Jump to content

Incalzire in scaune, ventilatie, memorie


AMW
 Share

Postare recomandată

Am cautat cu VCDS si nu am reusit sa fac nimic. Am facut 2 fotografii, sa vedeti cum apare

 

IMG_0032.jpg

IMG_0033.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e Cristi..ma gandeam la  heated seat memory..

Dori-in blocurile de masura vede butoanele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vedea nici un buton (din cele de la memorie). I-am facut o reinitializare, a sters memoriile setate si acum vede cand apas butonul SET. Celelalte nu le vede.

La initialization acum apare Erased, dar la Memory function apare tot Inactive.

Reinitializarea am facut-o asa:

Adaptation

Basic Setting

[Select]
[36 - Seat Memory (Driver)]
[Adaptation - 10]
Channel 000
[Read]
[Save]
[Done, Go Back]
[Close Controller, Go Back - 06]

 

Easy Entry

[Select]
[36 - Seat Memory (Driver)]
[Adaptation - 10]
Channel 060
[Read]

0 = Easy Entry inactive

1 = Easy Entry active

[Test]
[Save]
[Done, Go Back]
[Close Controller, Go Back - 06]

 

Modificat de dori_x
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1) Pull the seat all the way forward
2) Tilt the seat all the way forward
3) Tilt the seatback all

Apoi o sa mearga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am urmat pasii de mai sus, la sfarsitul procedurii s-au auzit cateva gonguri si acum am descoperit altceva:   memorarea pozitiilor tot nu merge, apasarea celor 3 butoane de memorie nu este vazuta in blocul de masuri, DAAAARRRRR, la inchiderea/deschiderea usii si punerea/luarea contactului, scaunul se da inapoi sau revine pe ultima pozitie memorata (pentru a putea cobori mai usor din masina, cred).

 

Cred ca pana la urma, problema este din piesa cu butoanele de memorie. Am desfacut-o si erau oxidate destul de tare circuitele Le-am curatat, sunt curate, dar la unul din butoane, pe placa, este destul de stearsa foita aceea de cupru. Desi am incercat cu aparatul de masura si exista continuitate pe toate circuitele, inclusiv acolo unde este mai sters circuitul, tot nu functioneaza.

O sa intreb maine sa vad la ce pret ar fi aceasta piesa. Pe site-uri straine vad ca este chiar ieftina. Sa vad cu cat o aduc magazinele de piese in tara.

Codul este 1Z0959769

 

Modificat de dori_x
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Am cumparat recent 2 scaune fata cu incalzire (functionabile), modul clima cu scaune incalzite si cablaj deja confectionat (de la un baiat din TM) insa nu imi functioneaza corespunzator, si anume:

Conform schemei, daca activez scaunul din stanga, mi-l incalzeste pe cel din dreapta. Daca activez scaunul din dreapta nu se intampla nimic.

Scaunele au fost de UK, am luat instalatia de sub scaun de la cel din dreapta si am mutat-o la cel din stanga (cu tot cu modul).

Inversand firele de intra in clima ( albastru si rosu, conform schemei si instalatiei), acum functioneaza cum trebuie dar cand dau drumul la cel din dreapta nu mai functioneaza cel din stanga ??

 

Si ca o alta intrebare: trebuie sa duc fir din pinul 12 clima la sig 21 ? 

P.S. Este vorba de un passat cc, 2012, cu BCM . In elsa nu gasesc nimic referitor la pinul 12 din clima.

received_1808488532503719.jpeg

Modificat de mari-rds
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10/3/2017 at 8:29 PM, teo21 said:

Cu ajutorul unui coleg care m-a sprijit cu cateva scheme din ELSA am modificat putin schema de mai sus si am ajuns la cea postata acum. Momentan nu am terminat retrofitul ci doar am pus de proba mufele si legaturile si totul pare sa functioneze in parametrii(exceptand faptul ca in blocul de valori de pe central electric incalzirea apare in continuare inactiva indiferent de pozitia butoanelor de la clima, desi scaunele functioneaza iar masuratorile de tensiune din mufele acestora arata normal), urmeaza un feedback complet dupa montajul final. Nu imi asum raspunderea pentru schema de mai jos, nu am testat-o suficient, daca este ceva gresit astept o eventuala corectare din partea dvs.

5.jpg

Dupa ~ 2 saptamani de cand am terminat montajul folosind schema de mai sus totul functioneaza normal, nu au fost neplaceri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cine mă poate ajuta și pe mine cu o părere va rog?

Am instalat un cablaj Kufatec pentru scaune fata încălzite, ajustate electric și memorie. Am reușit sa leg firele de alimentare în panoul de siguranțe (37 încălzirea 30Amp,  34 ajustarea 30Amp,  3 contactul 5Amp) dar mai am al 4lea fir care e de la memorie și nu știu unde sa îl conectez, pentru ca nu reușesc sa găsesc o diagrama corespunzătoare.

Atașez și o poza pentru a fi mai clar.

E un Passat B6 cu volan pe dreapta.

Multumesc anticipat.

 

Screenshot_2017-12-12-02-52-57.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

memoriile trebuie legate la can. Trebuie sa ai doua fire - can Hi, can Low

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Florin,

Firul ăsta este în capătul cu firele de alimentare la curent și este singur. Mă gadeam ca se concteaza la unul din modulele din CECM, dar în care modul?

Mai multe fire pe care încă nu am ajuns sa văd care și unde trebuie legate sunt la capătul pentru comanda climatronicului cu butoane aferentari încălzirii.

Poate comunica cu modulele prin intermediul climatronicului iar acel fir singuratic sa fie contact de 5Amp de asemenea? Menționez ca butoanele de memorie funcționează și doar cu firul de (siguranța 34) ajustare concretat la curent doar ca nu pot memora alte poziții.

În poza și capătul de la climatronic. Sunt 5 fire gri din care 2 mai groase care mă gândesc ca ar fi pentru butoanele de încălzire. Dar cele 3 subțiri, ce rol au?

Screenshot_2017-12-12-06-58-12.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca lucreaza scaunul... dar fara cele de can, nu lucreaza cum trebuie

De la incalzire scaune la panou climatronic, ai 3 fire - este ok asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salut. dețin un passat 2007 cu scaunele față încălzite, iar pentru că scaunul de la șofer se încălzea relativ puțin, și atunci când vroia el, am decis sa schimb interiorul. l-am schimbat și m-am lovit de aceeași problemă. scaunul se încălzește de treapta 2, deși e setat pe 5, pentru aprox. 30 secunde, după care se oprește și devine rece, fără să se mai încălzească. care ar putea fi cauza. PS: nicio eroare pe VCSD. vă mulțumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil o problema la modulul climatronic.Trebuie monitorizat in blocurile de masura si vazut ce nu merge ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau la modulul de incalzire din scaun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zice ca a schimbat interiorul...adica scaune...cu modul cu tot...asa inteleg.Sa faca ambele module? Si cel vechi...si asta nou? Mai rar asa ghinion...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, spido said:

Posibil o problema la modulul climatronic.Trebuie monitorizat in blocurile de masura si vazut ce nu merge ok.

Nu prea are ce sa vada, nu are decat un singur camp in vcds care ii va zice aproape nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua domnilor am si eu o mica intrebare in legatura scaunelor:

scaunele+bancheta alcantra de la un variant merge montat si in sedan?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar ca trebuie sa decupezi un pic mocheta si sa ai suruburi de fixare, pentru bancheta spate - care are sezutul fractionabil la Variant. Piulitele incastrate sunt deja in podea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!doar ce mi-am achiziționat si eu interior de piele(scaune si bacheta)din dezmembrari dp passat de uk(incalzire in scaune,lombar si spatar electric la sofer)!cele oroginale ale masini aceleasi dotari scaune incalzite si electric lombar ai spatar la sofer!pana acum am inlocuit sezutu si spataru  din stanga si am pastrat scheletu original al masini!totul functioneaza ok!acum vin intrebarile:):

1.De unde ma leg cu ,comenzile electrice la spatar si lombar la noul scaun din drepta?(ma pot lega la cablajul de la scaunul din stanga?)

2.noul scaun dreapta nu mai are acel senzor de prezenta sau "cantar " fiind scaunul soferului pe uk,imi afecteaza ceva daca nu il mai montez in afara de  piuitul la centura?

3.as putea folosi rezistentele din scaunele originale pentru a monta incalzire in bancheta din spate?si daca da ,ce piese ar mai trebui si o schema unde m-as putea lega?ps.:ma gandeam la 2 butoane din dezmembrari  de golf 4 

Si scuze pentru mesajul lung ,am vrut sa expun pbm doar intr-un singur mesaj!zi buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1-trebuie sa tragi o alimentare fin sigurante

2-nu afecteaza..poti lega firele si o sa vada in permanenta scaunul ocupat

3-nu stiu daca poti desface intrgi rezistentele...sunt cusute cu tot cu tapiterie..

Daca le poti desface intregi....ai nevoie de modulul de comanda pe care il iei de pe scaunul tau vechi,cablaje...tras fire..se face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!