaturi la demontarea tapiteriei de pe scaunele fata? Am incalzire si nu mai functioneaza decat spatarul pe dreapta.Exista plase dedicate pe piata de cumparat sau doar la reprezentanta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu,nu se desfac cusaturi.Plase-gasesti si OEM..cu putin noroc..dar merg si cele AM..carbon.Cele Oem in reprezentanta sunt o groaza de bani...500-600/buc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha sper ca peste 2 saptamani sa o pot desface. Daca am plasa intrerupta sa zic intr-un loc cu ce o pot lipi?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu o poti lipi..e un fir foarte subtire inserat intr-o pinza.Nu cred ca vei reusi..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut.sunt in curs de lucru cu un retrofit scaune încălzite fata la un passat 2006,din diagrama vad ca trebuie conectat la climatronic in pinii 10-11-12 la mufa T20c. Este mufa din climatronic marcată cu C? Daca da vad ca mai am ceva fire in acei pini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

T20 - inseamna ca are 20 pini. Nu exista decat o mufa cu 20 pini la climatronicul acesta.... deci, mai mult ca sigur nu te uiti in mufa care trebuie..... ca idee, este mufa marcata cu D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!